Otwórz menu główne

Zmiany

infobox, drobne techniczne, sezon 14/15
{{Liga infobox
|nazwa = Superliga
|inne nazwy = Суперлига
|grafika =
|podpis grafiki =
|puchary =
|obecny sezon = [[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2014/2015)|2014/2015]]
|obecny sezon ikona = Volleyball current event.svg
|pierwszy zwycięzca = [[Awtomobilist Sankt Petersburg (piłka siatkowa)|Automobolist Sankt- Petersburg]]
|ostatni zwycięzca =
|najwięcej zwycięstw = [[LokomotiwBiełogorje Biełgorod]] (8)
|commons =
|www = http://enwww.volley.ru/
}}
 
 
=== Sezon 2006/2007 ===
{{osobny artykuł|Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2006/2007)}}
W tym sezonie rywalizacja w rundzie zasadniczej i w play-offach była niezwykle zacięta. Pierwsze miejsce w fazie zasadniczej sezonu zajęła drużyna obrońcy trofeum - [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa)|Dynama Moskwa]], rewelacją tej części rozgrywek niespodziewanie okazała się drużyna [[Gazprom Surgut|Gazpromu Surgut]], w składzie z [[Polska|Polakiem]] [[Robert Prygiel|Robertem Pryglem]]. Najbardziej zaciętymi spotkaniami ćwierćfinałowymi były mecze [[Iskra Odincowo|Iskry Odincowo]] z [[Dynamo-Jantar Kaliningrad|Dynamem - Jantar Kaliningrad]], drużyną kolejnego [[Polska|Polaka]] [[Łukasz Żygadło|Łukasza Żygadło]]. Siatkarze z [[Odincowo|Odincowa]] potrzebowali czterech meczów, aby pokonać zespół z [[Kaliningrad]]u.
W półfinale spotkały się ze sobą drużyny [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa)|Dynama Moskwa]] i [[Fakieł Nowy Uriengoj|Fakiełu Nowy Uriengoj]], a także [[Dynamo Kazań|Dynama Kazań]] z [[Iskra Odincowo|Iskrą Odincowo]]. Siatkarze z [[Moskwa|Moskwy]] pokonali w czterech meczach, zwycięzców Pucharu CEV - zespół [[Fakieł Nowy Uriengoj|Fakiełu]]. W drugim półfinale [[Dynamo Kazań]] potrzebowało aż 5 meczów, aby pokonać drugą po fazie zasadniczej drużynę [[Iskra Odincowo|Iskry Odincowo]].
 
=== Sezon 2007/2008 ===
{{osobny artykuł|Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2007/2008)}}
Kolejny sezon o mistrzostwo Rosji był niezwykle emocjonujący. W lidze nastąpiło wiele zmian: nowy system punktowania, runda zasadnicza rewanżowa, a przede wszystkim, zaraz po zakończeniu rundy zasadniczej, rozegrano Superfinał, mecze o miejsca 3-4 oraz o miejsca 5-6. Mistrzem kraju zostało [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa)|Dynamo Moskwa]], które pokonało w finale drużynę [[Iskra Odincowo|Iskry Odincowo]]. Brązowy medal Mistrzostw Rosji zdobyła drużyna [[Dynamo Kazań|Dynama Tat Transgaz Kazań]]. Do Wyższej Ligi "A" zostały zdegradowane [[Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg]] i [[Dynamo-Jantar Kaliningrad]]. Najlepszym siatkarzem sezonu został [[Siergiej Tietiuchin]], otrzymał nagrodę im. Jurija Sapiegi.
 
=== Sezon 2008/2009 ===
{{osobny artykuł|Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2008/2009)}}
W tym sezonie powrócono do systemu [[Play-off]]. Udział wzięło 12 drużyn. Na zakończenie rundy zasadniczej prowadzenie objęła drużyna [[Fakieł Nowy Uriengoj|Fakiełu Nowy Uriengoj]]. Poza nia w "ósemce" znalazły się: [[Iskra Odincowo]], [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa)|Dynamo Moskwa]], [[Dynamo Kazań|Zenit Kazań]], [[Lokomotiw Biełgorod|Lokomotiw Biełogorje-Biełgorod]], [[Nieftjanik Baszkorotostana Ufa|Ural Ufa]], [[Lokomotiw Nowosybirsk]] i [[Gazprom Surgut|ZSK Gazprom/Jugra Surgut]]. W półfinałach znaleźli się: [[Fakieł Nowy Uriengoj]] i [[Dynamo Kazań|Zenit Kazań]] oraz [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa)|Dynamo Moskwa]] i [[Iskra Odincowo]]. Drużyna z [[Kazań|Kazania]] potrzebowała 4 meczów, aby pokonać i awansować do finału. Natomiast [[Iskra Odincowo|Iskra]] pokonała [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa)|Dynamo Moskwa]] w pięciu meczach. Brązowe medale mistrzostw Rosji zdobyli siatkarze [[Fakieł Nowy Uriengoj|Fakiełu]], pokonali [[Moskwa|moskiewskie]] Dynamo w 3 meczach. Finał ligi również rozstrzygnął się w 3 meczach. [[Dynamo Kazań|Zenit Kazań]] został mistrzem Rosji. Z Superligi do Wyższej Ligi "A" spadły Metaloinwest Stary Oskoł i [[NOWA Nowokujbyszewsk]]. MVP sezonu wybrano [[Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce siatkowej mężczyzn|Amerykanina]] [[Lloy Ball|Lloya Balla]].
 
=== Sezon 2009/2010 ===
{{osobny artykuł|Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2009/2010)}}
W tym sezonie wzięło udział 12 drużyn. Do rozgrywek [[play-off]] z pierwszego miejsca przystąpiła drużyna [[Zienit Kazań|Zenitu Kazań]] przed [[Lokomotiw Biełgorod|Lokomotiwem Biełogorje-Biełgorod]] i [[Lokomotiw Nowosybirsk|Lokomotiwem Nowosybirsk]]. Do najlepszej "ósemki" awansowały również: [[Fakieł Nowy Uriengoj]], [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa mężczyzn)|Dynamo Moskwa]], [[Iskra Odincowo]], [[Gazprom Surgut|ZSK Gazprom/Jugra Surgut]] oraz [[Nieftjanik Jarosław|Jarosławicz Jarosław]]. Swoje ćwierćfinały wygrały: [[Zienit Kazań|Zenit Kazań]], [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa mężczyzn)|Dynamo Moskwa]], [[Lokomotiw Biełgorod|Lokomotiw Biełogorje-Biełgorod]] i [[Lokomotiw Nowosybirsk]]. W finale znalazły się: [[Zienit Kazań|Zenit Kazan]], który pokonał drużynę z [[Moskwa|Moskwy]] oraz [[Lokomotiw Biełgorod|Lokomotiw Biełogorje-Biełgorod]], ten natomiast zwyciężył [[Lokomotiw Nowosybirsk]].
Mistrzem Rosji została drużyna z [[Kazań|Kazania]], pokonując w czterech meczach finałowych [[Biełgorod]]. Z kolei 3. miejsce przypadło [[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa mężczyzn)|moskiewskiemu Dynamo]]. O miejsca 9-12 walczyły: [[Nieftianik Baszkortostana Ufa|Ural Ufa]], [[Tiumeń]], [[Dinamo-Jantar Kaliningrad|Dynamo Kaliningrad]], [[Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg]].
 
=== Sezon 2010/2011 ===
{{osobny artykuł|Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2010/2011)}}
 
=== Sezon 2011/2012 ===
{{osobny artykuł|Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2011/2012)}}
 
=== Sezon 2012/2013 ===
{{osobny artykuł|Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2012/2013)}}
W tym sezonie udział wzięło 16 drużyn podzielonych na dwie grupy: niebieską i czerwoną. Do 1/8 finału awansowały drużyny, które w swoich grupach zajęły miejsca od 3 do 6. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy miały zapewnione miejsce w ćwierćfinale. Zwycięzcy ćwierćfinałów zagrali w półfinałach: {{Vb|Zienit Kazań}}, {{Vb|Biełgorie Biełgorod}}, {{Vb|Ural Ufa}} oraz {{Vb|Gubiernija Niżny Nowogród}}. Brązowy medal mistrzostw Rosji zdobył {{Vb|Zienit Kazań}}, który w dwóch meczach pokonał [[Gubiernija Niżny Nowogród|Gubierniję Niżny Nowogród]]. Mistrzem Rosji została drużyna z [[Biełgorod]]u, pokonując [[Ural Ufa]] w 3 meczach. Po sezonie [[Nagroda im. A.Kuzniecowa|nagrodę im. A. Kuzniecowa]] otrzymał [[Dmitrij Muserski]] z [[Biełogorje Biełgorod]].
 
* za porażkę 3:2 - 1 pkt
 
Ze względu na napięty terminarz w sezonie [[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2007/2008)|2007]]/[[2008]] w Superlidze, po zakończeniu rundy zasadniczej zostały rozegrane mecze:
* o 5-6 miejsce
* o 3-4 miejsce
 
== Medaliści Superligi ==
{| class="wikitable" style="width: 40%; font-size: 90%;"
|-
! width="4%"60px| Sezon
! style="background: #FEBB36;" width=250px| Mistrz
!width="12%"|1. miejsce
! style="background: #C0C0C0;" width=250px| Wicemistrz
!width="12%"|2. miejsce
!width style="12%background: #CC9966;" width=250px|3. III miejsce
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (1992)|1992]]
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (1994/1995)|1994/1995]]
|{{Vb|CSKA Moskwa}}
|{{Vb|LokomotiwBiełogorie Biełgorod}}
|{{Vb|Awtomobilist Sankt Petersburg}}
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (1995/1996)|1995/1996]]
|{{Vb|CSKA Moskwa}}
|{{Vb|BiełgorieBiełogorie Biełgorod}}
|[[Jugra Samotłor Niżniewartowsk|Samotłor Niżniewartowsk]]
|-style="background: #f7f7f7;"
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (1996/1997)|1996/1997]]
|[[Lokomotiw Biełgorod{{Vb|Biełogorje-DinamoBiełogorie Biełgorod]]}}
|[[Lokomotiw Jekaterynburg|UEM-Izumrud Jekaterynburg]]
|{{Vb|CSKA Moskwa}}
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (1997/1998)|1997/1998]]
|[[Lokomotiw Biełgorod{{Vb|Biełogorje-DinamoBiełogorie Biełgorod]]}}
|[[Lokomotiw Jekaterynburg|UEM-Izumrud Jekaterynburg]]
|{{Vb|CSKA Moskwa}}
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (1998/1999)|1998/1999]]
|[[Lokomotiw Jekaterynburg|UEM-Izumrud Jekaterynburg]]
|[[Lokomotiw Biełgorod{{Vb|Biełogorje-DinamoBiełogorie Biełgorod]]}}
|[[Iskra Odincowo|Iskra-RWSN Odincowo]]
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (1999/2000)|1999/2000]]
|[[Lokomotiw Biełgorod{{Vb|Biełogorje-DinamoBiełogorie Biełgorod]]}}
|[[Lokomotiw Jekaterynburg|UEM-Izumrud Jekaterynburg]]
|[[Iskra Odincowo|Iskra-RWSN Odincowo]]
|-style="background: #f7f7f7;"
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2000/2001)|2000/2001]]
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2001/2002)|2001/2002]]
|{{Vb|Lokomotiw-BiełgorieBiełogorie Biełgorod}}
|[[MGTU Moskwa|MGTU-Łużniki Moskwa]]
|[[Dinamo Moskwa (piłka siatkowa mężczyzn)|Dinamo-MGFSO-Olimp Moskwa]]
|-style="background: #f7f7f7;"
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2002/2003)|2002/2003]]
|{{Vb|Lokomotiw-BiełgorieBiełogorie Biełgorod}}
|{{Vb|Iskra Odincowo}}
|[[Lokomotiw Jekaterynburg|UEM-Izumrud Jekaterynburg]]
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2003/2004)|2003/2004]]
|{{Vb|Lokomotiw-BiełgorieBiełogorie Biełgorod}}
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|{{Vb|DinamoZenit Kazań}}
|-style="background: #f7f7f7;"
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2004/2005)|2004/2005]]
|{{Vb|Lokomotiw-BiełgorieBiełogorie Biełgorod}}
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|{{Vb|Dinamo-TattransgazZenit Kazań}}
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2005/2006)|2005/2006]]
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|{{Vb|Lokomotiw-BiełgorieBiełogorie Biełgorod}}
|{{Vb|Iskra Odincowo}}
|-style="background: #f7f7f7;"
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2006/2007)|2006/2007]]
|{{Vb|Dinamo-TattransgazZenit Kazań}}
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|{{Vb|Iskra Odincowo}}
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|{{Vb|Iskra Odincowo}}
|{{Vb|Dinamo-TattransgazZenit Kazań}}
|-style="background: #f7f7f7;"
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2008/2009)|2008/2009]]
|{{Vb|ZienitZenit Kazań}}
|{{Vb|Iskra Odincowo}}
|{{Vb|Fakieł Nowy Urengoj}}
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2009/2010)|2009/2010]]
|{{Vb|ZienitZenit Kazań}}
|{{Vb|Lokomotiw-BiełgorieBiełogorie Biełgorod}}
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|-style="background: #f7f7f7;"
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2010/2011)|2010/2011]]
|{{Vb|ZienitZenit Kazań}}
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|{{Vb|Lokomotiw-BiełgorieBiełogorie Biełgorod}}
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2011/2012)|2011/2012]]
|{{Vb|ZienitZenit Kazań}}
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|{{Vb|Lokomotiw Nowosybirsk}}
|{{Vb|Biełogorie Biełgorod}}
|{{Vb|Ural Ufa}}
|{{Vb|ZienitZenit Kazań}}
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2013/2014)|2013/2014]]
|{{Vb|ZienitZenit Kazań}}
|{{Vb|Lokomotiw Nowosybirsk}}
|{{Vb|Biełogorie Biełgorod}}
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2014/2015)|2014/2015]]
|{{Vb|Zenit Kazań}}
|{{Vb|Biełogorie Biełgorod}}
|{{Vb|Dinamo Moskwa}}
|-
![[Superliga rosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2015/2015)|2015/2016]]
|
|
|
|}
 
!Drużyna
|-
|[[Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2006/2007)|2006/2007]]
|style="text-align: left"|{{flaga|BGR}} [[Matej Kazijski]]
|style="text-align: left"|[[Dynamo Moskwa (piłka siatkowa)|Dynamo Moskwa]]
|-
|[[Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn 2007/2008|2007/2008]]
|style="text-align: left"|{{Flaga|RUS}} [[Siergiej Tietiuchin]]
|style="text-align: left"|[[Zienit Kazań|Dynamo Kazań]]
|-
|[[Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2008/2009)|2008/2009]]
|style="text-align: left"|{{flaga|USA}} [[Lloy Ball]]
|style="text-align: left"|[[Zienit Kazań]]
|-
|[[Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2009/2010)|2009/2010]]
|style="text-align: left"|{{flaga|RUS}} [[Taras Chtiej]]
|style="text-align: left"|[[Lokomotiw Biełgorod|Lokomotiw Biełogorje-Biełgorod]]
|-
|[[Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2010/2011)|2010/2011]]
|style="text-align: left"|{{flaga|RUS}} [[Siemion Połtawski]]
|style="text-align: left"|[[Jarosławicz]]
|-
|[[Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2011/2012)|2011/2012]]
|style="text-align: left"|{{flaga|RUS}} [[Maksim Michajłow]]
|style="text-align: left"|[[Zienit Kazań]]
|-
|[[Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2012/2013)|2012/2013]]
|style="text-align: left"|{{flaga|RUS}} [[Dmitrij Muserski]]
|style="text-align: left"|[[Biełogorje Biełgorod]]
|-
|[[Rosyjska Superliga Siatkarzyrosyjska w piłce siatkowej mężczyzn (2013/2014)|2013/2014]]
|style="text-align: left"|{{flaga|RUS}} [[Nikołaj Pawłow]]
|style="text-align: left"|[[Gubiernija Niżny Nowogród]]