Okręgowe rozgrywki w piłce nożnej woj. wileńskiego (1933)

11. Okręgowe rozgrywki w piłce nożnej województwa wileńskiego prowadzone są przez Wileński Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

Okręgowe rozgrywki
w piłce nożnej
województwa wileńskiego 1933
1932 1934
Szczegóły
Państwo

 Polska

Organizator

WOZPN

Zwycięzca

Śmigły Wilno

Kluby uczestniczące w Wileńskiej Klasie A w 1933 roku

Podokręg Baranowicki
Drużyny z województwa nowogródzkiego występują w rozgrywkach klasy A i B podokręgu baranowickiego.

Mistrzostwo Okręgu Wileńskiego zdobył Śmigły Wilno.

Rozgrywki Poziomy rozgrywkowe w sezonie 1933
Centralne I poziom ligowy Liga
Okręgowe II poziom ligowy Klasa A (Wileńska) Klasa A (Baranowicka)
III poziom ligowy Klasa B
gr. (Wileńska)
Klasa B
gr. (Baranowicko-Lidzka)
IV poziom ligowy Klasa C
Nie było rozgrywek klasy C.

Rozgrywki ogólnopolskieEdytuj

WKS Śmigły wystąpił w eliminacjach do Ligi, zwyciężając IV grupę, następnie poległ w półfinale z zespołem Naprzód Lipiny.

Klasa A - II poziom rozgrywkowyEdytuj

Mecz finałowy o mistrzostwo WOZPN

9.07.1933 - Śmigły WIlno : WKS 78PP Baranowicze 12:1

Grupa Wileńska

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty opis
1 Śmigły Wilno 8 7 1 0 34-11 15 Przegrane elim. do ligi
2 Makabi Wilno 8 4 0 4 17-17 8
3 Ognisko Wilno 8 2 2 4 11-18 6
4 ŻAKS Wilno 7 2 1 4 13-20 5 (*)
5 Drukarz Wilno (b) 7 1 2 4 11-20 4 (*)
  • Tabela na podstawie wyników prasowych, weryfikacja WOZPN.
  • Drukarz wniósł protest z powodu zajść na meczu z ŻAKS-em. W trakcie meczu został pobity sędzia, a kibice dwukrotnie przerywali mecz wchodząc na boisko, z tego powodu musiała interweniować policja. Mecz zakończył się zwycięstwem 3:2 ŻAKS-u. Drukarz złożył protest, który w początkowo został odrzucony przez wydział Gier i Dyscypliny, ale apelacja została uwzględniona i władze WOZPN nakazały mecz powtórzyć. Brak wyniku powtórzonego meczu.
  • Przed sezonem fuzja 1PP z 5PP powstał klub WKS Śmigły Wilno.
  • W związku z powiększeniem klasy A nikt nie spadł do klasy B.
  • Od następnego sezonu drużyny z podokręgu baranowickiego będą grać w wileńskiej klasie A, tym samym odpowiednik tej klasy w Baranowiczach zostanie zredukowany do klasy B.

Mecze:

  • 1 runda
  • 22.04. - Drukarz : Makabi 1:4
  • 23.04. - Ognisko : Śmigły 3:3
  • 29.04. - Ognisko : ŻAKS 3:2
  • 30.04. - Makabi : Śmigły 1:3
  • 3.05. - Drukarz : ŻAKS 2:2
  • 14.05. - Ognisko : Makabi 3:2
  • 18.05. - Śmigły : Drukarz 4:2
  • 20.05. - Makabi : ŻAKS 2:0
  • 21.05. - Drukarz : Ognisko 2:2
  • 25.05. - Śmigły : ŻAKS 7:1
  • 2 runda
  • 27.05. - Makabi : Drukarz 2:1
  • 28.05. - Śmigły : Ognisko 1:0
  • 4.06. - ŻAKS : Ognisko 3:0
  • 4.06. - Śmigły : Makabi 6:2
  • 15.06. - ŻAKS : Drukarz 3:2 (mecz anulowany)
  • 17.06. - Makabi : Ognisko 2:0
  • 18.06. - Drukarz : Śmigły 0:6
  • 24.06. - ŻAKS : Makabi 3:2
  • 25.06. - Ognisko : Drukarz 0:3
  • 29.06. - ŻAKS : Śmigły 2:4

Grupa Baranowicka

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty opis
1 WKS 78PP Baranowicze 1 0 1 0 2-2 1 Przegr. mecz o mistrz. Okr.
2 Makabi Baranowicze 3 2 1 0 8-3 5
? WKS 9DAK Baranowicze 1 1 0 0 3-0 2
? Ognisko Baranowicze 1 0 0 1 1-2 0
? WKS 20PAL Baranowicze 2 0 0 2 0-7 0
  • Wyniki szczątkowe, właściwa kolejność na 1-2 miejscu.
  • Po sezonie zdecydowano włączyć drużyny z podokręgu baranowickiego do wileńskiej klasy A, tym samym baranowicka klasa A zostanie zredukowana do klasy B.
  • Po sezonie klub WKS 78PP został rozwiązany (dotyczy sekcji piłki nożnej).
  • W Wyniku wycofania się kluby WKS 78PP z rozgrywek, do wileńskiej klasy A została przeniesiona Makabi.
  • WKS 20PAL to 20 Pułk Artylerii Lekkiej w Baranowiczach
  • WKS 9DAK to 9 Dywizja Artylerii Konnej w Baranowiczach

Mecze

  • Makabi : WKS 20PAL 4:0
  • Makabi : Ognisko 2:1
  • WKS 78PP : Makabi 2:2
  • WKS 9DAK : WKS 20PAL 3:0

Klasa B - III poziom rozgrywkowyEdytuj

Grupa wileńska

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty opis
? Śmigły II Wilno
? Makabi II Wilno
? ŻAKS II Wilno
? Ognisko II Wilno
? (PKS Wilno)
? (Drukarz II Wilno)
  • (w nawiasach) - Brak pewności co do uczestnictwa danych zespołów w rozgrywkach.
  • Znane są tylko dwa wyniki z klasy B: Ognisko II – ŻAKS II 2:1, Śmigły II - Makabi II 8:2.

Grupa Baranowicka

Poz. Drużyna M Z R P Bramki Punkty opis
1 PKS Lida awans do klasy A
? Makabi Słonim
? Makabi Nowogródek
  • Mecze - znany jest terminarz rozgrywek, brak wyników:
  • 3.06. - Makabi Nowogródek : PKS Lida
  • 17.06. - PKS Lida : Makabi Słonim
  • 24.06. - Makabi Słonim : Makabi Nowogródek
  • 1.07. - PKS Lida : Makabi Nowogródek
  • 8.07. - Makabi Słonim : PKS Lida
  • 15.07. - Makabi Nowogródek : Makabi Słonim

Klasa C - IV poziom rozgrywkowyEdytuj

  • Nie było klasy C

BibliografiaEdytuj

PrzypisyEdytuj