Indywidualne Mistrzostwa Świata w Long Tracku 1975

Indywidualne Mistrzostwa Świata na długim torze 1975 – zawody żużlowe, mające na celu wyłonienie medalistów indywidualnych mistrzostw świata na długim torze w sezonie 1975. W finale zwyciężył, po raz drugi w karierze, Niemiec Egon Müller.

Indywidualne Mistrzostwa Świata w Longtracku 1975
1974 1976
Dyscyplina

żużel

Szczegóły turnieju
I miejsce

złoto Egon Müller

II miejsce

srebro Ivan Mauger

III miejsce

brąz Ole Olsen

Terminarz edytuj

Rundy kwalifikacyjne edytuj

Rundy kwalifikacyjne (awans: miejsca 1–9)
Jübek Vilshofen an der Donau Scheeßel Mühldorf am Inn
  1.   Hans Wassermann – 24
  2.   Ivan Mauger – 22
  3.   Anders Michanek – 18
  4.   Barry Briggs – 12
  5.   Gottfried Schwarze – 12
  6.   Stanislav Kubíček – 11
  7.   Joachim Kall – 11
  8.   Hans Utterström – 11
  9.   Ab de Groot – 11

  1.   Per Hansen – 11
  2.   Rauli Makinen – 7
  3.   Evzen Erban – 6
  4.   Bertus Schenkel – 5
  5.   Kjell Skjaveland – 5
  6.   Sven Sigurd – 3
  7.   Steen Rasmussen – 3
  8.   Tormod Langli – 3
  9.   Håkan Storm – 0
  1.   Kristian Præstbro – 19
  2.   Peter Collins – 18
  3.   Jiří Štancl – 18
  4.   Edgar Stangeland – 18
  5.   Wilhelm Duden – 15
  6.   Josef Wiesböck – 13
  7.   Philippe Bussy – 13
  8.   Petr Ondrašík – 12
  9.   Sture Lindblom – 10

  1.   Bernt Hörnfeldt – 10
  2.   Bent Nørregaard Jensen – 9
  3.   Tony Steggles – 6
  4.   Josef Haider – 4
  5.   Franz Kolbeck – 4
  6.   Dave Jessup – 3
  7.   Franz Lang – 2
  8.   Miroslav Drobny – 1
  9.   Walter Detter – 1
  10.   Otto Lantenhammer – 0
  11.   Oyvind S. Berg – 0
  1.   Egon Müller – 24
  2.   Runo Wedin – ?
  3.   Don Godden – ?
  4.   Hans Zierk – 17
  5.   Václav Verner – 13
  6.   Jan Jacobsen – 12
  7.   Conny Samuelsson – 11
  8.   Søren Christensen – 11
  9.   Dagfinn Dahl – 8

  1.   Olavi Turunen – 7
  2.   Petr Kučera – 5
  3.   Chris Baybutt – 4
  4.   Walter Grubmüller – 3
  5.   Jan Käter – 3
  6.   Hubert Fischbacher – 1
  7.   Joe Hughes – 1
  8.   Preben Rosenkilde – 0
  1.   Ole Olsen – 22
  2.   Christoph Betzl – 22
  3.   Kurt Wede Petersen – 15
  4.   Manfred Poschenrieder – 15
  5.   Jan Holub – 14
  6.   Günther Walla – 13
  7.   Georg Hack – 12
  8.   Zdeněk Kudrna – 12
  9.   Mike Beaumont – 11

  1.   Francesco Barbetta – 8
  2.   Jon Ødegaard – 7
  3.   Bernard Tison – 6
  4.   Ferenc Radacsi – 5
  5.   Josef Angern – 4
  6.   Luigi Brendolan – 4
  7.   Janos Szoke – 1
  8.   Leopold Cernuska – 0
  9.   Leif Rasmussen – 0

Półfinały edytuj

Półfinały (awans: miejsca 1–8)
Aalborg Mariańskie Łaźnie
  1.   Egon Müller – 22
  2.   Ole Olsen – 20
  3.   Christoph Betzl – 19
  4.   Runo Wedin – 16
  5.   Hans Zierk – 14
  6.   Zdeněk Kudrna – 14
  7.   Manfred Poschenrieder – 11
  8.   Don Godden – 11

  1.   Václav Verner – 8
  2.   Mike Beaumont – 8
  3.   Conny Samuelsson – 7
  4.   Jan Jacobsen – 6
  5.   Georg Hack – 6
  6.   Søren Christensen – 5
  7.   Francesco Barbetta – 3
  8.   Kurt Wede Petersen – 3
  9.   Timo Laine – 2
  10.   Jan Holub – 2
  11.   Dagfinn Dahl – 0
  1.   Ivan Mauger – 20
  2.   Kristian Præstbro – 20
  3.   Barry Briggs – 20
  4.   Anders Michanek – 17
  5.   Jiří Štancl – 16
  6.   Edgar Stangeland – 12
  7.   Joachim Kall – 12
  8.   Peter Collins – 10

  1.   Hans Wassermann – 9
  2.   Philippe Bussy – 8
  3.   Stanislav Kubíček – 7
  4.   Gottfried Schwarze – 7
  5.   Wilhelm Duden – 4
  6.   Sture Lindblom – 4
  7.   Petr Ondrašík – 3
  8.   Hans Utterström – 3
  9.   Ab de Groot – 2
  10.   Bernt Hörnfeldt – 0

Finał edytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Egon Müller   RFN 27 (3,6,6,6,6)
2 Ivan Mauger   Nowa Zelandia 22 (2,6,4,6,4)
3 Ole Olsen   Dania 19 (6,6,4,0,3)
4 Barry Briggs   Nowa Zelandia 19 (6,4,6,3,0)
5 Christoph Betzl   RFN 17 (6,3,3,4,1)
6 Anders Michanek   Szwecja 13 (3,4,0,4,2)
7 Hans Wassermann   RFN 11 (4,3,3,1)
8 Don Godden   Wielka Brytania 11 (4,2,2,3)
9 Peter Collins   Wielka Brytania 11 (1,4,4,2)
10 Manfred Poschenrieder   RFN 9 (4,3,2,0)
11 Jiří Štancl   Czechosłowacja 9 (0,1,6,2)
12 Václav Verner   Czechosłowacja 8 (2,2,3,1)
13 Hans Zierk   RFN 5 (3,1,1)
14 Joachim Kall   RFN 4 (2,0,2)
15 Vlado Kocuvan   Jugosławia 4 (1,2,1)
16 Runo Wedin   Szwecja 2 (1,1,0)
17 Kristian Præstbro   Dania 1 (0,0,1)
18 Stefan Kekec   Jugosławia 0 (0,0,0)

Uwagi:

Bieg po biegu edytuj

  1. Betzl, Wassermann, Michanek, Verner, Wedin, Štancl
  2. Olsen, Godden, Müller, Mauger, Collins, Præstbro
  3. Briggs, Poschenrieder, Zierk, Kall, Kocuvan, Kekec
  4. Mauger, Michanek, Poschenrieder, VVerner, Zierk, Præstbro
  5. Olsen, Collins, Betzl, Kocuvan, Wedin, Kekec
  6. Müller, Briggs, Wassermann, Godden, Štancl, Kall
  7. Briggs, Collins, Betzl, Godden, Zierk, Michanek
  8. Müller, Mauger, Wassermann, Poschenrieder, Kocuvan, Wedin
  9. Štancl, Olsen, Verner, Kall, Præstbro, Kekec
  10. Półfinał #1: Müller, Betzl, Godden, Collins, Verner, Olsen
  11. Półfinał #2: Mauger, Michanek, Briggs, Štancl, Wassermann, Poschenrieder
  12. Finał: Müller, Mauger, Olsen, Michanek, Betzl, Briggs

Uwagi:

  • do półfinałów zakwalifikowało się 12 zawodników z największą liczbą punktów po części zasadniczej
  • w finale wystąpiło 6 zawodników z największą liczbą punktów po części zasadniczej i półfinałach: Müller (21), Briggs (19), Mauger (18), Olsen (16), Betzl (16), Michanek (11)

Bibliografia edytuj