Rugby 7 na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1998

Turniej rugby 7 na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1998 odbył się w Kuala Lumpur w dniach 12–14 października 1998 roku. Areną zmagań mężczyzn był Petaling Jaya Stadium[1].

Rugby 7 na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1998
2002
Szczegóły turnieju
Gospodarz

Kuala Lumpur,  Malezja

Termin

12–14 października 1998

Stadiony

1 (w 1 mieście)

Gold medal blank.svg I miejsce

 Nowa Zelandia

Silver medal blank.svg II miejsce

 Fidżi

Bronze medal blank.svg III miejsce

 Australia

Statystyki turnieju
Liczba meczów

52

Rugby siedmioosobowe w programie tych zawodów pojawiło się po raz pierwszy[2].

Wśród grona osiemnastu drużyn niepokonana okazała się Nowa Zelandia[3].

System rozgrywekEdytuj

Początkowo w zawodach uczestniczyć miało dwadzieścia narodowych reprezentacji rywalizujących przez pierwsze dwa dni w pięciu czterozespołowych grupach, po której miała nastąpić faza play-off[4]. Po wycofaniu się dwóch z nich, pozostałe drużyny zostały podzielone na sześć trzyzespołowych grup, w drugim dniu rozgrywek po kolejnym losowaniu ponownie rywalizowały tym samym systemem, po czym w trzecim dniu nastąpiła faza pucharowa – pierwsza ósemka przystąpiła do walki o medale, zespoły sklasyfikowane na miejscach 9–16 do rozgrywek Plate, natomiast dwie najsłabsze walczyły o Bowl[5][6].

PodsumowanieEdytuj

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Miejsce Reprezentacja  
Złoto
 
Srebro
 
Brąz
Razem
1   Nowa Zelandia 1 0 0 1
2   Fidżi 0 1 0 1
3   Australia 0 0 1 1
Razem 1 1 1 3

MedaliściEdytuj

Konkurencja   1. miejsce   2. miejsce   3. miejsce
Rugby 7   Nowa Zelandia   Fidżi   Australia

Faza grupowa 1Edytuj

Grupa A
Fidżi   54 – 7   Walia
Walia   72 – 0   Suazi
Fidżi   71 – 0   Suazi
Grupa B
Południowa Afryka   29 – 22   Papua-Nowa Gwinea
Papua-Nowa Gwinea   54 – 0   Trynidad i Tobago
Południowa Afryka   59 – 0   Trynidad i Tobago
Grupa C
Samoa   12 – 12   Kanada
Kanada   60 – 0   Bahamy
Samoa   61 – 12   Bahamy
Grupa D
Nowa Zelandia   80 – 0   Sri Lanka
Malezja   35 – 26   Sri Lanka
Nowa Zelandia   53 – 0   Malezja
Grupa E
Anglia   17 – 10   Tonga
Tonga   33 – 5   Kenia
Anglia   28 – 0   Kenia
Grupa F
Australia   50 – 0   Wyspy Cooka
Wyspy Cooka   60 – 0   Kajmany
Australia   53 – 0   Kajmany

Faza grupowa 2Edytuj

Grupa A
Nowa Zelandia   91 – 0   Bahamy
Tonga   38 – 0   Bahamy
Nowa Zelandia   41 – 12   Tonga
Grupa B
Fidżi   71 – 0   Kenia
Malezja   19 – 5   Kenia
Fidżi   63 – 5   Malezja
Grupa C
Australia   70 – 5   Sri Lanka
Papua-Nowa Gwinea   47 – 0   Sri Lanka
Australia   59 – 14   Papua-Nowa Gwinea
Grupa D
Południowa Afryka   79 – 0   Suazi
Wyspy Cooka   50 – 19   Suazi
Południowa Afryka   38 – 0   Wyspy Cooka
Grupa E
Anglia   50 – 7   Trynidad i Tobago
Samoa   85 – 0   Trynidad i Tobago
Samoa   19 – 12   Anglia
Grupa F
Kanada   47 – 0   Kajmany
Walia   62 – 0   Kajmany
Kanada   45 – 7   Walia

Faza pucharowaEdytuj

BowlEdytuj

  Finał Bowl
       
   Bahamy 48
   Kajmany 17


PlateEdytuj

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
14 października 1998        
   Wyspy Cooka  45
14 października 1998
   Trynidad i Tobago  12  
   Wyspy Cooka  22
14 października 1998
     Tonga  21  
   Tonga  35
14 października 1998
   Kenia  19  
   Wyspy Cooka  31
14 października 1998
     Papua-Nowa Gwinea  12
   Papua-Nowa Gwinea  40
14 października 1998
   Sri Lanka  17  
   Papua-Nowa Gwinea  33
14 października 1998
     Malezja  5  
   Malezja  26
   Suazi  7  


CupEdytuj

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
14 października 1998        
   Nowa Zelandia 38
14 października 1998
   Walia 14  
   Nowa Zelandia 19
14 października 1998
     Samoa 14  
   Samoa 26
14 października 1998
   Południowa Afryka 5  
   Nowa Zelandia 21
14 października 1998
     Fidżi 12
   Fidżi 26
14 października 1998
   Kanada 19  
   Fidżi 28 Mecz o 3. miejsce
14 października 1998
     Australia 14  
   Australia 49    Samoa 12
   Anglia 14      Australia 33
14 października 1998


Kolejność końcowaEdytuj

Pozycja Drużyna
1   Nowa Zelandia
2   Fidżi
3   Australia
4   Samoa
5   Anglia
=   Kanada
=   Południowa Afryka
=   Walia
9   Wyspy Cooka
10   Papua-Nowa Gwinea
11   Malezja
=   Tonga
13   Kenia
=   Sri Lanka
=   Suazi
=   Trynidad i Tobago
17   Bahamy
18   Kajmany

MedaliściEdytuj

Konkurencja   1. miejsce   2. miejsce   3. miejsce
Turniej mężczyzn   Nowa Zelandia
Amasio Valence
Bruce Reihana
Caleb Ralph
Christian Cullen
Dallas Seymour
Eric Rush
Joeli Vidiri
Jonah Lomu
Rico Gear
Roger Randle
  Fidżi
Aparama Bosekora
Jope Tuikabe
Ratu Doviverata
Rauqe Senirusi
Saimoni Rokini
Setareki Tawake Naivaluwaqa
Sirilo Ragata
Tinasau Akuila
Marika Vunibaka
Waisale Serevi
  Australia
Brendan Williams
Cameron Pither
David Campese
Ipolito Fenukitau
Jim Williams
Marc Stcherbina
Matthew Dowling
Richard Graham
Rick Nalatu
Tyron Mandrusiak

PrzypisyEdytuj

  1. RUGBY: Venue (ang.). kl98.thecgf.com. [dostęp 2012-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
  2. MAIDEN SEVENS RUGBY RECEIVE WARM WELCOME IN KUALA LUMPUR '98 (ang.). kl98.thecgf.com. [dostęp 2012-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. NEW ZEALAND WINS RUGBY SEVENS GOLD (ang.). kl98.thecgf.com. [dostęp 2012-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-14)].
  4. SCHEDULE: Rugby (ang.). kl98.thecgf.com. [dostęp 2012-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-28)].
  5. RUGBY MAKES ITS GAMES DEBUT (ang.). kl98.thecgf.com. [dostęp 2012-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-09)].
  6. RUGBY'S BIG FOUR GO FOR GOLD (ang.). kl98.thecgf.com. [dostęp 2012-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].

BibliografiaEdytuj