Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2021/2022

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2021/2022 – 37. edycja Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Cykl rozpoczął się 12 listopada 2021 roku w Arenie Lodowej Tomaszów Mazowiecki, a zakończył się 13 marca 2022 roku w holenderskim Heerenveen. Po raz trzeci w historii zawody Pucharu Świata odbyły się w Polsce.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2021/2022
2020/2021 2022/2023
Data

12 listopada 2021
– 13 marca 2022

Miejsce rozpoczęcia

Tomaszów Mazowiecki

Miejsce zakończenia

Heerenveen

Organizator

ISU

Puchar Świata rozgrywany był w pięciu miastach na dwóch kontynentach.

Medaliści zawodówEdytuj

KobietyEdytuj

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Źródło
1. PŚ 12–14 listopada 2021   Tomaszów Mazowiecki 500 m (12.11)   Erin Jackson   Nao Kodaira   Olga Fatkulina [1]
3000 m (12.11)   Irene Schouten   Isabelle Weidemann   Francesca Lollobrigida
500 m (13.11)   Erin Jackson   Angielina Golikowa   Nao Kodaira
1000 m (13.11)   Brittany Bowe   Miho Takagi   Nao Kodaira
Bieg drużynowy (13.11)   Kanada
Ivanie Blondin
Isabelle Weidemann
Valérie Maltais
  Japonia
Miho Takagi
Misaki Oshigiri
Ayano Satō
  Holandia
Ireen Wüst
Irene Schouten
Antoinette de Jong
1500 m (14.11)   Miho Takagi   Brittany Bowe   Nadieżda Morozowa
Bieg masowy (14.11)   Irene Schouten   Ivanie Blondin   Francesca Lollobrigida
2. PŚ 19–21 listopada 2021   Stavanger 1000 m (19.11)   Brittany Bowe   Miho Takagi   Nao Kodaira [2]
5000 m (19.11)   Irene Schouten   Isabelle Weidemann   Ragne Wiklund
500 m (20.11)   Erin Jackson   Nao Kodaira   Kaja Ziomek
Sprint drużynowy (20.11)   Polska
Andżelika Wójcik
Kaja Ziomek
Natalia Czerwonka
  Kanada
Maddison Pearman
Alexa Scott
Ivanie Blondin
  Chiny
Zhang Lina
Jin Jingzhu
Li Qishi
500 m (21.11)   Nao Kodaira   Erin Jackson   Angielina Golikowa
1500 m (21.11)   Miho Takagi   Ireen Wüst   Ayano Satō
3. PŚ 3–5 grudnia 2021   Salt Lake City 500 m (03.12)   Erin Jackson   Angielina Golikowa   Femke Kok [3]
3000 m (03.12)   Irene Schouten   Antoinette de Jong   Ragne Wiklund
Bieg drużynowy (04.12)   Kanada
Valérie Maltais
Ivanie Blondin
Isabelle Weidemann
  Holandia
Ireen Wüst
Irene Schouten
Melissa Wijfje
  Rosja
Jelizawieta Gołubiewa
Natalja Woronina
Jewgienija Łalenkowa
500 m (04.12)   Andżelika Wójcik   Angielina Golikowa   Olga Fatkulina
1000 m (04.12)   Miho Takagi   Jutta Leerdam   Brittany Bowe
1500 m (05.12)   Miho Takagi   Ayano Satō   Antoinette de Jong
Bieg masowy (05.12)   Ivanie Blondin   Marijke Groenewoud   Sofie Karoline Haugen
4. PŚ 10–12 grudnia 2021   Calgary 500 m (10.12)   Olga Fatkulina   Nao Kodaira   Angielina Golikowa [4]
3000 m (10.12)   Francesca Lollobrigida   Isabelle Weidemann   Martina Sáblíková
Bieg drużynowy (11.12)   Kanada
Valérie Maltais
Ivanie Blondin
Isabelle Weidemann
  Japonia
Nana Takagi
Miho Takagi
Ayano Satō
  Chiny
Han Mei
Li Qishi
Adake Er Ahena
500 m (11.12)   Angielina Golikowa   Nao Kodaira   Erin Jackson
1000 m (11.12)   Nao Kodaira   Brittany Bowe   Olga Fatkulina
1500 m (12.12)   Brittany Bowe   Nana Takagi   Ayano Satō
Bieg masowy (12.12)   Francesca Lollobrigida   Ivanie Blondin   Jelizawieta Gołubiewa
1517 grudnia 2021 2. Mistrzostwa Czterech Kontynentów  Calgary
79 stycznia 2022 3. Mistrzostwa Europy na dystansach  Heerenveen
420 lutego 2022 XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie  Pekin
36 marca 2022 115. Mistrzostwa Świata w Wieloboju i 52. Mistrzostwa Świata w Wieloboju Sprinterskim  Hamar
5. PŚ 12–13 marca 2022   Heerenveen 500 m (12.03)   Erin Jackson   Femke Kok   Nao Kodaira [5]
1500 m (12.03)   Miho Takagi   Antoinette de Jong   Ragne Wiklund
500 m (13.03)   Erin Jackson   Brittany Bowe   Kim Min-sun
3000 m (13.03)   Irene Schouten   Ragne Wiklund   Martina Sáblíková
1000 m (13.03)   Miho Takagi   Brittany Bowe   Kimi Goetz
Bieg masowy (13.03)   Irene Schouten   Marijke Groenewoud   Francesca Lollobrigida

KlasyfikacjeEdytuj

500 m
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Erin Jackson 660
2.   Nao Kodaira 572
3.   Kaja Ziomek 432
4.   Femke Kok 410
5.   Angielina Golikowa 404
6.   Kim Min-sun 388
7.   Kimi Goetz 367
8.   Arisa Go 361
9.   Michelle de Jong 356
10.   Brittany Bowe 348
1000 m
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Brittany Bowe 330
2.   Miho Takagi 288
3.   Nao Kodaira 268
4.   Kimi Goetz 227
5.   Jekatierina Ajdowa 204
6.   Femke Kok 175
7.   Karolina Bosiek 170
8.   Huang Yu-ting 160
9.   Angielina Golikowa 154
10   Lotte van Beek 142
1500 m
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Miho Takagi 300
2.   Brittany Bowe 256
3.   Ayano Satō 252
4.   Ragne Wiklund 238
5.   Antoinette de Jong 235
6.   Ireen Wüst 226
7.   Francesca Lollobrigida 222
8.   Nadieżda Morozowa 208
9.   Nana Takagi 193
10.   Ivanie Blondin 181
3000/5000 m
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Irene Schouten 300
2.   Ragne Wiklund 290
3.   Francesca Lollobrigida 266
4.   Martina Sáblíková 265
5.   Joy Beune 210
6.   Isabelle Weidemann 205
7.   Valérie Maltais 199
8.   Ivanie Blondin 199
9.   Misaki Oshigiri 197
10.   Nadieżda Morozowa 183
Bieg masowy
Lp. Zawodniczka Punkty
1.   Francesca Lollobrigida 602
2.   Ivanie Blondin 578
3.   Irene Schouten 506
4.   Marijke Groenewoud 476
5.   Valérie Maltais 362
6.   Guo Dan 358
7.   Jelizawieta Gołubiewa 356
8.   Michelle Uhrig 342
9.   Mia Manganello-Kilburg 339
10.   Kim Bo-reum 306
Bieg drużynowy
Lp. Reprezentacja Punkty
1.   Kanada 360
2.   Japonia 284
3.   Holandia 280
4.   Rosja 262
5.   Norwegia 242
6.   Polska 238
7.   Białoruś 216
8.   Stany Zjednoczone 207
9.   Niemcy 202
10.   Szwajcaria 197

MężczyźniEdytuj

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Źródło
1. PŚ 12–14 listopada 2021   Tomaszów Mazowiecki 500 m (12.11)   Gao Tingyu   Tatsuya Shinhama   Laurent Dubreuil [1]
5000 m (12.11)   Nils van der Poel   Ted-Jan Bloemen   Patrick Roest
1500 m (13.11)   Kim Min-seok   Ning Zhongyan   Joey Mantia
Bieg masowy (13.11)   Masahito Obayashi   Rusłan Zacharow   Zbigniew Bródka
Bieg drużynowy (14.11)   Holandia
Sven Kramer
Patrick Roest
Marcel Bosker
  Kanada
Ted-Jan Bloemen
Jordan Belchos
Connor Howe
  Japonia
Seitarō Ichinohe
Shane Williamson
Masahito Obayashi
500 m (14.11)   Tatsuya Shinhama   Laurent Dubreuil   Wataru Morishige
1000 m (14.11)   Hein Otterspeer   Thomas Krol   Kjeld Nuis
2. PŚ 19–21 listopada 2021   Stavanger 1000 m (19.11)   Thomas Krol   Kai Verbij   Kjeld Nuis [2]
500 m (20.11)   Laurent Dubreuil   Artiom Ariefjew   Marek Kania
10000 m (20.11)   Nils van der Poel   Jorrit Bergsma   Ted-Jan Bloemen
Sprint drużynowy (20.11)   Chiny
Wang Haotian
Lian Ziwen
Ning Zhongyan
  Norwegia
Bjørn Magnussen
Henrik Fagerli Rukke
Håvard Holmefjord Lorentzen
  Polska
Marek Kania
Piotr Michalski
Damian Żurek
500 m (21.11)   Tatsuya Shinhama   Laurent Dubreuil   Artiom Ariefjew
1500 m (21.11)   Ning Zhongyan   Joey Mantia   Kim Min-seok
3. PŚ 3–5 grudnia 2021   Salt Lake City 500 m (03.12)   Yamato Matsui   Wataru Morishige   Laurent Dubreuil [3]
5000 m (03.12)   Nils van der Poel     Patrick Roest   Davide Ghiotto
Bieg masowy (04.12)   Bart Swings   Viktor Hald Thorup   Rusłan Zacharow
1500 m (04.12)   Joey Mantia   Ning Zhongyan   Thomas Krol
500 m (05.12)   Wataru Morishige   Artiom Ariefjew   Laurent Dubreuil
1000 m (05.12)   Thomas Krol   Kjeld Nuis   Hein Otterspeer
Bieg drużynowy (05.12)   Stany Zjednoczone  
Joey Mantia
Emery Lehman
Casey Dawson
  Norwegia
Peder Kongshaug
Hallgeir Engebråten
Kristian Ulekleiv
  Włochy
Andrea Giovannini
Nicola Tumolero
Michele Malfatti
4. PŚ 10–12 grudnia 2021   Calgary 500 m (10.12)   Laurent Dubreuil   Gao Tingyu   Yuma Murakami [4]
5000 m (10.12)   Nils van der Poel   Davide Ghiotto   Ted-Jan Bloemen
Bieg masowy (11.12)   Albertus Hoolwerf   Bart Swings   Felix Rijhnen
1500 m (11.12)   Joey Mantia   Connor Howe   Allan Dahl Johansson
500 m (12.12)   Wiktor Musztakow   Yuma Murakami   Laurent Dubreuil
1000 m (12.12)   Ning Zhongyan   Jordan Stolz   Wiktor Musztakow
Bieg drużynowy (12.12)   Stany Zjednoczone
Casey Dawson
Emery Lehman
Ethan Cepuran
  Norwegia
Peder Kongshaug
Hallgeir Engebråten
Sverre Lunde Pedersen
  Kanada
Ted-Jan Bloemen
Connor Howe
Jordan Belchos
1517 grudnia 2021 2. Mistrzostwa Czterech Kontynentów  Calgary
79 stycznia 2022 3. Mistrzostwa Europy na dystansach  Heerenveen
420 lutego 2022 XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie  Pekin
36 marca 2022 115. Mistrzostwa Świata w Wieloboju i 52. Mistrzostwa Świata w Wieloboju Sprinterskim  Hamar
5. PŚ 12–13 marca 2022   Heerenveen 500 m (12.03)   Tatsuya Shinhama   Laurent Dubreuil
  Wataru Morishige
[5]
1000 m (12.03)   Kjeld Nuis   Thomas Krol   Hein Otterspeer
5000 m (12.03)   Nils van der Poel   Bart Swings   Davide Ghiotto
500 m (13.03)   Tatsuya Shinhama   Piotr Michalski   Wataru Morishige
1500 m (13.03)   Kjeld Nuis   Thomas Krol   Connor Howe
Bieg masowy (13.03)   Bart Swings   Andrea Giovannini   Jorrit Bergsma

KlasyfikacjeEdytuj

500 m
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Laurent Dubreuil 614
2.   Tatsuya Shinhama 586
3.   Wataru Morishige 555
4.   Piotr Michalski 439
5.   Yamato Matsui 436
6.   Yuma Murakami 397
7.   Marek Kania 353
8.   Håvard Holmefjord Lorentzen 346
9.   Merijn Scheperkamp 318
10.   Damian Żurek 310
1000 m
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Thomas Krol 282
2.   Kjeld Nuis 270
3.   Hein Otterspeer 238
4.   Håvard Holmefjord Lorentzen 230
5.   Kai Verbij 210
6.   Masaya Yamada 196
7.   Laurent Dubreuil 193
8.   Cornelius Kersten 187
9.   Taiyo Nonomura 182
10.   Connor Howe 178
1500 m
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Joey Mantia 280
2.   Connor Howe 256
3.   Kjeld Nuis 224
4.   Thomas Krol 221
5.   Bart Swings 215
6.   Peder Kongshaug 210
7.   Takurō Oda 203
8.   Taiyo Nonomura 193
9.   Kazuya Yamada 178
10.   Emery Lehman 174
5000/10 000 m
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Nils van der Poel 360
2.   Davide Ghiotto 272
3.   Ted-Jan Bloemen 264
4.   Bart Swings 259
5.   Jorrit Bergsma 211
6.   Patrick Beckert 195
7.   Michele Malfatti 193
8.   Marwin Talsma 192
9.   Andrea Giovannini 169
10.   Rusłan Zacharow 149
Bieg masowy
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Bart Swings 652
2.   Andrea Giovannini 550
3.   Rusłan Zacharow 425
4.   Chung Jae-won 376
5.   Jorrit Bergsma 371
6.   Ian Quinn 330
7.   Livio Wenger 326
8.   Jordan Belchos 302
9.   Viktor Hald Thorup 287
10.   Kristian Ulekleiv 287
Bieg drużynowy
Lp. Reprezentacja Punkty
1.   Stany Zjednoczone 312
2.   Norwegia 302
3.   Kanada 284
4.   Holandia 268
5.   Włochy 252
6.   Chiny 242
7.   Nowa Zelandia 212
8.   Dania 193
9.   Polska 188
10.   Korea Południowa 179

PrzypisyEdytuj

  1. a b ISU World Cup #1. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2021-10-22]. (ang.).
  2. a b ISU World Cup #2. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2021-10-22]. (ang.).
  3. a b ISU World Cup #3. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2021-10-22]. (ang.).
  4. a b ISU World Cup #4. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2021-10-22]. (ang.).
  5. a b ISU World Cup #5. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2021-10-22]. (ang.).

BibliografiaEdytuj