Partia Socjaldemokratyczna (Portugalia): Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
Usunięta treść Dodana treść
m poprawa linkowań, replaced: rząd Pedro Passos Coelho → pierwszy rząd Pedra Passosa Coelho (2) |
|||
Linia 7:
|lider = [[Pedro Passos Coelho]]
|założona = [[1974]]
|adres siedziby =
|ideologia = [[chrześcijańska demokracja]], [[konserwatywny liberalizm]], [[konserwatyzm]]
|poglady gospodarcze = [[neoliberalizm]], [[liberalizm klasyczny]]
|liczba =
|międzynarodowe = [[Międzynarodowa Unia Demokratów]]<br />[[Europejska Partia Ludowa]]
|europarl =
|organizacja młodzieżowa =
|kolory = [[
|posłowie =
|senatorowie =
|eurodeputowani =
|www = http://www.psd.pt
}}
{{Polityka Portugalii}}
'''Partia Socjaldemokratyczna''' (
== Podstawowe fakty ==
Nazwa ugrupowania jest myląca i nie odnosi się do ideologii [[socjaldemokracja|socjaldemokracji]]. Ugrupowanie zostało założone jako [[centrolewica|centrolewicowe]], obecnie jest to partia [[centroprawica|centroprawicowa]]. W 1996 opuściło [[Międzynarodówka Liberalna|Międzynarodówkę Liberalną]], a od końca lat 90. jego przedstawiciele w [[Parlament Europejski|Parlamencie Europejskim]] zasiadają w [[Europejska Partia Ludowa|Europejskiej Partii Ludowej]] (wcześniej PSD należała do [[Partia
== Historia ==
=== U źródeł ===
PSD powstała po [[Rewolucja goździków|rewolucji goździków]] 6 maja 1974, kiedy to [[Francisco Sá Carneiro]], [[Francisco Pinto Balsemão]] i [[Joaquim Magalhães Mota]] publicznie ogłosili utworzenie ugrupowania nazywanego wówczas PPD – Ludowa Partia Demokratyczna ([[język portugalski|port.]] ''Partido Popular Democrático'', '''PPD'''). Pierwsze spotkanie członków PPD miało miejsce w Pavilhão dos Desportos (Salonie Sportu) w [[Lizbona|Lizbonie]] 25 października 1974, a miesiąc później odbył się pierwszy oficjalny kongres partyjny. 17 stycznia 1975 6,3 tys. podpisów wysłano do Sądu Najwyższego w celu zarejestrowania partii, co zostało uczynione 8 dni później.
=== W rządzie i w opozycji ===
PSD brała udział w wielu gabinetach, które rządziły Portugalią po rozpoczęciu procesu transformacji. W tym czasie powstawały instytucje demokratyczne. W 1979 PSD utworzyła koalicję wyborczą wraz z [[Centrum Demokratyczne i Społeczne – Partia Ludowa
AD zostało rozwiązane w 1983, a w wyborach parlamentarnych w tym roku PSD przegrała z [[Partia Socjalistyczna (
Partia odniosła zwycięstwo w wyborach z 1985, jednak nie uzyskała bezwzględnej większości głosów. Pomimo tego Cavaco Silva został premierem. Zmniejszenie podatków przez jego rząd i liberalizacja gospodarcza zapewniły Portugalii kilka lat wzrostu ekonomicznego. Przedterminowe wybory, które odbyły się w 1987, zapewniły PSD zwycięstwo. Partia uzyskała 50.2% głosów, co przełożyło się na 148 miejsc w parlamencie (na 250). Po raz pierwszy jedna partia portugalska uzyskała większość bezwzględną w wyborach parlamentarnych i dzięki temu mogła samodzielnie sprawować rządy. Kolejne wybory w 1991 PSD wygrała prawie tak samo łatwo, jednak rosnące [[bezrobocie]] spowodowało spadek popularności Cavaco Silvy. Partia przegrała wybory w 1995 i 1999, oddając na 7 lat ster rządów [[Partia Socjalistyczna (Portugalia)|socjalistom]].
Powrót do władzy miał miejsce w 2002, jednak zwycięstwo nie okazało się zupełnym, ponieważ partia musiała dobrać sobie koalicjanta – została nim [[Centrum Demokratyczne i Społeczne – Partia Ludowa
Podczas wyborów z 20 lutego 2005 Santana Lopes poprowadził partię do największej klęski od czasu 1983. PSD utraciła 12% głosów, zdobywając tylko 72 mandaty, a tracąc 30. Jej rywalka Partia Socjalistyczna uzyskała absolutną większość parlamentarną. Od 2006 poparcie dla PSD zaczyna wzrastać: w wyborach prezydenckich jej były przewodniczący [[Aníbal Cavaco Silva]] odniósł zwycięstwo w pierwszj turze. W [[Wybory do Parlamentu Europejskiego w Portugalii w 2009 roku|wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2009]] partia zajęła pierwsze miejsce wygrywając w większości regionów i zdobywając w skali całego kraju nieco ponad milion głosów i 31,71%, co zapewniło jej 8 mandatów w Strasburgu<ref>[http://www.europeias2009.mj.pt/ Resultados oficiais].</ref>. W wyniku [[Wybory parlamentarne w Portugalii w 2011 roku|wyborów z 2011]] PSD – po sześciu latach spędzonych w opozycji – powróciła do władzy. Jej działacze współtworzą [[pierwszy rząd Pedra Passosa Coelho]].
== Poparcie ==
{| class="wikitable"
|+
|-
! Wybory
Linia 51:
! Zmiana
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|-
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
| style="text-align:center"
|}
Linia 163:
* [http://www.psd.pt/ Strona oficjalna partii] {{lang|pt}}
{{Partie polityczne Portugalii}}
|