Otwórz menu główne

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn 2015/2016

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn 2015/2016 był 50. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się tradycyjnie 25 października 2015 roku w austriackim kurorcie narciarskim w Sölden, a zakończył się 20 marca 2016 roku w szwajcarskim Sankt Moritz. Sezon ten jest sezonem tzw. martwym bowiem nie odbywają się w nim żadne imprezy mistrzowskie. W zamian za to odbyła się próba przedolimpijska na nowych stokach w koreańskim Jeongseon.

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn 2015/2016
2014/2015 2016/2017
Data 25 października 2015 – 20 marca 2016
Miejsce rozpoczęcia Austria Sölden
Miejsce zakończenia Szwajcaria Sankt Moritz
Organizator FIS
Liczba konkurencji 5 (7)
Zwycięzcy
Generalna Simple gold cup.svg Austria Marcel Hirscher
Zjazd Włochy Peter Fill
Supergigant Norwegia Aleksander Aamodt Kilde
Gigant[1] Austria Marcel Hirscher
Slalom[2] Norwegia Henrik Kristoffersen
Superkombinacja Francja Alexis Pinturault
Drużynowo
Drużynowo  Austria

Kryształową kulę po raz piąty z rzędu wygrał Austriak Marcel Hirscher. W tym sezonie, triumfował także w klasyfikacji giganta.

Spis treści

ZwycięzcyEdytuj

Podium zawodówEdytuj

IndywidualnieEdytuj

Lp. Data Miejscowość Trasa Dyscyplina 1. Miejsce 2. Miejsce 3. Miejsce
1. 25 października 2015   Sölden Rettenbach Gigant   Ted Ligety   Thomas Fanara   Marcel Hirscher
2. 15 listopada 2015   Levi Slalom Zawody odwołane[3]
3. 28 listopada 2015   Lake Louise Men's Olympic / East Summit Zjazd   Aksel Lund Svindal   Peter Fill   Travis Ganong
4. 29 listopada 2015 Men's Olympic / East Summit Supergigant   Aksel Lund Svindal   Matthias Mayer   Peter Fill
5. 4 grudnia 2015   Beaver Creek Birds of Prey / Golden Eagle Zjazd   Aksel Lund Svindal   Kjetil Jansrud   Guillermo Fayed
6. 5 grudnia 2015 Birds of Prey / Golden Eagle Supergigant   Marcel Hirscher   Ted Ligety   Andrew Weibrecht
7. 6 grudnia 2015 Birds of Prey / Golden Eagle Gigant   Marcel Hirscher   Victor Muffat-Jeandet   Henrik Kristoffersen
8. 12 grudnia 2015   Val d'Isère Stade Olympique de Bellevard Gigant   Marcel Hirscher   Felix Neureuther   Victor Muffat-Jeandet
9. 13 grudnia 2015 Stade Olympique de Bellevard Slalom   Henrik Kristoffersen   Marcel Hirscher   Felix Neureuther
10. 18 grudnia 2015   Val Gardena Saslong Supergigant   Aksel Lund Svindal   Kjetil Jansrud   Aleksander Aamodt Kilde
11. 19 grudnia 2015 Saslong Zjazd   Aksel Lund Svindal   Guillermo Fayed   Kjetil Jansrud
12. 20 grudnia 2015   Alta Badia Gran Risa Gigant   Marcel Hirscher   Henrik Kristoffersen   Victor Muffat-Jeandet
13. 21 grudnia 2015 Gran Risa Gigant równoległy   Kjetil Jansrud   Aksel Lund Svindal   André Myhrer
14. 22 grudnia 2015   Madonna di Campiglio Canalone Miramonti Slalom   Henrik Kristoffersen   Marcel Hirscher   Marco Schwarz
15. 29 grudnia 2015   Santa Caterina di Valfurva Deborah Compagnoni Zjazd   Adrien Théaux   Hannes Reichelt   David Poisson
16. 1 stycznia 2016   Monachium Slalom równoległy Zawody odwołane[4]
17. 6 stycznia 2016   Zagrzeb
  Santa Caterina di Valfurva[5]
Deborah Compagnoni Slalom   Marcel Hirscher   Henrik Kristoffersen   Aleksandr Choroszyłow
18. 9 stycznia 2016   Adelboden Gigant Zawody odwołane[6]
19. 10 stycznia 2016 Chuenisbaergli Slalom   Henrik Kristoffersen   Marcel Hirscher   Aleksandr Choroszyłow
20. 15 stycznia 2016   Wengen Lauberhorn / Silberhorn Superkombinacja   Kjetil Jansrud   Aksel Lund Svindal   Adrien Théaux
21. 16 stycznia 2016 Lauberhorn Zjazd   Aksel Lund Svindal   Hannes Reichelt   Klaus Kröll
22. 17 stycznia 2016 Silberhorn Slalom   Henrik Kristoffersen   Giuliano Razzoli   Stefano Gross
23. 22 stycznia 2016   Kitzbühel Streifalm Supergigant   Aksel Lund Svindal   Andrew Weibrecht   Hannes Reichelt
24. 22 stycznia 2016 Streifalm / Ganslern Superkombinacja   Alexis Pinturault   Victor Muffat-Jeandet   Thomas Mermillod Blondin
25. 23 stycznia 2016 Streif Zjazd   Peter Fill   Beat Feuz   Carlo Janka
26. 24 stycznia 2016 Ganslern Slalom   Henrik Kristoffersen   Marcel Hirscher   Fritz Dopfer
27. 26 stycznia 2016   Schladming Planai Slalom   Henrik Kristoffersen   Marcel Hirscher   Aleksandr Choroszyłow
28. 30 stycznia 2016   Ga-Pa Kandahar 2 Zjazd   Aleksander Aamodt Kilde   Boštjan Kline   Beat Feuz
29. 31 stycznia 2016 Gigant Zawody odwołane[7]
30. 6 lutego 2016   Jeongseon Jeongseon Downhill Zjazd   Kjetil Jansrud   Dominik Paris   Steven Nyman
31. 7 lutego 2016 Jeongseon Downhill Supergigant   Carlo Janka   Christof Innerhofer   Vincent Kriechmayr
32. 13 lutego 2016   Naeba 2016 World Cup Course Gigant   Alexis Pinturault   Mathieu Faivre   Massimiliano Blardone
33. 14 lutego 2016 2016 World Cup Course Slalom   Felix Neureuther   André Myhrer   Marco Schwarz
34. 19 lutego 2016   Chamonix-Mont-Blanc La Verte des Houches Superkombinacja   Alexis Pinturault   Dominik Paris   Thomas Mermillod Blondin
35. 20 lutego 2016 La Verte des Houches Zjazd   Dominik Paris   Steven Nyman   Beat Feuz
36. 23 lutego 2016   Sztokholm [8] Slalom równoległy   Marcel Hirscher   André Myhrer   Stefano Gross
37. 26 lutego 2016   Hinterstoder Hannes Trinkl Gigant[9]   Alexis Pinturault   Marcel Hirscher   Thomas Fanara
38. 27 lutego 2016 Hannes Trinkl Supergigant   Aleksander Aamodt Kilde   Boštjan Kline   Marcel Hirscher
39. 28 lutego 2016 Hannes Trinkl Gigant   Alexis Pinturault   Marcel Hirscher   Henrik Kristoffersen
40. 4 marca 2016   Kranjska Gora Podkoren 3 Gigant[10]   Alexis Pinturault   Philipp Schörghofer   Marcel Hirscher
41. 5 marca 2016 Podkoren 3 Gigant   Marcel Hirscher   Alexis Pinturault   Henrik Kristoffersen
42. 6 marca 2016 Podkoren 3 Slalom   Marcel Hirscher   Henrik Kristoffersen   Stefano Gross
43. 12 marca 2016   Kvitfjell Olympiabakken Zjazd   Dominik Paris   Valentin Giraud Moine   Steven Nyman
44. 13 marca 2016 Olympiabakken Supergigant   Kjetil Jansrud   Vincent Kriechmayr   Dominik Paris
45. 16 marca 2016   Sankt Moritz Corviglia Zjazd   Beat Feuz   Steven Nyman   Erik Guay
46. 17 marca 2016 Corviglia Supergigant   Beat Feuz   Aleksander Aamodt Kilde   Kjetil Jansrud
47. 19 marca 2016 Corviglia Gigant   Thomas Fanara   Alexis Pinturault   Mathieu Faivre
48. 20 marca 2016 Corviglia Slalom   André Myhrer   Marcel Hirscher   Sebastian Foss Solevåg

Drużynowy slalom gigant równoległyEdytuj

Data Miejsce Zwycięzcy 2. miejsce 3. miejsce
18 marca 2016   Sankt Moritz   Szwajcaria
Charlotte Chable
Michelle Gisin
Wendy Holdener
Justin Murisier
Reto Schmidiger
Daniel Yule
  Niemcy
Lena Dürr
Christina Geiger
Katrin Hirtl-Stanggassinger
Fritz Dopfer
Stefan Luitz
Dominik Stehle
  Szwecja
Frida Hansdotter
Maria Pietilä-Holmner
Anna Swenn-Larsson
Jens Byggmark
Mattias Hargin
Andre Myhrer

Wyniki reprezentantów PolskiEdytuj

Zawodnik                                                                                          
Maciej Bydliński 57 57 29 dnq44 59 25 dnf1 34
Adam Chrapek dnq54 dnf1 dnq61 50 dnq55 dnq61 dnf1 dnf1
Michał Jasiczek dnq58 dnq45
Jakub Kłusak 63 30
Michał Kłusak 57 54 41 45 59
Miejsca na podium     Punktowane miejsca     Niepunktowane miejsca     dnf – Zawodnik nie ukończył przejazdu.      dns – Zawodnik nie wystartował.      dsq – Zawodnik został zdyskwalifikowany.      dnq – Zawodnik nie zakwalifikował się do drugiego przejazdu, cyfry na górze, pokazują miejsce zajęte przez zawodnika w 1. przejeździe.      1 – Zawodnik nie wystartował, nie ukończył przejazdu lub został zdyskwalifikowany w 1. rundzie.      2 – Zawodnik nie wystartował, nie ukończył przejazdu lub został zdyskwalifikowany w 2. rundzie.

Klasyfikacja generalna (po 44 z 44 konkurencji)Edytuj

Lp. Zawodnik Punkty
1.   Marcel Hirscher 1795
2.   Henrik Kristoffersen 1298
3.   Alexis Pinturault 1200
4.   Kjetil Jansrud 1161
5.   Aksel Lund Svindal 916
6.   Dominik Paris 805
7.   Aleksander Aamodt Kilde 756
8.   Felix Neureuther 743
9.   Carlo Janka 737
10.   Peter Fill 736
11.   Adrien Théaux 714
12.   Victor Muffat-Jeandet 709
13.   Beat Feuz 596
14.   Vincent Kriechmayr 555
15.   André Myhrer 543
16.   Hannes Reichelt 485
17.   Fritz Dopfer 483
18.   Romed Baumann 451
19.   Christof Innerhofer 449
20.   Steven Nyman 440
21.   Mathieu Faivre 423
22.   Andrew Weibrecht 396
23.   Thomas Fanara 374
24.   Boštjan Kline 372
25.   Travis Ganong 370
26.   Erik Guay 364
27.   Aleksandr Choroszyłow 358
28.   Stefano Gross 345
29.   Guillermo Fayed 339
30.   Philipp Schörghofer 332
...
142.   Maciej Bydliński 8

Zjazd (po 11 z 11 konkurencji)Edytuj

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Peter Fill 462
2.   Aksel Lund Svindal 436
3.   Dominik Paris 432
4.   Kjetil Jansrud
5.   Beat Feuz 414
6.   Steven Nyman 386
7.   Adrien Théaux 370
8.   Guillermo Fayed 323
9.   Carlo Janka 312
10.   Hannes Reichelt 296

Supergigant (po 8 z 8 konkurencji)Edytuj

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Aleksander Aamodt Kilde 415
2.   Kjetil Jansrud 375
3.   Aksel Lund Svindal 310
4.   Vincent Kriechmayr 298
5.   Carlo Janka 259
6.   Marcel Hirscher 249
7.   Adrien Théaux 248
8.   Andrew Weibrecht 244
9.   Peter Fill 226
10.   Dominik Paris 212

Slalom gigant (gigant) (po 11 z 11 konkurencji)Edytuj

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Marcel Hirscher 766
2.   Alexis Pinturault 690
3.   Henrik Kristoffersen 487
4.   Mathieu Faivre 423
5.   Victor Muffat-Jeandet 405
6.   Thomas Fanara 374
7.   Felix Neureuther 354
8.   Philipp Schörghofer 332
9.   Stefan Luitz 235
  Florian Eisath

Slalom (po 11 z 11 konkurencji)Edytuj

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Henrik Kristoffersen 811
2.   Marcel Hirscher 780
3.   Felix Neureuther 389
4.   André Myhrer 367
5.   Aleksandr Choroszyłow 358
6.   Stefano Gross 345
7.   Fritz Dopfer 339
8.   Marco Schwarz 283
9.   Julien Lizeroux 272
10.   Patrick Thaler 240

Superkombinacja (po 3 z 3 konkurencji)Edytuj

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Alexis Pinturault 220
2.   Thomas Mermillod Blondin 170
3.   Kjetil Jansrud 165
4.   Dominik Paris 161
5.   Victor Muffat-Jeandet 130
6.   Adrien Théaux 96
7.   Carlo Janka 90
8.   Romed Baumann 88
9.   Aksel Lund Svindal 80
10.   Vincent Kriechmayr 75
...
39.   Maciej Bydliński 8

Drużynowo (po 45 z 45 konkurencji)Edytuj

Miejsce Państwo Punkty
1.   Austria 5804
2.   Francja 5603
3.   Norwegia 4833
4.   Włochy 4512
5.   Szwajcaria 2940
6.   Niemcy 2327
7.   Stany Zjednoczone 2154
8.   Szwecja 1095
9.   Kanada 744
10.   Słowenia 700
...
19.   Polska 8

Zobacz teżEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Do klasyfikacji gigantowej został wliczony także gigant równoległy, który odbył się 21 grudnia 2015 roku we włoskiej miejscowości Alta Badia.
  2. Do klasyfikacji slalomowej został wliczony także slalom równoległy, który odbył się 23 lutego 2016 roku w Sztokholmie.
  3. Slalom został odwołany z powodu zbyt wysokich temperatur które uniemożliwiły sztuczne naśnieżenie.
  4. Slalom równoległy został odwołany z powodu zbyt dużego ryzyka, iż tego dnia będą panować niesprzyjające warunki atmosferyczne.
  5. Slalom został przeniesiony do Włoch z powodu braku śniegu.
  6. Gigant został odwołany z powodu opadów deszczu i gęstej mgły.
  7. Gigant został odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych.
  8. Nie ma podanej trasy z powodu tego, że zawody były rozgrywane w mieście i po konkursie trasa została usunięta.
  9. Konkurs zastąpił nieudany gigant z 9 stycznia z Adelboden.
  10. Konkurs zastąpił nieudany gigant z 31 stycznia z Garmisch-Partenkirchen.

BibliografiaEdytuj