Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978

Zawody w biegach narciarskich na XX Mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w dniach 18 lutego26 lutego 1978 w fińskim Lahti.

Biegi narciarskie na Mistrzostwach Świata
Falun 1974 Oslo 1982
Data 18 - 26 lutego 1978
Gospodarz Finlandia Lahti
Cross country skiing pictogram.svg

TerminarzEdytuj

Data Miejscowość Konkurencja   Złoto   Srebro   Brąz
18 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny kobiet na 10 km stylem klasycznym   Zinaida Amosowa   Raisa Smietanina   Hilkka Riihivuori
20 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 30 km stylem klasycznym   Siergiej Sawieljew   Nikołaj Zimiatow   Józef Łuszczek
20 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny kobiet na 5 km stylem klasycznym   Helena Takalo   Hilkka Riihivuori   Raisa Smietanina
22 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 15 km stylem klasycznym   Józef Łuszczek   Jewgienij Beliajew   Juha Mieto
22 lutego 1978 Lahti Bieg sztafetowy kobiet stylem klasycznym   Finlandia
Taina Impiö
Marja-Liisa Hämäläinen
Hilkka Riihivuori
Helena Takalo
  NRD
Marlies Rostock
Birgit Schreiber
Barbara Petzold
Christel Meinel
  ZSRR
Nina Roczewa
Zinaida Amosowa
Raisa Smietanina
Galina Kułakowa
23 lutego 1978 Lahti Bieg sztafetowy mężczyzn stylem klasycznym   Szwecja
Sven-Åke Lundbäck
Christer Johansson
Tommy Limby
Thomas Magnusson
  Finlandia
Esko Lähtevänoja
Juha Mieto
Pertti Teurajärvi
Matti Pitkänen
  Norwegia
Lars Erik Eriksen
Ove Aunli
Ivar Formo
Oddvar Brå
24 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny mężczyzn na 50 km stylem klasycznym   Sven-Åke Lundbäck   Jewgienij Beliajew   Jean-Paul Pierrat
25 lutego 1978 Lahti Bieg indywidualny kobiet na 20 km stylem klasycznym   Zinaida Amosowa   Galina Kułakowa   Helena Takalo

Wyniki zawodówEdytuj

MężczyźniEdytuj

15 km techniką klasycznąEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
  Józef Łuszczek   Polska 49:09,37
  Jewgienij Beliajew   ZSRR 49:11,62
  Juha Mieto   Finlandia 49:14,37
4 Matti Pitkänen   Finlandia 49:23,85
5 Nikołaj Zimiatow   ZSRR 49:33,33
6 Sven-Åke Lundbäck   Szwecja 49:50,86
7 Christer Johansson   Szwecja 49:54,06
8 Wasilij Roczew   ZSRR 50:06,49
9 Nikołaj Bażukow   ZSRR 50:09,56
10 Ove Aunli   Norwegia 50:21,23

30 km techniką klasycznąEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
  Siergiej Sawieljew   ZSRR 1:32:56,00
  Nikołaj Zimiatow   ZSRR 1:33:48,23
  Józef Łuszczek   Polska 1:33:52,21
4 Matti Pitkänen   Finlandia 1:34:16,23
5 Jewgienij Beliajew   ZSRR 1:34:46,66
6 Sven-Åke Lundbäck   Szwecja 1:34:56,08
7 Juha Mieto   Finlandia 1:35:40,90
8 Lars Erik Eriksen   Norwegia 1:35:51,20
9 Oddvar Brå   Norwegia 1:35:59,26
10 Tommy Limby   Szwecja 1:36:01,09

50 km techniką klasycznąEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
  Sven-Åke Lundbäck   Szwecja 2:46:43,06
  Jewgienij Beliajew   ZSRR 2:47:34,48
  Jean-Paul Pierrat   Francja 2:47:52,27
4 Matti Pitkänen   Finlandia 2:49:46,28
5 Lars Erik Eriksen   Norwegia 2:50:44,82
6 Jiří Beran   Czechosłowacja 2:51:17,86
7 Józef Łuszczek   Polska 2:51:32,75
8 Tommy Lundberg   Szwecja 2:51:43,10
9 Nikołaj Bażukow   ZSRR 2:52:13,85
10 Alf-Gerd Deckert   NRD 2:52:17,78

Sztafeta 4 × 10 kmEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
  Sven-Åke Lundbäck
Christer Johansson
Tommy Limby
Thomas Magnusson
  Szwecja 2:05:17,63
  Esko Lähtevänoja
Juha Mieto
Pertti Teurajärvi
Matti Pitkänen
  Finlandia 2:05:28,95
  Lars Erik Eriksen
Ove Aunli
Ivar Formo
Oddvar Brå
  Norwegia 2:06:48,37
4 Jewgienij Beliajew
Nikołaj Zimiatow
Siergiej Sawieljew
Wasilij Roczew
  ZSRR 2:07:56,54
5 Hansueli Kreuzer
Franz Renggli
Eduard Hauser
Gaudenz Ambühl
  Szwajcaria 2:08:40,42
6 Peter Zipfel
Georg Zipfel
Wolfgang Müller
Dieter Notz
  RFN 2:08:46,47
7 Jiří Švub
Milan Jarý
František Šimon
Jiří Beran
  Czechosłowacja 2:08:53,36
8 Peter Anders
Alf-Gerd Deckert
Jürgen Wolf
Gert-Dietmar Klause
  NRD 2:09:10,54

Polska nie wystawiła sztafety męskiej.

KobietyEdytuj

5 km techniką klasycznąEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
  Helena Takalo   Finlandia 18:53,50
  Hilkka Riihivuori   Finlandia 18:58,49
  Raisa Smietanina   ZSRR 19:01,30
4 Galina Kułakowa   ZSRR 19:08,83
5 Christel Meinel   NRD 19:14,38
6 Zinaida Amosowa   ZSRR 19:17,14
7 Berit Kvello   Norwegia 19:21,11
8 Eva Olsson   Szwecja 19:24,01
9 Taina Impiö   Finlandia 19:30,44
10 Marit Myrmæl   Norwegia 19:39,48

10 km techniką klasycznąEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
  Zinaida Amosowa   ZSRR 37:01,72
  Raisa Smietanina   ZSRR 37:13,37
  Hilkka Riihivuori   Finlandia 37:23,43
4 Galina Kułakowa   ZSRR 37:30,09
5 Taina Impiö   Finlandia 37:32,47
6 Berit Kvello   Norwegia 37:40,77
7 Lena Carlzon-Lundbäck   Szwecja 37:42,86
8 Nina Roczewa   ZSRR 37:51,47
9 Christel Meinel   NRD 38:02,38
10 Blanka Paulů   Czechosłowacja 38:08,20

20 km techniką klasycznąEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
  Zinaida Amosowa   ZSRR 1:13:00,85
  Galina Kułakowa   ZSRR 1:13:08,11
  Helena Takalo   Finlandia 1:13:57,95
4 Hilkka Riihivuori   Finlandia 1:14:00,26
5 Raisa Smietanina   ZSRR 1:14:38,83
6 Berit Kvello   Norwegia 1:15:10,62
7 Eva Olsson   Szwecja 1:15:27,34
8 Veronika Schmidt   NRD 1:15:30,34
9 Barbara Petzold   NRD 1:15:31,14
10 Christel Meinel   NRD 1:15:45,83

Sztafeta 4 × 5 kmEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Wynik
  Taina Impiö
Marja-Liisa Hämäläinen
Hilkka Riihivuori
Helena Takalo
  Finlandia 1:13:25.08
  Marlies Rostock
Birgit Schreiber
Barbara Petzold
Christel Meinel
  NRD 1:13:29.74
  Nina Roczewa
Zinaida Amosowa
Raisa Smietanina
Galina Kułakowa
  ZSRR 1:13:39.88
4 Marie Johansson
Eva Olsson
Meeri Bodelid
Lena Carlzon-Lundbäck
  Szwecja 1:14:56.96
5 Berit Johannessen
Vigdis Rønning
Marit Myrmæl
Berit Kvello
  Norwegia 1:15:03.86
6 Anna Pasiarová
Blanka Paulů
Dagmar Palečková
Květa Jeriová
  Czechosłowacja 1:16:25.38
7 Carola Göritz
Regina Stoib
Susanne Riermeier
Haldis Zuhlke
  RFN 1:18:55.70
8 Betsy Haines
Lynn Vonderheide
Alison Spencer
Beth Paxon
  Stany Zjednoczone 1:19:19.61

Polska nie wystawiła sztafety żeńskiej.

Klasyfikacja medalowa dla konkurencji biegowych MŚEdytuj

# Reprezentacja   Złoto   Srebro   Brąz Razem
1.   ZSRR 3 5 2 10
2.   Finlandia 2 2 3 7
3.   Szwecja 2 0 0 2
  Polska 1 0 1 2
5.   NRD 0 1 0 1
6.   Francja 0 0 1 1
7.   Norwegia 0 0 1 1

BibliografiaEdytuj