Alban Skënderaj

Alban Skënderaj (ur. 20 kwietnia 1982 w Lushnji) – albański piosenkarz i autor tekstów.

Alban Skënderaj
Ilustracja
Alban Skënderaj (2017)
Data i miejsce urodzenia

20 kwietnia 1982
Lushnja

Gatunki

pop[1]

ŻyciorysEdytuj

W wieku 14 lat przeniósł się do Włoch[1][2].

W 2012 roku uczestniczył w festiwalu muzycznym Kënga Magjike, w którym został ogłoszony zwycięzcą[1][3][4].

Dyskografia[1]Edytuj

AlbumyEdytuj

Rok Album
2008 Melodi
2008 Flad ne shkretirë
2011 Ende ka shprese[5]

TeledyskiEdytuj

Rok Teledysk
2008 Larg dhe afer
2009 Walking through the silence
This is your day
2013 Një ëndërr
Nese thua po
Peng
Mrekulli e tete
2014 Je ti
Urat e jetes
24 orë
2016 Kam nevoje[6]
Duart lart[6][7]
Engjëll[6][8]
2017 1000 premtime[9][10]
Nuk je vetem[9]
Dhurata[11][9][12][13][14]
More than a song
2018 Imagjino
Ping pong[9]
Drejt suksesit
Deja vu[15]
Lea[16]
2019 Faleminderit
Drejt në zemër
Duamë
2020 Çdo ditë një shën valentin
Ki mëshirë
Parajsa ime
A i sheh
2021 Kush ta ndien ty aromën
Zjarr ne shpirt
Parajsa ime 2
Zemër përmbi zemër
2022 Spektatore

Życie prywatneEdytuj

Jego ojciec był oficerem w wojsku albańskim[1].

Alban Skënderaj jest w związku od 2007 roku z Miriam Cami (wziął z nią ślub w maju 2019[17])[18], z którą ma dwoje dzieci: Amelię[18] (ur. 28 listopada 2015)[19][20] i Duama (ur. styczeń 2020)[21].

PrzypisyEdytuj

 1. a b c d e ALBAN SKËNDERAJ. teksteshqip.com. (alb.).
 2. Alban Skënderaj: ABOUT ME. albanskenderaj.com. [dostęp 2010-08-20]. (ang.).
 3. Fituesi i Këngës Magjike 2012 është Alban Skenderaj. botasot.info, 2012-11-11. (alb.).
 4. Alban Skënderaj fitues i “Kënga Magjike 2012”. telegrafi.com, 2012-11-10. (alb.).
 5. Gafurr Sahiti: Albania: 38 semi-finalists announced. esctoday.com, 2010-11-15. (ang.).
 6. a b c Alban Skënderaj, pjesë e panelit të ‘The Voice’. telegrafi.com, 2016-09-24. (alb.).
 7. Alban Skenderaj publikon klipin e “Duar lart” (Video). telegrafi.com, 2016-06-08. (alb.).
 8. “Engjëll”, kënga e re e Alban Skënderaj dedikim për Miriam Canin. tvklan.al, 2016-07-08. (alb.).
 9. a b c d Alban Skënderaj në “Top 3” me këngën e re!. topawards.top-channel.tv. [dostęp 2020-05-20]. (alb.).
 10. VIDEO/ Publikohen ‘1000 Premtime’-t e Alban Skenderajt. syri.net, 2017-03-23. (alb.).
 11. Albani dhe Miriami ndajnë lajmin e gëzuar me publikun në Prishtinë – ata do të bëhen sërish prindër. telegrafi.com, 2019-06-19. (alb.).
 12. ’Je dhurata më e bukur në jetë’, Alban Skënderaj dhe Miriam Cani publikojnë videon dhuratë për vajzën e tyre [FOTO/VIDEO]. intv.al, 2017-11-28. (alb.).
 13. Emocionuese: Miriam Cani e Alban Skënderaj publikojnë këngën kushtuar vajzës (VIDEO). intv.al, 2017-11-28. (alb.).
 14. Alban Skënderaj dhe MiriamCani vijnë me "Dhuratë". politiko.al, 2017-11-26. (alb.).
 15. Alban Skenderaj dhe Young Zerka sjellin “Deja Vu”. koha.net, 2018-09-29. (alb.).
 16. Alban Skënderaj sjell këngën e tij më të preferuar, i këndon vajzës me emrin “Lea”. telegrafi.com, 2018-09-15. (alb.).
 17. Martohen Alban Skënderaj dhe Miriam Cani. telegrafi.com, 2019-05-26. (alb.).
 18. a b Kanë 10 vite bashkë, por e dini si ka nisur historia e dashurisë së Albanit dhe Miriamit?. dailyxing.com, 2015-11-27. (alb.).
 19. Alban Skenderaj dhe Miriam Cani bëhen prindër për 28 nëntor. telegrafi.com, 2015-11-28. (alb.).
 20. Alban Skenderaj bëhet baba për 28 Nëntor. archive.koha.net, 2015-11-28. (alb.).
 21. Alban Skënderaj dhe Miriam Cani bëhen prindër për herë të dytë. telegrafi.com, 2020-01-14. (alb.).