Puchar Europy Mistrzów Klubowych w piłce siatkowej (1996/1997)

Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy 1996/1997 (oficjalna nazwa: European Champion Clubs' Cup 1996/1997) - 38. sezon Pucharu Europy Mistrzów Krajowych rozgrywanego od 1959 roku, organizowanego przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla męskich klubowych zespołów siatkarskich "starego kontynentu".

Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy 1996/1997
European Champion Clubs' Cup
1995/1996 1997/1998
Szczegóły
Organizator

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej

Edycja

38.

Termin

12 października 1996 - 9 marca 1997

Zwycięzca

Włochy Las Valtur Modena

System rozgrywek edytuj

Rywalizacja w fazie kwalifikacyjnej toczyła się w parach na zasadzie dwumeczów (mecz i rewanż) "systemem pucharowym" (gorszy odpada). W fazie głównej zwycięzcy par dołączyli do rozstawionych drużyn w grupach A i B. W każdej znalazło się osiem drużyn. Po dwie najlepsze zespoły z każdej z grup awansowały do turnieju finałowego.

Turniej finałowy rozegrany został w dniach 8-9 marca 1997 w austriackim Wiedniu.

Według regulaminu o zwycięstwie w dwumeczu decydowały kolejno:

  1. liczba wygranych meczów,
  2. liczba wygranych setów,
  3. liczba zdobytych małych punktów.

Drużyny uczestniczące edytuj

Państwo Drużyny
Drużyny grające od I rundy
  Rumunia Ardaf Kluż-Napoka
  Albania Olimpik Tirana
  Białoruś SKA Mińsk
  Bośnia i Hercegowina OK Bihać
  Czechy Aero Odolena Voda
  Holandia Piet Zoomers/D Apeldoorn
  Luksemburg VC Mamer
  Mołdawia Moldavgidromash Kiszyniów
  Portugalia SC Espinho
  Słowacja VKP Bratislava
  Słowenia Salonit Anhovo Kanal
  Szwajcaria CS Chênois VB
  Ukraina Łokomotyw Charków
  Węgry Medikémia Szeged
Drużyny grające od II rundy
  Austria Donaukraft Wiedeń
  Belgia Noliko Maaseik
  Chorwacja HAOK Mladost Zagrzeb
  Dania Gentofte Volley
  Finlandia Telecom Finland Kuopio
  Francja Paris UC
  Izrael Hapoel Ha'Amakim
  Rosja CSKA Moskwa
  Turcja Halkbank Ankara
Drużyny grające od fazy grupowej
  Grecja Panathinaikos AO
  Hiszpania Caja Salamanca y Soria
  Niemcy ASV Dachau
  Łotwa Ventspils Nafta Ryga
  Polska Kazimierz Płomień Sosnowiec
  Serbia Vojvodina Nowy Sad
  Włochy Las Valtur Modena
Sisley Treviso

Faza kwalifikacyjna edytuj

I runda edytuj

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
12.10.1996 Ardaf Kluż-Napoka   3:0   Olimpik Tirana 15:7, 15:0, 15:2
19.10.1996 Olimpik Tirana   0:3   Ardaf Kluż-Napoka 15:17, 11:15, 11:15
13.10.1996 SKA Mińsk   3:0   Łokomotyw Charków 15:10, 15:2, 15:11
20.10.1996 Łokomotyw Charków   3:1   SKA Mińsk 8:15, 15:11, 16:14, 15:
13.10.1996 Moldavgidromash Kiszyniów   0:3   Medikémia Szeged 4:15, 5:15, 10:15
19.10.1996 Medikémia Szeged   3:0   Moldavgidromash Kiszyniów 15:9, 15:8, 15:8
12.10.1996 Aero Odolena Voda   3:1   Piet Zoomers Apeldoorn 15:12, 8:15, 15:8, 15:8
19.10.1996 Piet Zoomers Apeldoorn   3:0   Aero Odolena Voda 15:11, 15:11, 15:14
19.10.1996 OK Bihać   0:3   Salonit Anhovo Kanal 8:15, 4:15, 1:15
20.10.1996 Salonit Anhovo Kanal   3:0   OK Bihać 15:3, 15:0, 15:4
12.10.1996 CS Chênois VB   3:2   SC Espinho 12:15, 10:15, 17:15, 15:9, 15:8
19.10.1996 SC Espinho   1:3   CS Chênois VB 16:17, 15:13, 13:15, 4:15
12.10.1996 VC Mamer   0:3   VKP Bratysława 5:15, 6:15, 5:15
13.10.1996 VKP Bratysława   3:0   VC Mamer 15:1, 15:9, 15:12

II runda edytuj

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.12.1996 Telecom Finland Kuopio   3:1   Ardaf Kluż-Napoka 15:8, 13:15, 15:6, 15:11
08.12.1996 Ardaf Kluż-Napoka   1:3   Telecom Finland Kuopio 15:8, 13:15, 13:15, 14:16
01.12.1996 Halkbank Ankara   3:1   SKA Mińsk 15:8, 10:15, 15:9, 15:7
02.12.1996 SKA Mińsk   0:3   Halkbank Ankara 2:15, 11:15, 12:15
Hapoel Ha'Amakim   0:3   HAOK Mladost Zagrzeb walkower
01.12.1996 Donaukraft Wiedeń   3:0   Medikémia Szeged 15:5, 15:4, 15:7
07.12.1996 Medikémia Szeged   3:0   Donaukraft Wiedeń 15:7, 15:8, 15:4
30.11.1996 Piet Zoomers Apeldoorn   1:3   CSKA Moskwa 15:10, 5:15, 14:16, 8:15
07.12.1996 CSKA Moskwa   3:0   Piet Zoomers Apeldoorn 16:14, 15:3, 15:8
30.11.1996 Salonit Anhovo Kanal   3:0   Gentofte Volley 15:10, 15:3, 15:4
08.12.1996 Gentofte Volley   1:3   Salonit Anhovo Kanal 10:15, 5:15, 15:13, 9:15
30.11.1996 CS Chênois VB   0:3   Noliko Maaseik 15:17, 4:15, 8:15
07.12.1996 Noliko Maaseik   3:1   CS Chênois VB 15:17, 15:9, 15:5, 15:12
30.11.1996 VKP Bratysława   0:3   Paris UC 8:15, 9:15, 0:15
07.12.1996 Paris UC   3:0   VKP Bratysława 15:8, 15:13, 15:1

Faza grupowa edytuj

Grupa A edytuj

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
08.01.97 Halkbank Ankara   0:3   Las Valtur Modena 2:15, 13:15, 9:15
08.01.97 Salonit Anhovo   2:3   Panathinaikos Ateny 15:7, 15:17, 15:12, 9:15, 15:17
08.01.97 Donaukraft Wien   3:0   Kazimierz Płomień Sosnowiec 15:10, 15:10, 15:11
08.01.97 Noliko Maaseik   3:0   Wojwodina Nowy Sad 15:12, 15:7, 15:9
14.01.97 Las Valtur Modena   3:0   Wojwodina Nowy Sad 15:9, 15:3, 15:10
15.01.97 Kazimierz Płomień Sosnowiec   0:3   Noliko Maaseik 9:15, 6:15, 11:15
14.01.97 Panathinaikos Ateny   3:0   Donaukraft Wien 15:11, 15:7, 15:9
15.01.97 Halkbank Ankara   3:0   Salonit Anhovo 15:10, 15:11, 15:8
23.01.97 Salonit Anhovo   0:3   Las Valtur Modena 6:15, 13:15, 3:15
22.01.97 Donaukraft Wien   3:0   Halkbank Ankara 15:6, 15:5, 15:7
22.01.97 Noliko Maaseik   3:1   Panathinaikos Ateny 15:12, 15:5, 12:15, 16:14
22.01.97 Wojwodina Nowy Sad   3:0   Kazimierz Płomień Sosnowiec 15:7, 15:7, 16:14
29.01.97 Las Valtur Modena   3:0   Kazimierz Płomień Sosnowiec 15:10, 15:7, 16:14
28.01.97 Panathinaikos Ateny   3:1   Wojwodina Nowy Sad 15:6, 15:12, 11:15, 15:9
29.01.97 Halkbank Ankara   2:3   Noliko Maaseik 3:15, 15:13, 7:15, 16:14, 12:15
30.01.97 Salonit Anhovo   3:0   Donaukraft Wien 15:5, 15:7, 15:13
05.02.97 Donaukraft Wien   1:3   Las Valtur Modena 15:11, 13:15, 14:16, 14:16
05.02.97 Noliko Maaseik   3:0   Salonit Anhovo 15:4, 15:7, 15:12
05.02.97 Wojwodina Nowy Sad   3:1   Halkbank Ankara 15:3, 3:15, 15:10, 15:8
05.02.97 Kazimierz Płomień Sosnowiec   0:3   Panathinaikos Ateny 12:15, 4:15, 13:15
12.02.97 Las Valtur Modena   3:0   Panathinaikos Ateny 15:10, 15:11, 15:10
12.02.97 Halkbank Ankara   3:0   Kazimierz Płomień Sosnowiec 15:4, 15:4, 16:14
13.02.97 Salonit Anhovo   3:0   Wojwodina Nowy Sad 15:12, 15:5, 15:10
12.02.97 Donaukraft Wien   0:3   Noliko Maaseik 3:15, 7:15, 7:15
19.02.97 Noliko Maaseik   1:3   Las Valtur Modena 9:15, 13:15, 15:13, 8:15
19.02.97 Wojwodina Nowy Sad   3:0   Donaukraft Wien 15:6, 15:9, 15:6
19.02.97 Kazimierz Płomień Sosnowiec   3:1   Salonit Anhovo 15:10, 10:15, 15:12, 15:12
19.02.97 Panathinaikos Ateny   3:0   Halkbank Ankara 15:12, 15:6, 15:8

Tabela

Lp. Drużyna Pkt Mecze Sety Małe punkty
M W P wyg. prz. ratio zdob. str. ratio
1   Las Valtur Modena 14 7 7 0 21 2 10.500 342 231 1.481
2   Noliko Maaseik 13 7 6 1 19 6 3.167 355 251 1.414
3   Panathinaikos Ateny 12 7 5 2 16 9 1.778 336 296 1.135
4   Wojwodina Nowy Sad 10 7 3 4 10 13 0.769 258 276 0.935
5   Salonit Anhovo Kanal 9 7 2 5 9 15 0.600 282 310 0.910
6   Halkbank Ankara 9 7 2 5 9 15 0.600 248 306 0.810
7   Donaukraft Wiedeń 9 7 2 5 7 15 0.467 236 287 0.822
8   Kazimierz Płomień Sosnowiec 8 7 1 6 3 19 0.158 222 322 0.689

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo – 2 pkt; porażka – 1 pkt

Grupa B edytuj

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
08.01.97 Mladost Zagrzeb   3:0   Ventspils Nafta Ryga 15:6, 15:5, 15:7
08.01.97 CSKA Moskwa   3:2   ASV Dachau 13:15, 12:15, 15:11, 15:11, 15:12
08.01.97 Telecom Finland Kuopio   1:3   Sisley Treviso 7:15, 15:13, 1:15, 7:15
08.01.97 Paris UC   3:0   Caja Salamanca y Soria 15:10, 15:4, 15:10
15.01.97 Ventspils Nafta Ryga   3:0   Caja Salamanca y Soria 15:4, 15:5, 15:0
15.01.97 Sisley Treviso   3:0   Paris UC 15:8, 15:9, 15:6
15.01.97 ASV Dachau   3:0   Telecom Finland Kuopio 15:9, 15:8, 15:11
15.01.97 Mladost Zagrzeb   3:0   CSKA Moskwa 15:5, 15:12, 15:13
23.01.97 CSKA Moskwa   1:3   Ventspils Nafta Ryga 14:16, 16:14, 8:15, 14:16
22.01.97 Telecom Finland Kuopio   0:3   Mladost Zagrzeb 15:117, 14:16, 13:15
22.01.97 Paris UC   3:1   ASV Dachau 15:2, 11:15, 15:10, 15:9
22.01.97 Caja Salamanca y Soria   0:3   Sisley Treviso 8:15, 9:15, 14:16
29.01.97 Ventspils Nafta Ryga   0:3   Sisley Treviso 14:16, 9:15, 8:15
29.01.97 ASV Dachau   3:0   Caja Salamanca y Soria 15:8, 15:10, 15:12
28.01.97 Mladost Zagrzeb   3:0   Paris UC 15:8, 15:11, 15:12
28.01.97 CSKA Moskwa   3:2   Telecom Finland Kuopio 7:15, 15:7, 11:15, 15:6, 15:10
05.02.97 Telecom Finland Kuopio   1:3   Ventspils Nafta Ryga 15:10, 11:15, 9:15, 12:15
05.02.97 Paris UC   3:0   CSKA Moskwa 15:4, 15:13, 15:4
04.02.97 Caja Salamanca y Soria   1:3   Mladost Zagrzeb 1:15, 15:6, 12:15, 8:15
05.02.97 Sisley Treviso   3:0   ASV Dachau 15:9, 15:8, 15:9
12.02.97 Ventspils Nafta Ryga   2:3   ASV Dachau 15:12, 10:15, 15:13, 11:15, 12:15
12.02.97 Mladost Zagrzeb   1:3   Sisley Treviso 15:11, 5:15, 13:15, 16:17
12.02.97 CSKA Moskwa   2:3   Caja Salamanca y Soria 12:15, 15:4, 15:13, 11:15, 11:15
12.02.97 Telecom Finland Kuopio   0:3   Paris UC 10:15, 6:15, 13:15
19.02.97 Paris UC   3:2   Ventspils Nafta Ryga 7:15, 15:9, 15:12, 10:15, 16:14
19.02.97 Caja Salamanca y Soria   3:1   Telecom Finland Kuopio 15:2, 15:9, 16:17, 15:10
19.02.97 Sisley Treviso   2:3   CSKA Moskwa 15:6, 15:0, 14:16, 15:17, 14:16
19.02.97 ASV Dachau   3:1   Mladost Zagrzeb 14:16, 16:14, 16:14, 16:14

Tabela

Lp. Drużyna Pkt Mecze Sety Małe punkty
M W P wyg. prz. ratio zdob. str. ratio
1   Sisley Treviso 13 7 6 1 20 5 4.000 371 245 1.514
2   Mladost Zagrzeb 12 7 5 2 17 7 2.429 441 277 1.592
3   Paris UC 12 7 5 2 15 9 1.667 308 265 1.162
4   ASV Dachau 11 7 4 3 15 12 1.250 348 350 0.994
5   Ventspils Nafta Ryga 10 7 3 4 13 14 0.929 338 332 1.018
6   CSKA Moskwa 10 7 3 4 12 18 0.667 355 403 0.881
7   Caja Salamanca y Soria 9 7 2 5 7 18 0.389 253 334 0.757
8   Telecom Finland Kuopio 7 7 0 7 5 21 0.238 267 475 0.562

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo – 2 pkt; porażka – 1 pkt

Final Four edytuj

Półfinały edytuj

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
08.03.1997 Sisley Treviso   1:3   Noliko Maaseik 15:7, 15:17, 12:15, 8:15
Las Valtur Modena   3:0   HAOK Mladost Zagrzeb 15:6, 15:3, 15:1

Mecz o 3. miejsce edytuj

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.03.1997 Sisley Treviso   2:3   HAOK Mladost Zagrzeb 15:5, 9:15, 9:15, 15:13, 12:15

Finał edytuj

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.03.1997 Noliko Maaseik   0:3   Las Valtur Modena 7:15, 7:15, 12:15

Bibliografia edytuj