Reprezentacja Niemiec w Pucharze Gordona Bennetta

Niemcy
Skrót GER
Federacja Deutsche Aero Club e. V.
Rekord czasu lotu [h] 92:11[a]
Rekord odległości [km]
Wygrane puchary 1907

1911
1991
1995
1996
2000
2014

W zawodach balonów wolnych o Puchar Gordona Bennetta poszczególne kraje mogą reprezentować maksymalnie trzy zespoły składające się z dwóch osób. Po raz pierwszy udział załogi z Niemiec miał miejsce podczas I zawodów rozegranych w 1906 roku.

WynikiEdytuj

Osiągnięcia drużyn w poszczególnych zawodach pucharu

1906-1939Edytuj

Edycja zawodów Data Miejsce zawodów Lokata Załoga Balon Czas lotu [h] Odległość [km]
I 30.09.1906 Paryż (Francja) 9 Hugo Wilhelm von Abercron, Oskar Erbslöh Düsseldorf 06:10 178,00
13 Baron Max v. Hewald, Steyrer Pommern 06:00 136,00
16 Esteban Hans Scherle, Dr. Hermann Schmeck Schwaben 06:30 90,00[1]
II 21.10.1907 Saint Louis (Stany Zjednoczone) 1 Oskar Erbslöh, Henry Helm Clayton Pommern 40:00 1403,55
3 Hugo Wilhelm von Abercron, Hans Hidemann Düsseldorf 39:50 1282,95
6 Paul Meckel, Rudolf Denig 38:35 1110,50[2]
III 11.10.1908 Berlin (Niemcy) 9 Oskar Erbslöh, J. Sticker 33:34 347,50
10 Hugo Wilhelm von Abercron, Stach von Goltzheim 30:24 341,00
- Victor Niemeyer, Hans Hidemann 37:49 -[b][3]
IV 03.10.1909 Zurych (Szwajcaria) 6 K. Bröckelmann, Kempken Berlin 22:12 753,25
8 Paul Meckel, W. Mulch Busley 23:16 728,18
10 Hugo Wilhelm von Abercron, Stach von Goltzheim Dűsseldorf II 22:43 701,74[4]
V 17.10.1910 Saint Louis (Stany Zjednoczone) 2 Hans Gericke, Samuel F. Perkins Düsseldorf II 42:30 1820,00
3 Hugo Wilhelm von Abercron, August Blanckertz Germania 39:07 1376,00
5 Leopold Vogt, W. F. Assman Harburg III 32:16 1323,00[5][6]
VI 05.10.1911 Kansas City (Stany Zjednoczone) 1 Hans Gericke, Otto Duncker Berlin II 12:28 757,84
3 Leopold Vogt, M. Schoeller Berlin I 16:20 563,15[7][8]
VII 27.10.1912 Stuttgart (Niemcy) 6 Otto Korn Reichllugsverein 32:54 1509,00
11 Ferdinand Eiermacher, Fr. Pratje Harburg III 28:06 1110,00[9][8]
VIII 12.10.1913 Paryż (Francja) 15 Gustav von Pohl, Paul Perlewitz 29:10 347,00
16 Hugo Kaulen senior, Bruno Schmitz 28:00 318,00
18 Hans Berliner, Carl Richard Mann 25:10 274,00[10]
XVI 10.09.1927 Detroit (USA) 2 Hugo Kaulen senior, Alexander Dahl Barmen 48:00 1106,00
7 Ferdinand Eimeimacher, dr Rudolph Predeck Münster VIII 40:00 925,00
15 dr Reinhold Halben, Hugo Kaulen jr. Ernst Brandenburg 4:00 80,00[11]
XVII 30.06.1928 Detroit (USA) 2 Hugo Kaulen senior, Hugo Kaulen jr Barmen 41:25 739,30
6 Ferdinand Eimeimacher, Karl Zech Münster VIII 32:14 619,80
11 Otto Bertram, George Froebel Ernest Brandenburg 26:00 474,00[12]
XVIII 28.09.1929 Saint Louis (USA) 7 Hugo Kaulen jr., Fritz Ebener Barmen 17:00 275,00
8 Erich Leimkugel, Georg Fröber Stadt Essen 17:00 272,00[13]
XIX 01.09.1930 Cleveland (USA) 5 Hugo Kaulen jr., Carl Götze Barmen 19:00 551,00[14]
XX 25.09.1932 Bazylea (Szwajcaria) 9 Ferdinand Eimermacher, Hugo Kaulen jr Stadt Essen 18:40 1006,00
12 Otto Bertram, Alexander Bahl Barmen 17:24 834,00
15 Erich Leimkugel, Richard Schütze Deutschland 17:46 735,00[15]
XXI 02.09.1933 Chicago (USA) 4 Richard Schütze, Erich Körner Deutschland 26:00 403,00
- Erich Deku, Fritz von Opel Wilhelm von Opel nie wystartował[16]
XXII 23.09.1934 Warszawa (Polska) 8 Carl Götze, E. Burgartd Deutschland 21:41 875,96
13 W. Zinner, Erich Deku Wilhelm Opel 15:50 799,40
14 Hugo Kaulen jr, Herbert Pröbsting Stadt Essen 12:46 759,83[17][18]
XXIII 15.09.1935 Warszawa (Polska) 4 Carl Götze jr., Werner Lohmann Erich Decu 43:58 1373,68
11 Otto Bertram, Wilhelm Brehm[19] Alfred Hildebrandt 23:10 569,50
12 Eugen Stüber, Werner Schäfer Deutschland 19:52 550,53[20][21]
XXIV 30.08.1936 Warszawa (Polska) 4 Carl Götze jr., Werner Lohmann Deutschland D 33:56 1493,99
7 Otto Bertram, Friedrich Schubert Sachsen D 25:25 1142,41
9 Ernst Frank, Hans Bauderer Augsburg D 20:06 915,81[22]
XXV 20.06.1937 Bruksela (Belgia) 6 Carl Götze jr., Werner Lohmann Alferd Hildebrandt[c] 26:00 834,00
7 K. Schaeffer, V. Hammerstein Sachsen 24:15 826,00
10 Richard Schütze, F. R. Becker Chemnitz X[c] 22:30 724,00[23][24]

1983-2000Edytuj

Edycja zawodów Data Miejsce zawodów Lokata Załoga Balon Czas lotu [h] Odległość [km]
27 26.06.1983 Paryż (Francja) 7 Franz-Josef Schellhove, Helma Sjuts D-Clouth IX 118,40
11 Jojo Maes, Gottlieb Blenk D-Man 2:09 17,00[25]
28 13.10.1984 Zurych (Szwajcaria) 8 Franz-Josef Schellhove, Ralph Eimermacher D-MUNSTER 17:52 378,00
9 Helma Sjuts, Gottlieb Blenk D-HUMANA 18:53 377,00
10 Kurt Reisch, Erich Märkl D-AUGSBURG 17:12 369,00[26][27]
29 28.09.1985 Genewa (Szwajcaria) 11 Volker Kuinke, Helma Sjuts D-Düsseldorf 21:00 290,00
12 Jojo Maes, Wulf Bergner D-Augsburg 14:25 208,00
13 Wilhelm Eimers, Klaus Marienfeld D-Karstadt 44:20 68,00[28][29]
30 18.10.1986 Salzburg (Austria) 4 Thomas Fink, Erich Märkl D-AUSGBURG 14:35 220,67
5 Carlo Schröter, Hans R. Peters D-GEROLSTEINER II 16:23 193,71
8 Jojo Maes, Wulf Bergner D-GATZWEILER 07:40 95,00[30]
31 3.10.1987 Seefeld in Tirol (Austria) 3 Thomas Fink, Erich Märkl 17:44 611,00
4 Volker Kuinke, Gustav Vormbäumen 19:00 581,00
8 Helma Sjuts, Alexander Schubert 19:00 532,00[31]
32 23.10.1988 Bregencja (Austria) 6 Helma Sjuts, Alfred Derks 20:26 644,10
8 Gustav Vormbäumen, Bernd Sundermeier 20:36 629,70
10 Thomas Fink, Erich Märkl 19:53 623,80[32]
33 16.09.1989 Lech (Austria) 2 Thomas Fink, Erich Märkl 39:32 894,10
7 Helma Sjuts, Alfred Derks 31:59 669,90
12 Volker Kuinke, Gustav Vormbäumen 20:19 272,20[33]
34 2.09.1990 Lech (Austria) 6 Helma Sjuts, Alfred Derks 10:15 197,90
7 Volker Kuinke, Jürgen Schubert 09:07 187,40
12 Thomas Fink, Günter Oberseider 08:58 121,20[34]
35 21.09.1991 Lech (Austria) 1 Volker Kuinke, Jürgen Schubert D-EUREGIO 44:18 1024,90
8 Thomas Fink, Rainer Haßold 20:52 408,90
9 Helma Sjuts, Alfred Derks 21:57 407,50[35]
36 19.09.1992 Stuttgart (Niemcy) 2 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann 45:19 882,70
5 Volker Kuinke, Jürgen Schubert 43:17 807,94
14 Heinz Brachtendorf, Helma Sjuts 23:45 455,35[36]
37 4.10.1993 Albuquerque (USA) 2 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann 66:02 1557,50
5 Volker Kuinke, Jörg Schellhove 32:50 305,20
12 Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher 19:58 181,00[37]
38 18.09.1994 Lech (Austria) 4 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann 31:17 329,42
7 Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher 17:16 216,75
11 Volker Kuinke, Alfred Derks 10:00 74,81[38]
39 9.09.1995 Wil (Szwajcaria) 1 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann D-OCOL Columbus II 92:11 1628,10
6 Heinz Brachtendorf, Jürgen Schubert 48:00 930,90
7 Josef Höhl, Florian Schwingenstein 47:57 906,20[39]
40 28.09.1996 Warstein (Niemcy) 1 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann D-OCOL Columbus II 72:01 1286,90
8 Josef Höhl, Jürgen Schubert 21:03 645,90
12 Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher 13:33 449,50[40]
41 6.09.1997 Warstein (Niemcy) 4 Josef Höhl, Thomas Fink 1726,90
6 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann 1719,30
7 Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher 1690,70[41]
42 26.09.1998 Paryż (Francja) X Josef Höhl, Thomas Fink zawody nie odbyły się ze względu na złą pogodę[42]
Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann
Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher
43 02.10.1999 Albuquerque (Stany Zjednoczone) 5 Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher 42:38 1451,52
9 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann 43:09 906,55
10 Josef Höhl, Thomas Fink 19:54 778,57[43]
44 09.09.2000 Saint-Hubert (Belgia) 1 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann D-OOWE Columbus IV 70:59 795,70
9 Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher 36:32 256,00
17 Tomas Hora, Volker Loeschhorn 53:49 zdyskwalifikowany[44]

od 2001Edytuj

Edycja zawodów Data Miejsce zawodów Lokata Załoga Balon Czas lotu [h] Odległość [km]
45 1.09.2001 Warstein (Niemcy) 5 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann D-OWBA 48:28 1247,60
7 Josef Höhl, Stefan Handl D-OCOL Columbus II 59:11 1151,30
11 Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher D-OBCW 34:25 944,30[45]
46 02.09.2002 Châtellerault (Francja) 2 Wilhelm Eimers, Bernd Landsmann D-OOWE Columbus IV 19:52 624,09
8 Heinz Brachtendorf, Karl-Heinz Hutmacher D-OWBA Deutschland II 35:11 474,56
10 Josef Höhl, Stefan Handl D-OCOL Columbus II - Isenbeck 19:56 394,57[46]
59 28.08.2015 Pau (Francja) 2 Wilhelm Eimers, Matthias Zenge D-OTLI 65:17 2071,61
9 Himke Hilbert, Dominik Haggeney D-OENH 32:41 1125,74
13 Heinz-Otto Lausch, Marion Lausch D-OGYN 21:32 712,15[47]
60 18.09.2016 Gladbeck (Niemcy) 10 Wilhelm Eimers, Matthias Zenge D-OTLI 41:44 663,65
14 Dr. Heinz-Otto Lausch, Dr. Marion Lausch D-OGYN 33:14 468,55
15 Himke Hilbert, Dominik Haggeney D-OENH 18:40 439,70[48]
61 08.09.2017 Fribourg (Szwajcaria) 5 Dr. Heinz-Otto Lausch, Tobias Lausch 43:12 1282,62
6 Himke Hilbert, Dominik Haggeney 44:30 1248,29
18 Matthias Zenge, Benjamin Eimers 23:15 999,29[49]
62 28.09.2018 Berno (Szwajcaria) 3 Matthias Zenge, Benjamin Eimers 66:27 840,59
10 Benedict Munz, Matthias Schlegel 23:23 546,58
14 Andreas Zumrode, Axel Hunnekuhl 41:47 411,69[50]
63 13.09.2019 Montbéliard (Francja) 3 Matthias Zenge, Benjamin Eimers 87:01 1718,97
5 Andreas Zumrode, Axel Hunnekuhl 84:48 1716,51
19 Wilhelm Eimers, Sebastian Eimers 39:32 9,44[51]
64 19.08.2021 Toruń (Polska) 5 Andreas Zumrode, Axel Hunnekuhl 52:54 690,60
14 Wilhelm Eimers, Benjamin Eimers 21:33 78,12
15 Benedict Munz, Matthias Schlegel 21:57 76,84[52][53][54]

UwagiEdytuj

  1. Najdłużej trwający lot w historii Pucharu Gordona Bennetta, który odbył się w 1995 roku
  2. Załogą wylądowała w Morzu Północnym
  3. a b Wojskowe samoloty Czechosłowacji zmusiły do lądowania załogę. W związku z tym Niemcy złożyły wniosek o unieważnienie zawodów.

PrzypisyEdytuj

  1. 1st Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-01-25]. (ang.).
  2. 2nd Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-03-17]. (ang.).
  3. 3rd Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-03-19]. (ang.).
  4. 4th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-01-22]. (ang.).
  5. Après la Coupe G.. B.. d'Aérostation 1910, „L'Aérophile”, 1910, s. 548.
  6. 5th Coupe Aéronautique Gordon Bennett – Gordon Bennett Legend & History [dostęp 2020-04-02] (ang.).
  7. La 6me Coupe Gordon-Bennett des Aérostats, „L'Aérophile”, 15 października 1911, s. 493.
  8. a b Results, www.fai.org, 2 sierpnia 2017 [dostęp 2020-03-30] (ang.).
  9. La 7e Coupe Gordon-Bennett des Ballons, „L'Aérophile” (22), 15 listopada 1912, s. 520-523.
  10. 8th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-06-06]. (ang.).
  11. 16th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-02-15] (ang.).
  12. 17th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-02-15] (ang.).
  13. 18th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-02-16] (ang.).
  14. 19th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-02-18] (ang.).
  15. 20th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-02-18] (ang.).
  16. 21st Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-02-21] (ang.).
  17. LISTA zgłoszonych zawodników na Międzynarodowe Zawody Balonowe o puhar im. Gordon-Bennetta Przegląd Lotniczy 1934, nr 9, s. 410.
  18. Oficjalny wynik zawodów o puhar Gordon-Bennetta Ilustrowany Kurier Codzienny 1934, nr 282, s. 12.
  19. VS Aktuell: Der Weg zur Abseitsposition am Himmel, VS Aktuell [dostęp 2021-07-04] (niem.).
  20. XXIII Międzynarodowe Zawody Balonowe o nagrodę imienia Gordon-Bennetta Skrzydlata Polska 1935 nr 10 s. 250-253
  21. Zawodnicy Skrzydlata Polska 1935 nr 9 s. 240
  22. 24th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-02-24] (ang.).
  23. Oficjalne wyniki zawodów o puchar im. Gordon Bennett'a 1937 r., „Skrzydlata Polska” (nr 8), 1937, s. 196.
  24. Wniosek o unieważnienie zawodów o puhar Gordon Bennetta - złożony, „Ilustrowany Kurier Codzienny” (175), 1937, s. 15.
  25. 27th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-02-28] (ang.).
  26. 28th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-06-07]. (ang.).
  27. 28 zawody o Puchar Gordona Bennetta. man.poznan.pl. [dostęp 2020-06-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-01-08)]. (pol.).
  28. 29th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-06-07]. (ang.).
  29. 29 zawody o Puchar Gordona Bennetta. man.poznan.pl. [dostęp 2020-06-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-01-08)]. (pol.).
  30. 30th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-06-11]. (ang.).
  31. 31st Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-06-11]. (ang.).
  32. 32nd Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-06-12]. (ang.).
  33. 33rd Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-06-12]. (ang.).
  34. 34th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-06-13] (ang.).
  35. 35th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-06-13] (ang.).
  36. 36th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-06-14] (ang.).
  37. 37th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-06-14] (ang.).
  38. 38th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-06-16] (ang.).
  39. 39th Coupe Aéronautique Gordon Bennett, legends.gordonbennett.aero [dostęp 2020-06-20] (ang.).
  40. 40th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-12-24]. (ang.).
  41. 41st Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2021-07-18]. (ang.).
  42. 42nd Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2021-09-31]. (ang.).zły zapis daty dostępu
  43. 43rd Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-09-16]. (ang.).
  44. 44th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2021-09-17]. (ang.).
  45. 45th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2021-10-23]. (ang.).
  46. 45th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2021-11-09]. (ang.).
  47. Oficial Results. 59th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-03-14]. (ang.).
  48. Finał Results. 60th Coupe Aéronautique Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-01-31]. (ang.).
  49. Fribourg 2017 Gordon Bennett. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-01-22]. (ang.).
  50. Gordon Bennett Bern 2018. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-01-19]. (ang.).
  51. 63rd Coupe Aéronautique Gordon Bennett 2019. legends.gordonbennett.aero. [dostęp 2020-01-18]. (ang.).
  52. Teams [dostęp 2021-08-25].
  53. Szwajcarzy zdobywcami Pucharu Gordona Bennetta w 2021 roku, dlapilota.pl [dostęp 2021-08-25] (pol.).
  54. Generic Event Page – Gordon Bennett Legend & History. Results. [dostęp 2021-08-28] (ang.).