Norwegia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980

Norwegię na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 reprezentowało 59 zawodników: 51 mężczyzn i osiem kobiet. Był to trzynasty start reprezentacji Norwegii na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Norwegia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
Norwegia
Kod MKOl NOR
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1980
Lake Placid
Chorąży Jan Egil Storholt
Liczba zawodników 64 w 28 konkurencjach w 7 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 8.
Złoto
1
Srebro
3
Brąz
6
Razem
10

Zdobyte medaleEdytuj

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
  Złoto Bjørg Eva Jensen   Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 3000 m kobiet 4:32,13 min[1]
  Srebro Lars Erik Eriksen, Per Knut Aaland, Ove Aunli, Oddvar Brå   Biegi narciarskie Sztafeta 4 x 10 km 1:58:45,77 h[2]
  Srebro Kay Stenshjemmet   Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 1500 m mężczyzn 1:56,81 min[1]
  Srebro Kay Stenshjemmet   Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 5000 m mężczyzn 7:03,28 min[1]
  Brąz Ove Aunli   Biegi narciarskie Bieg na 15 km mężczyzn 42:28,62 min[2]
  Brąz Brit Pettersen, Anette Bøe, Marit Myrmæl, Berit Aunli   Biegi narciarskie Sztafeta 4 x 5 km kobiet 1:04:13,50 h[2]
  Brąz Frode Rønning   Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 1000 m mężczyzn 1:16,91 min[1]
  Brąz Terje Andersen   Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 1500 m mężczyzn 1:56,92 min[1]
  Brąz Tom Erik Oxholm   Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 5000 m mężczyzn 7:05,59 min[1]
  Brąz Tom Erik Oxholm   Łyżwiarstwo szybkie Bieg na 10 000 m mężczyzn 14:36,60 min[1]

Skład kadryEdytuj

  BiathlonEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Svein Engen Bieg na 20 km 1:08:30,25 3:00 1:11:30,25 4.
Sigleif Johansen 1:11:20,12 2:00 1:13:20,12 13.
Odd Lirhus 1:07:39,41 8:00 1:15:39,41 23.
Kjell Søbak Bieg na 10 km 33:34,64 1 33:34,64 5.
Odd Lirhus 34:10,39 2 34:10,39 7.
Terje Krokstad 35:15,40 4 35:15,40 17.
Svein Engen
Kjell Søbak
Odd Lirhus
Sigleif Johansen
Sztafeta 4 × 7,5 km 1:38:11,76 3 1:38:11,76 4.

  Biegi narciarskieEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Ove Aunli Bieg na 15 km 42:28,62  
Oddvar Brå 43:05,64 9.
Lars Erik Eriksen 43:11,51 10.
Tore Gullen 44:42,73 30.
Ove Aunli Bieg na 30 km 1:29:54,02 8.
Lars Erik Eriksen 1:30:34,34 10.
Oddvar Brå 1:30:46,70 12.
Per Knut Aaland 1:31:31,96 16.
Lars Erik Eriksen Bieg na 50 km 2:30:53,03 4.
Oddvar Brå 2:31:46,83 7.
Anders Bakken 2:35:33,26 15.
Kjell Jakob Sollie 2:38:06,07 24.
Lars Erik Eriksen
Per Knut Aaland
Ove Aunli
Oddvar Brå
Sztafeta 4 × 10 km 1:58:45,77  

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Berit Aunli Bieg na 5 km 15:48,93 14.
Marit Myrmæl 15:58,11 18.
Brit Pettersen 16:03,58 21.
Anette Bøe 16:17,35 24.
Berit Aunli Bieg na 10 km 31:46,11 13.
Marit Myrmæl 32:25,14 20.
Hilde Riis 33:08,68 30.
Hege Peikli 34:05,03 37.
Brit Pettersen
Anette Bøe
Marit Myrmæl
Berit Aunli
Sztafeta 4 × 5 km 1:04:13,50  

  Hokej na lodzieEdytuj

Reprezentacja mężczyzn

Reprezentacja Norwegii brała udział w rozgrywkach grupy "niebieskiej" w której zajęła 5. miejsce i nie awansowała do grupy finałowej. Ostatecznie reprezentacja Norwegii zajęła 11. miejsce.

Grupa NiebieskaEdytuj

Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + - +/-
  Szwecja 5 4 1 0 26 7 +13 9
  Stany Zjednoczone 5 4 1 0 25 10 +15 9
  Czechosłowacja 5 3 0 2 34 16 +18 6
  Rumunia 5 1 1 3 13 29 -16 3
  RFN 5 1 0 4 21 30 -9 2
  Norwegia 5 0 1 4 9 36 -27 1

Wyniki

12 lutego 1980 Czechosłowacja   11:0   Norwegia Olympic Arena

14 lutego 1980 Norwegia   4:10   Niemcy Olympic Fieldhouse

16 lutego 1980 Stany Zjednoczone   5:1   Norwegia Olympic Arena

18 lutego 1980 Norwegia   1:7   Szwecja Olympic Fieldhouse

20 lutego 1980 Norwegia   3:3   Rumunia Olympic Arena

  Kombinacja norweskaEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
Tom Sandberg Indywidualnie 48:19,4 5. 214,765 72,5 93,7 81,0 104,6 78,0 99,1 203,7 9. 418,465 4.
Hallstein Bøgseth 50:29,9 19. 195,190 73,0 95,0 76,5 95,4 83,5 108,4 203,8 8. 398,990 11.
Odd Arne Engh 57:56,2 29. 128,245 62,5 70,7 79,0 99,9 79,5 100,0 199,9 12. 328,145 29.
Arne Morten Granlien Nie stanął na starcie 65,5 76,0 70,0 80,5 69,5 78,0 158,5 30. Nie ukończył konkurencji

  Łyżwiarstwo szybkieEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Frode Rønning 38,66 4. 1:16,91  
Jarle Pedersen 38,83 6.
Kai Arne Engelstad 39,30 16.
Terje Andersen 1:18,52 12. 1:56,92  
Jan Egil Storholt 1:19,34 17. 1:57,95 6.
Kay Arne Stenshjemmet 1:56,81   7:03,28  
Tom Erik Oxholm 7:05,59   14:36,60  
Øyvind Tveter 7:08,36 5. 14:43,53 5.
Alf Rekstad 15:05,70 13.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Bjørg Eva Jensen 1:28,55 12. 2:12,59 4. 4:32,13  
Lisbeth Korsmo-Berg 2:15,63 14. 4:54,95 20.

  Narciarstwo alpejskieEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Erik Håker 1:49,07 17.
Arnt Erik Dale 1:49,26 19.
Jarle Halsnes 1:21,64 1:22,85 2:44,49 11. 56,44 53,69 1:50,13 16.
Paul Arne Skajem 1:23,12 1:23,99 2:47,11 24. 55,63 52,10 1:47,21 11.
Odd Sørli 1:22,87 1:24,43 2:47,30 25. 56,93 54,43 1:51,36 20.
Knut Erik Johannessen Nie ukończył 1 - go przejazdu

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Torill Fjeldstad 1:39,69 7. 1:18,26 1:31,40 2:49,66 22. Nie ikończyła 1 - go przejazdu

  Skoki narciarskieEdytuj

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-70 Roger Ruud 81,0 113,3 84,5 120,9 234,2 13.
Johan Sætre 83,0 118,0 81,0 113,8 231,8 14.
Per Bergerud 80,0 110,7 81,0 113,3 224,0 18.
Ivar Mobekk 74,0 97,6 80,5 111,0 208,6 27.
Skocznia duża K-90 Roger Ruud 110,0 122,7 109,0 120,3 243,0 6.
Per Bergerud 108,0 120,9 98,0 103,9 224,8 16.
Ivar Mobekk 99,0 102,8 102,5 109,7 212,5 24.
Johan Sætre 97,0 102,0 95,0 100,2 202,2 31.

PrzypisyEdytuj

  1. a b c d e f g Speed Skating - Olympic Games 1980 results (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-03-08].
  2. a b c Cross Country Skiing - Olympic Games 1980 results (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-03-08].

BibliografiaEdytuj