Otwórz menu główne

Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1985

Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1985 – 17. edycja mistrzostw Europy w pływaniu, które odbyły się w dniach 4–11 sierpnia 1985 roku w Sofii. Oprócz konkurencji pływackich przeprowadzonych na basenie 50-metrowym zawodnicy rywalizowali także w skokach do wody, pływaniu synchronicznym i piłce wodnej. Po raz pierwszy w historii mistrzostw wśród kobiet rozegrano turniej piłki wodnej i odbył się on w Oslo.

Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1985
1983 1987
Data 4–11 sierpnia 1985
Miejscowość Ludowa Republika Bułgarii Sofia
Organizator Europejska Federacja Pływacka (LEN)
Liczba konkurencji 39

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Miejsce Państwo  
Złoto
 
Srebro
 
Brąz
 
Razem
1.   NRD 17 17 6 40
2.   ZSRR 7 4 6 17
3.   RFN 6 4 7 17
4.   Wielka Brytania 2 3 1 6
5.   Francja 2 2 0 4
6.   Węgry 2 1 0 3
7.   Bułgaria 1 2 4 7
8.   Holandia 1 1 6 8
9.   Austria 1 0 1 2
10.   Szwecja 0 1 3 4
11.   Czechosłowacja 0 1 1 2
12.   Dania 0 1 0 1
  Portugalia 0 1 0 1
  Jugosławia 0 1 0 1
15.   Włochy 0 0 2 2
  Szwajcaria 0 0 2 2
Razem 39 39 39 117

WynikiEdytuj

PływanieEdytuj

MężczyźniEdytuj

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodnik Czas Zawodnik Czas Zawodnik Czas
Styl dowolny
100 metrów Stéphan Caron
  Francja
50,20 Jörg Woithe
  NRD
50,38 Stefan Volery
  Szwajcaria
50,70
200 metrów Michael Groß
  RFN
1:47,95 Sven Lodziewski
  NRD
1:49,99 Tommy Werner
  Szwecja
1:50,04
400 metrów Uwe Dassler
  NRD
3:51,52 Sven Lodziewski
  NRD
3:51,54 Rainer Henkel
  RFN
3:51,79
1500 metrów Uwe Dassler
  NRD
15:08,56 Rainer Henkel
  RFN
15:10,34 Stefan Pfeiffer
  RFN
15:20,67
Styl grzbietowy
100 metrów Igor Polanski
  ZSRR
55,24   Dirk Richter
  NRD
56,02 Siergiej Zabołotnow
  ZSRR
56,88
200 metrów Igor Polanski
  ZSRR
1:58,50 Siergiej Zabołotnow
  ZSRR
2:01,88 Frank Baltrusch
  NRD
2:02,57
Styl klasyczny
100 metrów Adrian Moorhouse
  Wielka Brytania
1:02,99 Rolf Beab
  RFN
1:03,38 Dmitrij Wołkow
  ZSRR
1:03,59
200 metrów Dmitrij Wołkow
  ZSRR
2:19,53 Alexandre Yokochi
  Portugalia
2:19,63 Étienne Dagon
  Szwajcaria
2:19,69
Styl motylkowy
100 metrów Michael Groß
  RFN
54,02 Andy Jameson
  Wielka Brytania
54,30 Marcel Gery
  Czechosłowacja
54,86
200 metrów Michael Groß
  RFN
1:56,65   Benny Nielsen
  Dania
1:58,80 Frank Drost
  Holandia
2:00,16
Styl zmienny
200 metrów Tamás Darnyi
  Węgry
2:03,23 Josef Hladký
  Czechosłowacja
2:04,13 Peter Bermel
  RFN
2:04,47
400 metrów Tamás Darnyi
  Węgry
4:20,70 Wadim Jaroszczuk
  ZSRR
4:21,54 Raik Hannemann
  NRD
4:26,33
Sztafety
4 × 100 metrów stylem dowolnym   RFN
Alexander Schowtka
Thomas Fahrner
Dirk Korthals
Michael Groß
3:22,18   NRD
Dirk Richter
Sven Lodziewski
Lars Hinneburg
Jörg Woithe
3:22,32   Szwecja
Tommy Werner
Michael Söderlund
Bengt Baron
Per Johansson
3:22,41
4 × 200 metrów stylem dowolnym   RFN
Alexander Schowtka
Michael Groß
André Schadt
Thomas Fahrner
7:19,23   Szwecja
Anders Holmertz
Per Johansson
Michael Söderlund
Tommy Werner
7:25,69   Holandia
Edsard Schlingemann
Hans Kroes
Patrick Dybiona
Frank Drost
7:32,82
4 × 100 metrów stylem zmiennym   RFN
Thomas Lebherz
Rolf Beab
Michael Groß
Alexander Schowtka
3:43,59   NRD
Dirk Richter
Ingo Grzywotz
Thomas Dressler
Jörg Woithe
3:45,35   Włochy
Mauro Marini
Gianni Minervini
Fabrizio Rampazzo
Andrea Ceccarini
3:46,09

KobietyEdytuj

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodniczka Czas Zawodniczka Czas Zawodniczka Czas
Styl dowolny
100 metrów Heike Friedrich
  NRD
55,71 Manuela Stellmach
  NRD
55,77 Conny van Bentum
  Holandia
56,33
200 metrów Heike Friedrich
  NRD
1:59,55 Manuela Stellmach
  NRD
1:59,88 Wanja Argirowa
  Bułgaria
2:02,62
400 metrów Astrid Strauss
  NRD
4:09,22 Anke Möhring
  NRD
4:10,55 Jelena Diendiebierowa
  ZSRR
4:14,44
800 metrów Astrid Strauss
  NRD
8:32,45 Sarah Hardcastle
  Wielka Brytania
8:32,57 Anke Möhring
  NRD
8:40,82
Styl grzbietowy
100 metrów Birte Weigang
  NRD
1:02,16 Kathrin Zimmermann
  NRD
1:02,60 Natalija Szybajewa
  ZSRR
1:03,12
200 metrów Cornelia Sirch
  NRD
2:10,89 Kathrin Zimmermann
  NRD
2:12,43 Jolanda de Rover
  Holandia
2:15,06
Styl klasyczny
100 metrów Sylvia Gerasch
  NRD
1:08,62 Silke Hörner
  NRD
1:08,95 Tanja Bogomiłowa
  Bułgaria
1:09,46
200 metrów Tanja Bogomiłowa
  Bułgaria
2:28,57 Sylvia Gerasch
  NRD
2:29,02 Silke Hörner
  NRD
2:29,82
Styl motylkowy
100 metrów Kornelia Gressler
  NRD
59,46 Birte Weigang
  NRD
1:00,45 Tatjana Kurnikowa
  ZSRR
1:01,73
200 metrów Jacqueline Alex
  NRD
2:11,78 Kornelia Gressler
  NRD
2:11,87 Petra Zindler
  RFN
2:14,62
Styl zmienny
200 metrów Kathleen Nord
  NRD
2:16,07 Sonja Błagoewa
  Bułgaria
2:17,35 Susanne Börnike
  NRD
2:17,95
400 metrów Kathleen Nord
  NRD
4:47,08 Cornelia Sirch
  NRD
4:48,73 Sonja Błagoewa
  Bułgaria
4:50,69
Sztafety
4 × 100 metrów stylem dowolnym   NRD
Astrid Strauss
Karen König
Manuela Stellmach
Heike Friedrich
3:44,48   RFN
Iris Zscherpe
Susanne Schuster
Christiane Pielke
Karin Seick
3:47,38   Holandia
Conny van Bentum
Ilse Oegama
Karin Brienesse
Annemarie Verstappen
3:48,59
4 × 200 metrów stylem dowolnym   NRD
Astrid Strauss
Karen König
Manuela Stellmach
Heike Friedrich
8:03,82   Holandia
Jolande van der Meer
Ilse Oegama
Mildred Muis
Conny van Bentum
8:15,14   Szwecja
Suzanne Nilsson
Maria Kardum
Agneta Eriksson
Eva Nyberg
8:15,15
4 × 100 metrów stylem zmiennym   NRD
Birte Weigang
Sylvia Gerasch
Kornelia Gressler
Heike Friedrich
4:06,93   ZSRR
Natalija Szybajewa
Swietłana Kuzmina
Tatjana Kurnikowa
Jelena Diendiebierowa
4:11,32   Bułgaria
Bistra Gospodinowa
Tanja Bogomiłowa
Radowesta Pironkowa
Wanja Argirowa
4:11,92

Skoki do wodyEdytuj

MężczyźniEdytuj

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodnik Wynik Zawodnik Wynik Zawodnik Wynik
Trampolina 3 m Nikołaj Droszin
  ZSRR
635,52 Petar Georgiew
  Bułgaria
604,98 Dieter Dörr
  RFN
592,89
Wieża 10 m Thomas Knuths
  NRD
581,46 Albin Killat
  RFN
579,63 Domenico Rinaldo
  Włochy
561,30

KobietyEdytuj

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodniczka Wynik Zawodniczka Wynik Zawodniczka Wynik
Trampolina 3 m Żanna Cyrulnikowa
  ZSRR
514,32 Irina Sidorowa
  ZSRR
476,70 Brita Baldus
  NRD
471,02
Wieża 10 m Anżeła Stasiulewicz
  ZSRR
414,27 Ramona Pätow-Wenzel
  NRD
400,62 Ałła Łobankina
  ZSRR
388,95

Pływanie synchroniczneEdytuj

KobietyEdytuj

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodniczka Wynik Zawodniczka Wynik Zawodniczka Wynik
Solo Carolyn Wilson
  Wielka Brytania
184,634 Muriel Hermine
  Francja
182,467 Alexandra Worisch
  Austria
180,000
Duety   Austria
Eva-Maria Edinger
Alexandra Worisch
180,642   Francja
Muriel Hermine
Pascale Besson
179,133   Wielka Brytania
Amanda Dodd
Carolyn Wilson
177,767
Zespół   Francja 171,379   Wielka Brytania 170,192   Holandia 167,787

Piłka wodnaEdytuj

MężczyźniEdytuj

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zespół   ZSRR   Jugosławia   RFN

KobietyEdytuj

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zespół   Holandia   Węgry   RFN

BibliografiaEdytuj