Otwórz menu główne

Medaliści mistrzostw świata w bobslejach

lista w projekcie Wikimedia

MedaliściEdytuj

Dwójki mężczyznEdytuj

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1931   Oberhof   Rzesza Niemiecka
Hanns Kilian
Sebastian Huber
  Rzesza Niemiecka
Bibo Fischer
Gemmer
  Austria
Heinz Volkmer
Anton Kaltenberger
1933   Schreiberhau   Rumunia
Alexandru Papană
Dumitru Hubert
  Czechosłowacja
Brüme
Walter Heinzl
  III Rzesza
Fritz Grau
Albert Brehme
1934   Engelberg   Rumunia
Alexandru Frim
Vasile Dumitrescu
  III Rzesza
Hermann von Mumm
Fritz Schwarz
  Rumunia
Alexandru Papană
Dumitru Hubert
1935   Igls   Szwajcaria
Reto Capadrutt
Emil Diener
  Czechosłowacja
Josef Lanzendörfer
Karel Růžička
  Włochy
Antonio Brivio
Carlo Soldini
1937   Cortina d’Ampezzo   Wielka Brytania
Frederick McEvoy
Byran Black
  Włochy
Umberto Gilarduzzi
Antonio Gilarduzzi
  Szwajcaria
Reto Capadrutt
Hans Aichele
1938   Sankt Moritz   III Rzesza
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
  Wielka Brytania
Frederick McEvoy
Charles Green
  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Josef Beerli
1939   Sankt Moritz   Belgia
René Lunden
Jean Coops
  III Rzesza
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
  III Rzesza
Hanns Kilian
Schletter
1947   Sankt Moritz   Szwajcaria
Fritz Feierabend
Stephan Waser
  Szwajcaria
Felix Endrich
Fritz Waller
  Belgia
Max Houben
Jacques Mouvet
1949   Lake Placid   Szwajcaria
Felix Endrich
Fritz Waller
  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Stephan Waser
  Stany Zjednoczone
Frederick Fortune
John McDonald
1950   Cortina d’Ampezzo   Szwajcaria
Fritz Feierabend
Stephan Waser
  Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
  Stany Zjednoczone
Frederick Fortune
William D’Amico
1951   L’Alpe d’Huez   RFN
Andreas Ostler
Lorenz Nieberl
  Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
  Szwajcaria
Felix Endrich
Werner Spring
1953   Garmisch-Partenkirchen   Szwajcaria
Felix Endrich
Fritz Stöckli
  RFN
Andreas Ostler
Franz Kemser
  RFN
Theo Kitt
Lorenz Nieberl
1954   Cortina d’Ampezzo   Włochy
Guglielmo Scheibmeier
Andrea Zambelli
  Włochy
Italo Petrelli
Luigi Figoli
  Stany Zjednoczone
Stanley Benham
James Bickford
1955   Sankt Moritz   Szwajcaria
Fritz Feierabend
Harry Warburton
  Austria
Paul Aste
Josef Isser
  Szwajcaria
Franz Kapus
Heinrich Angst
1957   Sankt Moritz   Włochy
Eugenio Monti
Renzo Alverà
  Stany Zjednoczone
Arthur Tyler
Charles Butler
  Hiszpania
Alfonso de Portago
Luis Muñoz
1958   Garmisch-Partenkirchen   Włochy
Eugenio Monti
Renzo Alverà
  Włochy
Sergio Zardini
Sergio Siorpaes
  Austria
Paul Aste
Heinrich Isser
1959   Sankt Moritz   Włochy
Eugenio Monti
Renzo Alverà
  Włochy
Sergio Zardini
Luciano Alberti
  Stany Zjednoczone
Arthur Tyler
Charles Butler
1960   Cortina d’Ampezzo   Włochy
Eugenio Monti
Renzo Alverà
  RFN
Franz Schelle
Otto Göbl
  Włochy
Sergio Zardini
Luciano Alberti
1961   Lake Placid   Włochy
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
  Stany Zjednoczone
Gary Sheffield
Jerry Tennant
  Włochy
Sergio Zardini
Romano Bonagura
1962   Garmisch-Partenkirchen   Włochy
Rinaldo Ruatti
Enrico De Lorenzo
  Włochy
Sergio Zardini
Romano Bonagura
  RFN
Hans Maurer
Adolf Wörmann
1963   Igls   Włochy
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
  Włochy
Sergio Zardini
Romano Bonagura
  Wielka Brytania
Anthony Nash
Robin Dixon
1965   Sankt Moritz   Wielka Brytania
Anthony Nash
Robin Dixon
  Włochy
Rinaldo Ruatti
Enrico De Lorenzo
  Kanada
Victor Emery
Michael Young
1966   Cortina d’Ampezzo   Włochy
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
  Włochy
Gianfranco Gaspari
Leonardo Cavllini
  Wielka Brytania
Anthony Nash
Robin Dixon
1967   L’Alpe d’Huez   Austria
Erwin Thaler
Reinhold Durnthaler
  Włochy
Nevio De Zordo
Edoardo De Martin
  Stany Zjednoczone
Howard Clifton
James Crall
1969   Lake Placid   Włochy
Nevio De Zordo
Adriano Frassinelli
  Rumunia
Ion Panţuru
Dumitru Focşeneanu
  Włochy
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
1970   Sankt Moritz   RFN
Horst Floth
Pepi Bader
  RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
  Szwajcaria
Gion Caviezel
Hans Candrian
1971   Cervinia   Włochy
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
  Włochy
Enzo Vicario
Corrado Dal Fabbro
  Austria
Herbert Gruber
Josef Oberhauser
1973   Lake Placid   RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
  Szwajcaria
Hans Candrian
Heinz Schenker
  Rumunia
Ion Panţuru
Dumitru Focşeneanu
1974   Sankt Moritz   RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
  RFN
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
  Szwajcaria
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1975   Cervinia   Włochy
Giorgio Alverà
Franco Perruquet
  RFN
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
  Szwajcaria
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1977   Sankt Moritz   Szwajcaria
Hans Hiltebrand
Heinz Meier
  Szwajcaria
Fritz Lüdi
Hansjörg Trachsel
  RFN
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
1978   Lake Placid   Szwajcaria
Erich Schärer
Joseph Benz
  NRD
Meinhard Nehmer
Raimund Bethge
  RFN
Jakob Resch
Walter Barfuss
1979   Königssee   Szwajcaria
Erich Schärer
Joseph Benz
  RFN
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
Fritz Ohlwärter
  RFN
Toni Mangold
Stefan Späte
1981   Cortina d’Ampezzo   NRD
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
  NRD
Horst Schönau
Andreas Kirchner
  Szwajcaria
Erich Schärer
Joseph Benz
1982   Sankt Moritz   Szwajcaria
Erich Schärer
Max Rüegg
  Szwajcaria
Hans Hiltebrand
Ulrich Bächli
  NRD
Horst Schönau
Andreas Kirchner
1983   Lake Placid   Szwajcaria
Ralph Pichler
Urs Leuthold
  Szwajcaria
Erich Schärer
Max Rüegg
  NRD
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1985   Cervinia   NRD
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
  NRD
Detlef Richter
Steffen Grummt
  ZSRR
Zintis Ekmanis
Nikołaj Żyrow
1986   Königssee   NRD
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
  Szwajcaria
Ralph Pichler
Celeste Poltera
  NRD
Detlef Richter
Steffen Grummt
1987   Sankt Moritz   Szwajcaria
Ralph Pichler
Celeste Poltera
  Szwajcaria
Hans Hiltebrand
André Kisser
  NRD
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1989   Cortina d’Ampezzo   NRD
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
  Szwajcaria
Gustav Weder
Bruno Gerber
  ZSRR
Jānis Ķipurs
Aldis Intlers
1990   Sankt Moritz   Szwajcaria
Gustav Weder
Bruno Gerber
  NRD
Harald Czudaj
Axel Jang
  NRD
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
1991   Altenberg   Niemcy
Rudi Lochner
Markus Zimmermann
  Szwajcaria
Gustav Weder
Curdin Morell
  Niemcy
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1993   Igls   Niemcy
Christoph Langen
Peer Joechel
  Szwajcaria
Gustav Weder
Donat Acklin
  Niemcy
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1995   Winterberg   Niemcy
Christoph Langen
Olaf Hampel
  Kanada
Pierre Lueders
Jack Pyc
  Francja
Éric Alard
Éric Le Chanony
1996   Calgary   Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
  Kanada
Pierre Lueders
Dave MacEachern
  Szwajcaria
Reto Götschi
Guido Acklin
1997   Sankt Moritz   Szwajcaria
Reto Götschi
Guido Acklin
  Włochy
Günther Huber
Antonio Tartaglia
  Stany Zjednoczone
Brian Shimer
Robert Olesen
1999   Cortina d’Ampezzo   Włochy
Günther Huber
Enrico Costa
Ubaldo Ranzi
  Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
  Francja
Bruno Mingeon
Emanuel Hostache
2000   Altenberg   Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
  Niemcy
André Lange
René Hoppe
  Szwajcaria
Christian Reich
Urs Aeberhard
2001   Sankt Moritz   Niemcy
Christoph Langen
Marco Jakobs
  Szwajcaria
Reto Götschi
Cédric Grand
  Szwajcaria
Martin Annen
Beat Hefti
2003   Lake Placid   Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
  Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
  Niemcy
René Spies
Franz Sagmeister
2004   Königssee   Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
  Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
  Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
2005   Calgary   Kanada
Pierre Lueders
Lascelles Brown
  Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
  Szwajcaria
Martin Annen
Beat Hefti
2007   St. Moritz   Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
  Szwajcaria
Ivo Rüegg
Tommy Herzog
  Włochy
Simone Bertazzo
Samuele Romanini
2008   Altenberg   Niemcy
André Lange
Kevin Kuske
  Niemcy
Thomas Florschütz
Mirko Pätzold
  Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Wojewoda
2009   Lake Placid   Szwajcaria
Ivo Rüegg
Cédric Grand
  Niemcy
Thomas Florschütz
Marc Kühne
  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
2011   Königssee   Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Wojewoda
  Niemcy
Thomas Florschütz
Kevin Kuske
  Niemcy
Manuel Machata
Andreas Bredau
2012   Lake Placid   Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Steve Langton
  Kanada
Lyndon Rush
Jesse Lumsden
  Niemcy
Maximilian Arndt
Kevin Kuske
2013   Sankt Moritz   Niemcy
Francesco Friedrich
Jannis Bäcker
  Szwajcaria
Beat Hefti
Thomas Lamparter
  Niemcy
Thomas Florschütz
Andreas Bredau
2015   Winterberg   Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
  Łotwa
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
  Niemcy
Johannes Lochner
Joshua Bluhm
2016   Igls   Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
  Niemcy
Johannes Lochner
Joshua Bluhm
  Szwajcaria
Beat Hefti
Alex Baumann
2017   Königssee   Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
  Kanada
Justin Kripps
Jesse Lumsden
  Niemcy
Johannes Lochner
Joshua Bluhm
2019   Whistler   Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
  Kanada
Justin Kripps
Cameron Stones
  Niemcy
Nico Walther
Paul Krenz

Czwórki mężczyznEdytuj

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1930   Caux-sur-Montreux   Włochy
Franco Zaninetta
Giorgio Biasini
Antonio Dorini
Gino Rossi
  Szwajcaria
Jean Mollen
John Schneiter
André Mollen
William Prichard
  Rzesza Niemiecka
Fritz Grau
Hans Picker
Bertram
Albert Brehme
1931   Sankt Moritz   Rzesza Niemiecka
Werner Zahn
Robert Schmidt
Franz Bock
Emil Hinterfeld
  Szwajcaria
René Fonjallaz
Gustave Fonjallaz
N. Buchheim
Gaston Fonjallaz
  Wielka Brytania
Dennis Field
P. Coote
R. Wallace
J. Newcobe
1934   Garmisch-Partenkirchen   III Rzesza
Hanns Kilian
Fritz Schwarz
Hermann von Valta
Sebastian Huber
  Rumunia
Emil Angelescu
Teodor Popescu
Dumitru Gheorghiu
Ion Gribincea
  Francja
Jean de Suarez d’Aulan
Jacques Rheins
William Beamisch
Jacques Bridou
1935   Sankt Moritz   III Rzesza
Hanns Kilian
Alexander Gruber
Hermann von Valta
Sebastian Huber
  Szwajcaria
Pierre Musy
Noldi Gartmann
Charles Bouvier
Josef Beerli
  Szwajcaria
Reto Capadrutt
Fritz Feierabend
A. Lardi
H. Tami
1937   Sankt Moritz   Wielka Brytania
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Byran Black
  III Rzesza
Bibo Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
  Stany Zjednoczone
Donald Fox
Clifford Grey
William Dupree
James Bickford
1938   Garmisch-Partenkirchen   Wielka Brytania
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Chris MacKintosh
  III Rzesza
Hanns Kilian
Werner Windhaus
Bobby Braumüller
Franz Kemser
  III Rzesza
Bibo Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
1939   Cortina d’Ampezzo   Szwajcaria
Fritz Feierabend
Heinz Cattani
Alphonse Hörning
Joseph Beerli
  Wielka Brytania
Frederick McEvoy
Howard
Critchley
Charles Green
  III Rzesza
Hanns Kilian
Werner Windhaus
Hans Schmidt
Franz Kemser
1947   Sankt Moritz   Szwajcaria
Fritz Feierabend
Fritz Waller
Felix Endrich
Stephan Waser
  Belgia
Max Houben
Claude Houben
Albert Lerat
Jacques Mouvet
  Francja
Achille Fould
Henri Evrot
Robert Dumont
William Hirigoyen
1949   Lake Placid   Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
William Casey
William D’Amico
  Stany Zjednoczone
James Bickford
Henry Sterns
Pat Buckley
Donald Dupree
  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Werner Spring
Fritz Waller
Heinrich Angst
1950   Cortina d’Ampezzo   Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
William D’Amico
  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Albert Madörin
Romi Spada
Stephan Waser
  Szwajcaria
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1951   L’Alpe d’Huez   RFN
Andreas Ostler
Xavier Leitl
Michael Pössinger
Lorenz Nieberl
  Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
Gary Sheffield
  Szwajcaria
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1953   Garmisch-Partenkirchen   Stany Zjednoczone
Lloyd Johnson
Piet Biesiadecki
Hubert Miller
Joseph Smith
  RFN
Andreas Ostler
Heinz Wendlinger
Hans Hohenester
Rudi Erben
  Szwecja
Kjell Holmström
Walter Aronsson
Nils Landgren
Jan de Man Lapidoth

  RFN

Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
1954   Cortina d’Ampezzo   Szwajcaria
Fritz Feierabend
Harry Warburton
Gottfried Diener
Heinrich Angst
  RFN
Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
  RFN
Theo Kitt
Josef Grün
Klaus Koppenberger
Lorenz Nieberl
1955   Sankt Moritz   Szwajcaria
Franz Kapus
Gottfried Diener
Robert Alt
Heinrich Angst
  Szwajcaria
Fritz Feierabend
Aby Gartmann
Harry Warburton
Rolf Gerber
  RFN
Franz Schelle
Jakob Nirschl
Hans Henn
Edmund Koller
1957   Sankt Moritz   Szwajcaria
Hans Zoller
Hans Theler
Rolf Küderli
Heinz Leu
  Włochy
Eugenio Monti
Ferdinando Piani
Lino Pierdica
Renzo Alverà
  Stany Zjednoczone
Arthur Tyler
John Cole
Robert Hagemes
Charles Butler
1958   Garmisch-Partenkirchen   RFN
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodor Bauer
Walter Haller
  RFN
Franz Schelle
Eduard Kaltenberger
Josef Sterff
Otto Göbl
  Włochy
Sergio Zardini
Massimo Bogana
Renato Mocellini
Alberto Righini
1959   Sankt Moritz   Stany Zjednoczone
Arthur Tyler
Gary Sheffield
Parker Vooris
Charles Butler
  Włochy
Sergio Zardini
Alberto Righini
Ferruccio Dalla Torre
Romano Bonagura
  RFN
Franz Schelle
Hartl Geiger
Josef Sterff
Otto Göbl
1960   Cortina d’Ampezzo   Włochy
Eugenio Monti
Furio Nordio
Sergio Siorpaes
Renzo Alverà
  RFN
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodor Bauer
Albert Kandbinder
  Szwajcaria
Max Angst
Hansjörg Hirschbühl
Gottfried Kottmann
René Kuhl
1961   Lake Placid   Włochy
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
Furio Nordio
Benito Rigoni
  Stany Zjednoczone
Stanley Benham
Gary Sheffield
Jerry Tennant
Chuck Pandolph
  Szwecja
Gunnar Åhs
Gunnar Garpö
Eric Wennerberg
Börje-Bengt Hedblom
1962   Garmisch-Partenkirchen   RFN
Franz Schelle
Josef Sterff
Ludwig Siebert
Otto Göbl
  Włochy
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Enrico De Lorenzo
Romano Bonagura
  Austria
Franz Isser
Josef Isser
Heinrich Isser
Fritz Isser
1963   Igls   Włochy
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Renato Mocellini
Romano Bonagura
  Włochy
Angelo Frigerio
Mario Pallua
Luigi de Bettin
Sergio Mocellini
  Austria
Erwin Thaler
Reinhold Durnthaler
Josef Nairz
Adolf Koxeder
1965   Sankt Moritz   Kanada
Victor Emery
Gerald Presley
Michael Young
Peter Kirby
  Włochy
Nevio De Zordo
Italo De Lorenzo
Pietro Lesana
Robert Mocellini
  Stany Zjednoczone
Fred Fortune
Richard Knuckles
Joe Wilson
James Lord
1969   Lake Placid   RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Walter Steinbauer
Stefan Gaisreiter
  Włochy
Gianfranco Gaspari
Sergio Pompanin
Roberto Zandonella
Mario Armano
  Stany Zjednoczone
Les Fenner
Robert Huscher
Howard Siler
Allen Hachigian
1970   Sankt Moritz   Włochy
Nevio De Zordo
Roberto Zandonella
Mario Armano
Luciano De Paolis
  RFN
Wolfgang Zimmerer
Walter Steinbauer
Pepi Bader
Peter Utzschneider
  Szwajcaria
René Stadler
Hans Candrian
Max Forster
Peter Schärer
1971   Cervinia   Szwajcaria
René Stadler
Max Forster
Erich Schärer
Peter Schärer
  Włochy
Oscar D’Andrea
Alessandro Bignozzi
Antonio Brabcaccio
Renzo Caldera
  RFN
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1973   Lake Placid   Szwajcaria
René Stadler
Werner Camichel
Erich Schärer
Peter Schärer
  Austria
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
  RFN
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1974   Sankt Moritz   RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Manfred Schumann
Albert Wurzer
  Szwajcaria
Hans Candrian
Guido Casty
Yves Marchand
Gaudenz Beeli
  Austria
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
1975   Cervinia   Szwajcaria
Erich Schärer
Peter Schärer
Werner Camichel
Joseph Benz
  RFN
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Albert Wurzer
Fritz Ohlwärter
  Austria
Manfred Stengl
Gert Krenn
Franz Jakob
Armin Vilas
1977   Sankt Moritz   NRD
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
  Szwajcaria
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Joseph Benz
  RFN
Jakob Resch
Herbert Berg
Fritz Ohlwärter
Walter Barfuss
1978   Lake Placid   NRD
Horst Schönau
Horst Bernhardt
Harald Seifert
Bogdan Musiol
  Szwajcaria
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Joseph Benz
  NRD
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
1979   Königssee   RFN
Stefan Gaisreiter
Dieter Gebhard
Hans Wagner
Heinz Busche
  NRD
Meinhard Nehmer
Detlef Richter
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
  Szwajcaria
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Hansjörg Trachsel
Joseph Benz
1981   Cortina d’Ampezzo   NRD
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Henry Gerlach
Matthias Trübner
  Szwajcaria
Hans Hiltebrand
Kurt Poletti
Franz Weinberger
Franz Isenegger
  Szwajcaria
Erich Schärer
Max Rüegg
Tony Rüegg
Joseph Benz
1982   Sankt Moritz   Szwajcaria
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
  NRD
Bernhard Lehmann
Roland Wetzig
Bogdan Musiol
Eberhard Weise
  Szwajcaria
Erich Schärer
Franz Isenegger
Max Rüegg
Tony Rüegg
1983   Lake Placid   Szwajcaria
Ekkehard Fasser
Hans Märchy
Kurt Poletti
Rolf Strittmatter
  RFN
Klaus Kopp
Gerhard Ochsle
Günther Neuburger
Hajo Schumacher
  NRD
Detlef Richter
Henry Gerlach
Thomas Forch
Dietmar Jerke
1985   Cervinia   NRD
Bernhard Lehmann
Matthias Trübner
Ingo Voge
Steffen Grummt
  NRD
Detlef Richter
Dietmar Jerke
Bodo Ferl
Matthias Legler
  Szwajcaria
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
1986   Königssee   Szwajcaria
Erich Schärer
Kurt Meier
Erwin Fassbind
André Kisser
  Austria
Peter Kienast
Franz Siegl
Gerhard Redl
Christian Mark
  Szwajcaria
Ralph Pichler
Heinrich Notter
Celeste Poltera
Roland Beerli
1987   Sankt Moritz   Szwajcaria
Hans Hiltebrand
Urs Fehlmann
Erwin Fassbind
André Kisser
  NRD
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Roland Wetzig
Dietmar Schauerhammer
  Szwajcaria
Ralph Pichler
Heinrich Ott
Edgar Dietsche
Celeste Poltera
1989   Cortina d’Ampezzo   Szwajcaria
Gustav Weder
Curdin Morell
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
  Szwajcaria
Nico Baracchi
Christian Reich
Donat Acklin
René Mangold
  NRD
Wolfgang Hoppe
Bodo Ferl
Bogdan Musiol
Ingo Voge
1990   Sankt Moritz   Szwajcaria
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
  NRD
Harald Czudaj
Tino Bonk
Alexander Szelig
Axel Jang
  Austria
Ingo Appelt
Gerhard Redl
Jürgen Mandl
Harald Winkler
1991   Altenberg   Niemcy
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Axel Kühn
Christoph Langen
  Szwajcaria
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
  Niemcy
Harald Czudaj
Tino Bonk
Axel Jang
Alexander Szelig
1993   Igls   Szwajcaria
Gustav Weder
Donat Acklin
Kurt Meier
Domenico Semeraro
  Austria
Hubert Schlösser
Harald Winkler
Gerhard Redl
Gerhard Haidacher
  Stany Zjednoczone
Brian Shimer
Bryan Leturgez
Karlos Kirby
Randy Jones
1995   Winterberg   Niemcy
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
Ulf Hielscher
Carsten Embach
  Austria
Hubert Schlösser
Gerhard Redl
Thomas Schroll
Martin Schützenauer
  Niemcy
Harald Czudaj
Thorsten Voss
Udo Lehmann
Alexander Szelig
1996   Calgary   Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Rühr
Olaf Hampel
  Szwajcaria
Marcel Rohner
Markus Wasser
Thomas Schreiber
Roland Tanner
  Niemcy
Wolfgang Hoppe
Thorsten Voss
Sven Peter
Carsten Embach
1997   Sankt Moritz   Niemcy
Wolfgang Hoppe
Sven Rühr
René Hannemann
Carsten Embach
  Niemcy
Dirk Wiese
Christoph Bartsch
Thorsten Voss
Michael Liekmeier
  Stany Zjednoczone
Brian Shimer
Chip Minton
Randy Jones
Robert Olesen
1999   Cortina d’Ampezzo   Francja
Bruno Mingeon
Emanuel Hostache
Éric Le Chanony
Max Robert
  Szwajcaria
Marcel Rohner
Markus Nüssli
Beat Hefti
Silvio Schaufelberger
  Kanada
Pierre Lueders
Ken Leblanc
Ben Hindle
Matt Hindle
2000   Altenberg   Niemcy
André Lange
René Hoppe
Lars Behrendt
Carsten Embach
  Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Thomas Platzer
Sven Rühr
  Szwajcaria
Christian Reich
Bruno Aeberhard
Urs Aeberhard
Domenic Keller
2001   Sankt Moritz   Niemcy
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Peter
Alexander Metzger
  Niemcy
André Lange
René Hoppe
Lars Behrendt
Carsten Embach
  Szwajcaria
Christian Reich
Steve Anderhub
Urs Aeberhard
Domenic Keller
2003   Lake Placid   Niemcy
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Carsten Embach
  Stany Zjednoczone
Todd Hays
Bill Schuffenhauer
Randy Jones
Garrett Hines
  Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Sieliwierstow
Siergiej Gołubiow
Dmitrij Stiopuszkin
2004   Königssee   Niemcy
André Lange
Udo Lehmann
Kevin Kuske
René Hoppe
  Niemcy
Christoph Langen
Christoph Heyder
Enrico Kühn
Jens Nohka
  Stany Zjednoczone
Todd Hays
Pavle Jovanovic
Bill Schuffenhauer
Steve Mesler
2005   Calgary   Niemcy
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
  Rosja
Aleksandr Zubkow
Siergiej Gołubiow
Aleksiej Sieliwierstow
Dmitrij Stiopuszkin
  Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
Morgan Alexander
Lascelles Brown
2007   St. Moritz   Szwajcaria
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
Hanns Kilian
Cédric Grand
  Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
David Bissett
Lascelles Brown
  Niemcy
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
2008   Altenberg   Niemcy
André Lange
René Hoppe
Marc Kühne
Martin Putze
  Rosja
Aleksandr Zubkow
Roman Oriesznikow
Dmitrij Trunienkow
Dmitrij Stiopuszkin
  Niemcy
Matthias Höpfner
Ronny Listner
Alex Mann
Thomas Pöge
2009   Lake Placid   Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Mesler
Curtis Tomasevicz
  Niemcy
André Lange
Alexander Rödiger
Kevin Kuske
Martin Putze
  Łotwa
Jānis Miņins
Daumants Dreiškens
Oskars Melbārdis
Intars Dambis
2011   Königssee   Niemcy
Manuel Machata
Andreas Bredau
Richard Adjei
Christian Poser
  Niemcy
Karl Angerer
Christian Friedrich
Alex Mann
Gregor Bermbach
  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steven Langton
Curtis Tomasevicz
2012   Lake Placid   Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Langton
Curtis Tomasevicz
  Niemcy
Maximilian Arndt
Alexander Rödiger
Kevin Kuske
Martin Putze
  Niemcy
Manuel Machata
Marko Hübenbecker
Andreas Bredau
Christian Poser
2013   Sankt Moritz   Niemcy
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Alexander Rödiger
Martin Putze
  Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Niegodajło
Dmitrij Trunienkow
Maksim Mokrousow
  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Langton
Curtis Tomasevicz
2015   Winterberg   Niemcy
Maximilian Arndt
Kevin Korona
Alexander Rödiger
Ben Heber
  Niemcy
Nico Walther
Marko Hübenbecker
Andreas Bredau
Christian Poser
  Łotwa
Oskars Melbārdis
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
Daumants Dreiškens
2016   Igls   Łotwa
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
  Niemcy
Francesco Friedrich
Candy Bauer
Gregor Bermbach
Thorsten Margis
  Szwajcaria
Rico Peter
Bror van der Zijde
Thomas Amrhein
Simon Friedli
2017   Königssee   Niemcy
Francesco Friedrich
Candy Bauer
Martin Grothkopp
Thorsten Margis

  Niemcy

Johannes Lochner
Matthias Kagerhuber
Joshua Bluhm
Christian Rasp
  Niemcy
Nico Walther
Kevin Kuske
Kevin Korona
Eric Franke
2019   Whistler   Niemcy
Francesco Friedrich
Candy Bauer
Martin Grothkopp
Thorsten Margis
  Łotwa
Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
  Kanada
Justin Kripps
Ryan Sommer
Cameron Stones
Benjamin Coakwell

Dwójki kobietEdytuj

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
2000   Winterberg   Niemcy
Gabriele Kohlisch
Kathleen Hering
  Stany Zjednoczone
Jean Racine
Jennifer Davidson
  Szwajcaria
Françoise Burdet
Katharina Sutter
2001   Calgary   Szwajcaria
Françoise Burdet
Katharina Sutter
  Stany Zjednoczone
Jean Racine
Jennifer Davidson
  Niemcy
Susi Erdmann
Tanja Hess
2003   Winterberg   Niemcy
Susi Erdmann
Anne Dietrich
  Niemcy
Sandra Prokoff
Ulrike Holzner
  Niemcy
Cathleen Martini
Yvonne Cernota
2004   Königssee   Niemcy
Susi Erdmann
Kristina Bader
  Niemcy
Sandra Prokoff
Anja Schneiderheinze
  Stany Zjednoczone
Jean Racine
Vonetta Flowers
2005   Calgary   Niemcy
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
  Wielka Brytania
Nicola Minichiello
Jackie Davies
  Stany Zjednoczone
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2007   St. Moritz   Niemcy
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
  Niemcy
Cathleen Martini
Janine Tischer
  Stany Zjednoczone
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2008   Altenberg   Niemcy
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
  Niemcy
Cathleen Martini
Janine Tischer
  Niemcy
Claudia Schramm
Nicole Herschmann
2009   Lake Placid   Wielka Brytania
Nicola Minichiello
Gillian Cooke
  Stany Zjednoczone
Shauna Rohbock
Elana Meyers
  Niemcy
Cathleen Martini
Janine Tischer
2011   Königssee   Niemcy
Cathleen Martini
Romy Logsch
  Stany Zjednoczone
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
  Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
2012   Lake Placid   Kanada
Kaillie Humphries
Jennifer Ciochetti
  Niemcy
Sandra Kiriasis
Petra Lammert
  Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Katie Eberling
2013   Sankt Moritz   Kanada
Kaillie Humphries
Chelsea Valois
  Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Katie Eberling
  Niemcy
Sandra Kiriasis
Franziska Bertels
2015   Winterberg   Stany Zjednoczone
Elana Meyers-Taylor
Cherrelle Garrett
  Niemcy
Anja Schneiderheinze
Annika Drazek
  Niemcy
Cathleen Martini
Stephanie Schneider
2016   Igls   Niemcy
Anja Schneiderheinze
Annika Drazek
  Kanada
Kaillie Humphries
Melissa Lotholz
  Stany Zjednoczone
Elana Meyers-Taylor
Lauren Gibbs
2017   Königssee   Stany Zjednoczone
Elana Meyers-Taylor
Kehri Jones
  Kanada
Kaillie Humphries
Melissa Lotholz
  Stany Zjednoczone
Jamie Greubel Poser
Aja Evans
2019   Whistler   Niemcy
Mariama Jamanka
Annika Drazek
  Niemcy
Stephanie Schneider
Ann-Christin Strack
  Kanada
Christine de Bruin
Kristen Bujnowski

Konkurencja mieszanaEdytuj

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
2007   Sankt Moritz   Niemcy
Frank Kleber
Monique Riekewald
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Karl Angerer
Marc Kühne
  Stany Zjednoczone
Eric Bernotas
Noelle Pikus-Pace
Erin Pac
Emily Azevedo
Mike Kohn
Curtis Tomasevicz
  Szwajcaria
Gregor Stähli
Maya Pedersen-Bieri
Sabina Hafner
Katharina Sutter
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
2008   Altenberg   Niemcy
Sebastian Haupt
Anja Huber
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Matthias Höpfner
Alexander Mann
  Kanada
Jon Montgomery
Michelle Kelly
Kaillie Humphries
Jenni Hucul
Lyndon Rush
Nathan Cross
  Stany Zjednoczone
Katie Uhlaender
Zach Lund
Erin Pac
Emily Azevedo
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
2009   Lake Placid   Niemcy
Frank Rommel
Marion Trott
Sandra Kiriasis
Patricia Polifka
Thomas Florschütz
Andreas Barucha
  Szwajcaria
Gregor Stähli
Maya Pedersen
Sabina Hafner
Anne Dietrich
Ivo Rüegg
Cédric Grand
  Stany Zjednoczone
Eric Bernotas
Katie Uhlaender
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
Steven Holcomb
Justin Olsen
2011   Königssee   Niemcy
Sandra Kiriasis
Stephanie Schneider
Francesco Friedrich
Florian Becke
Marion Thees
Mirsad Halilovic
  Niemcy
Cathleen Martini
Kristin Steinert
Karl Angerer
Alexander Mann
Anja Huber
Frank Rommel
  Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
Lyndon Rush
Cody Sorensen
Mellisa Hollingsworth
Jon Montgomery
2012   Lake Placid   Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Emily Azevedo
Steven Holcomb
Justin Olsen
Katie Uhlaender
Matthew Antoine
  Niemcy
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Maximilian Arndt
Steven Deja
Marion Thees
Frank Rommel
  Kanada
Kaillie Humphries
Emily Baadsvik
Justin Kripps
Timothy Randall
Mellisa Hollingsworth
John Fairbairn
2013   Sankt Moritz   Stany Zjednoczone
Elana Meyers
LoLo Jones
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
Noelle Pikus-Pace
John Daly
  Niemcy
Sandra Kiriasis
Sarah Noll
Francesco Friedrich
Gino Gerhardi
Marion Thees
Frank Rommel
  Kanada
Kaillie Humphries
Chelsea Valois
Lyndon Rush
Cody Sorensen
Sarah Reid
Eric Neilson
2015   Winterberg   Niemcy
Axel Jungk
Cathleen Martini
Lisette Thöne
Tina Hermann
Francesco Friedrich
Martin Grothkopp
  Niemcy
Christopher Grotheer
Anja Schneiderheinze-Stöckel
Franziska Bertels
Anja Selbach
Johannes Lochner
Gregor Bermbach
  Rosja
Aleksandr Trietjakow
Aleksandra Rodionowa
Nadieżda Palejewa
Marija Orłowa
Aleksandr Kasjanow
Ilwir Chuzin
2016   Igls   Niemcy
Axel Jungk
Anja Schneiderheinze-Stöckel
Franziska Bertels
Tina Hermann
Johannes Lochner
Tino Paasche
  Rosja
Aleksandr Trietjakow
Aleksandra Rodionowa
Julija Szokszujewa
Jelena Nikitina
Aleksandr Kasjanow
Maksim Mokrousow
  Austria
Matthias Guggenberger
Christina Hengster
Sanne Dekker
Janine Flock
Benjamin Maier
Dănuț Moldovan
2017   Königssee   Niemcy
Axel Jungk
Mariama Jamanka
Franziska Bertels
Jacqueline Lölling
Johannes Lochner
Christian Rasp
  Niemcy
Christopher Grotheer
Stephanie Schneider
Lisa Marie Buckwitz
Tina Hermann
Nico Walther
Philipp Wobeto
  Niemcy/  Rumunia
Alexander Gassner
Maria Adela Constantin
Andreea Grecu
Anna Fernstädt
Richard Ölsner
Marc Rademacher
2019   Whistler   Niemcy
Christopher Grotheer
Anna Köhler
Lisa Gericke
Sophia Griebel
Johannes Lochner
Marc Rademacher
  Kanada
Dave Greszczyszyn
Christine de Bruin
Kristen Bujnowski
Mirela Rahneva
Nick Poloniato
Keefer Joyce
  Stany Zjednoczone
Greg West
Brittany Reinbolt
Jessica Davis
Savannah Graybill
Geoff Gadbois
Kristopher Horn

Tabela medalowaEdytuj

Stan po mistrzostwach świata 2016.

Miejsce Państwo       Razem
1.   Niemcy[1] 52 46 38 136
2.   Szwajcaria 32 28 30 90
3.   Włochy 18 18 6 42
4.   Stany Zjednoczone 10 14 23 47
5.   NRD 8 9 8 25
6.   Kanada 5 7 7 19
7.   Wielka Brytania 5 3 3 11
8.   Rumunia 2 2 2 6
9.   Łotwa 2 1 2 5
10.   Austria 1 5 9 15
11.   Rosja[2] 1 4 5 10
12.   Belgia 1 1 1 3
13.   Francja 1 0 4 5
14.   Czechosłowacja 0 2 0 2
15.   Szwecja 0 0 2 2
16.   Hiszpania 0 0 1 1

PrzypisyEdytuj

  1. Razem uwzględniono wyniki Republiki Weimarskiej, III Rzeszy, RFN i zjednoczonych Niemiec. NRD uwzględniono osobno.
  2. Rosja uwzględniona razem z ZSRR.

BibliografiaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj