Tour Down Under 2017

19. edycja wyścigu Santos Tour Down Under odbyła się w dniach 17-22 stycznia 2017 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 802 km. Był to pierwszy wyścig należący do cyklu UCI World Tour 2017, najwyższej kategorii szosowych wyścigów kolarskich.

Tour Down Under 2017
2016 2018
Data

17 – 22 stycznia 2017

Etapów

6

Dystans

802 km

Czas zwycięzcy

19h 55' 49"

Zgłoszenia

133 kolarzy

Ukończyło wyścig

131 kolarzy

Podium
Pierwsze miejsce

Australia Richie Porte

Drugie miejsce

Kolumbia Esteban Chaves

Trzecie miejsce

Australia Jay McCarthy

Pozostałe klasyfikacje
Górska

Belgia Thomas De Gendt

Punktowa

Australia Caleb Ewan

Młodzieżowa

Kolumbia Jhonatan Restrepo

Drużynowa

Australia UniSA-Australia

Oficjalna strona WWW

Lista startowaEdytuj

Na starcie tego wyścigu stanęło 19 ekip, osiemnaście drużyn jeżdżących w UCI World Tour 2017 i jeden zespół zaproszony przez organizatorów z tzw. "dziką kartą".

Numery Kod Drużyna
1-7 ORS   Orica-Scott
11-17 BOH   Bora-Hansgrohe
21-27 BMC   BMC Racing Team
31-37 SUN   Team Sunweb
41-47 SKY   Team Sky
51-57 DDD   Dimension Data
61-67 LTS   Lotto Soudal
71-77 CDT   Cannondale-Drapac
81-87 TBM   Bahrain-Merida
91-97 ALM   Ag2r-La Mondiale
Numery Kod Drużyna
101-107 AST   Astana Pro Team
111-117 KAT   Team Katusha-Alpecin
121-127 FDJ   FDJ
131-137 MOV   Movistar Team
141-147 QST   Quick-Step Floors
151-157 TLJ   Team LottoNL-Jumbo
161-167 UAD   UAE Abu Dhabi
171-177 TFS   Trek-Segafredo
181-187 AUS   Reprezentacja Australii

EtapyEdytuj

Etap Data Start – meta Typ Dystans (km) Zwycięzca etapu Lider
1. 17 stycznia UnleyLyndoch   Pagórkowaty 118,5   Caleb Ewan   Caleb Ewan
2. 18 stycznia StirlingParacombe   Pagórkowaty 148,5   Richie Porte   Richie Porte
3. 19 stycznia GlenelgVictor Harbor   Pagórkowaty 144   Caleb Ewan   Richie Porte
4. 20 stycznia NorwoodCampbelltown   Pagórkowaty 149,5   Caleb Ewan   Richie Porte
5. 21 stycznia McLaren ValeWillunga   Pagórkowaty 151,5   Richie Porte   Richie Porte
6. 22 stycznia Adelaide   Płaski 90   Caleb Ewan   Richie Porte

Etap 1 – 17.01 : Unley > Lyndoch – 118,5 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Caleb Ewan   ORS 3h 24' 18"
2.   Danny van Poppel   SKY + 0"
3.   Sam Bennett   BOH + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Caleb Ewan   ORS 3h 24' 08"
2.   Danny van Poppel   SKY + 4"
3.   Sam Bennett   BOH + 6"

Etap 2 – 18.01 : Stirling > Paracombe – 148,5 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Richie Porte   BMC 3h 46' 06"
2.   Gorka Izagirre   MOV + 16"
3.   Esteban Chaves   ORS + 16"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Richie Porte   BMC 7h 10' 14"
2.   Gorka Izagirre   MOV + 20"
3.   Esteban Chaves   ORS + 22"

Etap 3 – 19.01 : Glenelg > Victor Harbor – 144 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Caleb Ewan   ORS 3h 24' 45"
2.   Peter Sagan   BOH + 0"
3.   Niccolò Bonifazio   TBM + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Richie Porte   BMC 10h 34' 59"
2.   Gorka Izagirre   MOV + 20"
3.   Esteban Chaves   ORS + 22"

Etap 4 – 20.01 : Norwood > Campbelltown – 149,5 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Caleb Ewan   ORS 3h 45' 19"
2.   Peter Sagan   BOH + 0"
3.   Danny van Poppel   SKY + 0"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Richie Porte   BMC 14h 20' 18"
2.   Gorka Izagirre   MOV + 20"
3.   Esteban Chaves   ORS + 22"

Etap 5 – 21.01 : McLaren Vale > Willunga Hill – 151,5 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Richie Porte   BMC 3h 40' 13"
2.   Nathan Haas   DDD + 20"
3.   Esteban Chaves   ORS + 20"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Richie Porte   BMC 18h 00' 21"
2.   Esteban Chaves   ORS + 48"
3.   Nathan Haas   DDD + 51"

Etap 6 – 22.01 : Adelaide – 90 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Caleb Ewan   ORS 1h 55' 28"
2.   Peter Sagan   BOH + 0"
3.   Marko Kump   UAD + 0"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1.   Richie Porte   BMC 19h 55' 49"
2.   Esteban Chaves   ORS + 48"
3.   Jay McCarthy   BOH + 51"

Liderzy klasyfikacji po etapachEdytuj

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
 
Klasyfikacja górska
 
Klasyfikacja punktowa
 
Klasyfikacja młodzieżowa
 
Klasyfikacja drużynowa
 
1 Caleb Ewan Caleb Ewan Laurens de Vreese Caleb Ewan Caleb Ewan Bora-Hansgrohe
2 Richie Porte Richie Porte Richie Porte Richie Porte Ruben Guerreiro Reprezentacja Australii
3 Caleb Ewan Caleb Ewan
4 Caleb Ewan
5 Richie Porte Jhonatan Restrepo
6 Caleb Ewan Thomas De Gendt
Klasyfikacja końcowa Richie Porte Thomas De Gendt Caleb Ewan Jhonatan Restrepo Reprezentacja Australii

Klasyfikacje końcoweEdytuj

Klasyfikacja generalnaEdytuj

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1.   Richie Porte   BMC Racing Team 19h 55' 49"
2.   Esteban Chaves Orica-Scott + 48"
3.   Jay McCarthy Bora-Hansgrohe + 51"
4.   Nathan Haas Dimension Data + 51"
5.   Diego Ulissi UAE Abu Dhabi + 59"
6.   Rohan Dennis BMC Racing Team + 1' 02"
7.   Rafael Valls Lotto Soudal + 1' 02"
8.   Robert Gesink Team LottoNL-Jumbo + 1' 02"
9.   Wilco Kelderman Team Sunweb + 1' 02"
10.   Jhonatan Restrepo   Team Katusha-Alpecin + 1' 04"

BibliografiaEdytuj