Eneco Tour 2014

10. edycja Eneco Tour odbyła się w dniach 1117 sierpnia 2014 roku. Trasa tego siedmioetapowego wyścigu kolarskiego liczyła 1075,7 km ze startem w Terneuzen i metą w Sittard-Geleen.

Eneco Tour 2014
2013 2015
ilustracja
Data 1117 sierpnia 2014
Etapów 7
Dystans 1075,7 km
Czas zwycięzcy 25h 30' 15"
Zgłoszenia 160 kolarzy
Ukończyło wyścig 100 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Belgia Tim Wellens
Drugie miejsce Holandia Lars Boom
Trzecie miejsce Holandia Tom Dumoulin
Pozostałe klasyfikacje
Punktowa Holandia Tom Dumoulin
Kombinowana Belgia Kenneth Vanbilsen
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
Oficjalna strona WWW

UczestnicyEdytuj

Na starcie wyścigu stanęło 20 ekip. Wśród nich znalazło się osiemnaście ekip UCI World Tour 2014 oraz dwie inne zaproszone przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 OPQ   Omega Pharma-Quick Step
11-18 BEL   Belkin
21-28 LTB   Lotto-Belisol
31-38 BMC   BMC Racing Team
41-48 TRE   Trek Factory Racing
51-58 CAN   Cannondale
61-68 SKY   Team Sky
71-78 GIA   Giant-Shimano
81-88 GRS   Garmin-Sharp
91-98 TTS   Tinkoff-Saxo
Numery Kod Drużyna
101-108 OGE   Orica GreenEDGE
111-118 FDJ   FDJ.fr
121-128 KAT   Team Katusha
131-138 AST   Astana Pro Team
141-148 MOV   Movistar Team
151-158 LAM   Lampre-Merida
161-168 ALM   Ag2r-La Mondiale
171-178 EUC   Team Europcar
181-188 TSV   Topsport Vlaanderen
191-198 WGG   Wanty-Groupe Gobert

Przebieg trasyEdytuj

Etap Data Trasa Dystans Typ Zwycięzca Lider
1 11 sierpnia   Terneuzen >   Terneuzen 181,9 km   płaski   Andrea Guardini   Andrea Guardini
2 12 sierpnia   Waalwijk >   Vlijmen 177,4 km   płaski   Zdeněk Štybar   Zdeněk Štybar
3 13 sierpnia   Breda >   Breda 9,6 km   jazda indywidualna na czas   Tom Dumoulin   Lars Boom
4 14 sierpnia   Koksijde >   Ardooie 183,3 km   płaski   Nacer Bouhanni   Lars Boom
5 15 sierpnia   Geraardsbergen >   Geraardsbergen 160,3 km   pagórkowaty   Greg Van Avermaet   Tom Dumoulin
6 16 sierpnia   Heerlen >   Aywaille 173,3 km   pagórkowaty   Tim Wellens   Tim Wellens
7 17 sierpnia   Riemst >   Sittard-Geleen 183,4 km   pagórkowaty   Guillaume Van Keirsbulck   Tim Wellens

Etap 1 – 11.08 : Terneuzen > Terneuzen, 181,9 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Andrea Guardini   AST 4h 14' 33"
2   Yohann Gène   EUC + 0"
3   Davide Cimolai   LAM + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Andrea Guardini   AST 4h 14' 23"
2   Yohann Gène   EUC + 4"
3   Laurens De Vreese   WGG + 5"

Etap 2 – 12.08 : Waalwijk > Vlijmen, 177,4 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Zdeněk Štybar   OPQ 4h 06' 16"
2   Lars Boom   BEL + 0"
3   Sep Vanmarcke   BEL + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Zdeněk Štybar   OPQ 8h 20' 39"
2   Lars Boom   BEL + 1"
3   Sep Vanmarcke   BEL + 6"

Etap 3 – 13.08 : Breda, 9,6 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Tom Dumoulin   GIA 10' 55"
2   Fabian Cancellara   TRE + 2"
3   Geraint Thomas   SKY + 10"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Lars Boom   BEL 8h 31' 54"
2   Manuel Quinziato   BMC + 4"
3   Tom Dumoulin   GIA + 4"

Etap 4 – 14.08 : Koksijde > Ardooie, 183,3 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Nacer Bouhanni   FDJ 4h 13' 59"
2   Luka Mezgec   GIA + 0"
3   Giacomo Nizzolo   TRE + 0"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Lars Boom   BEL 12h 45' 53"
2   Manuel Quinziato   BMC + 4"
3   Tom Dumoulin   GIA + 4"

Etap 5 – 15.08 : Geraardsbergen > Geraardsbergen, 160,3 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Greg Van Avermaet   BMC 3h 48' 37"
2   Tom Dumoulin   GIA + 1"
3   Pawieł Brutt   KAT + 1"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Tom Dumoulin   GIA 16h 34' 29"
2   Lars Boom   BEL + 2"
3   Manuel Quinziato   BMC + 11"

Etap 6 – 16.08 : Heerlen > Aywaille, 173,3 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Tim Wellens   LTB 4h 28' 19"
2   Lars Boom   BEL + 50"
3   Greg Van Avermaet   BMC + 52"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Tim Wellens   LTB 21h 03' 27"
2   Lars Boom   BEL + 7"
3   Tom Dumoulin   GIA + 13"

Etap 7 – 17.08 : Riemst > Sittard-Geleen, 183,4 kmEdytuj

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1   Guillaume Van Keirsbulck   OPQ 4h 25' 47"
2   Matteo Trentin   OPQ + 46"
3   Yves Lampaert   TSV + 46"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1   Tim Wellens   LTB 25h 30' 15"
2   Lars Boom   BEL + 7"
3   Tom Dumoulin   GIA + 13"

Liderzy klasyfikacji po etapachEdytuj

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna

 

Klasyfikacja punktowa

 

Klasyfikacja kombinowana

 

Klasyfikacja drużynowa

 

1 Andrea Guardini Andrea Guardini Andrea Guardini Kenneth Vanbilsen Team Katusha
2 Zdeněk Štybar Zdeněk Štybar Lars Boom Belkin Pro Cycling Team
3 Tom Dumoulin Lars Boom BMC Racing Team
4 Nacer Bouhanni Andrea Guardini
5 Greg Van Avermaet Tom Dumoulin Tom Dumoulin
6 Tim Wellens Tim Wellens Belkin Pro Cycling Team
7 Guillaume Van Keirsbulck Garmin-Sharp
Klasyfikacje końcowe Tim Wellens Tom Dumoulin Kenneth Vanbilsen Garmin-Sharp

Klasyfikacje końcoweEdytuj

Klasyfikacja generalnaEdytuj

Zawodnik Zespół Czas
1   Tim Wellens   Lotto-Belisol 25h 30' 15"
2   Lars Boom Belkin + 7″
3   Tom Dumoulin   Giant-Shimano + 13″
4   Andrij Hrywko Astana Pro Team + 33″
5   Greg Van Avermaet BMC Racing Team + 34″
6   Geraint Thomas Team Sky + 38"
7   Philippe Gilbert BMC Racing Team + 48"
8   Jens Keukeleire Orica GreenEDGE + 58"
9   Sebastian Langeveld Garmin-Sharp + 1' 04"
10   Marco Marcato Cannondale + 1' 11"

Klasyfikacja punktowaEdytuj

Zawodnik Zespół Punkty
1   Tom Dumoulin   Giant-Shimano 87
2   Lars Boom Belkin 86
3   Matteo Trentin Omega Pharma-Quick Step 53
4   Greg Van Avermaet BMC Racing Team 52
5   Geraint Thomas Team Sky 52

Klasyfikacja kombinowanaEdytuj

Zawodnik Zespół Punkty
1   Kenneth Vanbilsen   Topsport Vlaanderen 64
2   Laurens De Vreese Wanty-Groupe Gobert 40
3   Matteo Trentin Omega Pharma-Quick Step 31
4   Gatis Smukulis Team Katusha 29
5   Pawieł Brutt Team Katusha 25

Klasyfikacja drużynowaEdytuj

Zespół Czas
1   Garmin-Sharp   76h 38' 53"
2   BMC Racing Team + 4' 10"
3   Belkin Pro Cycling Team + 5' 27"
4   Lotto-Belisol + 7' 00"
5   Team Katusha + 7' 31"