Hiper/Chimera: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
Usunięta treść Dodana treść
m Wycofano edycje użytkownika ByeButterflyBye (dyskusja). Autor przywróconej wersji to SpiderMum. |
SuperPower (dyskusja | edycje) -OR, drobne redakcyjne, drobne techniczne, usunięcie nieistotnych informacji, lit., mieszanie czasów (cz. przysz. - "pochowali Donatana"?), powtórzenia, nieistotny frag. recenzji, drobne merytoryczne, źródła/przypisy |
||
Linia 6:
|2. wykonawca = [[Cleo (piosenkarka)|Cleo]]
|wydany = 7 listopada 2014
|nagrywany =
|gatunek = [[hip-hop]], [[muzyka pop
|długość = 53:49
|wytwórnia = [[Urban Rec]], [[My Music]]
|producent = [[Donatan]]
|oceny =
* [[
*
*
* [[Codzienna Gazeta Muzyczna|CGM]] {{ocena|5|4}}<ref name="recenzja3">{{cytuj stronę|url=http://www.cgm.pl/recenzje,38215,donatan_cleo_hiper_chimera,article.html|tytuł=Donatan/Cleo – "Hiper/Chimera"|opublikowany=cgm.pl|język=pl|data dostępu=2014-11-16}}</ref>
* T-mobile-music.pl {{ocena|10|7}}<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.t-mobile-music.pl/opinie/recenzje/nie-taka-chimera-straszna-jak-ja-maluja,17820.html|tytuł=Recenzja: Nie taka Chimera straszna, jak ją malują|opublikowany=t-mobile-music.pl|język=pl|data dostępu=2015-05-27}}</ref>
|rok wydania = 2014
|poprzedni album = [[Równonoc. Słowiańska dusza]]
Linia 35 ⟶ 37:
|data 7. singla = 2 marca 2015
}}
'''Hiper/Chimera''' – [[Album (wydawnictwo muzyczne)|album studyjny]] [[
== Informacje o albumie ==
Wydawnictwo składa się z dwóch płyt CD, na każdej po szesnaście utworów. Druga płyta zawarła instrumentalne wersje utworów z pierwszego nośnika<ref>{{cytuj stronę|url=https://www.urbancity.pl/plyty-slavica-plyta-donatan-cleo-hiper-chimera--uni-153-k-45672-p|tytuł=Płyta Donatan-Cleo "Hiper Chimera"|opublikowany=urbancity.pl|język=pl|data dostępu=2014-11-07}}</ref>. Za warstwę tekstową na albumie odpowiadała Cleo z udziałem zaproszonych gości, a muzyką i produkcją zajął się Donatan<ref name="autorzy"/><ref>{{cytuj stronę|url=http://www.mmtrojmiasto.pl/artykul/donatan-i-cleo-spotkaja-sie-z-fanami-w-gdanskim-empiku,3109082,art,t,id,tm.html|tytuł=Donatan i Cleo spotkają się z fanami w gdańskim Empiku|opublikowany=mmtrojmiasto.pl|język=pl|data dostępu=2015-09-21}}</ref>. Miksowanie i mastering nagrań wykonał [[Jarosław Baran (muzyk)|Jarosław Baran]]<ref>{{cytuj stronę|url=http://jaroslawbaran.com/|tytuł=JARO's credits|opublikowany=jaroslawbaran.com|język=en|data dostępu=2015-09-27}}</ref>. W nagraniu kilku utworów gościnny udział wzięli: [[Enej]], [[Kamil Bednarek]], [[Waldemar Kasta]], [[Miuosh]] i Sitek<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.polskieradio.pl/210/3847/Artykul/1240693,Nadchodzi-plyta-HIPER-CHIMERA-DonatanCleo|tytuł=Płyta Donatana/Cleo "Hiper/Chimera" już w sklepach|opublikowany=polskieradio.pl|język=pl|data dostępu=2014-11-07}}</ref>.
== Sprzedaż ==
W czerwcu 2015 ''Hiper/Chimera'' otrzymała [[Superjedynki|SuperJedynkę]] w kategorii ''SuperAlbum''<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Opole-2015-Kto-wygral-Superjedynki-wyniki-festiwalu-w-Opolu-00006837|tytuł=Festiwal w Opolu 2015: Kto wygrał SuperJedynki – lista zwycięzców|opublikowany=radiozet.pl|język=pl|data dostępu=2015-07-01}}</ref><ref>{{cytuj stronę|url=http://media2.pl/kultura/123965-SuperJedynki-2015-dla-Steczkowskiej-Brzozowskiego-Kuszynskiej-Perfectu-i-Enej.html|tytuł=SuperJedynki 2015 dla Steczkowskiej, Brzozowskiego, Kuszyńskiej, Perfectu i Enej|opublikowany=media2.pl|język=pl|data dostępu=2015-07-01}}</ref>.
Linia 50:
{|class="wikitable sortable plainrowheaders"
!Kraj
!Lista sprzedaży (2014/2015)
!align="center"|Najwyższa<br />pozycja
!align="center"|Certyfikat
Linia 57:
| {{Państwo|POL}}
| [[OLiS|Oficjalna Lista Sprzedaży]]
| style="text-align:center"| 1<ref name="olis
| style="text-align:center"| 2× [[platynowa płyta]]<ref name="certyfikat"/>
| style="text-align:center"| 60 000+<ref name="CerProgi"/>
|}
== Single ==
Pierwszym singlem promującym album był utwór „[[My Słowianie]]”, wydany 4 listopada 2013<ref>{{cytuj stronę|url=https://itunes.apple.com/pl/album/my-s-owianie-single/id738390293|tytuł=My Słowianie – Single Donatan & Cleo|opublikowany=itunes.apple.com|język=en|data dostępu=2015-05-27}}</ref>. 23 kwietnia 2014 ukazał się drugi singel „[[Cicha woda]]” z udziałem rapera Sitka<ref>{{cytuj stronę|url=https://itunes.apple.com/pl/album/cicha-woda-feat.-sitek-single/id863006225|tytuł=Cicha Woda (feat. Sitek) – Single Donatan & Cleo|opublikowany=itunes.apple.com|język=en|data dostępu=2015-05-27}}</ref>. Trzeci, anglojęzyczny singel „Slavica” został wydany 14 maja<ref>{{cytuj stronę|url=https://itunes.apple.com/pl/album/slavica-single/id878595680|tytuł=Slavica – Single Donatan & Cleo|opublikowany=itunes.apple.com|język=en|data dostępu= 2015-05-27}}</ref>. 2 września premierę miał czwarty singel „Ten czas”, w którym zaśpiewał wykonawca muzyki reggae Kamil Bednarek<ref>{{cytuj stronę|url=https://itunes.apple.com/pl/album/ten-czas-feat.-kamil-bednarek/id914027861|tytuł=Ten Czas (feat. Kamil Bednarek) – Single Donatan & Cleo|opublikowany=itunes.apple.com|język=en|data dostępu=2015-05-27}}</ref>. Również we wrześniu ukazał się kolejny singel „[[Brać (singel)|Brać]]” z udziałem zespołu Enej<ref>{{cytuj stronę|url=https://itunes.apple.com/pl/album/brac-feat.-enej-single/id916780715|tytuł=Brać (feat. Enej) – Single Donatan & Cleo|opublikowany=itunes.apple.com|język=en|data dostępu=2015-05-27}}</ref>. 17 listopada wydany został następny singel „[[Sztorm (singel)|Sztorm]]”<ref>{{cytuj stronę|url=https://itunes.apple.com/pl/album/sztorm-single/id931473886|tytuł=Sztorm – Single Donatan & Cleo|opublikowany=itunes.apple.com|język=en|data dostępu=2015-05-27}}</ref>. Ostatnim singlem promujący album był utwór „B.I.T” z gościnnym udziałem Waldemara Kastay, teledysk do piosenki ukazał się 2 marca 2015<ref>{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/newsy/donatan-i-cleo-teledysk-b-i-t-z-waldemarem-kasta/yx7vh|tytuł=Donatan i Cleo: teledysk "B.I.T." z Waldemarem Kastą|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2015-09-25}}</ref>.
=== Pozycje na listach airplay ===
{| class=wikitable style=text-align:center;
!rowspan="2"|Rok
!rowspan="2"|Tytuł
!colspan="3"|Najwyższe pozycje na listach
|-
!width="25"|<small>[[AirPlay – Top|POL]]</small><br /><ref>{{cytuj stronę|url=http://bestsellery.zpav.pl/airplays/top/archiwum.php?year=2013&idlisty=1152#title|tytuł=Donatan i Cleo – My Słowianie (Airplay Top: 23.11. - 29.11.2013)|opublikowany=bestsellery.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2014-09-23}}<br />{{cytuj stronę|url=http://bestsellery.zpav.pl/airplays/top/archiwum.php?year=2014&idlisty=1297#title|tytuł=Donatan i Cleo feat. Sitek – Cicha woda (Airplay Top: 10.05. - 16.05.2014)|opublikowany=bestsellery.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2014-09-23}}</ref>
!width="25"|<small>[[Związek Producentów Audio-Video#Listy airplay|POL<br /><small>(nowości)</small>]]</small><br /><ref name="nowości">{{cytuj stronę|url=http://bestsellery.zpav.pl/airplays/pozostale/archiwum.php?year=2013&typ=nowosci&idlisty=1143#title|tytuł=Donatan i Cleo – My Słowianie (Airplay – nowości: 09.11. - 15.11.2013)|opublikowany=bestsellery.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2014-09-23}}<br />{{cytuj stronę|url=http://bestsellery.zpav.pl/airplays/pozostale/archiwum.php?year=2014&typ=nowosci&idlisty=1272#title|tytuł=Donatan i Cleo feat. Sitek – Cicha woda (Airplay – nowości: 12.04. - 18.04.2014)|opublikowany=bestsellery.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2014-09-23}}<br />{{cytuj stronę|url=http://bestsellery.zpav.pl/airplays/pozostale/archiwum.php?year=2014&typ=nowosci&idlisty=1425#title|tytuł=Donatan i Cleo feat. Enej – Brać (Airplay – nowości: 27.09. - 03.10.2014)|opublikowany=bestsellery.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2014-10-07}}</ref>
!width="25"|<small>[[Związek Producentów Audio-Video#Listy airplay|POL<br /><small>(TV)</small>]]</small><br /><ref>{{cytuj stronę|url=http://bestsellery.zpav.pl/airplays/pozostale/archiwum.php?year=2013&typ=tv&idlisty=1167#title|tytuł=Donatan i Cleo – My Słowianie (Airplay – TV: 07.12. - 13.12.2013)|opublikowany=bestsellery.zpav.pl|język=pl|data dostępu=2014-09-23}}</ref>
|-
|2013
|align="left"|„[[My Słowianie]]”
| 2 || 2 || 1
|-
|rowspan="5"|2014
|align="left"|„[[Cicha woda]]” <small>(feat. Sitek)</small>
| 11 || 1 || –
|-
|align="left"|„Slavica”
| – || – || –
|-
|align="left"|„Ten czas” <small>(feat. Kamil Bednarek)</small>
| – || – || –
|-
|align="left"|„[[Brać (singel)|Brać]]” <small>(feat. Enej)</small>
| – || 1 || –
|-
|align="left"|„[[Sztorm (singel)|Sztorm]]”
| – || – || –
|-
|2015
|align="left"|„B.I.T” <small>(feat. Waldemar Kasta)</small>
| – || – || –
|-
|colspan="5" style="font-size:8pt;"|„–” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.
|}
== Obiór ==
Album spotkał się z niejednoznacznym odbiorem wśród recenzentów<ref name="recenzja1"/><ref name="recenzja2">{{cytuj stronę|url=http://muzyka.onet.pl/pop/recenzja-donatan-i-cleo-hiper-chimera/7vlkl|tytuł=Recenzja: Donatan i Cleo – "Hiper/Chimera"|opublikowany=muzyka.onet.pl|język=pl|data dostępu=2015-05-27}}</ref><ref name="recenzja3"/>. Marcin Flint w swej recenzji na łamach [[Interia.pl]] napisał: „(...) wydaje mi się, że mało obyty odbiorca wystraszy się części tych aranżacji, a melodie, jak na popowe realia, zbyt szybko wypadają z ucha. Funkujący „Tłusty czarny kot” czy ciesząca ucho dobrym groove'em „Winylova” daje bowiem znać, jaki album mogłaby nagrać ta dwójka, gdyby nie miał zweryfikować ich rynek, gdyby nagrywali wyłącznie dla przyjemności.”<ref name="recenzja1"/>.
Natomiast publicysta [[Onet.pl]] Rafał Skrzeczka podkreślił iż Cleo: „Śpiewa świetnie, ma mocny głos i różnie go wykorzystuje (...), ale problemem jest u niej dykcja. W hołdzie dla R&B „Vinylova” zapewnia wprawdzie o swej miłości do czarnych brzmień, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że to afro–brzmienie jej wokalu jest bardzo wymuszone, a gdyby z niego zrezygnowała, znacznie zyskałaby artykulacja.”<ref name="recenzja2"/>.
Z kolei dziennikarz serwisu [[Codzienna Gazeta Muzyczna|CGM]] Karol Stefańczyk pochwalił Donatana za „mięsiste, nasycone brzmienie, w którym bas jest odpowiednio tłusty, smyczki dalekie od obciachu, zaś aranż zaawansowany, ale nie przeszarżowany. Za wszechstronność, kilka nieoczywistych rozwiązań, kombinacji z bębnami (...) oraz inspiracji (...). Za – w większości – zdrową przebojowość.”<ref name="recenzja3"/>.
== Lista utworów ==
Opracowane na podstawie materiału źródłowego<ref name="autorzy">{{cytuj stronę|url=http://www.empik.com/hiper-chimera,p1104102427,ebooki-i-mp3-p|tytuł=Hiper/Chimera (album mp3) – Donatan - Cleo|opublikowany=empik.com|język=pl|data dostępu=2014-12-18}}</ref>.
; CD 1
{|
|- bgcolor="#eeeeee"
! Nr !! Tytuł !! Tekst !! Muzyka !! Czas
|-
| align="center"|1. || align="center"|„Introdukcja” || align="center"|[[Cleo (piosenkarka)|Cleo]] || align="center"|[[Donatan]] || align="center"|1:20
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|2. || align="center"|„Hiper/Chimera” || align="center"|Cleo || align="center"|Donatan || align="center"|3:21
|-
| align="center"|3. || align="center"|„[[Brać (singel)|Brać]]” <small>(feat. [[Enej]])</small> || align="center"|Cleo, Enej || align="center"|Donatan || align="center"|3:49
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|4. || align="center"|„[[Sztorm (singel)|Sztorm]]” || align="center"|Cleo || align="center"|Donatan || align="center"|3:44
|-
| align="center"|5. || align="center"|„Ten czas” <small>(feat. [[Kamil Bednarek]])</small> || align="center"|Cleo, Kamil Bednarek || align="center"|Donatan || align="center"|3:44
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|6. || align="center"|„Slavica” || align="center"|Cleo || align="center"|Donatan || align="center"|3:32
|-
| align="center"|7. || align="center"|„Tłusty czarny kot” <small>(feat. Kamil Bednarek)</small> || align="center"|Cleo, Kamil Bednarek || align="center"|Donatan || align="center"|3:00
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|8. || align="center"|„[[Cicha woda]]” <small>(feat. Sitek)</small> || align="center"|Cleo, Sitek || align="center"|Donatan || align="center"|3:33
|-
| align="center"|9. || align="center"|„Cofnąć czas” <small>(feat. [[Miuosh]])</small> || align="center"|Cleo, Miuosh || align="center"|Donatan || align="center"|3:38
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|10. || align="center"|„[[My Słowianie]]” || align="center"|Cleo || align="center"|Donatan || align="center"|3:10
|-
| align="center"|11. || align="center"|„Papierowy ład” || align="center"|Cleo || align="center"|Donatan || align="center"|3:57
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|12. || align="center"|„B.I.T” <small>(feat. [[Waldemar Kasta]])</small> || align="center"|Cleo, Waldemar Kasta || align="center"|Donatan || align="center"|3:34
|-
| align="center"|13. || align="center"|„Nie pozwól” <small>(feat. Kamil Bednarek)</small> || align="center"|Cleo, Kamil Bednarek || align="center"|Donatan || align="center"|3:35
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|14. || align="center"|„Efekt motyla” || align="center"|Cleo || align="center"|Donatan || align="center"|3:33
|-
| align="center"|15. || align="center"|„[[Nie lubimy robić]]” || align="center"|[[Borixon]], [[Kajman (raper)|Kajman]] || align="center"|Donatan || align="center"|3:04
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|16. || align="center"|„Vinylova” || align="center"|Cleo || align="center"|Donatan || align="center"|3:16
|-
| || || || align="center"|'''Całkowita długość:''' || align="center"|'''53:50'''
|}
; CD 2
{|
|- bgcolor="#eeeeee"
! Nr !! Tytuł !! Czas
|-
| align="center"|1. || align="center"|„Introdukcja” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|1:20
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|2. || align="center"|„Hiper/Chimera” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:21
|-
| align="center"|3. || align="center"|„Brać” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:49
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|4. || align="center"|„Sztorm” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:44
|-
| align="center"|5. || align="center"|„Ten czas” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:44
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|6. || align="center"|„Slavica” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:32
|-
| align="center"|7. || align="center"|„Tłusty czarny kot” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:00
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|8. || align="center"|„Cicha woda” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:33
|-
| align="center"|9. || align="center"|„Cofnąć czas” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:38
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|10. || align="center"|„My Słowianie” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:10
|-
| align="center"|11. || align="center"|„Papierowy ład” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:57
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|12. || align="center"|„B.I.T” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:34
|-
| align="center"|13. || align="center"|„Nie pozwól” <small>(Instrumental)</small>|| align="center"|3:35
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|14. || align="center"|„Efekt motyla” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:33
|-
| align="center"|15. || align="center"|„Nie lubimy robić” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:04
|- bgcolor="#f7f7f7"
| align="center"|16. || align="center"|„Vinylova” <small>(Instrumental)</small> || align="center"|3:16
|-
| || align="center"|'''Całkowita długość:''' || align="center"|'''53:50'''
|}
== Twórcy ==
Linia 155 ⟶ 215:
* Daniel Bienias – zdjęcia
{{col-end}}
{{Przypisy|2}}
|