Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – ósemka kobiet

jedna z konkurencji wioślarskich rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro

Rywalizacja w ósemkach kobiet w wioślarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 rozgrywana była między 8 a 13 sierpnia na Lagoa Rodrigo de Freitas.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
Wioślarstwo
Ósemka kobiet
Złoty medal Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Srebrny medal Wielka Brytania Wielka Brytania
Brązowy medal Rumunia Rumunia

Do zawodów zgłoszonych zostało 7 osad.

TerminarzEdytuj

Wszystkie godziny podane są w czasie brazylijskim (UTC-03:00).

Data Godzina
UTC-03:00
8 sierpnia 2016 08:50 Eliminacje
11 sierpnia 2016 09:50 Repasaże
13 sierpnia 2016 11:06 Finały

RekordyEdytuj

Nazwa Zawodnicy Kraj Rezultat Miejsce Data
Rekord świata[1] Emily Regan
Amanda Polk
Katelin Snyder
Kerry Simmonds
Grace Luczak
Heidi Robbins
Lauren Schmetterling
Victoria Opitz
Caroline Lind
  Stany Zjednoczone 5:54,160   Lucerna 14 lipca 2013
Rekord olimpijski [2] Anna Cummins
Samantha Magee
Mary Whipple
Laurel Korholz
Alison Cox
Kate Johnson
Megan Dirkmaat
Lianne Nelson
Caryn Davies
  Stany Zjednoczone   Ateny 5:56,550 15 sierpnia 2004

WynikiEdytuj

EliminacjeEdytuj

Do finału bezpośrednio awansowali zwycięzcy biegów. Pozostałe osady wzięły udział w repasażu.

Bieg 1
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 1 Katelin Snyder
Meghan Musnicki
Amanda Polk
Elle Logan
Tessa Gobbo
Lauren Schmetterling
Emily Regan
Amanda Elmore
Kerry Simmonds
  Stany Zjednoczone 6:06,34 Q
2. 2 Wianca van Dorp
Lies Rustenburg
José van Veen
Ellen Hogerwerf
Sophie Souwer
Monica Lanz
Olivia van Rooijen
Claudia Belderbos
Ae-Ri Noort
  Holandia 6:14,36
3. 3 Ioana Craciun
Laura Oprea
Daniela Druncea
Adelina Cojocariu
Roxana Cogianu
Mădălina Bereș
Andreea Boghian
Mihaela Petrilă
Iuliana Popa
  Rumunia 6:16,24
4. 4 Fiona Albert
Jessica Morrison
Alexandra Hagan
Meaghan Volker
Molly Goodman
Olympia Aldersey
Lucy Stephan
Charlotte Sutherland
Sarah Banting
  Australia 6:22,68
Bieg 2
Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 3 Zoe De Toledo
Frances Houghton
Polly Swann
Zoe Lee
Jessica Eddie
Katie Solesbury Greves
Melanie Wilson
Karen Bennett
Olivia Carnegie-Brown
  Wielka Brytania 6:09,52 Q
2. 2 Kayla Pratt
Rebecca Scown
Ruby Tew
Kelsey Bevan
Grace Prendergast
Kerri Gowler
Genevieve Behrent
Emma Dyke
Francie Turner
  Nowa Zelandia 6:12,05
3. 1 Cristy Nurse
Lisa Roman
Antje von Seydlitz-Kurzbach
Christine Roper
Lauren Wilkinson
Susanne Grainger
Natalie Mastracci
Caileigh Filmer
Lesley Thompson-Willie
  Kanada 6:12,44

RepasażeEdytuj

Cztery pierwsze osady awansowały do finału. Pozostałe osady odpadły.

Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
1. 1 Cristy Nurse
Lisa Roman
Antje von Seydlitz-Kurzbach
Christine Roper
Lauren Wilkinson
Susanne Grainger
Natalie Mastracci
Caileigh Filmer
Lesley Thompson-Willie
  Kanada 6:28,07 Q
2. 4 Ioana Craciun
Laura Oprea
Daniela Druncea
Adelina Cojocariu
Roxana Cogianu
Mădălina Bereș
Andreea Boghian
Mihaela Petrilă
Iuliana Popa
  Rumunia 6:32,63 Q
3. 3 Kayla Pratt
Rebecca Scown
Ruby Tew
Kelsey Bevan
Grace Prendergast
Kerri Gowler
Genevieve Behrent
Emma Dyke
Francie Turner
  Nowa Zelandia 6:34,90 Q
4. 2 Wianca van Dorp
Lies Rustenburg
José van Veen
Ellen Hogerwerf
Sophie Souwer
Monica Lanz
Olivia van Rooijen
Claudia Belderbos
Ae-Ri Noort
  Holandia 6:35,96 Q
5. 5 Fiona Albert
Jessica Morrison
Alexandra Hagan
Meaghan Volker
Molly Goodman
Olympia Aldersey
Lucy Stephan
Charlotte Sutherland
Sarah Banting
  Australia 6:40,45

FinałEdytuj

Pozycja Tor Zawodnik Reprezentacja Czas Uwagi
  3 Katelin Snyder
Meghan Musnicki
Amanda Polk
Elle Logan
Tessa Gobbo
Lauren Schmetterling
Emily Regan
Amanda Elmore
Kerry Simmonds
  Stany Zjednoczone 6:01,49
  4 Zoe De Toledo
Frances Houghton
Polly Swann
Zoe Lee
Jessica Eddie
Katie Solesbury Greves
Melanie Wilson
Karen Bennett
Olivia Carnegie-Brown
  Wielka Brytania 6:03,98
  2 Ioana Craciun
Laura Oprea
Daniela Druncea
Adelina Cojocariu
Roxana Cogianu
Mădălina Bereș
Andreea Boghian
Mihaela Petrilă
Iuliana Popa
  Rumunia 6:04,10
4. 6 Kayla Pratt
Rebecca Scown
Ruby Tew
Kelsey Bevan
Grace Prendergast
Kerri Gowler
Genevieve Behrent
Emma Dyke
Francie Turner
  Nowa Zelandia 6:05,48
5. 5 Cristy Nurse
Lisa Roman
Antje von Seydlitz-Kurzbach
Christine Roper
Lauren Wilkinson
Susanne Grainger
Natalie Mastracci
Caileigh Filmer
Lesley Thompson-Willie
  Kanada 6:06,04
6. 1 Wianca van Dorp
Lies Rustenburg
José van Veen
Ellen Hogerwerf
Sophie Souwer
Monica Lanz
Olivia van Rooijen
Claudia Belderbos
Ae-Ri Noort
  Holandia 6:08,37

PrzypisyEdytuj

  1. Statistics - World Best Time (ang.). worldrowing.com. [dostęp 2017-12-21].
  2. Statistics - Olympic Best Time (ang.). worldrowing.com. [dostęp 2017-12-21].

BibliografiaEdytuj