V8 Supercar Championship Series 1999

Sezon 1999 w V8 Supercar Championship Series – główna seria wyścigowa w ramach 40. sezonu australijskich wyścigów samochodów turystycznych. Od tego sezonu zmieniono oficjalną nazwę serii. Dotychczasową Australian Touring Car Championship zastąpiono przez V8 Supercar Championship Series, jednak ze względu na tytułowego sponsora częściej używano nazwy Shell Championship Series.

Sezon 1999 Mistrzostw V8 Supercar Championship Series
Inauguracja 26 marca
Zakończenie 14 listopada
Liczba wyścigów 15
Mistrzowie
Kierowcy Craig Lowndes
Poprzedni sezonNastępny sezon

Sezon rozpoczął się 28 marca na torze Eastern Creek Raceway a zakończył 14 listopada wyścigiem Bathurst 1000. Składał się z trzynastu rund, z których dwie były pojedynczymi wyścigami długodystansowymi włączonymi do mistrzostw po raz pierwszy od 1977 roku.

Tytuł mistrzowski zdobył po raz trzeci w karierze Craig Lowndes.

Lista startowaEdytuj

Zespół Samochód Nr Kierowcy Drudzy kierowcy
(w wyścigach długodystansowych)
Holden Racing Team Holden VT Commodore 1   Craig Lowndes   Paul Morris
2   Mark Skaife
Holden VS Commodore 15   Cameron McConville
Lansvale Racing Team Holden VS Commodore 3   Trevor Ashby
  Steve Reed
28   Rodney Forbes   Geoff Full
Stone Brothers Racing Ford AU Falcon 4   Jason Bright   Craig Baird
Glenn Seton Racing
(Ford Tickford Racing)
Ford AU Falcon 5   Glenn Seton   Geoff Brabham
  Neal Bates
6   Neil Crompton
Gibson Motor Sport Holden VT Commodore 7   Steven Richards
12   Greg Murphy
73   David Parsons
  David Parsons
Perkins Engineering Holden VT Commodore 8   Russell Ingall
11   Larry Perkins
Larkham Motor Sport Ford AU Falcon 10   Mark Larkham   Brad Jones
Imrie Motor Sport Holden VS Commodore 14   Mike Imrie   Rodney Crick
Holden Young Lions Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
15   Todd Kelly
Holden VS Commodore 99   Mark Noske
McDougall Motorsport Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
16   Dugal McDougall   Andrew Miedecke
Dick Johnson Racing
Shell Helix Racing
Ford AU Falcon 17   Dick Johnson
  Steven Johnson
  Steven Ellery
18   Paul Radisich
Wayne Gardner Racing Holden VT Commodore 19   Wayne Gardner   David Brabham
Colourscan Motorsport Ford EL Falcon
Ford AU Falcon
22   Danny Osborne
  Brett Peters
Ford EL Falcon 42   Mark Williams**
  Scott Fleming**
Romano Racing Holden VS Commodore 24   Paul Romano   Tomas Mezera*
  Darren Hossack**
Tony Longhurst Racing Ford AU Falcon 25   Tony Longhurst   Adam Macrow
M3 Motorsport Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
26   Peter Doulman
  John Cotter
Terry Finnigan Holden VS Commodore 27   Terry Finnigan
  Darren Pate
Greg Crick Motorsport Ford EL Falcon 30   Greg Crick
Harris Racing Ford EL Falcon 30   Craig Harris   Tim Shaw
Steven Ellery Racing Ford EL Falcon 31   Steven Ellery
Tomas Mezera Motorsport Holden VT Commodore 32   Tomas Mezera   Tony Ricciardello
Pro-Duct Motorsport Holden VS Commodore 33   Allan McCarthy
  Phil Ward
Garry Rogers Motorsport Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
34   Garth Tander   Greg Ritter
  Matthew Coleman*
  Steve Owen**
Holden VT Commodore 35   Jason Bargwanna
Schembri Motorsport Holden VS Commodore 36   Neil Schembri
  Gary Quartly
Scotty Taylor Racing Holden VS Commodore 37   Bill Attard   Alan Taylor
South Pacific Motor Sport Holden VS Commodore 38   Peter Field**
  Shane Howison**
Challenge Motorsport Holden VS Commodore 39   Chris Smerdon   Mal Rose*
  Charlie Cox**
Greenfield Mowers Racing Ford EL Falcon 40   Cameron McLean   Wayne Park*
  John Cleland**
Simon Emerzidis Holden VS Commodore
Ford EL Falcon
41   Garry Willmington   Bill Sieders**
  Garry Holt**
Ford EL Falcon 54   Simon Emerzidis
Paul Weel Racing Ford AU Falcon 43   Paul Weel   Greg Crick
John Faulkner Racing Holden VT Commodore 46   John Faulkner   Simon Wills
Holden VS Commodore 96   Cameron McConville
  Paul Dumbrell
  Matthew White
Daily Planet Racing Holden VS Commodore 47   John Trimbole   Kevin Heffernan
Rod Smith Racing Holden VS Commodore 48   D’arcy Russell   Grant Johnson
Layton Crambrook Holden VS Commodore 49   Layton Crambrook   Dean Crosswell
Clive Wiseman Racing Holden VS Commodore 50   Michael Donaher   Dean Lindstrom
  Melinda Price
Charles Ryman Ford EL Falcon 51   Wayne Wakefield
Barry Morcom Holden VS Commodore 52   Barry Morcom
Rod Nash Racing Holden VS Commodore
Holden VT Commodore
55   Rod Nash   Dean Wanless
Pretty Motorsport Holden VS Commodore 60   Nathan Pretty
  Nicole Pretty
  Andrew Fawcett
James Rosenberg Racing Holden VT Commodore 66   Mark Poole   Tony Scott
Briggs Motor Sport Ford AU Falcon 70   John Briggs   Tim Leahey
Ford EL Falcon 80   Bob Thorn   Todd Wanless
Robert Smith Racing Holden VS Commodore 72   David Parsons
Challenge Recruitment Holden VS Commodore 73   David Parsons
98   David Parsons
Paul Little Racing Ford AU Falcon 75   Anthony Tratt   Alan Jones
V8 Racing Holden VS Commodore 77   Richard Mork   Christian D’Agostin
Cadillac Productions Ford EL Falcon 79   Mike Conway
  Bob Jones
  Ric Shaw
Rowse Motorsport Holden VP Commodore 81   Tim Rowse
  Ron Barnacle
Miller Racing Holden VS Commodore 84   Daniel Miller   Tony Ricciardello*
  Geoff Kendrick**
Rod Salmon Holden VS Commodore 87   Damien White   Rod Salmon
Geoff Kendrick Holden VS Commodore 92   Geoff Kendrick
Graphic Skills Racing Holden VS Commodore 97   Wayne Wakefield
  Dean Canto
Owen Parkinson Racing Holden VS Commodore 98   Kerryn Brewer
  Gary Baxter
  Wayne Wakefield
  Kim Jane
  Dean Canto
Power Racing Ford EL Falcon 134   Alan Heath   Warren Luff*
  Michael Donaher**
PAE Motorsport Ford AU Falcon 600   John Bowe   Jim Richards

* = Startował tylko w Queensland 500 (runda 12)
** = Startował tylko w Bathurst 1000 (runda 13)

KalendarzEdytuj

Runda Tor Data Zwycięzca
1   Eastern Creek Raceway 26-28 marca Mark Skaife
2   Adelaide Street Circuit 8-11 kwietnia Craig Lowndes
3   Barbagallo Raceway 30 kwietnia-2 maja Craig Lowndes
4   Phillip Island Grand Prix Circuit 14-16 maja Mark Skaife
5   Hidden Valley Raceway 4–6 czerwca Jason Bright
6   Sandown International Raceway 25-27 czerwca Mark Skaife
7   Queensland Raceway 9-11 lipca Garth Tander
8   Calder Park Raceway 23-25 lipca Mark Skaife
9   Symmons Plains Raceway 6-8 sierpnia Mark Skaife
10   Winton Motor Raceway 20-22 sierpnia Jason Bargwanna
11   Oran Park Raceway 3-5 września Mark Skaife
12   Queensland Raceway 17-19 września Russell Ingall
Larry Perkins
13   Mount Panorama Circuit 11-14 listopada Steven Richards
Greg Murphy

Wyniki i klasyfikacjaEdytuj

Miejsce Kierowca Nr Marka EAS ADE BAR PHI HID SAN QLD1 CAL SYM WIN ORA QLD2 BAT Suma punktów
1 Craig Lowndes 1   140 300 150 142 88 142 134 50 94 138 264 276 1918
2 Russell Ingall 8   106 248 72 122 122 80 96 88 122 132 100 300 216 1804
3 Mark Skaife 2   146 60 96 146 112 146 112 142 146 100 150 36 264 1656
4 Glenn Seton 5   118 220 136 130 96 114 48 114 110 NU 78 252 240 1656
5 Garth Tander 34   128 96 66 66 124 122 136 132 76 124 124 276 NU 1470
6 Greg Murphy 12   94 268 24 48 62 90 86 44 116 44 24 228 300 1428
7 Steven Richards 7   38 196 104 112 16 46 48 34 62 74 52 228 300 1310
8 Jason Bright 4   84 244 124 78 138 118 118 44 62 134 132 NU NU 1276
9 Larry Perkins 11   82 144 82 NW 90 84 NU 76 88 0 70 300 216 1232
10 Dick Johnson 17   42 124 54 88 80 92 22 50 88 52 216 252 1160
11 Jason Bargwanna 35   94 136 52 NU 110 46 70 50 132 150 32 276 NU 1148
12 Neil Crompton 6   18 98 80 8 40 32 112 38 88 55 46 252 240 1107
13 John Bowe 600   26 152 56 108 114 62 114 124 90 60 88 84 NU 1078
14 Tony Longhurst 25   102 64 72 84 84 76 74 90 70 62 52 NU NU 830
15 John Faulkner 46   54 8 62 82 36 62 74 92 38 100 24 192 NU 824
16 Paul Radisich 18   36 NU 114 62 58 128 118 62 NU 124 110 NU NU 812
17 Cameron McConville 96, 15, 1   54 NU 102 74 264 276 770
18 Cameron McLean 40   46 180 78 24 14 70 21 68 56 54 110 NU NU 721
19 Mark Noske 99, 15   82 196 38 54 68 22 NU NU 228 688
20 David Parsons 72, 73   5 88 26 28 7 20 24 58 NU 6 240 168 670
21 Mark Larkham 10   46 72 62 20 54 62 84 44 44 13 8 108 NU 617
22 Steve Reed 3   52 56 68 37 28 42 204 108 595
23 Steven Johnson 17   108 216 252 576
24 Paul Weel 43   42 32 20 NU 18 56 12 20 132 204 536
25 Trevor Ashby 3   30 72 20 16 64 204 108 514
26 Paul Romano 24   20 NU 76 82 NU 20 46 76 34 NU 144 498
27 Dugal McDougall 16   34 48 28 18 28 NU 16 4 7 40 168 60 451
28 David Parsons 98, 73   30 8 240 168 446
29 Rodney Forbes 28   26 72 26 28 9 24 11 24 46 0 1 NU 156 423
30 Greg Crick 30, 43   37 132 204 373
31 Geoff Brabham 6   180 180 360
Neal Bates 6   180 180
33 Mick Donaher 50
134
 
 
24 132 26 36 46 1 14 54 22 NU 355
34 Greg Ritter 35   156 192 348
35 Steve Ellery 31, 18   70 32 52 44 28 116 NU NU 342
36 Todd Kelly 15   NU 12 64 NU 228 304
37 Paul Morris 2   36 264 300
38 Layton Crambrook 49   42 40 20 NZ 144 NU 246
39 Andrew Miedecke 16   168 60 228
40 Wayne Gardner 19   88 132 220
41 Rod Nash 55   NU NU 26 10 16 NW NU NU 20 15 120 NU 207
42 Simon Wills 46   192 NU 192
Steve Owen 35   192
44 Peter Doulman 26   1 76 18 11 NZ 3 72 NU 181
45 Tomas Mezera 32, 24   36 64 NU 48 26 NU NU 174
46 Anthony Tratt 75   4 12 10 1 9 31 0 96 NU 163
47 Mark Poole 66   40 2 NU NU 120 162
48 Matthew Coleman 35   156 156
Dean Lindstrom 50   60 96
Melinda Price 50   60 96
Geoff Full 28   NU 156
52 Dean Crosswell 49   144 NU 144
Darren Hossack 24   144
54 David Brabham 19   132 132
55 D’arcy Russell 48   40 6 3 2 NZ NU 72 123
56 John Briggs 70   NW 28 NU 0 62 20 10 NU NU 120
Dean Wanless 55   120 NU
Tony Scott 66   NU 120
59 Nathan Pretty 60   30 40 48 118
60 Brad Jones 10   108 NU 108
61 Chris Smerdon 39   2 64 0 4 4 8 18 NU NU 100
62 Darren Pate 27   36 42 18 NU 96
Alan Jones 75   96 NU
64 Simon Emerzidis 54   0 32 28 8 10 12 NU 90
65 Jim Richards 600   84 NU 84
Neil Schembri 36   84
Gary Quartly 36   84
68 John Cotter 26   0 6 72 NU 78
69 Grant Johnson 48   NU 72 72
70 Mike Conway 79   2 20 0 NU NZ NZ 48 NU 70
71 Craig Harris 30   1 24 42 NU 67
72 Wayne Wakefield 51
98, 97
 
 
30 0 22 6 NU 58
73 Ric Shaw 79   48 NU 48
Andrew Fawcett 60   48
75 Danny Osborne 22   NU NU NU 16 0 24 NU 40
76 Terry Finnigan 27   36 NU 36
Peter Field 38   36
Shane Howison 38   36
79 Mike Imrie 14   12 1 10 0 4 1 NZ NU NU 28
80 Brett Peters 22   NU 24 NU 24
81 Phil Ward 33   20 NW 20
82 Geoff Kendrick 92, 84   8 9 NU 17
83 Alan Heath 134   4 8 NW 4 NZ NU NU 16
84 Bob Thorn 80   NU 6 NU NW 4 2 NZ NU NU 12
Garry Willmington 41
54
 
 
0 12 NU
86 Gary Baxter 98   9 9
87 Dean Canto 98, 97   NZ 6 NU 6
88 Daniel Miller 84   NW 4 NW NU NU 4
Miejsce Kierowca Nr Marka EAS ADE BAR PHI HID SAN QLD1 CAL SYM WIN ORA QLD2 BAT Suma punktów
Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
standardowy 50 46 44 42 40 38 36 34 32 30 28 26 24 22 20 18 16 14 12 10 8 6 4 2 1
Adelaide 1 100 92 88 84 80 76 72 68 64 60 56 52 48 44 40 36 32 28 24 20 16 12 8 4 2
Adelaide 2 200 184 176 168 160 152 144 136 128 120 112 104 96 88 80 72 64 56 48 40 32 24 16 8 4
długodystansowy 300 276 264 252 240 228 216 204 192 180 168 156 144 132 120 108 96 84 72 60 48 36 24 12 6

Większość rund składała się z trzech krótkich równo punktowanych wyścigów (ok. 40–60 km każdy), a punkty przyznawano według klucza standardowego. Trzy rundy odbywały się jednak na innych zasadach:

  • Runda 2 - Zawody na torze w Adelaide (Sensational Adelaide 500) - Runda składała się z dwóch wyścigów na dystansie 250 km. Pierwszy z nich odbył się w sobotę, a drugi w niedzielę (drugi wyścig był wyżej punktowany).
  • Rundy 12 i 13 - Zawody długodystansowe na torach w Ipswich (Queensland 500) i Bathurst (Bathurst 1000) - dwóch kierowców zmieniało się w jednym samochodzie podczas jednego wyścigu na dystansie 500 lub 1000 km i otrzymywali taką samą liczbę punktów za zajęte miejsce.

BibliografiaEdytuj