Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 1987

60. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1987 odbyły się w austriackim mieście Villach, w dniach 16 września 1987 roku. Były to pierwsze mistrzostwa w historii, na których rozegrano drużynową jazdę na czas kobiet.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 1987
1986 1988
Data 1–6 września 1987
Gospodarz Austria Villach, Austria
Organizator UCI
Liczba konkurencji 5

MedaliściEdytuj

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Klasyfikacja mężczyzn
Wyścig zawodowców ze startu wspólnego
276,0 km – (6 września)
  Stephen Roche 6:50:02   Moreno Argentin + 0:01   Juan Fernández + 0:01
Wyścig amatorów ze startu wspólnego
180,0 km – (5 września)
  Richard Vivien 4:12:47   Hartmut Bölts + 0:00   Alex Pedersen + 0:00
Drużynowa jazda na czas
100,0 km – (2 września)
  Włochy
Roberto Fortunato
Eros Poli
Mario Scirea
Flavio Vanzella
1:57:42   ZSRR
Wiktor Klimow
Asiat Saitow
Igor Sumnikow
Jewhen Zahrebelny
+ 0:12   Austria
Helmut Wechselberger
Bernhard Rassinger
Mario Traxl
Johann Lienhart
+ 0:59
Klasyfikacja kobiet
Wyścig ze startu wspólnego
72,0 km – (4 września)
  Jeannie Longo 1:46:40   Heleen Hage + 0:12   Connie Meyer + 0:12
Drużynowa jazda na czas
50,0 km – (1 września)
  ZSRR
Ałła Jakowlewa
Nadieżda Kibardina
Tamara Polakowa
Lubow Pugowicznikowa
1:05:53   Stany Zjednoczone
Inga Thompson
Sue Ehlers
Jane Marshall
Leslie Schenk
+ 0:05   Włochy
Francesca Galli
Roberta Bonanomi
Imelda Chiappa
Monica Bandini
+ 0:49

SzczegółyEdytuj

Wyścig ze startu wspólnego zawodowcówEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Czas
  Stephen Roche   Irlandia 6:50:02
  Moreno Argentin   Włochy + 0:01
  Juan Fernández   Hiszpania + 0:01
4 Rolf Gölz   RFN + 0:01
5 Sean Kelly   Irlandia + 0:01
6 Steven Rooks   Holandia + 0:01
7 Teun van Vliet   Holandia + 0:01
8 Rolf Sørensen   Dania + 0:01
9 Erik Breukink   Holandia + 0:01
10 Claude Criquielion   Belgia + 0:01
24 Czesław Lang   Polska + 0:40
34 Lech Piasecki   Polska + 0:40

Wyścig ze startu wspólnego amatorówEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Czas
  Richard Vivien   Francja 4:12:47
  Hartmut Bölts   RFN + 0:00
  Alex Pedersen   Dania + 0:00
4 Andrzej Mierzejewski   Polska + 0:00
5 Mario Kummer   NRD + 0:00
6 Luděk Štyks   Czechosłowacja + 0:00
7 Deno Davie   Wielka Brytania + 0:00
8 Wiktor Klimow   ZSRR + 0:00
9 Tommy Nielsen   Dania + 0:00
10 Jari Lähde   Finlandia + 0:00
31 Andrzej Serediuk   Polska + 0:00
72 Zenon Jaskuła   Polska + 0:00
74 Marek Leśniewski   Polska + 0:00
91 Sławomir Krawczyk   Polska + 4:38

Wyścig ze startu wspólnego kobietEdytuj

Medal Zawodniczka Narodowość Czas
  Jeannie Longo   Francja 1:46:40
  Heleen Hage   Holandia + 0:12
  Connie Meyer   Holandia + 0:12
4 Agnes Dusart   Belgia + 0:12
5 Lisa Brambani   Wielka Brytania + 0:12
6 Unni Larsen   Norwegia + 0:12
7 Monica Bandini   Włochy + 0:12
8 Luisa Seghezzi   Włochy + 0:12
9 Kathleen Shannon   Australia + 0:12
10 Sally Zack   Stany Zjednoczone + 0:12

Drużynowa jazda na czas amatorówEdytuj

Medal Zawodnicy Narodowość Czas
  Roberto Fortunato
Eros Poli
Mario Scirea
Flavio Vanzella
  Włochy 1:57:42
  Wiktor Klimow
Asiat Saitow
Igor Sumnikow
Jewhen Zahrebelny
  ZSRR + 0:12
  Helmut Wechselberger
Bernhard Rassinger
Mario Traxl
Johann Lienhart
  Austria + 0:59
4 Laurent Bezault
Pascal Lance
Eric Heulot
Thierry Laurent
  Francja + 2:08
5 Bernd Gröne
Ernst Christl
Remig Stumpf
Hartmut Bölts
  RFN + 2:25
6 Falk Boden
Uwe Raab
Uwe Ampler
Mario Kummer
  NRD + 2:47
7 Andrzej Sypytkowski
Andrzej Mierzejewski
Marek Leśniewski
Zenon Jaskuła
  Polska + 3:45
8 Atle Kvålsvoll
Olaf Lurvik
Morten Sæther
Jørn Skaane
  Norwegia + 3:50
9 Milan Křen
Vladimír Hrůza
Lubomír Bruda
Jozef Regec
  Czechosłowacja + 4:33
10 Björn Johansson
Michel Lafis
Magnus Knutsson
Michael Andersson
  Szwecja + 5:26

Drużynowa jazda na czas kobietEdytuj

Medal Zawodniczki Narodowość Czas
  Ałła Jakowlewa
Nadieżda Kibardina
Tamara Polakowa
Lubow Pogowicznikowa
  ZSRR 1:05:53
  Inga Thompson
Sue Ehlers
Jane Marshall
Leslie Schenk
  Stany Zjednoczone + 0:05
  Francesca Galli
Roberta Bonanomi
Imelda Chiappa
Monica Bandini
  Włochy + 0:49
4 Mieke Havik
Heleen Hage
Petra de Bruin
Thea van Rijnsoever
  Holandia + 2:13
5 Marion Levin
Helena Normann
Paula Westher
Christina Vosveld
  Szwecja + 2:41
6 Sara Neil
Kelly Ann Way
Judy Latoski
Geneviève Brunet
  Kanada + 3:16
7 Dominique Damiani
Valérie Simonnet
Cécile Odin
Virginie Lafargue
  Francja + 3:26
8 Ines Varenkamp
Ute Enzenauer
Jutta Niehaus
Heidi Matwew
  RFN + 4:32
9 Sue Golder
Karen Holiday
Sarah Holland
Yvonne Sprey
  Nowa Zelandia + 5:21
10 Elizabeth Hepple
Robyn Battison
Donna Rae
Donna Gould
  Australia + 5:28

Tabela medalowaEdytuj

Miejsce Reprezentacja  
Złoto
 
Srebro
 
Brąz
 
Razem
1   Francja 2 0 0 2
2   Włochy 1 1 1 3
3   ZSRR 1 1 0 2
4   Irlandia 1 0 0 1
5   Holandia 0 1 1 2
6   RFN 0 1 0 1
  Stany Zjednoczone 0 1 0 1
8   Austria 0 0 1 1
  Dania 0 0 1 1
  Hiszpania 0 0 1 1

Linki zewnętrzneEdytuj