Otwórz menu główne

Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich 1998/1999

Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich 1998/1999 – rozpoczął się 27 czerwca 1998 na skoczni Grajski grič w Velenje, a zakończył 28 marca 1999 w Kuusamo na dużym obiekcie Rukatunturi[1]. Na sezon ten zaplanowano 51 konkursów, spośród których najwięcej (jedenaście) miało odbyć się w Niemczech, natomiast siedem w Finlandii. Zwycięzcą cyklu został Niemiec Roland Audenrieth. Na pozostałych stopniach podium stanęli dwaj Norwegowie, Marius Småriset i Wilhelm Brenna[2]. Ostatni z nich był zwycięzcą największej liczby konkursów w sezonie. Zwyciężał pięciokrotnie, w tym raz w Lahti, dwukrotnie w Planicy i dwukrotnie w Vikersund.

Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich 1998/1999
1997/1998 1999/2000
Data 27 czerwca 1998 - 28 marca 1999
Miejsce rozpoczęcia Słowenia Velenje
Miejsce zakończenia Finlandia Kuusamo
Organizator FIS
Zwycięzcy
Puchar Kontynentalny Niemcy Roland Audenrieth

Kalendarz i wynikiEdytuj

Opracowano na podstawie[1][3][4].

Lp Data Miejscowość Skocznia Punkt K Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 27 czerwca 1998   Velenje Grajski grič K-85 -   Peter Žonta   Damjan Fras
  Michal Doležal
2. 28 czerwca 1998   Velenje Grajski grič K-85 -   Primož Peterka   Peter Žonta   Damjan Fras
3. 25 lipca 1998   Berchtesgaden Kälbersteinschanze K-90 -   Sven Hannawald   Alexander Herr   Ronny Hornschuh
4. 26 lipca 1998   Villach Alpenarena K-90 -   Marco Steinauer   Alexander Herr   Matthias Wallner
5. 1 sierpnia 1998   Oberstdorf Schattenbergschanze K-90 -   Sylvain Freiholz   Olaf Hegenbarth   Roland Wakolm
6. 2 sierpnia 1998   Oberstdorf Schattenbergschanze K-90 -   Martin Schmitt   Sven Hannawald   František Jež
7. 15 sierpnia 1998   Zakopane Średnia Krokiew K-85 -   Falko Krismayr   Jakub Janda
  Jaka Grosar
8. 16 sierpnia 1998   Zakopane Średnia Krokiew K-85 -   Robert Mateja   Roland Schraml
  Gerhard Gattinger
9. 20 sierpnia 1998   Rælingen Marikollen K-88 -   Roar Ljøkelsøy   Arne Sneli   Kristian Brenden
  Egil Grønn
10. 17 grudnia 1998   Kuopio Puijo K-120 -   Toni Nieminen   Risto Jussilainen   Veli-Matti Lindström
11. 19 grudnia 1998   Lahti Salpausselkä K-116 -   Wilhelm Brenna   Janne Väätäinen   Veli-Matti Lindström
12. 20 grudnia 1998   Lahti Salpausselkä K-116 -   Janne Väätäinen   Veli-Matti Lindström   Marius Småriset
13. 26 grudnia 1998   Sankt Moritz Olympiaschanze K-95 -   Sylvain Freiholz   Marius Småriset   Marco Steinauer
14. 3 stycznia 1999   Engelberg Gross-Titlis-Schanze K-120 -   Primož Urh-Zupan   Bjørn Einar Romøren   Jure Radelj
15. 9 stycznia 1999   Bad Goisern Kalmberg-Schanzen K-90 -   Fabian Ebenhoch   Martin Koch   Rolando Kaligaro
16. 10 stycznia 1999   Bad Goisern Kalmberg-Schanzen K-90 -   Primož Urh-Zupan   Marius Småriset
  Martin Koch
17. 15 stycznia 1999   Sapporo Miyanomori K-90 -   Jin’ya Nishikata   Kazuki Nishishita
  Yukitaka Fukita
18. 16 stycznia 1999   Sapporo Ōkurayama K-120 -   Jin’ya Nishikata   Kazuki Nishishita   Kjell Erik Sagbakken
19. 17 stycznia 1999   Sapporo Ōkurayama K-120 -   Yasuhiko Ōta   Yutaka Katayama   Kjell Erik Sagbakken
20. 16 stycznia 1999   Lauscha Marktiegelschanze K-92 -   Tom Aage Aarnes   Alan Alborn
  Roland Audenrieth
21. 17 stycznia 1999   Lauscha Marktiegelschanze K-92 -   Roland Audenrieth   Bine Norčič   Aril Carlson
22. 23 stycznia 1999   Gallio Pakstall K-95 -   Miha Rihtar   Roberto Cecon   Alan Alborn
23. 24 stycznia 1999   Gallio Pakstall K-95 -   Ville Kantee   Marius Småriset   Georg Späth
  Marco Steinauer
24. 29 stycznia 1999   Reit im Winkl Franz-Haslberger-Schanze K-90 -   Pekka Salminen   Veli-Matti Lindström   Wilfried Eberharter
25. 30 stycznia 1999   Saalfelden Bibergschanze K-85 -   Stefan Kaiser   Florian Liegl   Gašper Čavlovič
26. 31 stycznia 1999   Ruhpolding Zirmbergschanzen K-108 -   Roland Audenrieth   Veli-Matti Lindström   Gašper Čavlovič
27. 6 lutego 1999   Braunlage Wurmbergschanze K-80 -   Aril Carlson   Roland Wakolm
  Martin Zimmermann
28. 7 lutego 1999   Braunlage Wurmbergschanze K-80 -   Falko Krismayr   Marius Småriset   Robert Kranjec
29. 20 lutego 1999   Westby Snowflake K-106 -   Bernhard Metzler   Leif Frey   Urban Franc
30. 20 lutego 1999   Planica Bloudkova velikanka K-120 -   Wilhelm Brenna   Tore Sneli   Wilfried Eberharter
31. 21 lutego 1999   Westby Snowflake K-106 -   Yūsuke Kaneko   Fabian Ebenhoch   Urban Franc
32. 21 lutego 1999   Planica Bloudkova velikanka K-120 -   Wilhelm Brenna   Tore Sneli   Martin Koch
33. 27 lutego 1999[a]   Iron Mountain Pine Mountain K-120 -   Yūsuke Kaneko   Roland Audenrieth   Rhys Hecox
34. 27 lutego 1999   Titisee-Neustadt Hochfirstschanze K-113 TSch   Matthias Wallner   Matti Hautamäki   Olav Magne Dønnem
35. 28 lutego 1999   Schönwald im Schwarzwald Adlerschanze K-83 TSch   Gerd Siegmund   Choi Yong-jik   Michael Uhrmann
Turniej Schwarzwaldzki – klasyfikacja końcowa   Matti Hautamäki   Martin Koch   Gerd Siegmund
36. 5 marca 1999[b]   Ishpeming Suicide Hill K-90 -   Yukitaka Fukita   Roland Audenrieth   Fabian Ebenhoch
37. 6 marca 1999[b]   Ishpeming Suicide Hill K-90 -   Roland Audenrieth   Jani Salo   Bernhard Metzler
38. 7 marca 1999[b]   Ishpeming Suicide Hill K-90 -   Fabian Ebenhoch   Roland Audenrieth   Bernhard Metzler
39. 7 marca 1999   Sapporo Ōkurayama K-120 -   Katsutoshi Chiba   Jin’ya Nishikata   Kenji Suda
40. 10 marca 1999   Zaō Yamagata K-90 -   Kazuki Nishishita   Yūsuke Kaneko   Jin’ya Nishikata
41. 10 marca 1999   Courchevel Tremplin Le Praz K-120 -   Tore Sneli   Wojciech Skupień   Miha Rihtar
42. 11 marca 1999   Zaō Yamagata K-90 -   Kazuki Nishishita   Katsutoshi Chiba   Thomas Hörl
43. 11 marca 1999   Courchevel Tremplin Le Praz K-90 -   Olav Magne Dønnem   Rémi Santiago   Ivan Lunardi
44. 12 marca 1999   Vikersund Vikersundbakken K-90 -   Wilhelm Brenna
  Kjell Erik Sagbakken
  Rhys Hecox
45. 13 marca 1999   Vikersund Vikersundbakken K-90 -   Wilhelm Brenna   Espen Bredesen   Sturle Holseter
46. 20 marca 1999   Hede Hedebacken K-90 -   Toni Nieminen   Dirk Else   Akseli Lajunen
47. 21 marca 1999   Hede Hedebacken K-90 -   Tom Aage Aarnes   Akseli Lajunen   Yoshiharu Ikeda
48. 24 marca 1999   Kuopio Puijo K-120 -   Rhys Hecox   Olav Magne Dønnem   Jussi Hautamäki
49. 26 marca 1999   Rovaniemi Ounasvaara K-90 -   Jussi Hautamäki   Pekka Salminen   Yoshiharu Ikeda
50. 27 marca 1999   Kuusamo Rukatunturi K-120 -   Jussi Hautamäki   Juha-Matti Ruuskanen   Tami Kiuru
51. 28 marca 1999   Kuusamo Rukatunturi K-120 -   Tami Kiuru   Roland Audenrieth   Michael Uhrmann

Klasyfikacja generalnaEdytuj

Sześćdziesięciu najlepszych zawodników[2]

Miejsce Zawodnik Punkty
1.   Roland Audenrieth 1208
2.   Marius Småriset 833
3.   Wilhelm Brenna 824
4.   Fabian Ebenhoch 736
5.   Martin Koch 728
6.   Michael Uhrmann 658
7.   Dirk Else 571
8.   Tom Aage Aarnes 525
9.   Falko Krismayr 516
10.   Robert Kranjec 514
11.   Kjell Erik Sagbakken 496
12.   Leif Frey 483
13.   Yasuhiko Ōta 465
14.   Marco Steinauer 463
15.   Kazuki Nishishita 460
16.   Matthias Wallner 454
17.   Toni Nieminen 452
18.   Jure Radelj 449
19.   Pekka Salminen 445
20.   Yūsuke Kaneko 431
Miejsce Zawodnik Punkty
21.   Tore Sneli 423
22.   Bernhard Metzler 417
23.   Olav Magne Dønnem 413
24.   Yukitaka Fukita 408
25.   Jin’ya Nishikata 401
26.   Veli-Matti Lindström 384
27.   Roland Wakolm 378
28.   Katsutoshi Chiba 377
29.   Rolando Kaligaro 375
30.   Wilfried Eberharter 363
31.   Miha Rihtar 359
32.   Georg Späth 353
33.   Olaf Hegenbarth 352
34.   Urban Franc 334
35.   Sturle Holseter 316
35.   Tami Kiuru 359
37.   Bjørn Einar Romøren 312
38.   Karl-Heinz Dorner 298
39.   Rhys Hecox 297
40.   Gerhard Gattinger 292
Miejsce Zawodnik Punkty
40.   Matti Hautamäki 292
42.   Jussi Hautamäki 281
43.   Janne Väätäinen 274
44.   Peter Žonta 265
45.   Alan Alborn 260
46.   Akseli Lajunen 253
47.   Yoshiharu Ikeda 246
47.   František Jež 246
49.   Klaus Allgayer 235
50.   Sylvain Freiholz 232
51.   Bine Norčič 227
52.   Pasi Hyytiä 225
53.   Rémi Santiago 223
54.   Sven Hannawald 220
55.   Jani Mylläri 218
55.   Primož Urh-Zupan 218
57.   Thomas Hörl 217
58.   Aril Carlson 211
59.   Daniel Forfang 204
59.   Martin Zimmermann 204

Sklasyfikowanych zostało 301 zawodników z 20 krajów. Spośród nich najwięcej reprezentowało Norwegię (51) i Japonię (48).

UwagiEdytuj

  1. Jedno ze źródeł podaje datę 20 lutego 1999 jako datę rozegrania konkursu w Iron Mountain.
  2. a b c Jedno ze źródeł podaje, że konkursy w Ishpeming zostały rozegrane w dniach 27-28 lutego 1999.

PrzypisyEdytuj

  1. a b 1998-99 FIS Continental Cup Ski-Jumping (jap.). skijumping-db.net [web.archive.org], 2008-08-30. [dostęp 2012-04-16].
  2. a b FIS-Ski - standings: Continental Cup 1999 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-07-03].
  3. Adam Kwieciński: Wybór zawodów – Typ zawodów: Puchar Kontynentalny, Sezon: 1999. [dostęp 2016-07-03].
  4. SJ_20130325 (ang.). skisprungschanzen.com, 2013-03-25. s. 37. [dostęp 2014-03-10].