Lekkoatletyka na Igrzyskach Panamerykańskich 1999

Zawody lekkoatletyczne na Igrzyskach Panamerykańskich 1999 w Winnipeg odbyły się w dniach 24–30 lipca.

Lekkoatletyka na Igrzyskach Panamerykańskich 1999
Igrzyska Panamerykańskie 1999
Winnipeg
Mar del Plata 1995 Santo Domingo 2003
Miejsce University Stadium
Data 24 – 30 lipca 1999
Liczba konkurencji 46
Liczba zawodników 446

Po raz pierwszy rozegrano zawody kobiet w skoku o tyczce , a także w chodzie na 20 kilometrów, który zastąpił chód na 10 000 metrów.

RezultatyEdytuj

CR – rekord igrzysk | NR – rekord kraju
AR – rekord kontynentu | PB – rekord życiowy

MężczyźniEdytuj

Konkurencja:   1. miejsce Rezultat   2. miejsce Rezultat   3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Bernard Williams 10,08   Freddy Mayola 10,09   Claudinei da Silva 10,13
Bieg na 200 m   Claudinei da Silva 20,30   Curtis Perry 20,58   Sebastián Keitel 20,82
Bieg na 400 m   Gregory Haughton 44,59   Danny McCray 44,83   Alejandro Cárdenas 44,92
Bieg na 800 m   Johnny Gray 1:45,38   Norberto Téllez 1:45,40   Zach Whitmarsh 1:45,94
Bieg na 1500 m   Graham Hood 3:41,20   Michael Stember 3:41,96   Hudson de Souza 3:42,18
Bieg na 5000 m   David Galván 13:42,04   Elenilson da Silva 13:43,13   Jeff Schiebler 13:43,66
Bieg na 10 000 m   Elenilson da Silva 28:43,50   David Galván 28:44,03   Pete Julian 28:44,55
Maraton   Vanderlei de Lima 2:17:20   Rubén Maza 2:19:56   Éder Fialho 2:20:09
Bieg na 110 m przez płotki   Anier García 13,17 CR   Yoel Hernández 13,24   Eugene Swift 13,41
Bieg na 400 m przez płotki   Eronilde de Araújo 48,23 CR   Eric Thomas 48,40   Torrance Zellner 48,45
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Joël Bourgeois 8:35,03   Francis O’Neill 8:35,73   Jean-Nicolas Duval 8:39,52
Sztafeta 4 × 100 m   Brazylia
Raphael de Oliveira
Claudinei da Silva
Édson Ribeiro
André da Silva
38,18 CR   Kanada
Trevino Betty
Donovan Bailey
Glenroy Gilbert
Bradley McCuaig
38,49   Jamajka
Dwight Thomas
Garth Robinson
Patrick Jarrett
Christopher Williams
38,82
Sztafeta 4 × 400 m   Jamajka
Michael McDonald
Gregory Haughton
Danny McFarlane
Davian Clarke
Paston Coke[1]
2:57,97 CR   Brazylia
Sanderlei Parrela
Claudinei da Silva
Anderson dos Santos
Eronilde de Araújo
Cleverson da Silva[1]
2:58,56   Stany Zjednoczone
Danny McCray
Deon Minor
Torrance Zellner
Alvin Harrison
3:00,94
Chód na 20 km   Bernardo Segura 1:20:17   Daniel García 1:20:28   Jefferson Pérez 1:20:46
Chód na 50 km   Joel Sánchez 4:06:31   Carlos Mercenario 4:09:48   Philip Dunn 4:13:45
Skok wzwyż[2]   Kwaku Boateng
  Mark Boswell
2,25   Charles Clinger 2,25
Skok o tyczce   Pat Manson 5,60   Scott Hennig 5,55   Jason Pearce 5,30
Skok w dal   Iván Pedroso 8,52   Kareem Streete-Thompson 8,12   Luis Felipe Méliz 8,06
Trójskok   Yoelbi Quesada 17,19   LaMark Carter 17,09   Michael Calvo 17,03
Pchnięcie kulą   Brad Mears 19,93   Jamie Beyer 18,95   Uziel Muñoz 18,74
Rzut dyskiem   Anthony Washington 64,25   Alexis Elizalde 61,99   Jason Tunks 61,75
Rzut młotem   Lance Deal 79,61 CR   Kevin McMahon 73,41   Juan Ignacio Cerra 70,68
Rzut oszczepem   Emeterio González 77,46   Máximo Rigondeaux 76,24   Tom Petranoff 75,95
Dziesięciobój   Chris Huffins 8170 pkt. CR   Dan Steele 8070 pkt.   Raúl Duany 7730 pkt.

KobietyEdytuj

Konkurencja:   1. miejsce Rezultat   2. miejsce Rezultat   3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Chandra Sturrup 11,10   Angela Williams 11,16   Peta-Gaye Dowdie 11,20
Bieg na 200 m   Debbie Ferguson 22,83   Lucimar de Moura 23,03   Felipa Palacios 23,05
Bieg na 400 m   Ana Guevara 50,91   Michelle Collins 51,21   Claudine Williams 51,58
Bieg na 800 m   Letitia Vriesde 1:59,95   Zulia Calatayud 2:00,67   Meredith Valmon 2:01,51
Bieg na 1500 m   Marla Runyan 4:16,86   Leah Pells 4:16,86   Stephanie Best 4:18,44
Bieg na 5000 m   Adriana Fernández 15:56,57   Bertha Sánchez 15:59,04   Blake Phillips 15:59,77
Bieg na 10 000 m   Nora Rocha 32:56,51   Stella Castro 33:05,97 NR   Tina Connelly 33:27,87
Maraton   Érika Olivera 2:37:41 CR   Iglandini González 2:40:06   Viviany de Oliveira 2:40:55
Bieg na 100 m przez płotki   Aliuska López 12,76 CR   Maurren Maggi 12,86   Miesha McKelvy 12,91
Bieg na 400 m przez płotki   Daimí Pernía 53,44 CR   Andrea Blackett 53,98   Michelle Johnson 54,22
Sztafeta 4 × 100 m   Jamajka
Kerry-Ann Richards
Aleen Bailey
Beverly Grant
Peta-Gaye Dowdie
42,62 CR   Stany Zjednoczone
Shelia Burrell
Passion Richardson
Angela Williams
Torri Edwards
43,27   Kuba
Misleidys Lazo
Idalia Hechavarría
Mercedes Carnesolta
Virgen Benavides
43,52
Sztafeta 4 × 400 m   Kuba
Julia Duporty
Zulia Calatayud
Idalmis Bonne
Daimí Pernía
3:26,70   Stany Zjednoczone
Shanelle Porter
Yulanda Nelson
Michelle Collins
Andrea Anderson
3:27,50   Barbados
Joanne Durant
Andrea Blackett
Melissa Straker
Tanya Oxley
3:30,72
Chód na 20 km   Graciela Mendoza 1:34:19 CR   Rosario Sánchez 1:34:46   Michelle Rohl 1:35:22
Skok wzwyż[3]   Solange Witteveen 1,88   Luciane Dambacher 1,85   Nicole Forrester 1,85
Skok o tyczce   Alejandra García 4,30 CR   Kellie Suttle 4,25   Déborah Gyurcsek 4,15
Skok w dal   Maurren Maggi 6,59   Angela Brown 6,51   Elva Goulbourne 6,41
Trójskok   Yamilé Aldama 14,77 CR   Suzette Lee 14,09   Magdelín Martínez 13,98
Pchnięcie kulą   Connie Price-Smith 19,06   Yumileidi Cumbá 18,67   Terri Tunks 18,03
Rzut dyskiem   Elisangela Adriano 60,92   Aretha Hill 59,06   Kris Kuehl 57,21
Rzut młotem   Dawn Ellerbe 65,36 CR   Yipsi Moreno 63,03   Caroline Wittrin 61,28
Rzut oszczepem   Osleidys Menéndez 65,85   Xiomara Rivero 62,46   Laverne Eve 61,24
Siedmiobój   Magalys García 6290 pkt. CR   Shelia Burrell 6244 pkt.   Nicole Haynes 6000 pkt.

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Miejsce Państwo  
Złoto
 
Srebro
 
Brąz
 
Razem
1   Stany Zjednoczone 10 18 16 44
2   Kuba 10 9 5 24
3   Brazylia 7 5 4 16
4   Meksyk 7 4 1 12
5   Kanada 4 2 9 15
6   Jamajka 3 1 4 8
7   Argentyna 2 0 1 3
  Bahamy 2 0 1 3
9   Chile 1 0 1 2
10   Surinam 1 0 0 1
11   Kolumbia 0 3 1 4
12   Barbados 0 1 1 2
13   Kajmany 0 1 0 1
  Wenezuela 0 1 0 1
15   Ekwador 0 0 1 1
  Urugwaj 0 0 1 1
Razem 47 45 46 138

PrzypisyEdytuj

  1. a b Biegł w eliminacjach.
  2. Pierwotnie na pierwszym miejscu został sklasyfikowany Javier Sotomayor z Kuby z rezultatem 2,30 m, ale jego wyniki anulowano po wykryciu niedozwolonego dopingu (kokainy) w organizmie zawodnika.
  3. Pierwotnie na pierwszym miejscu została sklasyfikowana Juana Arrendel z Dominikany z rezultatem 1,93 m, ale jej wyniki anulowano po wykryciu niedozwolonego dopingu (stanozololu) w organizmie zawodniczki.

BibliografiaEdytuj