Mistrzostwa Cypru kategorii A w piłce siatkowej mężczyzn (2021/2022)

Mistrzostwa Cypru kategorii A w piłce siatkowej mężczyzn 2021/2022 (oficjalna nazwa ze względów sponsorskich: Protatlima OPAP A΄ katigorias andron 2021/2022) – 72. sezon rozgrywek o mistrzostwo Cypru w piłce siatkowej (45. sezon zorganizowany przez Cypryjski Związek Piłki Siatkowej). Zainaugurowany został 22 października 2021 roku i trwał do 1 kwietnia 2022 roku.

Mistrzostwa Cypru kategorii A w piłce siatkowej mężczyzn 2021/2022
Protatlima OPAP A΄ katigorias andron 2021/2022
2020/2021 2022/2023
Szczegóły
Organizator

Cypryjski Związek Piłki Siatkowej

Liczba zespołów

8

Termin

22.10.2021 – 01.04.2022

Zwycięzca

Omonia Nikozja

W mistrzostwach Cypru kategorii A uczestniczyło 8 drużyn. Do rozgrywek nie dołączyła żadna drużyna z kategorii B, stąd pomimo spadku zgodę na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej otrzymał klub AE Karava.

Rozgrywki składały się z fazy zasadniczej oraz fazy play-off.

Po raz szósty mistrzem Cypru została Omonia Nikozja. Drugie miejsce zajął Green Air Pafiakos Pafos, natomiast trzecie – Anorthosis Famagusta. Do kategorii B spadł klub AE Karava.

W sezonie 2021/2022 w Pucharze Challenge Cypr reprezentowała Omonia Nikozja.

System rozgrywekEdytuj

Mistrzostwa Cypru kategorii A w sezonie 2021/2022 składały się z fazy zasadniczej oraz fazy play-off[1].

Faza zasadniczaEdytuj

W fazie zasadniczej uczestniczyło 8 drużyn. Rozegrały one ze sobą po dwa spotkania systemem kołowym (każdy z każdym – mecz u siebie i rewanż na wyjeździe). Miejsce zajęte w fazie zasadniczej decydowało o rozstawieniu w fazie play-off.

Faza play-offEdytuj

Faza play-off składała się z trzech rund. W I rundzie odbyły się ćwierćfinały, w II rundzie – półfinały o miejsca 1-4 oraz o miejsca 5-8, natomiast w III rundzie – finały oraz mecze o 3. miejsce, 5. miejsce oraz 7. miejsce.

I runda
Ćwierćfinały
W ćwierćfinałach drużyny na podstawie miejsc zajętych w fazie zasadniczej utworzyły pary według poniższego klucza:

  • para 1: 1 – 8;
  • para 2: 2 – 7;
  • para 3: 3 – 6;
  • para 4: 4 – 5.

Rywalizacja w parach toczyła się do trzech zwycięstw, z tym że wliczane były mecze rozegrane w fazie zasadniczej między drużynami w danej parze.

Jeżeli w ramach pary stan rywalizacji po fazie zasadniczej wynosił 1-1, wówczas gospodarzem trzeciego i piątego spotkania był zespół, który zajął wyższe miejsce w fazie zasadniczej, natomiast czwartego meczu – zespół, który zajął niższe miejsce w fazie zasadniczej.

Jeżeli w ramach pary stan rywalizacji po fazie zasadniczej wynosił 2-0, wówczas gospodarzem trzeciego spotkania był zespół, który miał gorszy bilans meczów w parze, natomiast czwartego i piątego meczu – ten, który miał lepszy bilans w parze.

II runda
Półfinały
W półfinałach drużyny utworzyły pary na podstawie poniższego klucza:

  1. para 1: zwycięzca w parze 1 ćwierćfinału – zwycięzca w parze 4 ćwierćfinału;
  2. para 2: zwycięzca w parze 2 ćwierćfinału – zwycięzca w parze 3 ćwierćfinału.

Rywalizacja w parach toczyła się do trzech zwycięstw na tych samych zasadach co w ćwierćfinałach.

Półfinały o miejsca 5-8
W półfinałach o miejsca 5-8 drużyny utworzyły pary na podstawie poniższego klucza:

  1. para 1: przegrany w parze 1 ćwierćfinału – przegrany w parze 4 ćwierćfinału;
  2. para 2: przegrany w parze 2 ćwierćfinału – przegrany w parze 3 ćwierćfinału.

Rywalizacja w parach toczyła się do trzech zwycięstw na tych samych zasadach co w ćwierćfinałach.

III runda
Finały
W finałach uczestniczyli zwycięzcy w parach półfinałowych. Rywalizacja toczyła się do czterech zwycięstw, z tym że wliczane były mecze między tymi drużynami rozegrane w fazie zasadniczej.

Jeżeli stan rywalizacji po fazie zasadniczej wynosił 1-1, wówczas gospodarzem trzeciego, piątego i siódmego spotkania był zespół, który zajął wyższe miejsce w fazie zasadniczej, natomiast czwartego i szóstego meczu – zespół, który zajął niższe miejsce w fazie zasadniczej.

Jeżeli stan rywalizacji po fazie zasadniczej wynosił 2-0, wówczas gospodarzem trzeciego i szóstego spotkania był zespół, który miał gorszy bilans meczów w parze, natomiast czwartego, piątego i siódmego meczu – ten, który miał lepszy bilans w parze.

Mecz o 3. miejsce
W rywalizacji o 3. miejsce uczestniczyły drużyny, które przegrały w swoich parach półfinałowych. O brązowych medalach decydował jeden mecz. Jego gospodarzem była drużyna, która w fazie zasadniczej zajęła wyższe miejsce.

Mecz o 5. miejsce
W rywalizacji o 5. miejsce uczestniczyły drużyny, które wygrały w swoich parach półfinałowych o miejsca 5-8. O tym, który zespół zajął 5. miejsce, decydował jeden mecz. Jego gospodarzem była drużyna, która w fazie zasadniczej zajęła wyższe miejsce.

Mecze o 7. miejsce
W rywalizacji o 7. miejsce uczestniczyły drużyny, które przegrały w swoich parach półfinałowych o miejsca 5-8. Rywalizacja toczyła się do czterech zwycięstw na tych samych zasadach co w finałach.

Drużyna, która zajęła 8. miejsce, spadła do niższej ligi (kategorii B).

Drużyny uczestnicząceEdytuj

 
Lokalizacja klubów grających w mistrzostwach Cypru kategorii A 2021/2022
  Mistrzostwa Cypru kategorii A 2021/2022  
OMO Omonia Nikozja 1 Ch
PAF Green Air Pafiakos Pafos 2
ANO Anorthosis Famagusta 3
ANG Anagennisi Derinia 4
ENP Enosis Neon Paralimni 5
APOEL APOEL Nikozja 6
NSF Nea Salamina Famagusta 7
AEK AE Karava 9

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Faza zasadniczaEdytuj

Tabela wynikówEdytuj

Gospodarz \ Gość1 OMO PAF ANO ANG ENP APOEL NSF AEK
Omonia Nikozja - 1:3 3:1 3:1 3:0 3:1 3:2 3:1
Green Air Pafiakos Pafos 0:3 - 3:1 1:3 3:0 3:0 3:1 3:0
Anorthosis Famagusta 1:3 3:0 - 3:1 3:1 3:0 3:2 3:0
Anagennisi Derinia 2:3 1:3 3:0 - 3:0 1:3 0:3 3:0
Enosis Neon Paralimni 1:3 2:3 0:3 2:3 - 3:1 3:2 3:0
APOEL Nikozja 0:3 0:3 0:3 1:3 3:1 - 0:3 3:0
Nea Salamina Famagusta 3:0 1:3 3:2 3:0 3:0 3:0 - 3:0
AE Karava 0:3 0:3 0:3 0:3 1:3 2:3 0:3 -

Źródło: ΚΟΠΕ – Data Project (ang.)
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

TabelaEdytuj

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 Omonia Nikozja 34 14 12 2 4 6 2 0 1 1 37 16 2.313 1272 1103 1.153
2 Green Air Pafiakos Pafos 32 14 11 3 5 5 1 0 1 2 34 16 2.125 1164 1080 1.078
3 Nea Salamina Famagusta 29 14 9 5 8 0 1 3 2 0 35 17 2.059 1217 1072 1.135
4 Anorthosis Famagusta 27 14 9 5 6 2 1 1 3 1 32 19 1.684 1191 1114 1.069
5 Anagennisi Derinia 21 14 7 7 4 2 1 1 4 2 27 25 1.08 1152 1155 0.997
6 Enosis Neon Paralimni 13 14 4 10 1 2 1 2 3 5 19 34 0.559 1113 1212 0.918
7 APOEL Nikozja 11 14 4 10 1 2 1 0 3 7 15 34 0.441 1047 1155 0.906
8 AE Karava 1 14 0 14 0 0 0 1 2 11 4 42 0.095 876 1141 0.768

Źródło: ΚΟΠΕ (gr.) / ΚΟΠΕ – Data Project (ang.)
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. liczba wygranych meczów; 3. lepsza różnica między setami wygranymi a przegranymi; 4. wyższy stosunek setów wygranych do przegranych; 5. lepsza różnica między małymi punktami zdobytymi a straconymi; 6. wyższy stosunek małych punktów zdobytych do straconych.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Faza play-offEdytuj

DrabinkaEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finały
                                                       
  1  Omonia Nikozja (3) (3) 3      
8  AE Karava (1) (0) 0      
  1  Omonia Nikozja (3) (3) 2 3    
  4  Anorthosis Famagusta (1) (1) 3 1    
4  Anorthosis Famagusta (3) (0) 3 3  
  5  Anagennisi Derinia (1) (3) 0 0    
    1  Omonia Nikozja (3) (1) 3 3 3    
  2  Green Air Pafiakos Pafos (0) (3) 0 2 0    
  2  Green Air Pafiakos Pafos (3) (3) 3      
7  APOEL Nikozja (0) (0) 1      
2  Green Air Pafiakos Pafos (3) (3) 2 3  
  3  Nea Salamina Famagusta (1) (1) 3 0       Mecz o 3. miejsce
3  Nea Salamina Famagusta (3) (2) 3 2 3
  6  Enosis Neon Paralimni (0) (3) 0 3 0     3  Nea Salamina Famagusta 0
  4  Anorthosis Famagusta 3
  Półfinały 5-8 Mecz o 5. miejsce
                                     
  5  Anagennisi Derinia (3) (3) 3  
8  AE Karava (0) (0) 0  
  5  Anagennisi Derinia 3
  7  APOEL Nikozja 2
6  Enosis Neon Paralimni (1) (3) 2 2
  7  APOEL Nikozja (3) (1) 3 3     Mecze o 7. miejsce
  6  Enosis Neon Paralimni (3) (3) 3 3
  8  AE Karava (0) (1) 0 0

Uwaga: W nawiasach podane zostały wyniki meczów rozegranych w fazie zasadniczej.

I rundaEdytuj

(do trzech zwycięstw, wliczając mecze z fazy zasadniczej)

ĆwierćfinałyEdytuj

Data Godzina Gospodarz Rezultat Gość Widzów
Omonia Nikozja (1) 3 – 0 (8) AE Karava
12.11.2021 20:00 Omonia Nikozja 3:1 (25:14, 25:20, 27:29, 25:15) AE Karava 70
24.01.2022 20:30 AE Karava 0:3 (13:25, 15:25, 16:25) Omonia Nikozja 10
05.03.2022 18:00 AE Karava 0:3 (18:25, 12:25, 18:25) Omonia Nikozja 20
Anorthosis Famagusta (4) 3 – 1 (5) Anagennisi Derinia
05.11.2021 20:00 Anorthosis Famagusta 3:1 (25:16, 25:23, 22:25, 25:16) Anagennisi Derinia 100
20.12.2021 20:00 Anagennisi Derinia 3:0 (25:19, 25:21, 25:21) Anorthosis Famagusta 120
04.03.2022 20:00 Anorthosis Famagusta 3:0 (25:18, 26:24, 25:21) Anagennisi Derinia 20
08.03.2022 20:00 Anagennisi Derinia 0:3 (22:25, 21:25, 22:25) Anorthosis Famagusta 80
Green Air Pafiakos Pafos (2) 3 – 0 (7) APOEL Nikozja
22.10.2021 20:00 APOEL Nikozja 0:3 (16:25, 22:25, 19:25) Green Air Pafiakos Pafos 50
10.12.2021 20:00 Green Air Pafiakos Pafos 3:0 (25:16, 25:20, 25:21) APOEL Nikozja 65
04.03.2022 20:00 APOEL Nikozja 1:3 (10:25, 31:29, 19:25, 22:25) Green Air Pafiakos Pafos 20
Nea Salamina Famagusta (3) 3 – 2 (6) Enosis Neon Paralimni
12.11.2021 20:30 Nea Salamina Famagusta 3:0 (25:19, 25:23, 25:22) Enosis Neon Paralimni 163
24.01.2022 20:00 Enosis Neon Paralimni 3:2 (14:25, 22:25, 25:23, 26:24, 15:8) Nea Salamina Famagusta 50
04.03.2022 20:30 Nea Salamina Famagusta 3:0 (25:16, 27:25, 25:17) Enosis Neon Paralimni 60
08.03.2022 20:00 Enosis Neon Paralimni 3:2 (15:25, 28:26, 25:18, 22:25, 15:11) Nea Salamina Famagusta 90
11.03.2022 20:30 Nea Salamina Famagusta 3:0 (25:19, 25:22, 25:17) Enosis Neon Paralimni 160

II rundaEdytuj

(do trzech zwycięstw, wliczając mecze z fazy zasadniczej)

PółfinałyEdytuj

Data Godzina Gospodarz Rezultat Gość Widzów
Omonia Nikozja (1) 3 – 1 (4) Anorthosis Famagusta
22.10.2021 20:00 Anorthosis Famagusta 1:3 (21:25, 20:25, 25:22, 24:26) Omonia Nikozja 100
13.12.2021 20:00 Omonia Nikozja 3:1 (25:17, 25:23, 23:25, 25:19) Anorthosis Famagusta 120
14.03.2022 20:00 Anorthosis Famagusta 3:2 (22:25, 38:36, 22:25, 25:19, 15:13) Omonia Nikozja 80
18.03.2022 20:00 Omonia Nikozja 3:1 (25:19, 36:34, 21:25, 25:21) Anorthosis Famagusta 95
Green Air Pafiakos Pafos (2) 3 – 1 (3) Nea Salamina Famagusta
26.11.2021 20:30 Nea Salamina Famagusta 1:3 (23:25, 25:19, 23:25, 24:26) Green Air Pafiakos Pafos 130
21.02.2022 20:00 Green Air Pafiakos Pafos 3:1 (25:20, 25:22, 16:25, 25:15) Nea Salamina Famagusta 120
14.03.2022 20:30 Nea Salamina Famagusta 3:2 (25:21, 26:24, 15:25, 20:25, 15:10) Green Air Pafiakos Pafos 116
18.03.2022 20:00 Green Air Pafiakos Pafos 3:0 (25:17, 25:17, 25:22) Nea Salamina Famagusta 130

Mecze o miejsca 5-8Edytuj

Data Godzina Gospodarz Rezultat Gość Widzów
Anagennisi Derinia (5) 3 – 0 (8) AE Karava
29.10.2021 20:00 Anagennisi Derinia 3:0 (25:21, 25:21, 27:25) AE Karava 50
21.01.2022 20:30 AE Karava 0:3 (18:25, 18:25, 21:25) Anagennisi Derinia 10
15.03.2022 20:30 AE Karava 0:3 (21:25, 22:25, 22:25) Anagennisi Derinia 9
Enosis Neon Paralimni (6) 1 – 3 (7) APOEL Nikozja
26.11.2021 20:00 APOEL Nikozja 3:1 (24:26, 25:21, 25:23, 25:17) Enosis Neon Paralimni 50
04.02.2022 20:00 Enosis Neon Paralimni 3:1 (16:25, 25:21, 27:25, 25:21) APOEL Nikozja 110
14.03.2022 20:00 Enosis Neon Paralimni 2:3 (16:25, 25:21, 25:19, 19:25, 17:19) APOEL Nikozja 70
18.03.2022 20:00 APOEL Nikozja 3:2 (27:25, 26:28, 25:27, 25:18, 15:13) Enosis Neon Paralimni 40

III rundaEdytuj

FinałyEdytuj

(do czterech zwycięstw, wliczając mecze z fazy zasadniczej)

Data Godzina Gospodarz Rezultat Gość Widzów
Omonia Nikozja (1) 4 – 1 (2) Green Air Pafiakos Pafos
19.11.2021 20:00 Green Air Pafiakos Pafos 0:3 (18:25, 22:25, 21:25) Omonia Nikozja 350
14.01.2022 20:00 Omonia Nikozja 1:3 (21:25, 25:21, 24:26, 23:25) Green Air Pafiakos Pafos 85
21.03.2022 20:00 Omonia Nikozja 3:0 (25:22, 25:23, 27:25) Green Air Pafiakos Pafos 150
24.03.2022 20:00 Green Air Pafiakos Pafos 2:3 (17:25, 25:22, 16:25, 25:20, 13:15) Omonia Nikozja 450
28.03.2022 20:00 Omonia Nikozja 3:0 (31:29, 26:24, 25:19) Green Air Pafiakos Pafos 1200

Mecz o 3. miejsceEdytuj

(jeden mecz)

Data Godzina Gospodarz Rezultat Gość Widzów
24.03.2022 20:30 Nea Salamina Famagusta 0:3 (23:25, 22:25, 24:26) Anorthosis Famagusta 120

Mecz o 5. miejsceEdytuj

(jeden mecz)

Data Godzina Gospodarz Rezultat Gość Widzów
01.04.2022 20:00 Anagennisi Derinia 3:2 (26:24, 12:25, 25:22, 14:25, 20:18) APOEL Nikozja 80

Mecze o 7. miejsceEdytuj

(do czterech zwycięstw, wliczając mecze z fazy zasadniczej)

Data Godzina Gospodarz Rezultat Gość Widzów
Enosis Neon Paralimni (6) 4 – 0 (8) AE Karava
22.10.2021 20:00 Enosis Neon Paralimni 3:0 (25:7, 25:19, 25:13) AE Karava 50
10.12.2021 20:30 AE Karava 1:3 (15:25, 25:23, 25:27, 18:25) Enosis Neon Paralimni 15
22.03.2022 20:30 AE Karava 0:3 (19:25, 22:25, 19:25) Enosis Neon Paralimni 15
26.03.2022 20:00 Enosis Neon Paralimni 3:0 (25:14, 29:27, 25:10) AE Karava 50

Klasyfikacja końcowaEdytuj

Poz. Drużyna
1. Omonia Nikozja
2. Green Air Pafiakos Pafos
3. Anorthosis Famagusta
4. Nea Salamina Famagusta
5. Anagennisi Derinia
6. APOEL Nikozja
7. Enosis Neon Paralimni
8. Olympias Frenaros

     Eliminacje Ligi Mistrzów 2022/2023

     Puchar Challenge 2022/2023

     spadek do kategorii B

PrzypisyEdytuj

BibliografiaEdytuj