Otwórz menu główne

Swietłana Małachowa

Swietłana Anatoljewna Małachowa-Szyszkina (ros. Светлана Анатольевна Шишкина-Малахова, ur. 27 marca 1977 w Leninogorsku) – kazachska biegaczka narciarska.

Swietłana Małachowa
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1977
Leninogorsk, ZSRR
Wzrost 178 cm
Reprezentacja  Kazachstan
Debiut w PŚ 9.12 1995, Davos
(73. miejsce - 5 km)
Pierwsze punkty w PŚ 19.02 1999, Ramsau
(16. miejsce – 15 km)
Pierwsze podium w PŚ 16.02 2007, Changchun
(3. miejsce - 10 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kazachstan
Uniwersjada
złoto Innsbruck 2005 5 km
złoto Innsbruck 2005 sztafeta
Asian Games logo.svg Igrzyska Azjatyckie
złoto Gangwon 1999 10 km
złoto Gangwon 1999 sztafeta
złoto Aomori 2003 5 km
złoto Aomori 2003 sztafeta
złoto Changchun 2007 sztafeta
złoto Astana–Ałmaty 2011 sztafeta
srebro Gangwon 1999 5 km
srebro Aomori 2003 10 km
srebro Changchun 2007 5 km
brąz Astana–Ałmaty 2011 15 km
Zakończenie kariery: 2011 r.

KarieraEdytuj

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Swietłana Małachowa-Szyszkina pojawiła się w marcu 1995 roku, podczas mistrzostw świata juniorów w Gällivare, gdzie zajęła 37. miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną. W Pucharze Świata zadebiutowała 9 grudnia 1995 roku w Davos, zajmując 73. miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła dopiero 19 lutego 1999 roku w Ramsau, kiedy zajęła 16. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. W sezonie 1998/1999 punktowała jeszcze parę razy, ale wyniku z Ramsau nie poprawiła i w klasyfikacji generalnej zajęła ostatecznie 48. miejsce. Jak dotąd najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2005/2006, który ukończyła na 32. pozycji. W zawodach pucharowych najlepszy wynik osiągnęła 16 lutego 2007 roku w Changchun, gdzie była trzecia w biegu na 15 km stylem dowolnym. Było to jej jedyne pucharowe podium.

Najlepsze wyniki na dużej imprezie międzynarodowej osiągnęła w 2003 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Val di Fiemme była czwarta w sztafecie. W startach indywidualnych najlepiej wypadła podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie w 2005 roku, gdzie na dystansie 10 km techniką dowolną była siódma. Jej największym sukcesem olimpijskim jest zajęcie dziewiątego miejsca w sztafecie na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku.

OsiągnięciaEdytuj

Igrzyska olimpijskie  Edytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
49. 8 lutego 1998   Nagano 15 km stylem klasycznym 46:55.4 min +6:18.3 min   Olga Daniłowa
35. 10 lutego 1998   Nagano 5 km stylem klasycznym 17:37.9 min +1:32.8 min   Łarisa Łazutina
39. 12 lutego 1998   Nagano 15 km łączony 46:06.9 min +4:09.5 min   Łarisa Łazutina
12. 15 lutego 1998   Nagano Sztafeta 4x5 km [1] 55:13.5 min +3:57.8 min   Rosja
30. 20 lutego 1998   Nagano 30 km stylem dowolnym 1:22:01.5 h +9:38.2 min   Julija Czepałowa
33. 9 lutego 2002   Salt Lake City 15 km stylem dowolnym 39:54.4 min +3:10.7 min   Stefania Belmondo
21. 12 lutego 2002   Salt Lake City 10 km stylem klasycznym 28:05.6 min +2:01.1 min   Bente Skari
24. 15 lutego 2002   Salt Lake City 10 km łączony 25:09.9 min +1:05.1 min   Beckie Scott
11. 21 lutego 2002   Salt Lake City Sztafeta 4x5 km[2] 49:30.6 min +2:21.6 min   Niemcy
16. 24 lutego 2002   Salt Lake City 30 km stylem klasycznym 1:30:57.1 h +6:17.4 min   Gabriella Paruzzi
12. 12 lutego 2006   Turyn 15 km łączony 43:25.6 min +1:11.3 min   Kristina Šmigun
14. 16 lutego 2006   Turyn 10 km stylem klasycznym 27:51.4 min +1:32.7 min   Kristina Šmigun
13. 18 lutego 2006   Turyn Sztafeta 4x5 km [3] 54:47.7 min +3:05.2 min   Rosja
40. 24 lutego 2006   Turyn 30 km stylem dowolnym 1:22:25.4 h +8:16.1 min   Kateřina Neumannová
10. 15 lutego 2010   Vancouver 10 km stylem dowolnym 24:58.4 min +55.5 s   Charlotte Kalla
25. 19 lutego 2010   Vancouver 15 km łączony 39:58.1 min +2:29.0 min   Marit Bjørgen
9. 25 lutego 2010   Vancouver Sztafeta 4x5 km [4] 55:19.5 min +3:03.8 min   Norwegia
42. 27 lutego 2010   Vancouver 30 km stylem klasycznym 1:30:33.7 h +10:27.9 min   Justyna Kowalczyk

Mistrzostwa świataEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
57. 21 lutego 1997   Trondheim 15 km stylem dowolnym 36:28.2 min +5:44.5 min   Jelena Välbe
65. 23 lutego 1997   Trondheim 5 km stylem klasycznym 13:32.7 min +1:40.5 min   Jelena Välbe
56. 24 lutego 1997   Trondheim 5+10 km pościgowy 39:13.5 min +5:28.8 min   Stefania Belmondo
  Jelena Välbe
12. 27 lutego 1997   Trondheim Sztafeta 4x5 km [1] 56:40.2 min +4:02.7 min   Rosja
43. 23 lutego 1997   Trondheim 30 km stylem klasycznym 13:32.7 min +10:19.6 min   Jelena Välbe
16. 19 lutego 1999   Ramsau 15 km stylem dowolnym 38:49.0 min +2:58.3 min   Stefania Belmondo
37. 22 lutego 1999   Ramsau 5 km stylem klasycznym 12:49.8 min +1:34.3 min   Bente Martinsen
18. 23 lutego 1999   Ramsau 5+10 km pościgowy 42:27.9 min +3:08.3 min   Stefania Belmondo
18. 27 lutego 1999   Ramsau 30 km stylem klasycznym 1:29:19.9 h +6:07.5 min   Larisa Łazutina
24. 15 lutego 2001   Lahti 15 km stylem klasycznym 43:54.8 min +4:14.9 min   Bente Skari
17. 18 lutego 2001   Lahti 10 km łączony 28:06.1 min +1:49.8 min   Virpi Kuitunen
18. 20 lutego 2001   Lahti 10 km st. klasycznym 29:13.5 min +1:02.1 min   Bente Skari
9. 23 lutego 2001   Lahti Sztafeta 4x5 km [5] 53.01.6 min +4:05.3 min   Rosja
15. 18 lutego 2003   Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 39:40.9 min +2:21.5 min   Bente Skari
24. 20 lutego 2003   Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 25:47.0 min +2:01.3 min   Bente Skari
20. 22 lutego 2003   Val di Fiemme 10 km łączony 26:38.4 min +28.8 s   Kristina Šmigun
4. 24 lutego 2003   Val di Fiemme Sztafeta 4x5 km [6] 50:54.7 min +1:08.3 min   Niemcy
14. 28 lutego 2003   Val di Fiemme 30 km stylem dowolnym 1:14:29.8 h +4:19.9 min   Olga Zawiałowa
7. 17 lutego 2005   Oberstdorf 10 km stylem dowolnym 26:27.6 min +34.5 s   Kateřina Neumannová
20. 19 lutego 2005   Oberstdorf 2x7,5 km bieg łączony 42:16.8 min +2:19.0 min   Julija Czepałowa
7. 21 lutego 2005   Oberstdorf Sztafeta 4x5 km [7] 57:15.7 min +2:05.5 min   Norwegia
7. 25 lutego 2005   Oberstdorf Sprint drużynowy stylem dowolnym [8] 12:19.7 min +18.2 s   Norwegia
29. 26 lutego 2005   Oberstdorf 30 km stylem klasycznym 1:27:05.8 h +5:50.6 min   Marit Bjørgen
29. 25 lutego 2007   Sapporo 2x7,5 km bieg łączony 41:27.5 min +2:21.3 min   Olga Zawiałowa
28. 27 lutego 2007   Sapporo 10 km stylem dowolnym 23:58.4 min +1:59.2 min   Kateřina Neumannová
11. 1 marca 2007   Sapporo Sztafeta 4x5 km [6] 54:18.6 min +2:35.4 min   Finlandia
13. 19 lutego 2009   Liberec 10 km stylem klasycznym 29:51.4 min +1:32.3 min   Aino-Kaisa Saarinen
26. 21 lutego 2009   Liberec 2x7,5 km bieg łączony 40:55.3 min +2:39.8 min   Justyna Kowalczyk
8. 25 lutego 2009   Liberec Sprint drużynowy stylem klasycznym [9] 19:43.7 min +1:19.1 min   Finlandia
10. 26 lutego 2009   Liberec Sztafeta 4x5 km [10] 54:24.3 min +2:33.4 min   Finlandia
29. 28 lutego 2009   Liberec 30 km stylem dowolnym 1:16:10.6 h +4:01.6 min   Justyna Kowalczyk
36. 26 lutego 2011   Oslo 15 km bieg łączony 38:08.6 min +3:53.8 min   Marit Bjørgen
24. 28 lutego 2011   Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39.3 min +2:10.0 min   Marit Bjørgen
11. 3 marca 2011   Oslo Sztafeta 4x5 km[11] 53:30.0 min +3:01.2 min   Norwegia
36. 5 marca 2011   Oslo 30 km stylem dowolnym 1:23:45.1 h +10:36.4 min   Therese Johaug

Mistrzostwa świata juniorówEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
37. 1 marca 1995   Gällivare 5 km stylem klasycznym 15:46.8 min +1:33.9 min   Natalia Baranowa

Igrzyska azjatyckieEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
6. 2 lutego 2011   Ałmaty 10 km stylem dowolnym 36:43,6 min +1:55,9 min   Lee Chae-won
5. 3 lutego 2011   Ałmaty 5 km techniką klasyczną 16:10,3 min +1:13,8 min   Masako Ishida
1.  5 lutego 2011   Ałmaty Sztafeta 4×5 km[12] 1:01:45,1 h
3.  6 lutego 2011   Ałmaty 15 km stylem klasycznym 45:45,3 min +48,2 s   Masako Ishida

Puchar ŚwiataEdytuj

Miejsca w klasyfikacji generalnejEdytuj

Miejsca na podiumEdytuj

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Miejsce Strata Zwyciężczyni
1. 16 lutego 2007   Changchun 10 km stylem dowolnym 25:21.2 min 3. +1:30.4 min Kateřina Neumannová

Linki zewnętrzneEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. a b Skład drużyny: Swietłana Dieszewych, Oksana Jacka, Swietłana Małachowa, Olga Selezniowa
  2. Skład zespołu: Swietłana Dieszewych, Jelena Antonowa, Oksana Jacka, Swietłana Małachowa
  3. Skład drużyny: Oksana Jacka, Jewgienija Wołoszenko, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa
  4. Skład drużyny: Oksana Jacka, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa, Tatiana Roszina
  5. Skład zespołu: Swietłana Dieszewych, Swietłana Małachowa, Jelena Kołomina, Oksana Jacka
  6. a b Skład drużyny: Jelena Kołomina, Jelena Antonowa, Oksana Jacka, Swietłana Małachowa
  7. Skład drużyny: Jelena Antonowa, Oksana Jacka, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa
  8. Skład drużyny: Swietłana Małachowa, Oksana Jacka
  9. Skład drużyny: Oksana Jacka, Swietłana Małachowa
  10. Skład drużyny: Tatiana Roszina, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa, Oksana Jacka
  11. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Oksana Jacka, Tatiana Roszina, Swietłana Małachowa
  12. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Oksana Jacka, Anastasija Słonowa, Swietłana Małachowa