Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 1993

I Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 2-5 grudnia 1993 roku w Palma de Mallorca w Hiszpanii.

WynikiEdytuj

Styl dowolnyEdytuj

M/K Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Mężczyźni 50 m   Mark Foster 21,84   Hu Bin 21,93   Robert Abernethy 21,97
100 m   Fernando Scherer 48,38   Gustavo Borges 48,42   Jon Olsen 48,49
200 m   Antti Kasvio 1:45,21   Trent Bray
  Artur Wojdat
1:45,53 - -
400 m   Daniel Kowalski 3:42,95   Antti Kasvio 3:42,98   Paul Palmer 3:45,07
1500 m   Daniel Kowalski 14:42,04   Jörg Hoffmann 14:53,09   Piotr Albiński 14:53,97
4 × 100 m   Brazylia
Fernando Scherer
Teofilo Ferreira
Gustavo Borges
José Carlos Souza
3:12,11 WR   Stany Zjednoczone 3:12,68   Rosja 3:15,56
4 × 200 m   Szwecja
Christer Wallin
Tommy Werner
Lars Frölander
Anders Holmertz
7:05,92   Niemcy 7:08,63   Brazylia 7:09,36
Kobiety 50 m   Le Jingyi 24,23 WR   Angel Martino 24,93   Linda Olofsson 25,21
100 m   Le Jingyi 53,01 WR   Angel Martino 53,30   Karen Pickering 54,39
200 m   Karen Pickering 1:56,25   Susie O’Neill 1:57,16   Lu Bin 1:57,71
400 m   Janet Evans 4:05,64   Trina Jackson 4:07,49   Julie Majer 4:07,91
800m   Janet Evans 8:22,43   Julie Majer 8:26,46   Trina Jackson 8:27,50
4 × 100 m   Chiny
Lu Bin
Ying Shan
Jia Yuanyuan
Le Jingyi
3:35,97 WR   Szwecja 3:39,41   Stany Zjednoczone 3:40,40
4 × 200 m   Chiny
Ying Shan
Zhou Guanbin
Je Jingyi
Lu Bin
7:52,45   Australia 7:56,52   Stany Zjednoczone 8:02,99

Styl grzbietowyEdytuj

M/K Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Mężczyźni 100 m   Tripp Schwenk 52,98   Martin Harris 53,93   Rodolfo Falcon 54,00
200 m   Tripp Schwenk 1:54,19   Luca Bianchi 1:55,09   Stefaan Maene 1:54,88
Kobiety 100 m   Angel Martino 58,50 WR   He Cihong 1:00,13   Elli Overton 1:00,18
200 m   He Cihong 2:06,09 WR   Jia Yuanyuan 2:07,95   Cathleen Rund 2:09,59

Styl klasycznyEdytuj

M/K Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Mężczyźni 100 m   Phil Rogers 59,56   Ron Dekker 59,95   Seth Van Neerden 1:00,08
200 m   Nick Gillingham 2:07,91 ER   Phil Rogers 2:08,32   Eric Wunderlich 2:08,49
Kobiety 100 m   Dai Guohong 1:06,58 WR   Linley Frame 1:07,65   Samantha Riley 1:07,77
200 m   Dai Guohong 2:21,99 WR   Hitomi Maehara 2:24,45   Samantha Riley 2:24,75

Styl motylkowyEdytuj

M/K Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Mężczyźni 100 m   Miloš Milošević 52,79   Mark Henderson 52,92   Rafał Szukała 52,94
200 m   Franck Esposito 1:55,42   Christian Keller 1:55,75   Chris-Carol Bremer 1:56,86
Kobiety 100 m   Susie O’Neill 59,19   Liu Limin 59,24   Kristie Krueger 59,53
200 m   Liu Limin 2:08,51   Susie O’Neill 2:09,08   Petria Thomas 2:09,40

Styl zmiennyEdytuj

M/K Event Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Mężczyźni 200 m   Christian Keller 1:56,80   Fraser Walker 1:58,35   Curtis Myden 1:59,27
400 m   Curtis Myden 4:10,41   Sergey Mariniux 4:11,96   Petteri Lehtinen 4:12,30
4 × 100 m   Stany Zjednoczone
Tripp Schwenk
Eric Wunderlich
Mark Henderson
Jon Olsen
3:32,57 WR   Hiszpania 3:36,92   Wielka Brytania 3:37,27
Kobiety 200 m   Allison Wagner 2:07,79 WR   Dai Guohong 2:09,21   Elli Overton 2:10,51
400 m   Dai Guohong 4:29,00 WR   Allison Wagner 4:31,76   Julie Majer 4:37,50
4 × 100 m   Chiny
Le Jingyi
He Cihong
Liu Limin
Dai Guohong
3:57,73 WR   Australia 4:00,17   Stany Zjednoczone 4:01,30

Tabela medalowaEdytuj

Miejsce Państwo   Złoto   Srebro   Brąz Razem
1.   Chiny 10 4 1 15
2.   Stany Zjednoczone 7 6 8 21
3.   Australia 4 9 8 21
4.   Wielka Brytania 3 2 3 8
5.   Brazylia 2 1 1 4
6.   Niemcy 1 3 2 6
7.   Finlandia 1 1 1 3
8.   Kanada 1 0 1 2
  Szwecja 1 0 1 2
10.   Chorwacja 1 0 0 1
  Francja 1 0 0 1
12.   Polska 0 1 2 3
13.   Włochy 0 1 0 1
  Japonia 0 1 0 1
  Mołdawia 0 1 0 1
  Holandia 0 1 0 1
  Nowa Zelandia 0 1 0 1
  Hiszpania 0 1 0 1
19.   Belgia 0 0 1 1
  Kuba 0 0 1 1
  Rosja 0 0 1 1
Razem 32 32 32 96