Otwórz menu główne

70. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach 27 lipca3 sierpnia 2013 roku. Wyścig figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2013.

kolarstwo szosowe Tour de Pologne 2013
2012 2014
Ilustracja
Data 27 lipca3 sierpnia 2013
Etapów 7
Dystans 1227 km
Czas zwycięzcy 31h 58' 07"
Zgłoszenia 138 kolarzy
Ukończyło wyścig 109 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Holandia Pieter Weening
Drugie miejsce Hiszpania Jon Izagirre
Trzecie miejsce Francja Christophe Riblon
Pozostałe klasyfikacje
Górska Polska Tomasz Marczyński
Punktowa Polska Rafał Majka
Najaktywniejszych Polska Bartosz Huzarski
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Luksemburg RadioShack-Leopard
Oficjalna strona WWW

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne 2013 wystartowała po raz pierwszy poza granicami Polski. Pierwsze dwa etapy odbyły się w Trydencie we Włoszech[1][2]. Wyścig zakończył się jazdą indywidualną na czas w Krakowie 3 sierpnia 2013.

Był to pierwszy wyścig, w którym zastosowane zostały zmiany wprowadzone przez Światową Unię Kolarską. Jest to zmniejszenie liczby zawodników w drużynie z ośmiu do sześciu, a także wprowadzenie bonifikat sekundowych na mecie za aktywność na premiach górskich, lotnych i specjalnej premii "intergiro"[3].

UczestnicyEdytuj

W wyścigu wystartowało 19 zawodowych zespołów UCI World Tour 2013 oraz dodatkowe ekipy zaproszone przez organizatorów (drużyny z "dzikimi kartami"). W wyścigu wystartowało 17 polskich kolarzy: Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step), Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), Rafał Majka (Team Saxo-Tinkoff), Maciej Paterski (Cannondale), Sylwester Szmyd (Movistar Team), Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM), Bartosz Huzarski (Team NetApp), Jacek Morajko, Bartłomiej Matysiak, Mateusz Taciak, Adrian Honkisz (wszyscy CCC Polsat Polkowice), Łukasz Bodnar, Paweł Cieślik, Karol Domagalski, Kamil Gradek, Adam Stachowiak i Paweł Franczak (wszyscy Reprezentacja Polski).

Numery Kod Drużyna
1-6 AST   Astana Pro Team
11-16 OPQ   Omega Pharma-Quick Step
21-26 LAM   Lampre-Merida
31-36 SKY   Sky Procycling
41-46 BMC   BMC Racing Team
51-56 TST   Team Saxo-Tinkoff
61-66 CAN   Cannondale
71-76 KAT   Team Katusha
81-86 RLT   RadioShack-Leopard
91-96 BEL   Belkin
101-106 GRS   Garmin-Sharp
111-116 MOV   Movistar Team
Numery Kod Drużyna
121-126 EUS   Euskaltel-Euskadi
131-136 OGE   Orica-GreenEDGE
141-146 ARG   Argos-Shimano
151-156 VCD   Vacansoleil-DCM
161-166 LTB   Lotto-Belisol
171-176 ALM   Ag2r-La Mondiale
181-186 FDJ   FDJ
191-196 TNE   Team NetApp
201-206 COL   Colombia
211-216 CCC   CCC Polsat Polkowice
221-226 POL   Reprezentacja Polski

Przebieg trasyEdytuj

Etap Data Start Meta Dystans Typ Zwycięzca Lider
1 27 lipca   Rovereto   Madonna di Campiglio 184,5 km   górski   Diego Ulissi   Diego Ulissi
2 28 lipca   Marilleva
(Val di Sole)
  Przełęcz Pordoi
(Val di Fassa)
195,5 km   górski   Christophe Riblon   Rafał Majka
Dzień przerwy
3 30 lipca Kraków Rzeszów 226 km   płaski   Thor Hushovd   Rafał Majka
4 31 lipca Tarnów Katowice 231,5 km   pagórkowaty   Taylor Phinney   Rafał Majka
5 1 sierpnia Nowy Targ Zakopane 160,5 km   górski   Thor Hushovd   Jon Izagirre
6 2 sierpnia Terma Bukovina Bukowina Tatrzańska 192 km   górski   Darwin Atapuma   Christophe Riblon
7 3 sierpnia Wieliczka Kraków 37 km   ITT   Bradley Wiggins   Pieter Weening

EtapyEdytuj

1. etap: Rovereto > Madonna di CampiglioEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Diego Ulissi   LAM 4h 59' 32"
2.   Darwin Atapuma   COL + 0"
3.   Rafał Majka   TST + 0"
4.   Eros Capecchi   MOV + 0"
5.   Ivan Basso   CAN + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Diego Ulissi   LAM 4h 59' 22"
2.   Darwin Atapuma   COL + 4"
3.   Rafał Majka   TST + 6"
4.   Eros Capecchi   MOV + 10"
5.   Ivan Basso   CAN + 10"

2. etap: Marilleva > Przełęcz PordoiEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Christophe Riblon   ALM 6h 03' 40"
2.   Thomas Rohregger   RTL + 1' 02"
3.   Georg Preidler   ARG + 1' 18"
4.   Sergio Henao   SKY + 1' 35"
5.   Rafał Majka   TST + 1' 35"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Rafał Majka   TST 11h 04' 43"
2.   Sergio Henao   SKY + 4"
3.   Christophe Riblon   ALM + 6"
4.   Pieter Weening   OGE + 7"
5.   Jon Izagirre   EUS + 9"

3. etap: Kraków > RzeszówEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Thor Hushovd   BMC 5h 10' 02''
2.   Mark Renshaw   BEL + 0"
3.   Steele Von Hoff   GRS + 0"
4.   Grega Bole   VCD + 0"
5.   Tosh Van der Sande   LTB + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Rafał Majka   TST 16h 14' 45"
2.   Sergio Henao   SKY + 4"
3.   Christophe Riblon   ALM + 6"
4.   Pieter Weening   OGE + 7"
5.   Jon Izagirre   EUS + 9"

4. etap: Tarnów > KatowiceEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Taylor Phinney   BMC 5h 40' 17"''
2.   Steele Von Hoff   GRS + 0"
3.   Jauhien Hutarowicz   ALM + 0"
4.   Aidis Kruopis   OGE + 0"
5.   Reinardt Janse van Rensburg   ARG + 0"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Rafał Majka   TST 21h 55' 02"
2.   Sergio Henao   SKY + 4"
3.   Christophe Riblon   ALM + 6"
4.   Pieter Weening   OGE + 7"
5.   Jon Izagirre   EUS + 9"

5. etap: Nowy Targ > ZakopaneEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Thor Hushovd   BMC 3h 54' 40"''
2.   Mathieu Ladagnous   FDJ + 0"
3.   Daniele Ratto   CAN + 0"
4.   Luka Mezgec   ARG + 0"
5.   David Tanner   BEL + 0"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Jon Izagirre   EUS 25h 49' 41"
2.   Rafał Majka   TST + 1"
3.   Sergio Henao   SKY + 5"
4.   Christophe Riblon   ALM + 7"
5.   Pieter Weening   OGE + 8"

6. etap: Terma Bukowina > Bukowina TatrzańskaEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Darwin Atapuma   COL 5h 19' 36"
2.   Christophe Riblon   ALM + 2"
3.   Leopold König   TEN + 22"
4.   Diego Ulissi   LAM + 22"
5.   Rafał Majka   TST + 22"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Christophe Riblon   ALM 31h 09' 20"
2.   Jon Izagirre   EUS + 19"
3.   Rafał Majka   TST + 20"
4.   Sergio Henao   SKY + 24"
5.   Pieter Weening   OGE + 27"

7. etap: Wieliczka > KrakówEdytuj

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Bradley Wiggins   SKY 46' 36"
2.   Fabian Cancellara   RLT + 56"
3.   Taylor Phinney   BMC + 1' 14"
4.   Marco Pinotti   BMC + 1' 20"
5.   Kristof Vandewalle   OPQ + 1' 40"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1.   Pieter Weening   OGE 31h 58' 07"
2.   Jon Izagirre   EUS + 13"
3.   Christophe Riblon   ALM + 16"
4.   Rafał Majka   TST + 26"
5.   Sergio Henao   SKY + 51"

Liderzy klasyfikacji po etapachEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Tour de Pologne z ziemi włoskiej do Polski! (pol.). tourdepologne.pl, 5 listopada 2012. [dostęp 5 stycznia 2013].
  2. 70. Tour de Pologne rozpocznie się we Włoszech (pol.). sportowefakty.pl, 7 listopada 2012. [dostęp 5 stycznia 2013].
  3. Tomasz Kalemba: Rewolucja w kolarskim peletonie, premiera na Tour de Pologne (pol.). eurosport.onet.pl, 14 maja 2013. [dostęp 14 maja 2013].