Wysszaja Chokkiejnaja Liga (2019/2020)

Sezon WHL 2019/2020 – dziesiąty sezon rosyjskich rozgrywek Wyższej Hokejowej Ligi rozgrywany na przełomie 2019 i 2020.

Wyższa Hokejowa Liga 2019/2020
2019 2021
Szczegóły
Państwo

 Rosja

Liczba zespołów

34

Runda zasadnicza
Termin

5 września 2019 – 18 lutego 2020

Liczba kolejek

56

Zwycięzca

Zwiezda Moskwa

Król strzelców

Maksim Kicyn (Mietałłurg) – 39 goli[1]

Najskuteczniejszy zawodnik

Maksim Kicyn (Mietałłurg) – 69 pkt.[2]

Runda finałowa
Zwycięzca

Zwiezda Moskwa (uznaniowo)

UczestnicyEdytuj

W 2019 do rozgrywek przyjęto zespoły: rosyjskie Dinamo Twer, HK Rostów, kazachski Nomad Nur-Sułtan, uzbecki Humo Taszkent, chiński KRS-WSU, natomiast drużynę HK Sarow zastąpił Torpedo-Gorki[3][4].

Tytułu mistrzowskiego z poprzedniego sezonu broniła drużyna Saryarka Karaganda.

W odróżnieniu do poprzednich sezonów, w których klasyfikowano drużyny w jednej tabeli ligowej, w edycji WHL 2019/2020 wprowadzono podział na dwie konferencje, a w ich strukturze powołano po cztery dywizje.

Dywizja Klub Miasto Rok zał. Rok doł. Lodowisko Pojem-
ność
Konferencja 1
Dywizja A
Chimik Woskriesiensk   Woskriesiensk 1953 2015 LDS Podmoskowje 4000
Dinamo Sankt Petersburg   Petersburg 2013 2016 SK Jubilejnyj 7600
Dinamo   Twer 2019 SK Jubilejnyj 1946
Humo Taszkent   Taszkent 2019 Humo Arena 12 500
KRS-WSU   Pekin 2019 LSC PSU[5]
ORG   Pekin 2017
SKA-Niewa   Petersburg 2008 2010 SK Chokkiejnyj Gorod 1418
Tseng Tou Jilin   Jilin 2017
Zwiezda Moskwa   Moskwa 2015 LSK CSKA im. W.M. Bobrowa 5600
Dywizja B
Bars Kazań   Kazań 2009 2014 Dworiec Sporta 3523
Buran Woroneż   Woroneż 1977 2012 DS Jubilejnyj 3040
CSK WWS Samara   Samara 1950 2017 DS Kristałł 473
Dizel Penza   Penza 1948 2010 SZK Dizel-Arena 5500
Łada Togliatti   Togliatti 1976 2018 Łada Arena 6000
HK Riazań   Riazań 1999 2010 DS Olimpijskij 2825
HK Rostów   Rostów nad Donem 2013 2015 SRK Ajs-Ariena 458
HK Tambow   Tambow 2000 2018 LDS Kristałł 1500
Torpedo-Gorki   Niżny Nowogród 2019 DS im. W.S. Konowalenki 4200
Konferencja 2
Dywizja C
Czełmiet Czelabińsk   Czelabińsk 1949 2010 DS Junost′ 3500
Gorniak Uczały   Uczały 2012 2017 LA Gorniak 1514
Iżstal Iżewsk   Iżewsk 1958 2010 LD Iżstal 3190
Jużnyj Urał Orsk   Orsk 1959 2010 DS Jubilejnyj 4500
Mołot-Prikamje Perm   Perm 1948 2010 UDS Mołot im. W.N. Lebiediewa 6000
Nieftianik Almietjewsk   Almietjewsk 1965 2010 DS Jubilejnyj 2200
Toros Nieftiekamsk   Nieftiekamsk 1987 2010 Nieftiekamski LDS 2000
Zauralje Kurgan   Kurgan 1993 2010 LDS im. N.W. Paryszewa 2500
Dywizja D
Jermak Angarsk   Angarsk 1959 2010 DS Jermak 7000
Jugra Chanty-Mansyjsk   Chanty-Mansyjsk 2006 2018 Arena Jugra 5500
Mietałłurg Nowokuźnieck   Nowokuźnieck 1949 2017 DS Kuznieckich Mietałłurgow 7533
Nomad Nur-Sułtan   Nur-Sułtan 2007 2019 Barys Arena 10416
Rubin Tiumeń   Tiumeń 1959 2010 SK Dworiec Sporta 3346
Saryarka Karaganda   Karaganda 2006 2012 Karagandy Arena 5500
Sokoł Krasnojarsk   Krasnojarsk 1977 2011 Platinum Arena 7000
Torpedo Ust-Kamienogorsk   Ust-Kamienogorsk 1956 2010 DS im. Aleksandrowa 4313

Skróty:
DS – Dworzec Sportu, KS – Kompleks Sportowy, LA – Lodowa Arena, LD – Lodowy Dworzec, LDS – Lodowy Dworzec Sportu, LSK – Lodowy Sportowy Kompleks, SK – Sportowy Kompleks, SRK / SZK – Sportowo-Rozrywkowy Kompleks, UDS – Uniwersalny Dworzec Sportu.

Sezon zasadniczyEdytuj

Po sezonie zasadniczym zwycięzcami dywizji zostały drużyny: A – Zwiezda (89 pkt.), B – Łada (76 pkt.), C – Toros (71 pkt.), D – Rubin (85 pkt.)[6]. W związku z tym w konferencjach najlepsi okazali się Zwiezda i Rubin[7], a w ujęciu całej ligi najskuteczniejszym zespołem okazała się Zwiezda[8], która otrzymała Puchar Jedwabnego Szlaku[9].

Faza play-offEdytuj

Po zakończeniu sezonu zasadniczego 16 zespołów zapewni sobie start w fazie play-off.

Po zakończeniu sezonu zasadniczego rozpocznie się walka o mistrzostwo ligi w fazie play-off, która rozgrywana będzie w czterech rundach. Drużyna, która zajęła wyższe miejsce w sezonie zasadniczym w nagrodę zostaje gospodarzem ewentualnego siódmego meczu. Pierwsza runda rozegrana została w formacie do trzech zwycięstw, zaś trzy następne rundy rozgrywane są w formuje do czterech zwycięstw według schematu: 2-3-2, czyli wyżej rozstawiony rozgrywa mecze: 1 i 2 oraz ewentualnie 6 i 7 we własnej hali. Niżej rozstawiona drużyna rozgrywa mecze w swojej hali: trzeci, czwarty oraz ewentualnie piąty.

  1/8 finału 1/4 finału 1/2 finału Finał o Puchar Pietrowa
                                     
1  Zwiezda Moskwa 4     1  Zwiezda Moskwa 3  
8  Torpedo Ust-Kamienogorsk 1     8  Humo Taszkent 1  


2  Toros Nieftiekamsk 3 Konferencja Zachód
7  Humo Taszkent 4  
       
     
3  Dinamo Sankt Petersburg 4  
6  Gorniak Uczały 1  
4  SKA-Niewa 4   2  Dinamo Sankt Petersburg 2
5  Saryarka Karaganda 2     7  Nieftianik Almietjewsk 2  


   
   
1  Rubin Tiumeń 4     3  SKA-Niewa 1
8  Dizel Penza 2     6  Bars Kazań 3  
2  Łada Togliatti 3
7  Nieftianik Almietjewsk 4  
   
     
3  Jugra Chanty-Mansyjsk 4  
6  Chimik Woskriesiensk 1   Konferencja Wschód
4  Sokoł Krasnojarsk 2   4  Rubin Tiumeń 2
5  Bars Kazań 4     5  Jugra Chanty-Mansyjsk 2  

W fazie play-off rozegrano w całości pierwszy etap (1/8 finału)[10], a w drugim etapie (1/4 finału) zdołano rozegrań po cztery spotkania[11].

Edycja WHL 2019/2020 nie została dokończona z powodu pandemii COVID-19 i przerwano ją w trakcie w fazie play-off na etapie 1/4 finału[12]. W lipcu 2020 Federacja Hokeja Rosji ogłosiła ustaloną kolejność drużyn w sezonie, uwzględniając miejsca zajęte w sezonie regularnym oraz wyniki pierwszego etapu fazy play-off (złoty medal otrzymał Zwiezda Moskwa, srebrny Dinamo Sankt Petersburg, a brązowy SKA-Niewa)[13].

PrzypisyEdytuj

BibliografiaEdytuj