Tirreno-Adriático 2009

44. edycja Tirreno-Adriático odbyła się w dniach 11-17 marca 2009. Trasa liczyła 7 etapów o łącznym dystansie 1095 km. Wyścig wygrał włoski kolarz w barwach Diquigiovanni-Androni Michele Scarponi.

Tirreno-Adriático 2009
2008 2010
Data 11-17 marca 2009
Etapów 7
Dystans 1097 km
Czas zwycięzcy 27h 37' 22" (39.64 km/h)
Zgłoszenia 192[1] kolarzy
Ukończyło wyścig 161[2] kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Włochy Michele Scarponi
Drugie miejsce Włochy Stefano Garzelli
Trzecie miejsce Niemcy Andreas Klöden
Pozostałe klasyfikacje
Górska Hiszpania Egoi Martínez
Punktowa Francja Julien El Fares
Młodzieżowa Szwecja Thomas Lövkvist
Drużynowa Stany Zjednoczone Team High Road

Jedyny reprezentant Polski startujący w tym wyścigu, Marcin Sapa z Lampre zajął 103. miejsce, ze strata do zwycięzcy blisko 53 minut.

EtapyEdytuj

Etap Data Start - Meta km Zwycięzca etapu Lider
1. 11 marca CecinaCapannori 147 Julien El Fares   Francja Julien El Fares
2. 12 marca VolterraMarina di Carrara 177 Alessandro Petacchi   Włochy Julien El Fares
3. 13 marca FucecchioSanta Croce sull’Arno 166 Tyler Farrar   Stany Zjednoczone Julien El Fares
4. 14 marca FolignoMontelupone 171 Joaquim Rodríguez   Hiszpania Joaquim Rodríguez
5. 15 marca Loreto AprutinoMacerata 30 (ITT) Andreas Klöden   Niemcy Andreas Klöden
6. 16 marca Civitanova MarcheCamerino 235 Michele Scarponi   Włochy Michele Scarponi
7. 17 marca San Benedetto del Tronto – San Benedetto del Tronto 169 Mark Cavendish   Wielka Brytania Michele Scarponi

Końcowa klasyfikacja generalnaEdytuj

M-ce Imię i nazwisko Kraj Drużyna Czas
1. Michele Scarponi   Włochy Diquigiovanni-Androni 27h 37min 22s
2. Stefano Garzelli   Włochy Acqua & Sapone-Caffè Mokambo + 0.25
3. Andreas Klöden   Niemcy Team Astana + 0.25
4. Thomas Lövkvist   Szwecja Team Columbia + 1.10
5. Ivan Basso   Włochy Liquigas + 1.13
6. Davide Rebellin   Włochy Diquigiovanni-Androni + 2.06
7. Linus Gerdemann   Niemcy Team Milram + 2.32
8. Ryder Hesjedal   Kanada Team Garmin-Chipotle + 2.33
9. Kanstancin Siucou   Białoruś Team Columbia + 2.41
10. Vincenzo Nibali   Włochy Liquigas + 2.54

Klasyfikacja górska (TOP 3)Edytuj

M-ce Zawodnik Kraj Drużyna Punkty
1. Egoi Martínez   Hiszpania Euskaltel-Euskadi 10
2. Davide Rebellin   Włochy Diquigiovanni-Androni 6
3. Ermanno Capelli   Włochy Fuji-Servetto 6

Klasyfikacja punktowa (TOP 3)Edytuj

M-ce Zawodnik Kraj Drużyna Punkty
1. Julien El Fares   Francja Cofidis 27
2. Daniele Bennati   Włochy Liquigas 25
3. Mark Cavendish   Wielka Brytania Team Garmin-Chipotle 22

Klasyfikacja młodzieżowa (TOP 3)Edytuj

M-ce Zawodnik Kraj Drużyna Czas
1. Thomas Lövkvist   Szwecja Team Columbia 27h 38min 32s
2. Vincenzo Nibali   Włochy Liquigas +1'44
3. Robert Gesink   Holandia Rabobank +1'55

Linki zewnętrzneEdytuj

PrzypisyEdytuj