Sztorm Roku – plebiscyt i wyróżnienie przyznawane corocznie (od 2005 roku) wybranym twórcom z regionu Trójmiasta za osiągnięcia i dokonania na polu kultury w minionym roku kalendarzowym.

Sztorm Roku
Nagroda za osiągnięcia kulturalne
Przyznawana przez dział kultury w trójmiejskim oddziale Gazety Wyborczej
Lokalizacja POL Gdańsk COA.svg Gdańsk
Pierwsze rozdanie 2005

Plebiscyt organizowany jest przez redakcję działu kultury w trójmiejskim oddziale Gazety Wyborczej. Z końcem roku dziennikarze ogłaszają listę nominowanych do nagrody w siedmiu kategoriach: teatr, film i multimedia, literatura, sztuki plastyczne, muzyka klasyczna, rock-jazz-muzyka alternatywna oraz w kategorii organizator. Zwycięzcami zostają na początku roku ci z nich, którzy otrzymają najwięcej głosów czytelników (przesłanych na kuponach lub sms-em). Ponadto redakcja przyznaje dodatkową nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku.

Laureaci nagrodyEdytuj

2016[1]Edytuj

SportEdytuj

Odkrycie roku: Klaudia Maruszewska

Drużyna roku: Lechia Gdańsk

Sportowiec roku: Angelika Cichocka

BiznesEdytuj

Młoda firma roku: Baltica Bicycles

Firma roku: Sunreef Yachts

Inwestycja Roku: Muzeum II Wojny Światowej

KulturaEdytuj

Kulturalne wydarzenie roku: „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Człowiek roku: Paweł Machcewicz

Odkrycie roku: Patryk Hardziej

SpecjalneEdytuj

Pomorska Euroinspiracja 2016: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za projekt Ochrona bioróżnorodności

2015[2]Edytuj

Inwestycja Roku: Pomorska Kolej Metropolitalna

Wydarzenie roku: otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

Sportowiec roku: Mateusz Mika

Firma roku: ex aequo Zarząd Morskiego Portu Gdańsk i Zarząd Morskiego Portu Gdynia

Człowiek roku w kulturze: Ewelina Marciniak

Odkrycie roku w kulturze: zespół Nagrobki

Drużyna roku: siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk

Odkrycie roku w sporcie: Mateusz Biskup

2014[3]Edytuj

Inwestycja Roku: Europejskie Centrum Solidarności

Wydarzenie roku: Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni

Sportowiec roku: Rafał Janicki z Lechii

Lider Funduszy Europejskich: Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej

Firma roku: Drutex

Młoda firma roku: Bioseco

Człowiek roku: Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże

Drużyna roku: RC Lechia Gdańsk

2013[4]Edytuj

Teatr: Adam Nalepa

Literatura: Grzegorz Kwiatkowski

Muzyka: Trupa Trupa

Miejsce: Klub B90

Film: Elżbieta Benkowska

Człowiek roku: Michał Chaciński

2012[5]Edytuj

Teatr: Dorota Lulka

Literatura: Anna Czerwińska-Rydel

Rock, jazz, muzyka alternatywna: Olo Walicki

Muzyka klasyczna: Alina Ratkowska

Sztuki plastyczne: Julita Wójcik

Organizator: Teatr Miniatura

Wydarzenie roku: Festiwal literacki Sopot

2011[6]Edytuj

Teatr: Michał Kowalski, za rolę „Pankracego” w „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Nalepy w Teatrze Wybrzeże.

Literatura: Stefan Chwin za książkę „Panna Ferbelin”

Rock, jazz, muzyka alternatywna: Trupa Trupa

Muzyka klasyczna: Anna Mikołajczyk oraz Elżbieta Sikora

Sztuki plastyczne: Anna Reinert

Film i multimedia: Lucjan i Maciej, twórcy publikowanego na Facebooku bloga Make Life Harder

Wydarzenie roku: festiwale Streetvaves i Narracje

2010[7]Edytuj

Teatr: Wojciech Kościelniak

Literatura: Jakobe Mansztajn

Rock, jazz, muzyka alternatywna: Karol Schwarz

Muzyka klasyczna: Katarzyna Hołysz

Sztuki plastyczne: Iwony Zając

Film i multimedia: Maciek Szupica

Organizator: Filharmonia Bałtycka

Wydarzenie roku: Możdżer+

2009[8]Edytuj

Teatr: Urszula Zerek za role w takich spektaklach jak „Czerwona trawa” i „Humuli Lupuli”

Literatura: Tadeusz Dąbrowski za tomik poetycki „Czarny kwadrat” nagrodzony Sztormem w kategorii

Rock, jazz, muzyka alternatywna: Mikołaj Trzaska, m.in. za płytę „Nadir & Majora” i muzykę do filmu „Dom zły”

Muzyka klasyczna: Małgorzata Walentynowicz, tegoroczna zwyciężczyni m.in. międzynarodowego konkursu interpretacji muzyki współczesnej w Amsterdamie.

Sztuki plastyczne: grupa Krecha złożona z młodych absolwentów gdańskiej ASP

Film i multimedia: instalacja „Pixel Fall”.

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury, m.in. za rozprzestrzeniania sztuki w przestrzeni miejskiej,

Wydarzenie roku: performance „Aktorzy przyjechali”, podczas którego na ulicach Gdańska najwięksi aktorzy polskiej sceny odtwarzali fragmenty dzieł Shakespeare’a.

Sztorm Sztormów: festiwal Open’er.

2008[9]Edytuj

Teatr: Dorota Kolak, m.in. za rolę w przedstawieniu „Słodki ptak młodości” Tennessee Williamsa w Teatrze Wybrzeże;

Literatura: Aleksander Jurewicz za powieść „Dzień przed końcem świata”;

Rock/jazz/alternatywa: rockowa kapela Pawilon za debiutancki album „Retromantik”;

Sztuki plastyczne: młodzi plastycy gdańskiego ASP z grupy Krecha za artystyczną odwagę (m.in. akcja z wąglikiem rozesłanym do instytucji kulturalnych Trójmiasta);

Muzyka klasyczna: Alina Ratkowska i Andrzej Szadejko, za repertuar III Festiwalu Goldbergowskiego oraz płytę „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN Vol. 1. Gdańskie Królestwo Kantat – Kantaty Adwentowe”;

Film i multimedia: rysownik komiksów i grafik komputerowy Mateusz Skutnik za internetową grę „10 gnomów”, która daje możliwość fotograficznego spaceru po Gdańsku sprzed monitora komputera;

Organizator: Stowarzyszenia A Kuku Sztuka za całokształt samodzielnie zrealizowanych lub współorganizowanych wydarzeń kulturalnych, m.in. festiwalu All About Freedom, Transvizualia i akcji kulturalno-społecznej „Włącz Się! Kulturalnie”;

Wydarzenie roku: festiwal All About Freedom

Sztorm Sztormów: Heineken Open’er Festival

2007[10]Edytuj

Teatr: Wojciech Kościelniak

Literatura: Paweł Huelle

Rock, jazz, alternatywa: Przemek Dyakowski

Muzyka poważna: Elżbieta Sikora

Film i multimedia: Abelard Giza

Sztuki plastyczne: Peter Fuss

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Wydarzenie roku: pierwsza edycja gdyńskiego festiwalu Transvizualia

Sztorm Sztormów: Heineken Music Open’er Festival.

2006[11]Edytuj

Teatr: Dorota Kolak i Leszek Bzdyl ex aequo

Literatura: Stefan Chwin

Rock, jazz, alternatywa: Leszek Możdżer

Muzyka klasyczna: Cappella Gedanensis

Najciekawszy film: Joanna Cichocka-Gula

Sztuki plastyczne: Agata Rogoś

Wydarzenie roku: Mikołaj Ziółkowski za festiwal Heineken Music Open’er

2005[12]Edytuj

Teatr: Dorota Lulka za rolę tytułową w spektaklu Pat Gems „Piaf”

Literatura: Stefan Chwin za powieść „Żona prezydenta”

Rock, jazz, muzyczna alternatywa: Leszek Możdżer za płytę „The Time”

Muzyka klasyczna: Michał Nesterowicz za ożywioną działalność koncertową Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Film i multimedia: Abelard Giza za reżyserię pełnometrażowego filmu sensacyjnego „Towar”

Sztuki plastyczne: Aneta Szyłak za przygotowanie wystawy „Strażnicy doków”

Wydarzenie roku: Mikołaj Ziółkowski za festiwal Heineken Music Open’er

Zobacz teżEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Wyborcza.pl, trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2017-10-12].
  2. Pomorskie Sztormy rozdane w Gdyni, „trojmiasto.pl” [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  3. Wyborcza.pl, trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2017-10-12].
  4. [NA ŻYWO] Relacja z gali Kulturalny Sztorm Roku, „trojmiasto.wyborcza.pl” [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  5. [RELACJA] Sztormy Roku 2012, „trojmiasto.wyborcza.pl” [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  6. Wyborcza.pl, trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2017-10-12].
  7. Zwycięzcy Sztormów ogłoszeni, „trojmiasto.pl” [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  8. Łukasz Stafiej, Sztormy Roku 2009 rozdane, „gdansk.naszemiasto.pl”, 11 stycznia 2015 [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  9. Łukasz Stafiej, Rozdano kulturalne Sztormy Roku 2008, „gdansk.naszemiasto.pl”, 11 stycznia 2015 [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  10. Encyklopedia, Gdańsk. Sztormy Roku 2007 rozdane, Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  11. Wyborcza.pl, trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2017-10-12].
  12. Encyklopedia, Gdańsk. Sztormy Roku 2005 przyznane, Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 2017-10-12] (pol.).