Puchar Świata w saneczkarstwie 2020/2021

Puchar Świata w saneczkarstwie 2020/2021 – 44. sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie. Rozpoczął się 28 listopada 2020 roku w austriackim mieście Igls. Ostatnie zawody z tego cyklu zostały rozegrane 7 lutego 2021 roku na torze w szwajcarskim Sankt Moritz. Z powodu pandemii COVID-19 wszystkie zawody zostały przeprowadzone na kontynencie europejskim. Odwołane zostały zawody w Lake Placid, Pjongczang i przedolimpijska próba w chińskim Yanqing.[1]

Puchar Świata w saneczkarstwie 2020/2021
2019/2020 2021/2022
Data 28 listopada 2020 – 7 lutego 2021
Miejsce rozpoczęcia Austria Igls
Miejsce zakończenia Szwajcaria Sankt Moritz
Organizator FIL
Zwycięzcy
Generalna - jedynki kobiet

Generalna - jedynki mężczyzn
Niemcy Natalie Geisenberger


Niemcy Felix Loch
Generalna - dwójki Austria Thomas Steu
Austria Lorenz Koller
Sztafeta mieszana  Niemcy
Zawody klasyczne - jedynki kobiet

Zawody klasyczne - jedynki mężczyzn
Niemcy Natalie Geisenberger

Niemcy Felix Loch
Zawody klasyczne - dwójki Austria Thomas Steu
Austria Lorenz Koller
Sprint - jedynki kobiet

Sprint - jedynki mężczyzn
Niemcy Julia Taubitz


Włochy Kevin Fischnaller / Niemcy Felix Loch
Sprint - dwójki Austria Thomas Steu
Austria Lorenz Koller

Rozegranych zostało 41 konkursów: po 9 konkursów indywidualnych (w formule klasycznej) kobiet, mężczyzn oraz dwójek, po 3 zawody sprinterskie kobiet, mężczyzn oraz dwójek, a także 5 zawodów sztafet. Ze względu na złe warunki atmosferyczne odwołana została rywalizacja sztafet w Sankt Moritz.

Po raz pierwszy oprócz Kryształowej Kuli przyznane zostały dwie Małe Kryształowe Kule za zawody w formule klasycznej oraz za zawody sprinterskie.

Podczas sezonu 2020/2021 odbyły się dwie imprezy, na których rozdane zostały medale. Podczas zawodów Pucharu Świata w łotewskiej Siguldzie odbyły się jednocześnie mistrzostwa Europy. Natomiast główną imprezą tego sezonu były mistrzostwa świata w Königssee.

Kalendarz Pucharu ŚwiataEdytuj

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 28-29 listopada 2020   Igls
Jedynki kobiet   Julia Taubitz   Natalie Geisenberger   Dajana Eitberger
Sprint kobiet   Julia Taubitz   Natalie Geisenberger   Dajana Eitberger
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Johannes Ludwig   Dominik Fischnaller
Sprint mężczyzn   Felix Loch   David Gleirscher   Jonas Müller
Dwójki mężczyzn   Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Austria
Yannick Müller
Armin Frauscher
  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
Sprint dwójek mężczyzn   Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
  Włochy
Ludwig Rieder
Patrick Rastner
Sztafeta mieszana   Niemcy
Julia Taubitz
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Madeleine Egle
Jonas Müller
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Rosja
Jekatierina Katnikowa
Siemion Pawliczenko
Wsewołod Kaszkin
Konstantin Korszunow
2. 5-6 grudnia 2020   Altenberg
Jedynki kobiet   Tatjana Iwanowa   Natalie Geisenberger   Jekatierina Katnikowa
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Max Langenhan   Kristers Aparjods
Dwójki mężczyzn   Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Sztafeta mieszana   Włochy
Andrea Vötter
Kevin Fischnaller
Ludwig Rieder
Patrick Rastner
  Rosja
Tatjana Iwanowa
Siemion Pawliczenko
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
  Łotwa
Kendija Aparjode
Kristers Aparjods
Andris Šics
Juris Šics
3. 12-13 grudnia 2020   Oberhof
Jedynki kobiet   Dajana Eitberger   Natalie Geisenberger   Kendija Aparjode
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Johannes Ludwig   Jonas Müller
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Austria
Yannick Müller
Armin Frauscher
Sztafeta mieszana   Niemcy
Dajana Eitberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Madeleine Egle
Jonas Müller
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Polska
Klaudia Domaradzka
Mateusz Sochowicz
Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
4. 19-20 grudnia 2020   Winterberg
Jedynki kobiet   Julia Taubitz   Natalie Geisenberger   Elīza Tīruma
Sprint kobiet   Julia Taubitz   Natalie Geisenberger   Dajana Eitberger
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Nico Gleirscher   Dominik Fischnaller
Sprint mężczyzn   Max Langenhan   Kevin Fischaller   Dominik Fischnaller
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
Sprint dwójek mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
5. 2-3 stycznia 2021   Königssee
Jedynki kobiet   Julia Taubitz   Natalie Geisenberger   Madeleine Egle
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Roman Riepiłow   Johannes Ludwig
Dwójki mężczyzn   Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
Sztafeta mieszana   Austria
Madeleine Egle
Nico Gleirscher
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Niemcy
Julia Taubitz
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Rosja
Wiktoria Diemczenko
Roman Riepiłow
Wsewołod Kaszkin
Konstantin Korszunow
ME 9-10 stycznia 2021   Sigulda
52. Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie 2021
6. 9-10 stycznia 2021   Sigulda
Jedynki kobiet   Tatjana Iwanowa   Natalie Geisenberger   Wiktoria Diemczenko
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Johannes Ludwig   Dominik Fischnaller
Dwójki mężczyzn   Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Łotwa
Mārtiņš Bots
Roberts Plūme
Sztafeta mieszana   Rosja
Tatjana Iwanowa
Siemion Pawliczenko
Wsewołod Kaszkin
Konstantin Korszunow
  Łotwa
Elīza Tīruma
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics
  Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Tobias Wendl
Tobias Arlt
7. 16-17 stycznia 2021   Oberhof
  Lake Placid
Jedynki kobiet   Natalie Geisenberger   Madeleine Egle   Anna Berreiter
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Jonas Müller   David Gleirscher
Dwójki mężczyzn   Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
8. 23-24 stycznia 2021   Igls
  Pjongczang
Jedynki kobiet   Natalie Geisenberger   Julia Taubitz   Summer Britcher
Sprint kobiet   Julia Taubitz   Natalie Geisenberger   Dajana Eitberger
Jedynki mężczyzn   Felix Loch   Siemion Pawliczenko   Johannes Ludwig
Sprint mężczyzn   Siemion Pawliczenko   Kevin Fischnaller   Felix Loch
Dwójki mężczyzn   Włochy
Ludwig Rieder
Patrick Rastner
  Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
  Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
Sprint dwójek mężczyzn   Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
  Austria
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
29–31 stycznia 2021   Königssee
  Whistler
50. Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2021
9. 4-6 lutego 2021   Sankt Moritz
  Yanqing
Jedynki kobiet   Elina Vitola   Julia Taubitz   Natalie Maag
Jedynki mężczyzn   Nico Gleirscher   Max Langenhan   Felix Loch
Dwójki mężczyzn   Łotwa
Mārtiņš Bots
Roberts Plūme
  Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
  Włochy
Ludwig Rieder
Patrick Rastner
Sztafeta mieszana[2] Odwołano

KlasyfikacjeEdytuj

Klasyfikacja generalna - jedynki kobietEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Natalie Geisenberger   Niemcy 995
2. Julia Taubitz   Niemcy 976
3. Dajana Eitberger   Niemcy 698
4. Madeleine Egle   Austria 648
5. Tatjana Iwanowa   Rosja 579
6. Elīza Tīruma   Łotwa 525
7. Jekatierina Katnikowa   Rosja 512
8. Andrea Vötter   Włochy 458
9. Kendija Aparjode   Łotwa 447
10. Wiktoria Diemczenko   Rosja 398
30. Klaudia Domaradzka   Polska 126
36. Natalia Jamróz   Polska 73
49. Anna Bryk   Polska 11

Klasyfikacja generalna - jedynki mężczyznEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Felix Loch   Niemcy 1095
2. Johannes Ludwig   Niemcy 716
3. Siemion Pawliczenko   Rosja 673
4. Max Langenhan   Niemcy 637
5. Dominik Fischnaller   Włochy 623
6. Nico Gleirscher   Austria 598
7. Kevin Fischnaller   Włochy 566
8. Roman Riepiłow   Rosja 556
9. David Gleirscher   Austria 500
10. Jonas Müller   Austria 475
20. Mateusz Sochowicz   Polska 173
38. Kacper Tarnawski   Polska 62

Klasyfikacja generalna - dwójkiEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Thomas Steu
Lorenz Koller
  Austria 942
2. Andris Šics
Juris Šics
  Łotwa 834
3. Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy 830
4. Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy 773
5. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
  Włochy 707
6. Yannick Müller
Armin Frauscher
  Austria 574
7. Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
  Włochy 541
8. Mārtiņš Bots
Roberts Plūme
  Łotwa 516
9. Ivan Nagler
Fabian Malleier
  Włochy 483
10. Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
  Łotwa 479
13. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
  Polska 302
31. Jakub Karaś
Mateusz Karaś
  Polska 34

Sztafety mieszaneEdytuj

Miejsce Reprezentacja Punkty
1.   Niemcy 415
=   Rosja 375
3.   Łotwa 330
4.   Austria 325
5.   Włochy 275
6.   Ukraina 225
7.   Polska 204
8.   Słowacja 202
9.   Korea Południowa 162
10.   Rumunia 80

Zawody klasyczne - jedynki kobietEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Natalie Geisenberger   Niemcy 740
2. Julia Taubitz   Niemcy 676
3. Madeleine Egle   Austria 501
4. Dajana Eitberger   Niemcy 488
5. Tatjana Iwanowa   Rosja 480
6. Jekatierina Katnikowa   Rosja 380
28. Klaudia Domaradzka   Polska 126
36. Natalia Jamróz   Polska 73
49. Anna Bryk   Polska 11

Zawody klasyczne - jedynki mężczyznEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Felix Loch   Niemcy 870
2. Johannes Ludwig   Niemcy 581
3. Nico Gleirscher   Austria 488
4. Siemion Pawliczenko   Rosja 467
5. Roman Riepiłow   Rosja 448
= Max Langenhan   Niemcy 448
19. Mateusz Sochowicz   Polska 173
38. Kacper Tarnawski   Polska 62

Zawody klasyczne - dwójkiEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Thomas Steu
Lorenz Koller
  Austria 672
2. Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy 634
3. Andris Šics
Juris Šics
  Łotwa 603
4. Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy 602
5. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
  Włochy 527
6. Yannick Müller
Armin Frauscher
  Austria 450
13. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
  Polska 240
31. Jakub Karaś
Mateusz Karaś
  Polska 34

Sprint - jedynki kobietEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Julia Taubitz   Niemcy 300
2. Natalie Geisenberger   Niemcy 255
3. Dajana Eitberger   Niemcy 210
4. Madeleine Egle   Austria 147
5. Elīza Tīruma   Łotwa 146
6. Jekatierina Katnikowa   Rosja 132

Sprint - jedynki mężczyznEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Kevin Fischnaller   Włochy 225
= Felix Loch   Niemcy 225
3. Siemion Pawliczenko   Rosja 206
4. Max Langenhan   Niemcy 189
5. David Gleirscher   Austria 184
6. Dominik Fischnaller   Włochy 180

Sprint - dwójkiEdytuj

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Punkty
1. Thomas Steu
Lorenz Koller
  Austria 270
2. Andris Šics
Juris Šics
  Łotwa 231
3. Toni Eggert
Sascha Benecken
  Niemcy 196
4. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
  Włochy 180
5. Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Niemcy 171
6. Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
  Włochy 156
14. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
  Polska 62

BibliografiaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Saneczkarze w tym sezonie bez próby olimpijskiej. PŚ w Pekinie przełożony (pol.). Sportsinwinter. [dostęp 2020-12-16].
  2. Z powodu złych warunków atmosferycznych zawody zostały odwołane.