Otwórz menu główne

Puchar Świata w snowboardzie 2012/2013

Puchar Świata w snowboardzie w sezonie 2012/2013 była to 19. edycja tej imprezy. Cykl ten rozpoczął się 25 sierpnia 2012 roku w nowozelandzkiej Cardronie w zawodach halfpipe'u. Ostatnie zawody sezonu rozegrane zostały między 18-25 marca 2013 roku w hiszpańskim ośrodku Sierra Nevada.

Puchar Świata w snowboardzie 2012/2013
2011/2012 2013/2014
Data 26.08.2012 - 25.03.2013
Miejsce rozpoczęcia Nowa Zelandia Cardrona
Miejsce zakończenia Hiszpania Sierra Nevada
Zwycięzcy
AFU Finlandia Janne Korpi

Stany Zjednoczone Kelly Clark
PAR Austria Andreas Prommegger

Szwajcaria Patrizia Kummer
Snowcross Australia Alex Pullin

Kanada Dominique Maltais
Halfpipe Stany Zjednoczone Scotty Lago

Stany Zjednoczone Kelly Clark
Big Air Belgia Seppe Smits
Slopestyle Japonia Yūki Kadono

Norwegia Kjersti Buaas

Puchar Świata rozegrany został w 16 krajach i 22 miastach na 3 kontynentach. Najwięcej konkursów zostało rozegranych w Rosji i Hiszpanii (5 dla mężczyzn i 4 dla kobiet).

W tym sezonie odbyły się dwie główne imprezy 10. Mistrzostwa Świata w Snowboardzie w Stoneham oraz próba przedolimpijska w Soczi.

Obrońcami tytułów najlepszych zawodników Pucharu Świata byli:

KonkurencjeEdytuj

MężczyźniEdytuj

Kalendarz i wynikiEdytuj

Lp Data Miejsce Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 26 sierpnia 2012   Cardrona Halfpipe   Ryō Aono   Shuhei Sato   Zhang Yiwei
2. 27 października 2012   Londyn Big Air zawody odwołane[1]
3. 10 listopada 2012   Antwerpia Big Air   Seppe Smits   Clemens Schattschneider   Patrick Burgener
4. 17 listopada 2012   Sztokholm Big Air zawody odwołane[2]
5. 7 grudnia 2012   Montafon Snowcross   Omar Visintin   Markus Schairer   Nick Baumgartner
6. 8 grudnia 2012   Montafon Snowcross   USA 2   Włochy   Austria
7. 8 grudnia 2012   Ruka Halfpipe zawody odwołane
8. 14 grudnia 2012   Telluride Snowcross   Seth Wescott   Alex Pullin   Christopher Robanske
9. 15 grudnia 2012   Telluride Snowcross   USA 1   Włochy 1   Austria 2
10. 21 grudnia 2012   Carezza PGS   Andreas Prommegger   Lukas Mathies   Vic Wild
11. 11 stycznia 2013   Copper Mountain Slopestyle   Charles Guldemond   Roope Tonteri   Peetu Piiroinen
12. 12 stycznia 2013   Copper Mountain Halfpipe   Nathan Johnstone   Luke Mitrani   Louie Vito
13. 11 stycznia 2013   Bad Gastein PSL   Andreas Prommegger   Roland Fischnaller   Žan Košir
14. 12 stycznia 2013   Bad Gastein PSL   Žan Košir   Roland Fischnaller   Aaron March
17 – 27 stycznia 2013   Stoneham 10. Mistrzostwa Świata w Snowboardzie 2013
15. 1 lutego 2013   Park City Halfpipe   Shaun White   Scotty Lago   Luke Mitrani
16. 2 lutego 2013   Blue Mountain Snowcross   Christopher Robanske   Alex Pullin   Nick Baumgartner
17. 2 lutego 2013   Sudelfeld PGS zawody odwołane[3]
18. 3 lutego 2013   Sudelfeld PSL zawody odwołane
19. 8 lutego 2013   Rogla PGS   Roland Fischnaller   Žan Košir   Sylvain Dufour
20. 9 lutego 2013   Kongsberg Snowcross zawody odwołane[4]
21. 11 lutego 2013   Soczi Slopestyle zawody odwołane
22. 14 lutego 2013   Soczi PGS   Andreas Prommegger   Ingemar Walder   Rok Flander
23. 14 lutego 2013   Soczi Halfpipe   Taku Hiraoka   Iouri Podladtchikov   Scotty Lago
24. 15 lutego 2013   Soczi PSL zawody odwołane
25. 17 lutego 2013   Soczi Snowcross   Alessandro Hämmerle   Alex Deibold   Markus Schairer
26. 23 lutego 2013   Moskwa PSL   Stanisław Detkow   Nevin Galmarini   Roland Fischnaller
27. 9 marca 2013   Arosa Snowcross   Alex Pullin   Nate Holland   Lucas Eguibar
28. 10 marca 2013   Arosa PGS   Rok Marguč   Matthew Morison   Anton Unterkofler
29. 16 marca 2013   Szpindlerowy Młyn Slopestyle   Torstein Horgmo   Ståle Sandbech   Sven Thorgren
32. 16 marca 2013   La Molina PGS   Andreas Prommegger   Siegfried Grabner   Philipp Schoch
30. 16 marca 2013   Veysonnaz Snowcross   Mateusz Ligocki
  Alex Pullin
  Alessandro Hämmerle
31. 17 marca 2013   Veysonnaz Snowcross   Kanada 1   USA 1   USA 2
33. 20 marca 2013   Sierra Nevada PGS zawody odwołane
34. 21 marca 2013   Sierra Nevada Snowcross   Pierre Vaultier   Markus Schairer   Omar Visintin
35. 26 marca 2013   Sierra Nevada Slopestyle   Yūki Kadono   Maxence Parrot   Billy Morgan
36. 27 marca 2013   Sierra Nevada Halfpipe   Janne Korpi   Ayumu Nedefuji   Shuhei Sato

Wyniki reprezentantów PolskiEdytuj

Zawodniczka                                                                        
Andrzej Gąsienica-Daniel - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - dsq - - 39 - - - 42 - dsq - - - -
Dawid Wał - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Maciej Jodko - - - - 29 6 - 51 11 - - - - - - 26 - - - - - - - - 27 - 50 - - - 50 - - 31 - -
Marcin Bocian - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Mateusz Ligocki - - - - 44 6 - 28 11 - - - - - - 50 - - - - - - - - 39 - 36 - - - 1 - - 25 - -
Michał Ligocki 35 - - - - - - - - - - 48 - - 24 - - - - - - 29 - - - - - - - - - - - - dns 16
Oskar Bom - - - - - - - - - 57 - - 43 dsq - - - - 56 - - - - - - - - - - - - - - - - -
Piotr Gryzło - - - - - - - - - - - 65 - - 41 - - - - - - 61 - - - - - - - - - - - - - -
Piotr Janosz - - - - - - - - - - 34 - - - - - - - - - - - - - - - - - dns - - - - - 44 -
Tomasz Wolak - - - - - - - - - - 58 - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 - - - - - 85 -
Wojciech Wojtyła - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1-3     4-30     poniżej 30     dnf – zawodniczka nie ukończyła zjazdu      dns – Zawodniczka nie wystartowała      dsq – Zawodniczka zdyskwalifikowana

KlasyfikacjeEdytuj

PAR
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Andreas Prommegger 4660
2.   Roland Fischnaller 3990
3.   Žan Košir 3410
4.   Ingemar Walder 2440
5.   Nevin Galmarini 2330
6.   Rok Marguč 2260
7.   Lukas Mathies 2210
8.   Aaron March 2160
9.   Vic Wild 2110
10.   Sylvain Dufour 2080
PGS
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Andreas Prommegger 3660
2.   Roland Fischnaller 2280
3.   Rok Marguč 2100
4.   Ingemar Walder 2030
5.   Žan Košir 1810
6.   Lukas Mathies 1750
7.   Philipp Schoch 1678
8.   Sylvain Dufour 1599
9.   Nevin Galmarini 1530
10.   Matthew Morison 1400
PSL
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Roland Fischnaller 2200
2.   Žan Košir 1617
3.   Aaron March 1500
4.   Andreas Prommegger 1400
5.   Stanisław Dietkow 1230
6.   Justin Reiter 1200
7.   Simon Schoch 930
8.   Vic Wild 924
9.   Nevin Galmarini 922
10.   Patrick Bussler 756
SNOWBOARDCROSS
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Alex Pullin 4550
2.   Markus Schairer 3500
3.   Omar Visintin 2880
4.   Alessandro Hämmerle 2692
5.   Nick Baumgartner 2520
6.   Christopher Robanske 2384
7.   Nate Holland 1780
8.   Robert Fagan 1604
9.   Pierre Vaultier 1548
10.   Tommaso Leoni 1530
SLOPESTYLE
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Yūki Kadono 1400
2.   Sven Thorgren 1250
3.   Torstein Horgmo 1220
4.   Maxence Parrot 1200
5.   Ståle Sandbech 1120
6.   Billy Morgan 1072
7.   Roope Tonteri 1040
8.   Charles Guldemond 1000
9.   Gjermund Bråten 940
10.   Eric Beauchemin 690
HALFPIPE
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Scotty Lago 1960
2.   Zhang Yiwei 1900
3.   Shuhei Sato 1620
4.   Luke Mitrani 1500
5.   Nathan Johnstone 1480
6.   Janne Korpi 1450
7.   Taku Hiraoka 1320
7.   Ayumu Nedefuji 1320
9.   Louie Vito 1310
10.   Ryō Aono 1290
BIG AIR
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Seppe Smits 1000
2.   Clemens Schattschneider 800
3.   Patrick Burgener 600
4.   Roope Tonteri 500
5.   Janne Korpi 450
6.   Maxence Parrot 400
7.   Billy Morgan 360
8.   Aljoša Krivec 320
9.   Joris Ouwerkerk 290
10.   Joel Staub 260
AFU
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Janne Korpi 2360
2.   Scotty Lago 1960
3.   Zhang Yiwei 1900
4.   Shuhei Sato 1620
5.   Maxence Parrot 1600
6.   Roope Tonteri 1562
7.   Luke Mitrani 1500
8.   Seppe Smits 1500
9.   Nathan Johnstone 1480
10.   Billy Morgan 1432

KobietyEdytuj

Kalendarz i wynikiEdytuj

Lp Data Miejsce Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 26 sierpnia 2012   Cardrona Halfpipe   Kelly Clark   Sophie Rodriguez   Queralt Castellet
2. 8 grudnia 2012   Montafon Snowcross   Dominique Maltais   Raffaella Brutto   Belle Brockhoff
3. 8 grudnia 2012   Montafon Snowcross   Austria   Francja 2   Francja
4. 15 grudnia 2012   Ruka Halfpipe zawody odwołane
5. 14 grudnia 2012   Telluride Snowcross   Dominique Maltais   Maëlle Ricker   Aleksandra Żekowa
6. 15 grudnia 2012   Telluride Snowcross   Kanada 1   Szwajcaria   Włochy
7. 21 grudnia 2012   Carezza PGS   Tomoka Takeuchi   Caroline Calvé   Anke Karstens
8. 11 stycznia 2013   Copper Mountain Slopestyle   Jamie Anderson   Kjersti Buaas   Isabel Derungs
9. 12 stycznia 2013   Copper Mountain Halfpipe   Torah Bright   Kelly Clark   Queralt Castellet
10. 11 stycznia 2013   Bad Gastein PSL   Amelie Kober   Marion Kreiner   Claudia Riegler
11. 12 stycznia 2013   Bad Gastein PSL   Patrizia Kummer   Julia Dujmovits   Swietłana Bołdykowa
17 – 27 stycznia 2013   Stoneham 10. Mistrzostwa Świata w Snowboardzie 2013
12. 1 lutego 2013   Park City Halfpipe   Liu Jiayu   Arielle Gold   Kaitlyn Farrington
13. 2 lutego 2013   Blue Mountain Snowcross   Eva Samková   Dominique Maltais   Nelly Moenne-Loccoz
14. 2 lutego 2013   Sudelfeld PGS zawody odwołane
15. 3 lutego 2013   Sudelfeld PSL zawody odwołane
16. 7 lutego 2013   Rogla PGS   Jekatierina Tudiegieszewa   Nicolien Sauerbreij   Claudia Riegler
17. 9 lutego 2013   Kongsberg Snowcross zawody odwołane
18. 11 lutego 2013   Soczi Slopestyle zawody odwołane
19. 14 lutego 2013   Soczi PGS   Marion Kreiner   Amelie Kober   Ariane Lavigne
20. 14 lutego 2013   Soczi Halfpipe   Kelly Clark   Holly Crawford   Sophie Rodriguez
21. 15 lutego 2013   Soczi PSL zawody odwołane
22. 17 lutego 2013   Soczi Snowcross   Michela Moioli   Nelly Moenne-Loccoz   Helene Olafsen
23. 23 lutego 2013   Moskwa PSL   Caroline Calvé   Aleksandra Król   Jekatierina Tudiegieszewa
24. 9 marca 2013   Arosa Snowcross   Dominique Maltais   Michela Moioli   Maëlle Ricker
25. 10 marca 2013   Arosa PGS   Hilde-Katrine Engeli   Patrizia Kummer   Caroline Calvé
26. 16 marca 2013   Szpindlerowy Młyn Slopestyle   Enni Rukajärvi   Sina Candrian   Kjersti Buaas
27. 16 marca 2013   Veysonnaz Snowcross   Nelly Moenne-Loccoz   Dominique Maltais   Eva Samková
28. 17 marca 2013   Veysonnaz Snowcross   Kanada 1   Włochy   USA
29. 16 marca 2013   La Molina PGS   Anke Karstens   Marion Kreiner   Patrizia Kummer
30. 20 marca 2013   Sierra Nevada PGS zawody odwołane
31. 21 marca 2013   Sierra Nevada Snowcross   Dominique Maltais   Nelly Moenne-Loccoz   Maëlle Ricker
32. 26 marca 2013   Sierra Nevada Slopestyle zawody odwołane
33. 27 marca 2013   Sierra Nevada Halfpipe   Sophie Rodriguez   Liu Jiayu   Ursina Haller

Wyniki reprezentantek PolskiEdytuj

Zawodniczka                                                                  
Aleksandra Król - - - - - - 24 - - 27 50 - - - - 42 - - - 21 - - 2 - 28 - 24 - - - - - -
Anna Moskal - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Diana Sadłowska - - - - - - - 29 - - - - - - - - - - - - - - - - - 33 - - - - - - -
Joanna Zając 28 - - - - - - - 39 - - 21 - - - - - - 25 - - - - - - - - - - - - - 22
Julia Piasecka 26 - - - - - - - 32 - - 27 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 19
Karolina Sztokfisz - - - - - - 40 - - 28 26 - - - - 25 - - - 22 - - 26 - 33 - 22 - - - - - -
Katarzyna Rusin - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Magdalena Hadt - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Weronika Biela - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zuzanna Smykała - 45 - - 30 - - - - - - - 27 - - - - - - - - 28 - 30 - - - 27 - 15 - - -
1-3     4-30     poniżej 30     dnf – zawodniczka nie ukończyła zjazdu      dns – Zawodniczka nie wystartowała      dsq – Zawodniczka zdyskwalifikowana

KlasyfikacjeEdytuj

Generalna PAR
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Patrizia Kummer 3750
2.   Marion Kreiner 3580
3.   Caroline Calvé 3370
4.   Jekatierina Tudiegieszewa 3000
5.   Amelie Kober 2720
6.   Anke Karstens 2535
7.   Tomoka Takeuchi 2420
8.   Claudia Riegler 2390
9.   Hilde-Katrine Engeli 2280
10.   Julia Dujmovits 2270
PGS
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Marion Kreiner 2512
2.   Patrizia Kummer 2418
3.   Tomoka Takeuchi 2310
4.   Jekatierina Tudiegieszewa 2210
5.   Caroline Calvé 2125
6.   Nicolien Sauerbreij 1880
7.   Anke Karstens 1865
8.   Claudia Riegler 1669
9.   Hilde-Katrine Engeli 1460
10.   Stefanie Müller 1270
PSL
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Patrizia Kummer 1690
2.   Amelie Kober 1600
3.   Caroline Calvé 1390
4.   Marion Kreiner 1350
5.   Jekatierina Tudiegieszewa 1290
6.   Julia Dujmovits 1160
7.   Swietłana Bołdykowa 1120
8.   Isabella Laböck 1030
9.   Hilde-Katrine Engeli 960
10.   Alona Zawarzina 940
Generalna SNOWCROSS
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Dominique Maltais 5600
2.   Nelly Moenne-Loccoz 4150
3.   Michela Moioli 3170
4.   Maëlle Ricker 2960
4.   Eva Samková 2960
6.   Aleksandra Żekowa 2610
7.   Raffaella Brutto 2190
8.   Simona Meiler 1830
9.   Belle Brockhoff 1770
10.   Yuka Fujimori 1760
HALFPIPE
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Kelly Clark 3200
2.   Liu Jiayu 2660
3.   Sophie Rodriguez 2600
4.   Kaitlyn Farrington 1820
5.   Queralt Castellet 1780
6.   Arielle Gold 1720
7.   Torah Bright 1650
8.   Ellery Hollingsworth 1350
9.   Holly Crawford 1270
10.   Ursina Haller 1220
SLOPESTYLE
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Kjersti Buaas 1400
2.   Jamie Anderson 1000
2.   Enni Rukajärvi 1000
4.   Sina Candrian 815
5.   Šárka Pančochová 720
5.   Silje Norendal 720
7.   Isabel Derungs 600
8.   Elena Könz 590
9.   Rebecca Torr 550
10.   Stefi Luxton 470
Generalna AFU
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Kelly Clark 3200
2.   Liu Jiayu 2660
3.   Sophie Rodriguez 2600
4.   Kaitlyn Farrington 1820
5.   Queralt Castellet 1780
6.   Arielle Gold 1720
7.   Torah Bright 1650
8.   Kjersti Buaas 1400
9.   Ellery Hollingsworth 1350
10.   Holly Crawford 1270

Zobacz teżEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. London Big Air cancelled (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-09-13].
  2. Stockholm Big Air cancelled (ang.). fissnowboard.com, 2 października 2012. [dostęp 2016-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-10)].
  3. Gigant i slalom równoległy mężczyzn jak i kobiet w Sudelfeld odwołany z powodów ekonomicznych
  4. Snowcross mężczyzn jak i kobiet w Kongsberg odwołany z powodów ekonomicznych

BibliografiaEdytuj