V8 Supercar Championship Series 2002

Sezon 2002 w V8 Supercar Championship Series – czwarty sezon australijskiej serii V8 Supercars.

Sezon 2002 Mistrzostw V8 Supercar Championship Series
Inauguracja 14 marca
Zakończenie 1 grudnia
Liczba wyścigów 15
Mistrzowie
Kierowcy Mark Skaife
Poprzedni sezonNastępny sezon

Sezon rozpoczął się 16 marca, a zakończył 1 grudnia. Składał się z trzynastu rund, z których dwie były pojedynczymi wyścigami długodystansowymi.

Tytuł mistrzowski zdobył po raz piąty w karierze Mark Skaife.

KalendarzEdytuj

Runda Wyścig Zwycięzca
1 Clipsal 500
14-17 marca,   Adelaide Street Circuit
Mark Skaife
2 Phillip Island
12-14 kwietnia,   Phillip Island Grand Prix Circuit
Mark Skaife
3 Eastern Creek
26-28 kwietnia,   Eastern Creek Raceway
Mark Skaife
4 Hidden Valley
17-19 maja,   Hidden Valley Raceway
Mark Skaife
5 Stegbar 400
7-9 czerwca,   Canberra Street Circuit
Mark Skaife
6 VB 300
28-30 czerwca,   Barbagallo Raceway
Jason Bright
7 Oran Park
26-28 lipca,   Oran Park Raceway
Mark Skaife
8 Winton
16-18 sierpnia,   Winton Motor Raceway
Jason Bright
9 VIP Petfoods Queensland 500
13-15 sierpnia,   Queensland Raceway
David Besnard
Simon Wills
10 Bob Jane T-Marts 1000
10-13 października,   Mount Panorama Circuit
Mark Skaife
Jim Richards
11 Gillette V8 Supercar Challenge
25-27 października,   Surfers Paradise Street Circuit
Jason Bargwanna
12 Boost Mobile V8 International
8-10 listopada,   Pukekohe Park Raceway
Greg Murphy
13 Betta Electrical V8 Ultimate
29 listopada-1 grudnia,   Sandown International Raceway
Marcos Ambrose

Lista startowaEdytuj

Zespół Samochód Nr Kierowcy Drudzy kierowcy
(w wyścigach długodystansowych)
Holden Racing Team Holden VX Commodore 1   Mark Skaife   Jim Richards
  Tomas Mezera
2   Jason Bright
02   Rick Kelly   Nathan Pretty
Lansvale Racing Team Holden VX Commodore 3   Cameron McConville   Warren Luff
23   Trevor Ashby
Stone Brothers Racing Ford AU Falcon 4   Marcos Ambrose   Paul Weel
9   David Besnard   Simon Wills*
36   Wayne Gardner
Glenn Seton Racing Ford AU Falcon 5   Glenn Seton   Owen Kelly*
  David Besnard**
Rod Nash Racing
(Team Brock)
Holden VT Commodore
Holden VX Commodore
05   Mark Noske*
  Peter Brock**
54   Craig Baird
Gibson Motor Sport
(00 Motorsport)
Ford AU Falcon 7   Rodney Forbes   Neal Bates
27   Neil Crompton
00   Craig Lowndes
Perkins Engineering Holden VX Commodore 8   Russell Ingall   Paul Dumbrell
11   Larry Perkins
16   Steven Richards
Larkham Motor Sport Ford AU Falcon 10   Mark Larkham   Will Power
Imrie Motor Sport Holden VX Commodore 13   Christian D’Agostin
  Daryl Beattie
  Tyler Mecklem**
  David Krause**
14   Tomas Mezera
  Steve Owen
  Stephen White
  Wayne Wakefield
  Simon Wills
HSV Dealer Team
(K-mart Racing Team)
Holden VX Commodore 15   Todd Kelly   Yvan Muller
  Andy Priaulx
51   Greg Murphy
Dick Johnson Racing
(Shell Helix Racing)
Ford AU Falcon 17   Steven Johnson   Alan Jones
18   Paul Radisich
71   Greg Ritter
Brad Jones Racing Ford AU Falcon 20   John Cleland
  Tim Leahey
  Andrew Jones**
  Matthew Coleman**
21   Brad Jones
888   John Bowe
Team Kiwi Racing Holden VT Commodore
Holden VX Commodore
021   Jason Richards   John McIntyre*
  Simon Wills**
McDougall Motorsport Holden VX Commodore 22   Dugal McDougall   Alan Gurr
Romano Racing Holden VX Commodore 24   Paul Romano
M3 Motorsport Holden VX Commodore 24   Peter Doulman**
  Bob McDonald**
Matthew White Racing
(VIP Petfoods Racing)
Holden VT Commodore 24   Matthew White
76   Andrew Miedecke*
  Tony Quinn*
Paul Morris Motorsport Holden VX Commodore 29   Paul Morris   Wayne Wakefield
Steven Ellery Racing Ford AU Falcon 31   Steven Ellery   Luke Youlden
Garry Rogers Motorsport Holden VX Commodore 34   Garth Tander   Jamie Whincup
  Max Dumesny*
  Mark Noske**
35   Jason Bargwanna
427   Garth Tander
Paragon Motorsport Ford AU Falcon 40   Cameron McLean   Tony Scott
Paul Weel Racing Ford AU Falcon 43   Paul Weel   Geoff Full
  Mark Porter
John Faulkner Racing Holden VT Commodore
Holden VX Commodore
46   John Faulkner   Rick Bates
Clive Wiseman Racing Holden VX Commodore 50   Stephen White
Michael Simpson Racing Ford AU Falcon 56   Michael Simpson**
  Kevin Mundy**
Phoenix Motorsport Holden VT Commodore 59   Ron Searle**
  Jamie Miller**
Halliday Motor Sport Ford AU Falcon 61   Ross Halliday   Phillip Scifleet
161   Greg Crick
Briggs Motor Sport Ford AU Falcon 65   Max Wilson
66   Tony Longhurst   Matthew White
600   Simon Wills
  Steve Owen
  Greg Ritter
  Dean Canto
  Dale Brede
Paul Little Racing
(Toll Racing)
Ford AU Falcon 75   Anthony Tratt
  Paul Stokell
Nilsson Motorsport Ford AU Falcon 87   Allan Grice**
  Peter Doulmann**
  Ross Halliday**

* = Startował tylko w Queensland 500 (runda 9)
** = Startował tylko w Bathurst 1000 (runda 10)

Wyniki i klasyfikacjaEdytuj

Miejsce Kierowca Nr Marka ADE PHI EAS HID CAN BAR ORA WIN QLD BAT SUR PUK SAN Kary Suma punktów
1 Mark Skaife 1   400 180 240 224 340 109 200 82 NU 200 9 80 163 0 2227
2 Greg Murphy 51   320 16 106 135 125 182 10 108 56 44 115 186 166 0 1569
3 Marcos Ambrose 4   128 100 170 110 105 64 132 132 88 24 80 125 240 0 1498
4 Jason Bright 2   88 82 49 208 117 208 144 200 NU 128 66 106 83 -20 1459
5 Todd Kelly 15   108 144 89 118 266 77 NU 144 56 44 100 157 42 0 1345
6 Steven Richards 16   216 13 66 103 165 52 116 60 160 160 88 79 32 0 1310
7 Craig Lowndes 00   208 24 139 32 195 56 60 8 80 NU 144 50 55 0 1051
8 David Besnard 9   22 54 62 88 159 122 54 58 200 NU 30 30 109 0 988
9 Russell Ingall 8   96 34 45 24 157 42 88 70 160 160 NU 67 30 0 973
10 Garth Tander 34   160 49 119 73 58 42 58 84 128 NU 69 19 26 0 885
11 Tony Longhurst 66   102 76 44 35 109 69 52 16 18 80 60 62 69 0 792
12 John Bowe 888   92 41 70 38 122 93 24 58 60 34 25 34 88 0 779
13 Jason Bargwanna 35   116 NU 36 66 70 61 5 35 128 NU 144 49 55 0 765
14 Steven Johnson 17   120 60 53 40 138 18 8 6 44 NU 56 26 57 0 626
15 Brad Jones 21   54 25 38 68 87 71 5 56 60 34 8 73 42 0 621
16 Rick Kelly 02   NU 57 39 21 0 49 50 58 NU 104 11 115 70 0 574
17 Neil Crompton 27   NU 39 55 38 71 67 64 37 80 NU 32 65 21 0 569
18 Larry Perkins 11   92 40 33 37 47 19 36 72 88 38 64 32 -30 568
19 Jason Richards 021   60 8 39 24 125 39 23 23 22 52 52 36 41 0 544
20 Simon Wills 600, 9
021, 14
 
 
34 39 26 28 38 40 34 200 52 5 0 496
21 Steve Ellery 31   NU 20 44 38 23 37 72 13 40 60 26 37 68 0 478
22 Paul Weel 43, 4   44 34 18 32 20 40 NU 1 88 24 43 56 68 0 468
23 Mark Larkham 10   92 14 32 52 63 14 21 14 52 30 23 26 31 0 464
24 Glenn Seton 5   30 60 35 67 19 38 52 19 NU NU 17 32 49 0 418
25 Cameron McLean 40   18 NZ 17 27 49 57 14 32 36 64 34 37 19 0 404
26 Paul Radisich 18   NU 100 67 22 26 26 35 16 44 NU 58 NU 4 0 398
27 Craig Baird 54   48 42 20 36 93 22 16 32 NU 20 24 15 12 0 380
28 Cameron McConville 3   NU 78 42 28 31 69 20 16 NU 36 38 15 2 0 375
29 John Faulkner 46   NU NU 83 8 96 35 31 14 NU 56 15 13 14 0 365
30 Rodney Forbes 7   70 NU 14 1 9 33 11 35 48 40 16 24 36 0 337
31 Anthony Tratt 75   54 NZ NZ 27 58 15 27 2 24 48 30 36 0 321
32 Max Wilson 65   NU 15 32 45 16 53 9 19 NU NU 32 63 35 0 319
33 Jim Richards 2, 1   104 200 0 304
34 Tomas Mezera 14, 2   NZ 104 128 0 232
35 Paul Morris 29   16 NZ NZ 13 40 64 20 17 14 NU 6 0 190
36 Greg Ritter 71, 18, 600   NZ 36 64 72 13 0 185
37 Paul Dumbrell 11   72 88 0 160
38 Alan Jones 18   64 72 0 136
39 Nathan Pretty 02   NU 104 0 104
40 Tony Scott 40   36 64 0 100
40 Luke Youlden 31   40 60 0 100
42 Matthew White 76, 24
66
 
 
NZ 18 80 NU 0 98
44 Neal Bates 7   48 40 0 88
45 Dean Canto 65, 600   NU NU 52 34 0 86
46 Will Power 10   52 30 0 82
47 Paul Stokell 75   24 48 9 0 81
48 Steve Owen 14
600
 
 
NZ 10 28 32 0 70
48 Wayne Wakefield 14, 29   26 23 7 14 NU 0 70
50 Wayne Gardner 36, 9   36 NZ 26 NW 0 62
51 Dale Brede 600   28 32 0 60
51 John Cleland 888   32 28 0 60
51 Tim Leahey 888   32 28 0 60
54 Rick Bates 46   NU 56 0 56
55 Stephen White 50, 14   32 NZ 11 0 43
56 Dugal McDougall 22   24 NZ 9 8 NU NU 0 41
57 Christian D’Agostin 14, 13   16 22 0 38
58 Warren Luff 3   NU 36 0 36
59 Greg Crick 161   34 NU 0 34
59 Phillip Scifleet 161   34 NU 0 34
61 Geoff Full 43   30 NU 0 30
61 Mark Porter 43   30 NU 0 30
63 Jamie Whincup 35   26 NU 0 26
63 Max Dumesny 35   26 0 26
63 Ron Searle 59   26 0 26
63 Jamie Miller 59   26 0 26
67 David Krause 13   22 0 22
67 John McIntyre 021   22 0 22
69 Peter Brock 05   20 0 20
69 Andrew Miedecke 76   20 0 20
69 Tony Quinn 76   20 0 20
72 Michael Simpson 56   18 0 18
72 Kevin Mundy 56   18 0 18
74 Daryl Beattie 14   16 NU 0 16
Andy Priaulx 15   NU NU 0 0
Yvan Muller 15   NU NU 0 0
Mark Noske 54, 35   NU NU 0 0
Alan Gurr 22   NU NU 0 0
Owen Kelly 5   NU NW 0 0
Allan Grice 87   NU 0 0
Peter Doulman 87   NU 0 0
Andrew Jones 20   NU 0 0
Matthew Coleman 20   NU 0 0
Tyler Mecklem 14   NU 0 0
Ross Halliday 61, 87   NZ NW 0 0
Bob McDonald 24   NW 0 0
Trevor Ashby 23   NZ 0 0
Paul Romano 24   32 14 NZ 22 12 12 -150 -58
Miejsce Kierowca Nr Marka ADE PHI EAS HID CAN BAR ORA WIN QLD BAT SUR PUK SAN Kary Suma punktów
Klucz punktacji
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
standardowy - 2 wyścigi 100 80 64 52 44 40 36 32 30 28 26 24 22 20 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
3 wyścigi 80 64 51 42 35 32 29 26 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Większość rund składała się z dwóch lub trzech wyścigów. Dwie rundy składały się z pojedynczych wyścigów długodystansowych. W każdym z nich dwóch kierowców zmieniało się w jednym samochodzie podczas wyścigu na dystansie 500 lub 1000 km i otrzymywali taką samą liczbę punktów za zajęte miejsce.

  • Runda 1 - 2 wyścigi - dwukrotność punktacji standardowej
  • Rundy 2, 7, 8, 11 - po 2 wyścigi (punktacja standardowa według tabeli)
  • Rundy 3, 4, 6, 12 - po 3 wyścigi (punktacja według tabeli)
  • Runda 5 - 3 wyścigi - w pierwszych dwóch punktacja jak dla trzech wyścigów, w trzecim 2,4-krotność standardowej
  • Rundy 9, 10 - 1 wyścig długodystansowy - dwukrotność punktacji standardowej
  • Runda 13 - 2 wyścigi - w pierwszym punktacja jak dla trzech wyścigów, w drugim 1,6-krotność standardowej

BibliografiaEdytuj