Otwórz menu główne

Puchar Świata w snowboardzie 2017/2018

Puchar Świata w snowboardzie w sezonie 2017/2018 to 24. edycja tej imprezy. Cykl ten rozpoczął się 4 września 2017 roku w nowozelandzkiej Cardronie, zawodami w slopestyle'u. Ostatnie zawody sezonu zostały rozegrane 24 marca 2018 roku w kanadyjskim Stoneham, zawodami w big air.

Puchar Świata w snowboardzie 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Data 4 listopada 2017 –
24 marca 2018
Miejsce rozpoczęcia Nowa Zelandia Cardrona
Miejsce zakończenia Kanada Stoneham
Organizator FIS
Liczba konkurencji 6

W tym sezonie odbyły się też Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018, organizowane w południowokoreańskim ośrodku Bokwang Phoenix Park.

Obrońcami tytułów najlepszych zawodników Pucharu Świata byli:

  • Anna Gasser z Austrii wśród kobiet (AFU)
  • Mark McMorris z Kanady wśród mężczyzn (AFU).

KonkurencjeEdytuj

Na liście widnieją również klasyfikacje PAR i AFU, które nie odzwierciedlają żadnych konkurencji. Ta pierwsza z nich to zsumowana klasyfikacja PSL i PGS, natomiast AFU to zsumowana klasyfikacja halfpipe’u, slopestyle’u i big air’u.

Kalendarz i wyniki Pucharu ŚwiataEdytuj

MężczyźniEdytuj

Lp. Data Miejscowość Dyscyplina 1. Miejsce 2. Miejsce 3. Miejsce
1. 4 września 2017   Cardrona SS   Marcus Kleveland   Darcy Sharpe   Carlos Garcia Knight
2. 8 września 2017 HP   Yūto Totsuka   Ayumu Hirano   Patrick Burgener
3. 9 września 2017   Cerro Catedral SX   Alex Pullin   Emanuel Perathoner   Jonathan Cheever
4. 10 września 2017 SX   Alex Pullin   Alessandro Hämmerle   Mick Dierdorff
5. 4 listopada 2017   Kopenhaga BA Odwołano
6. 11 listopada 2017   Mediolan BA   Chris Corning   Redmond Gerard   Kyle Mack
7. 25 listopada 2017   Pekin BA   Mark McMorris   Tiarn Collins   Torgeir Bergrem
8. 2 grudnia 2017   Mönchengladbach BA   Marcus Kleveland   Yuri Okubo   Kalle Järvilehto
9. 9 grudnia 2017   Copper Mountain HP   Ayumu Hirano   Ben Ferguson   Shaun White
10. 10 grudnia 2017 BA   Mons Røisland   Chris Corning   Chandler Hunt
11. 13 grudnia 2017   Val Thorens SX   Paul Berg   Adam Lambert   Lucas Eguibar
12. 14 grudnia 2017   Carezza PGS   Andriej Sobolew   Nevin Galmarini   Dario Caviezel
13. 15 grudnia 2017   Cortina d’Ampezzo PGS   Alexander Payer   Roland Fischnaller   Sylvain Dufour
14. 16 grudnia 2017 PSL   Roland Fischnaller   Edwin Coratti   Dmitrij Łoginow
15 16 grudnia 2017   Montafon SX   Jarryd Hughes   Alessandro Hämmerle   Markus Schairer
16. 17 grudnia 2017 SXT   Hiszpania 1
Regino Hernández Martín
Lucas Eguibar
  Austria 1
Markus Schairer
Alessandro Hämmerle
  Francja 1
Pierre Vaultier
Merlin Surget
17. 21 grudnia 2017   Secret Garden HP   Ayumu Hirano   Raibu Katayama   Yūto Totsuka
18. 22 grudnia 2017   Cervinia SX   Omar Visintin   Pierre Vaultier   Alex Pullin
19. 5 stycznia 2018   Lackenhof PGS   Nevin Galmarini   Rok Marguč   Alexander Payer
20. 12 stycznia 2018   Snowmass SS   Redmond Gerard   Hiroaki Kunitake   Tiarn Collins
21. 13 stycznia 2018 HP   Shaun White   Scotty James   Yūto Totsuka
22. 12 stycznia 2018   Bad Gastein PSL   Dmitrij Łoginow   Andriej Sobolew   Maurizio Bormolini
23. 19 stycznia 2018   Laax SS Odwołano
24. 20 stycznia 2018 HP   Iouri Podladtchikov   Yūto Totsuka   Zhang Yiwei
25. 20 stycznia 2018   Erzurum SX   Omar Visintin   Pierre Vaultier   Alessandro Hämmerle
26. 21 stycznia 2018 SXT   Włochy 1
Emanuel Perathoner
Omar Visintin
  Austria 1
Markus Schairer
Alessandro Hämmerle
  Stany Zjednoczone 1
Nate Holland
Alex Deibold
27. 20 stycznia 2018   Rogla PGS   Andreas Prommegger   Edwin Coratti   Benjamin Karl
28. 21 stycznia 2018 PGS   Benjamin Karl   Radosław Jankow   Roland Fischnaller
29. 26 stycznia 2018   Bansko PGS   Jasey-Jay Anderson   Nevin Galmarini   Edwin Coratti
30. 27 stycznia 2018 SX   Pierre Vaultier   Christopher Robanske   Alessandro Hämmerle
31. 28 stycznia 2018 PGS   Nevin Galmarini   Edwin Coratti   Andreas Prommegger
32. 3 lutego 2018   Feldberg SX   Julian Lüftner   Pierre Vaultier   Ken Vuagnoux
33. 4 lutego 2018 SX   Pierre Vaultier   Michele Godino   Paul Berg
ZIO 9 - 25 lutego 2018   Pjongczang Snowboarding na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018
34. 3 marca 2018   La Molina SX   Alessandro Hämmerle   Hanno Douschan   Emanuel Perathoner
35. 3 marca 2018   Kayseri PGS   Stefan Baumeister   Edwin Coratti   Tim Mastnak
36. 10 marca 2018   Moskwa SX   Alessandro Hämmerle   Pierre Vaultier   Omar Visintin
37. 11 marca 2018 SXT   Włochy 1
Emanuel Perathoner
Omar Visintin
  Austria 4
Alessandro Hämmerle
Julian Lüftner
  Stany Zjednoczone 6
Senna Leith
Jake Vedder
38. 10 marca 2018   Scuol PGS   Tim Mastnak   Oskar Kwiatkowski   Nevin Galmarini
29. 17 marca 2018   Seiseralm SS   Chris Corning   Fridtjof Tischendorf   Lyon Farrell
40. 17 marca 2018   Veysonnaz SX   Nate Holland   Mick Dierdorff   Lucas Eguibar
41. 18 marca 2018 SXT   Niemcy 1
Paul Berg
Konstantin Schad
  Hiszpania 1
Regino Hernández Martín
Lucas Eguibar
  Austria 6
Alessandro Hämmerle
Hanno Douschan
42. 18 marca 2018   Kühtai HP Odwołano
43. 17 marca 2018   Winterberg PSL   Roland Fischnaller   Sebastian Kislinger   Rok Marguč
44. 24 marca 2018   Quebec City BA   Max Parrot   Jonas Boesiger   Antoine Truchon

KobietyEdytuj

Lp. Data Miejscowość Dyscyplina 1. Miejsce 2. Miejsce 3. Miejsce
1. 4 września 2017   Cardrona SS   Jamie Anderson   Miyabi Onitsuka   Zoi Sadowski-Synnott
2. 8 września 2017 HP   Chloe Kim   Kelly Clark   Maddie Mastro
3. 9 września 2017   Cerro Catedral SX   Chloé Trespeuch   Lindsey Jacobellis   Nelly Moenne-Loccoz
4. 10 września 2017 SX   Lindsey Jacobellis   Eva Samková   Chloé Trespeuch
5. 4 listopada 2017   Kopenhaga BA Odwołano
6. 11 listopada 2017   Mediolan BA   Anna Gasser   Katie Ormerod   Sina Candrian
7. 25 listopada 2017   Pekin BA   Anna Gasser   Miyabi Onitsuka   Enni Rukajärvi
8. 2 grudnia 2017   Mönchengladbach BA   Carla Somaini   Miyabi Onitsuka   Christy Prior
9. 9 grudnia 2017   Copper Mountain HP   Chloe Kim   Maddie Mastro   Kelly Clark
10. 10 grudnia 2017 BA   Reira Iwabuchi   Julia Marino   Silje Norendal
11. 13 grudnia 2017   Val Thorens SX   Lindsey Jacobellis   Chloé Trespeuch   Michela Moioli
12. 14 grudnia 2017   Carezza PGS   Ester Ledecká   Ramona Theresia Hofmeister   Ina Meschik
13. 15 grudnia 2017   Cortina d’Ampezzo PGS   Ester Ledecká   Selina Jörg   Claudia Riegler
14. 16 grudnia 2017 PSL   Sabine Schöffmann   Julie Zogg   Natalja Sobolewa
15. 16 grudnia 2017   Montafon SX   Michela Moioli   Faye Gulini   Nelly Moenne-Loccoz
16. 17 grudnia 2017 SXT   Francja 1
Chloé Trespeuch
Nelly Moenne-Loccoz
  Kanada 1
Meryeta Odine
Zoe Bergermann
  Rosja 1
Marija Wasilcowa
Kristina Paul
17. 21 grudnia 2017   Secret Garden HP   Liu Jiayu   Sena Tomita   Cai Xuetong
18. 22 grudnia 2017   Cervinia SX   Michela Moioli   Nelly Moenne-Loccoz   Julia Pereira de Sousa Mabileau
19. 5 stycznia 2018   Lackenhof PGS   Ester Ledecká   Julia Dujmovits   Ladina Jenny
20. 12 stycznia 2018   Snowmass SS   Christy Prior   Reira Iwabuchi   Tess Coady
21. 13 stycznia 2018 HP   Queralt Castellet   Chloe Kim   Maddie Mastro
22. 12 stycznia 2018   Bad Gastein PSL   Ramona Theresia Hofmeister   Jekatierina Tudiegieszewa   Michelle Dekker
23. 19 stycznia 2018   Laax SS Odwołano
24. 20 stycznia 2018 HP   Liu Jiayu   Cai Xuetong   Queralt Castellet
25. 20 stycznia 2018   Erzurum SX   Eva Samková   Chloé Trespeuch   Michela Moioli
26. 21 stycznia 2018 SXT   Francja 1
Chloé Trespeuch
Nelly Moenne-Loccoz
  Czechy 1
Vendula Hopjáková
Eva Samková
  Kanada 1
Meryeta Odine
Zoe Bergermann
27. 20 stycznia 2018   Rogla PGS   Ester Ledecká   Claudia Riegler   Julia Dujmovits
28. 21 stycznia 2018 PGS   Ramona Theresia Hofmeister   Sabine Schöffmann   Alona Zawarzina
29. 26 stycznia 2018   Bansko PGS   Ester Ledecká   Selina Jörg   Ramona Theresia Hofmeister
30. 27 stycznia 2018 SX   Charlotte Bankes   Nelly Moenne-Loccoz   Michela Moioli
31. 28 stycznia 2018 PGS   Julia Dujmovits   Ramona Theresia Hofmeister   Selina Jörg
32. 3 lutego 2018   Feldberg SX   Michela Moioli   Zoe Bergermann   Julia Pereira de Sousa Mabileau
33. 4 lutego 2018 SX   Michela Moioli   Charlotte Bankes   Chloé Trespeuch
ZIO 9 - 25 lutego 2018   Pjongczang Snowboarding na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018
34. 3 marca 2018   La Molina SX   Eva Samková   Nelly Moenne-Loccoz   Charlotte Bankes
35. 3 marca 2018   Kayseri PGS   Milena Bykowa   Ester Ledecká   Daniela Ulbing
36. 10 marca 2018   Moskwa SX   Eva Samková   Nelly Moenne-Loccoz   Michela Moioli
37. 11 marca 2018 SXT   Francja 1
Nelly Moenne-Loccoz
Chloé Trespeuch
  Kanada 3
Zoe Bergermann
Tess Critchlow
  Szwajcaria 2
Lara Casanova
Simona Meiler
38. 10 marca 2018   Scuol PGS   Ester Ledecká   Alona Zawarzina   Ladina Jenny
39. 17 marca 2018   Seiseralm SS   Sofja Fiodorowa   Silje Norendal   Šárka Pančochová
40. 17 marca 2018   Veysonnaz SX   Michela Moioli   Chloé Trespeuch   Manon Petit Lenoir
41. 18 marca 2018 SXT   Francja 1
Nelly Moenne-Loccoz
Chloé Trespeuch
  Włochy 4
Sofia Belingheri
Raffaella Brutto
  Kanada 3
Zoe Bergermann
Tess Critchlow
42. 18 marca 2018   Kühtai HP Odwołano
43. 17 marca 2018   Winterberg PSL   Selina Jörg   Alona Zawarzina   Julie Zogg
44. 24 marca 2018   Quebec City BA   Julia Marino   Laurie Blouin   Loranne Smans

Drużynowy slalom równoległyEdytuj

Data Miejsce Zwycięzcy 2. miejsce 3. miejsce
6 stycznia 2018   Lackenhof   Austria 3
Claudia Riegler
Andreas Prommegger
  Austria 1
Sabine Schöffmann
Alexander Payer
  Niemcy 1
Selina Jörg
Patrick Bussler
13 stycznia 2018   Bad Gastein   Austria 2
Sabine Schöffmann
Alexander Payer
  Niemcy 2
Ramona Theresia Hofmeister
Stefan Baumeister
  Austria 1
Claudia Riegler
Andreas Prommegger
18 marca 2018   Winterberg   Włochy 1
Nadya Ochner
Roland Fischnaller
  Austria 2
Claudia Riegler
Andreas Prommegger
  Austria 3
Julia Dujmovits
Sebastian Kislinger

Wyniki reprezentantów PolskiEdytuj

Zawodnik                                                                                        
Oskar Kwiatkowski 68 31 47 47 40 23 34 20 23 23 24 2 15 15
Mateusz Ligocki 55 63 32 46 25 52 42 46
Michał Nowaczyk 43 39 40 36 4 36 21 25 19 42 22 36 32 12 8
Piotr Tokarczyk 49 29
1-3     Punktowane miejsca.     Niepunktowane miejsca.     dnf – Zawodnik nie ukończył danej konkurencji.      dns – Zawodnik nie pojawił się na starcie.      dsq – Zawodnik został zdyskwalifikowany.
Zawodniczka                                                                                        
Weronika Biela 23 dnf 24 50 39 23 25 28 24 27 28 37 15
Klementyna Kołodziej 28 18 26 17
Aleksandra Król 24 dnf 49 33 4 16 21 31 25 26 21 12 25 4 8
Katarzyna Rusin 15
Zuzanna Smykała 20 23 17 24 31 23 22 22 10 19
Karolina Sztokfisz 33 27 28 34 40 23 30 31 27 34 17
1-3     Punktowane miejsca.     Niepunktowane miejsca.     dnf – Zawodniczka nie ukończyła danej konkurencji.      dns – Zawodniczka nie pojawiła się na starcie.      dsq – Zawodniczka została zdyskwalifikowana.

KlasyfikacjeEdytuj

MężczyźniEdytuj

Generalna PAR
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Nevin Galmarini 6570,00
2.   Roland Fischnaller 5066,00
3.   Edwin Coratti 4543,30
4.   Andriej Sobolew 3966,00
5.   Sebastian Kislinger 3900,00
6.   Radosław Jankow 3520,00
7.   Andreas Prommegger 3458,20
8.   Alexander Payer 3382,00
9.   Rok Marguč 3110,00
10.   Dmitrij Sarsiembajew 3080,00
PGS
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Nevin Galmarini 5530,00
2.   Edwin Coratti 3408,30
3.   Benjamin Karl 2940,00
4.   Alexander Payer 2904,00
5.   Andriej Sobolew 2876,00
6.   Roland Fischnaller 2866,00
7.   Andreas Prommegger 2780,00
8.   Radosław Jankow 2740,00
9.   Tim Mastnak 2717,00
10.   Sylvain Dufour 2620,00
PSL
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Roland Fischnaller 2200,00
2.   Dmitrij Łoginow 1800,00
3.   Sebastian Kislinger 1380,00
4.   Maurizio Bormolini 1340,00
5.   Edwin Coratti 1135,00
6.   Andriej Sobolew 1090,00
7.   Nevin Galmarini 1040,00
8.   Rok Marguč 850,00
9.   Christoph Mick 830,00
10.   Radosław Jankow 780,00
Generalna SNOWCROSS
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Pierre Vaultier 7460,00
2.   Alessandro Hämmerle 6100,00
3.   Alex Pullin 5306,00
4.   Paul Berg 3755,50
5.   Omar Visintin 3690,00
6.   Lucas Eguibar 3276,10
7.   Mick Dierdorff 3064,00
8.   Emanuel Perathoner 2858,70
9.   Adam Lambert 2792,20
10.   Regino Hernández 2722,00
Generalna AFU
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Chris Corning 3300,00
2.   Yūto Totsuka 3000,00
3.   Ayumu Hirano 2800,00
4.   Redmond Gerard 2470,50
5.   Marcus Kleveland 2000,00
6.   Hiroaki Kunitake 1975,80
7.   Raibu Katayama 1940,00
8.   Yūri Ōkubo 1917,60
9.   Jonas Boesiger 1784,00
10.   Peetu Piiroinen 1650,00
HALFPIPE
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Yūto Totsuka 3000,00
2.   Ayumu Hirano 2800,00
3.   Raibu Katayama 1940,00
4.   Shaun White 1600,00
5.   Taku Hiraoka 1490,00
6.   Ben Ferguson 1430,00
6.   Naito Ando 1430,00
8.   Patrick Burgener 1290,00
9.   Zhang Yiwei 1250,00
10.   Peetu Piiroinen 1126,00
SLOPESTYLE
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Chris Corning 1500,00
2.   Redmond Gerard 1450,00
3.   Marcus Kleveland 1000,00
4.   Hiroaki Kunitake 920,00
5.   Lyon Farrell 890,00
6.   Judd Henkes 970,00
7.   Darcy Sharpe 800,00
7.   Fridtjof Tischendorf 800,00
9.   Rene Rinnekangas 790,00
10.   Moritz Thönen 690,00
BIG AIR
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Chris Corning 1800,00
2.   Yūri Ōkubo 1500,00
3.   Jonas Boesiger 1464,00
4.   Max Parrot 1450,00
5.   Mons Røisland 1278,20
6.   Antoine Truchon 1100,00
7.   Hiroaki Kunitake 1055,80
8.   Clemens Millauer 1026,10
9.   Redmond Gerard 1020,00
10.   Marcus Kleveland 1000,00
10.   Mark McMorris 1000,00

KobietyEdytuj

Generalna PAR
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Ester Ledecká 7540,00
2.   Selina Jörg 6010,00
3.   Ramona Hofmeister 5390,00
4.   Julia Dujmovits 5090,00
5.   Jekatierina Tudiegieszewa 4810,00
6.   Alona Zawarzina 4720,00
7.   Sabine Schöffmann 4050,00
8.   Julie Zogg 3850,00
9.   Daniela Ulbing 3556,00
10.   Claudia Riegler 3272,00
PGS
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Ester Ledecká 7250,00
2.   Selina Jörg 4320,00
3.   Julia Dujmovits 4210,00
4.   Ramona Hofmeister 4110,00
5.   Alona Zawarzina 3430,00
6.   Jekatierina Tudiegieszewa 3110,00
7.   Sabine Schöffmann 2790,00
8.   Claudia Riegler 2682,00
9.   Ladina Jenny 2658,00
10.   Ina Meschik 2540,00
PSL
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Jekatierina Tudiegieszewa 1700,00
2.   Selina Jörg 1690,00
3.   Julie Zogg 1500,00
4.   Daniela Ulbing 1350,00
5.   Natalja Sobolewa 1320,00
6.   Alona Zawarzina 1290,00
7.   Ramona Hofmeister 1280,00
8.   Sabine Schöffmann 1260,00
9.   Michelle Dekker 1040,00
10.   Julia Dujmovits 880,00
Generalna SNOWCROSS
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Michela Moioli 8410,00
2.   Chloé Trespeuch 7190,00
3.   Nelly Moenne-Loccoz 6840,00
4.   Charlotte Bankes 6360,00
5.   Eva Samková 4160,00
6.   Lindsey Jacobellis 3780,00
7.   Aleksandra Żekowa 3480,00
8.   Julia Mabileau 3390,00
9.   Zoe Bergermann 3130,00
10.   Raffaella Brutto 3100,00
Generalna AFU
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Miyabi Onitsuka 3260,00
2.   Chloe Kim 2800,00
3.   Liu Jiayu 2640,00
4.   Sofja Fiodorowa 2530,00
5.   Reira Iwabuchi 2500,00
6.   Silje Norendal 2420,00
7.   Julia Marino 2180,00
8.   Cai Xuetong 2040,00
9.   Anna Gasser 2000,00
9.   Queralt Castellet 2000,00
HALFPIPE
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Chloe Kim 2800,00
2.   Liu Jiayu 2640,00
3.   Cai Xuetong 2040,00
4.   Queralt Castellet 2000,00
4.   Maddie Mastro 2000,00
6.   Kelly Clark 1900,00
7.   Sena Tomita 1820,00
8.   Hikaru Ōe 1610,00
9.   Li Shuang 1350,00
10.   Mirabelle Thovex 1310,00
SLOPESTYLE
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Sofja Fiodorowa 1720,00
2.   Reira Iwabuchi 1300,00
2.   Miyabi Onitsuka 1300,00
4.   Silje Norendal 1160,00
5.   Christy Prior 1080,00
6.   Jamie Anderson 1000,00
7.   Jasmine Baird 790,00
8.   Tess Coady 740,00
9.   Šárka Pančochová 720,00
10.   Jessika Jenson 670,00
BIG AIR
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Anna Gasser 2000,00
2.   Miyabi Onitsuka 1960,00
3.   Julia Marino 1940,00
4.   Carla Somaini 1620,00
5.   Cheryl Maas 1480,00
6.   Silje Norendal 1260,00
7.   Laurie Blouin 1250,00
8.   Sina Candrian 1230,00
9.   Reira Iwabuchi 1200,00
10.   Yuka Fujimori 1190,00

BibliografiaEdytuj