Otwórz menu główne

Puchar Świata w saneczkarstwie 2017/2018

Puchar Świata w saneczkarstwie 2017/2018 – 41. sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie. Rozpoczął się 18 listopada 2017 roku w Austriackim mieście Igls. Ostatnie zawody z tego cyklu zostały rozegrane 28 stycznia 2018 roku na torze w łotewskiej Siguldzie. Rozegranych zostało 45 konkursów: po 9 konkursów indywidualnych kobiet, mężczyzn oraz dwójek mężczyzn, sześciokrotnie odbyły się również zawody sztafet. Podobnie jak w poprzednim sezonie odbyły się również zawody sprinterskie kobiet, mężczyzn oraz dwójek mężczyzn, które zostały przeprowadzone czterokrotnie. Są to dodatkowe trzy wyścigi dla najlepszej 15. zawodów Pucharu Świata. Zawody te są wliczane do klasyfikacji PŚ w danej konkurencji oraz prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja dla tych zawodników, którzy wystartują we wszystkich tego typu startach w sezonie.

Puchar Świata w saneczkarstwie 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Data 18 listopada 2017 – 28 stycznia 2018
Miejsce rozpoczęcia Austria Igls
Miejsce zakończenia Łotwa Sigulda
Organizator FIL
Zwycięzcy
Jedynki kobiet

Jedynki mężczyzn
Niemcy Natalie Geisenberger

Niemcy Felix Loch
Dwójki mężczyzn Niemcy Toni Eggert
Niemcy Sascha Benecken
Sztafeta mieszana  Niemcy
Sprint jedynek kobiet

Sprint jedynek mężczyzn
Niemcy Natalie Geisenberger

Austria Wolfgang Kindl
Sprint dwójek mężczyzn Łotwa Andris Šics
Łotwa Juris Šics

Podczas sezonu 2017/2018 odbyły się dwie imprezy, na których rozdane zostaną medale. Podczas zawodów Pucharu Świata w łotewskiej Siguldzie odbyły się jednocześnie mistrzostwa Europy. Natomiast główną imprezą tego sezonu były Zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu.

Spis treści

Kalendarz Pucharu ŚwiataEdytuj

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 18-19 listopada 2017   Igls
Jedynki kobiet   Natalie Geisenberger   Dajana Eitberger   Tatjana Hüfner
Jedynki mężczyzn   Siemion Pawliczenko   Wolfgang Kindl   Felix Loch
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Włochy
Ludwig Rieder
Patrick Rastner
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sztafety mieszane   Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Kanada
Alex Gough
Mitchel Malyk
Tristan Walker
Justin Snith
  Rosja
Jekatierina Baturina
Siemion Pawliczenko
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
2. 25-26 listopada 2017   Winterberg
Jedynki kobiet   Natalie Geisenberger   Tatjana Hüfner   Summer Britcher
Sprint kobiet   Emily Sweeney   Summer Britcher   Natalie Geisenberger
Jedynki mężczyzn   Kevin Fischnaller   Felix Loch   Stiepan Fiodorow
Sprint mężczyzn   Felix Loch   Siemion Pawliczenko   Nico Gleirscher
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy
David Gamm
Robin Geueke
Sprint dwójek mężczyzn   Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy
David Gamm
Robin Geueke
3. 2-3 grudnia 2017   Altenberg
Jedynki kobiet   Natalie Geisenberger   Tatjana Hüfner   Dajana Eitberger
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Roman Riepiłow   Andi Langenhan
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Peter Penz
Georg Fischler
  Niemcy
David Gamm
Robin Geueke
Sztafety mieszane   Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Miriam Kastlunger
Wolfgang Kindl
Peter Penz
Georg Fischler
  Włochy
Sandra Robatscher
Emanuel Rieder
Fabian Malleier
Ivan Nagler
4. 8-9 grudnia 2017   Calgary
Jedynki kobiet   Tatjana Hüfner   Alex Gough   Natalie Geisenberger
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Samuel Edney   Roman Riepiłow
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Peter Penz
Georg Fischler
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sztafety mieszane   Niemcy
Tatjana Hüfner
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Kanada
Alex Gough
Samuel Edney
Tristan Walker
Justin Snith
  Austria
Miriam Kastlunger
Wolfgang Kindl
Peter Penz
Georg Fischler
5. 15-16 grudnia 2017   Lake Placid
Jedynki kobiet   Natalie Geisenberger   Alex Gough   Kimberley McRae
Sprint kobiet   Dajana Eitberger   Alex Gough   Natalie Geisenberger
Jedynki mężczyzn   Roman Riepiłow   Siemion Pawliczenko   Tucker West
Sprint mężczyzn   Wolfgang Kindl   Johannes Ludwig   Taylor Morris
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Peter Penz
Georg Fischler
  Kanada
Tristan Walker
Justin Snith
Sprint dwójek mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Peter Penz
Georg Fischler
  Łotwa
Juris Šics
Andris Šics
6. 6-7 stycznia 2018   Königssee
Jedynki kobiet   Natalie Geisenberger   Dajana Eitberger   Jessica Tiebel
Jedynki mężczyzn   Wolfgang Kindl   Armin Frauscher   Johannes Ludwig
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy
David Gamm
Robin Geueke
Sztafety mieszane   Włochy
Andrea Vötter
Dominik Fischnaller
Fabian Malleier
Ivan Nagler
  Stany Zjednoczone
Tucker West
Summer Britcher
Matthew Mortensen
Jayson Terdiman
  Austria
Birgit Platzer
Wolfgang Kindl
Peter Penz
Georg Fischler
7. 13-14 stycznia 2018   Oberhof
Jedynki kobiet   Dajana Eitberger   Natalie Geisenberger   Tatjana Hüfner
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Siemion Pawliczenko   Andi Langenhan
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Austria
Peter Penz
Georg Fischler
Sztafety mieszane   Niemcy
Dajana Eitberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Łotwa
Elīza Cauce
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics
  Austria
Hannah Prock
Reinhard Egger
Peter Penz
Georg Fischler
8. 20-21 stycznia 2018   Lillehammer
Jedynki kobiet   Summer Britcher   Natalie Geisenberger   Julia Taubitz
Sprint kobiet   Summer Britcher   Wiktoria Diemczenko   Natalie Geisenberger
Jedynki mężczyzn   Dominik Fischnaller   Roman Riepiłow   Wolfgang Kindl
Sprint mężczyzn   Siemion Pawliczenko   Wolfgang Kindl   Dominik Fischnaller
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Peter Penz
Georg Fischler
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sprint dwójek mężczyzn   Austria
Peter Penz
Georg Fischler
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Stany Zjednoczone
Matthew Mortensen
Jayson Terdiman
9. 27-28 stycznia 2018   Sigulda
Jedynki kobiet   Tatjana Iwanowa   Natalie Geisenberger   Sandra Robatscher
Sprint kobiet   Tatjana Iwanowa   Natalie Geisenberger   Kendija Aparjode
Jedynki mężczyzn   Siemion Pawliczenko   Felix Loch   Roman Riepiłow
Sprint mężczyzn   Roman Riepiłow   Jozef Ninis   Felix Loch
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sprint dwójek mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
  Łotwa
Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
Sztafeta mieszana   Rosja
Tatjana Iwanowa
Siemion Pawliczenko
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
  Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Łotwa
Kendija Aparjode
Inārs Kivlenieks
Andris Šics
Juris Šics
ME 27–28 stycznia 2018   Sigulda
49. Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie 2018

KlasyfikacjeEdytuj

Jedynki kobietEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja IGL WIN WINS ALT CAL LPD LPDS KON OBE LIL LILS SIG SIGS Punkty
1. Natalie Geisenberger   Niemcy 1. 1. 3. 1. 3. 1. 3. 1. 2. 2. 3. 2. 2. 1120
2. Dajana Eitberger   Niemcy 2. 11. 9. 3. 6. 5. 1. 2. 1. 25. - 4. 4. 754
3. Summer Britcher   Stany Zjednoczone 40. 3. 2. 7. 5. 8. 8. 5. 6. 1. 1. 13. 6. 726
4. Alex Gough   Kanada 4. 10. 7. 4. 2. 2. 2. 6. 7. 11. 9. 9. 10. 697
5. Tatjana Hüfner   Niemcy 3. 2. 4. 2. 1. 4. 5. - 3. 4. 11. 25. - 695
6. Tatjana Iwanowa   Rosja 24. 6. 10. 5. 23. 10. 10. 9. 4. 7. 8. 1. 1. 635
7. Erin Hamlin   Stany Zjednoczone 21. 4. 15. 9. 18. 6. 4. 11. 8. 9. 6. 6. 7. 539
8. Julia Taubitz   Niemcy 5. 5. 5. 6. 11. 25. - dsq - 3. 4. 7. 12. 473
9. Sandra Robatscher   Włochy 20. 9. 14. 8. 25. 7. 7. 10. 11. 12. 15. 3. 14. 464
10. Kimberley McRae   Kanada 8. 7. 13. 16. 4. 3. 6. dns 10. 17. - 11. 11. 451
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
22. Ewa Kuls   Polska 29. 21. - 27. 19. 22. - 18. 17. 27. - 15. 13. 204
25. Natalia Wojtuściszyn   Polska 32. 29. - 20. 15. 31. - 22. 21. 28. - 18. - 152

Jedynki mężczyznEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja IGL WIN WINS ALT CAL LPD LPDS KON OBE LIL LILS SIG SIGS Punkty
1. Felix Loch   Niemcy 3. 2. 1. 1. 1. 7. 10. 11. 1. 5. 8. 2. 3. 923
2. Wolfgang Kindl   Austria 2. 8. 5. 5. 8. 6. 1. 1. 9. 3. 2. 5. 4. 838
3. Roman Riepiłow   Rosja 13. 19. - 2. 3. 1. 8. 5. 5. 2. 4. 3. 1. 774
4. Siemion Pawliczenko   Rosja 1. 5. 2. 25. 31. 2. 4. 16. 2. 15. 1. 1. 15. 773
5. Johannes Ludwig   Niemcy 19. 11. 7. 8. 5. 4. 2. 3. 6. 4. 11. 8. 5. 655
6. Andi Langenhan   Niemcy 9. 15. 10. 3. 6. 10. 7. 4. 3. 19. - 16. - 480
7. Dominik Fischnaller   Włochy 6. 18. - 17. 9. 9. 6. 7. 10. 1. 3. dns - 477
8. Ralf Palik   Niemcy 5. 6. 4. 4. 7. 18. - 12. 7. 22. - 14. 6. 469
9. Kevin Fischnaller   Włochy 8. 1. 11. 15. 29. 11. 9. 26. 14. 14. 6. 15. 12. 466
10. Tucker West   Stany Zjednoczone 16. 10. 15. 27. 16. 3. 5. 6. 15. 11. 15. 10. 13. 453
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
28. Maciej Kurowski   Polska 32. 22. - 24. 18. 38. - 30. 19. 28. - 26. - 132
31. Mateusz Sochowicz   Polska 39. 35. - 21. 26. 31. - 28. 30. 27. - 34. - 97

Dwójki mężczyznEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja IGL WIN WINS ALT CAL LPD LPDS KON OBE LIL LILS SIG SIGS Punkty
1. Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy 1. 1. 2. 1. 1. 1. 1. 2. 1. 1. dnf 1. 1. 1170
2. Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy 3. 2. 1. 4. 3. 7. 10. 1. 2. 3. 2. 3. 11. 911
3. Peter Penz
Georg Fischler
  Austria 4. 25. dns 2. 2. 2. 2. 4. 3. 2. 1. 5. 6. 836
4. Andris Šics
Juris Šics
  Łotwa 7. 6. 5. 12. 4. 11. 3. 12. 5. 4. 5. 2. 2. 719
5. Matt Mortensen
Jayson Terdiman
  Stany Zjednoczone 23. 5. 4. 11. 7. 5. 4. 10. 11. 8. 3. 10. 7. 588
6. Robin Geueke
David Gamm
  Niemcy 15. 3. 3. 3. 5. 9. 9. 3. 4. dsq dns 16. dns 524
7. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
  Włochy 2. 4. 10. 13. 12. 10. 15. 11. 14. 13. 13. 6. 7. 523
8. Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
  Rosja 5. 12. 7. 9. 17. 21. dns 8. 8. 6. 4. 7. 5. 507
9. Tristan Walker
Justin Snith
  Kanada 22. 8. 6. 22. 6. 3. 12. 5. 12. 12. 9. 12. 12. 504
10. Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
  Łotwa 30. 10. 13. 5. 10. dns dns 13. 9. 5. 11. 4. 3. 456
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... '...
13. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
  Polska 16. 9. 11. 14. 9. 17. dns 25. 7. 9. 12. 14. 9. 456
30. Artur Wanielista
Adam Petyniak
  Polska dsq 28. dns 28. 23. 25. dns dns dns dns dns dns dns 60

Sztafety mieszaneEdytuj

Miejsce Reprezentacja IGL ALT CAL KON OBE SIG Punkty
1.   Niemcy 1. 1. 1. dsq 1. 2. 485
2.   Austria 6. 2. 3. 3. 3. 5. 400
3.   Kanada 2. 4. 2. 5. 7. 6. 381
4.   Łotwa 5. 5. 5. 6. 2. 3. 370
5.   Rosja 3. 12. 6. 4. 5. 1. 367
6.   Stany Zjednoczone 4. 7. 4. 2. 4. 9. 350
7.   Włochy dnf 3. 7. 1. 6. 4. 326
8.   Polska 9. 6. 8. dns 8. 7. 219
9.   Rumunia 8. 11. 9. 8. 9. dns 196
10.   Słowacja 7. 10. 11. 9. 10. dsq 191

Sprint kobietEdytuj

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja WINS LPDS LILS SIGS Strata
1. Natalie Geisenberger   Niemcy 3. 3. 3. 2. 2:18.458
2. Summer Britcher   Stany Zjednoczone 2. 8. 1. 6. +0.343
3. Tatjana Iwanowa   Rosja 10. 10. 8. 1. +0.545
4. Alex Gough   Kanada 8. 2. 9. 10. +0.649
5. Sandra Robatscher   Włochy 14. 7. 15. 14. +1.862
6. Erin Hamlin   Stany Zjednoczone 15. 4. 6. 7. +2.157

Sprint mężczyznEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja WINS LPDS LILS SIGS Strata
1. Wolfgang Kindl   Austria 5. 1. 2. 4. 2:09.308
2. Felix Loch   Niemcy 1. 10. 8. 3. +0.521
2. Johannes Ludwig   Niemcy 7. 2. 11. 5. +0.521
4. Kevin Fischnaller   Włochy 11. 9. 6. 12. +0.879
5. Stiepan Fiodorow   Rosja 8. 14. 10. 14. +1.077
6. Siemion Pawliczenko   Rosja 2. 4. 1. 15. +1.217
7. Tucker West   Stany Zjednoczone 15. 5. 15. 13. +2.037

Sprint dwójek mężczyznEdytuj

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja WINS LPDS LILS SIGS Strata
1. Andris Šics
Juris Šics
  Łotwa 5. 3. 5. 2. 2:10.603
2. Matthew Mortensen
Jayson Terdiman
  Stany Zjednoczone 4. 4. 3. 8. +0.207
3. Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy 1. 10. 2. 11. +0.433
4. Tristan Walker
Justin Snith
  Kanada 6. 12. 9. 12. +1.027
5. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
  Włochy 10. 15. 13. 7. +1.324

BibliografiaEdytuj