Okram Ibobi Singh

hinduski polityk

Okram Ibobi Singh (ur. 19 czerwca 1948[1]) – indyjski polityk, długoletni premier stanowy Manipuru.

Okram Ibobi Singh
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 czerwca 1948
Athokpam
Zawód, zajęcie polityk
Stanowisko premier stanowy Manipuru (2002-2017)

ŻyciorysEdytuj

Urodził się w Athokpam w dystrykcie Thoubal w ubogiej, wielodzietnej rodzinie rolniczej. Należy do grupy etnicznej Meitei, głównej grupy etnicznej Manipuru. Ukończył D.M. College w stołecznym Imphal. Na początku lat 80. zaangażował się w życie polityczne[2]. Do stanowego parlamentu dostał się po raz pierwszy w 1984, jako kandydat niezależny[3]. Wkrótce (1985)[4] związał się z Indyjskim Kongresem Narodowym. Mandat do Zgromadzenia Ustawodawczego odnawiał kolejno w 1990[5], 2002, 2007, 2012 i 2017[6]. Awansował w stanowych strukturach partii, 10 grudnia 1999 mianowany jej szefem w Manipurze. Pełnił szereg funkcji w manipurskim aparacie władzy, od listopada 1985 do stycznia 1988 kierował radą ds. rękodzieła i przemysłu obszarów wiejskich, następnie był ministrem mieszkalnictwa oraz ministrem przemysłu[7]. W marcu 2002 został stanowym premierem[8]. Rządem kierował do marca 2017. Następnie lider opozycji w manipurskiej legislatywie[9].

Jest postacią wzbudzającą liczne kontrowersje, niejednoznaczną i skomplikowaną. Z jednej strony przypisuje mu się ustabilizowanie sytuacji politycznej w Manipurze, i to pomimo tego, iż rządy swe rozpoczynał u szczytu wpływów manipurskich ruchów separatystycznych. Z drugiej jednakże wskazuje się na liczne zabójstwa dokonywane przez policję za jego rządów[10]. Administracyjne decyzje polityka, takie jak arbitralne utworzenie siedmiu nowych dystryktów na kilka miesięcy przez wyborami z 2017, również wywołały szeroki sprzeciw społeczny[11].

Przetrwał kilka prób zamachu na swoje życie[12]. Poślubił Landhoni Devi, doczekał się z nią 3 dzieci[13]. Jego małżonka[14], jak i syn również znaleźli swoje miejsce w regionalnej polityce[15], co spotkało się z krytyką oraz oskarżeniami o nepotyzm. Ze względu na uwikłanie w rozliczne przypadki korupcji bywa nazywany panem dziesięć procent[16][17].

PrzypisyEdytuj

  1. Okram Ibobi Singh (ang.). W: India Today [on-line]. indiatoday.in. [dostęp 2020-12-25].
  2. PTI: Okram Ibobi Singh proves he's the 'constant factor' in strife-torn Manipur (ang.). W: The Economic Times [on-line]. economictimes.indiatimes.com, 2017-03-11. [dostęp 2020-12-25].
  3. Iboyaima Laithangbam: Ibobi sworn in, but fight for No. 2 slot continues (ang.). W: The Hindu [on-line]. thehindu.com, 2012-03-14. [dostęp 2020-12-25].
  4. PTI: Manipur Election Results: Okram Ibobi Singh proves his mettle in strife-torn state (ang.). W: News Nation [on-line]. newsnationtv.com, 2017-03-11. [dostęp 2020-12-25].
  5. Aarthi Ramachandran: Newsmaker: Okram Ibobi Singh (ang.). W: Business Standard [on-line]. business-standard.com, 2013-06-14. [dostęp 2020-12-25].
  6. Okram Ibobi Singh (ang.). W: One India [on-line]. oneindia.com. [dostęp 2020-12-25].
  7. Hueiyen Lanpao: Political journey of Ibobi: So far, so good (ang.). W: E-pao [on-line]. e-pao.net, 2012-03-16. [dostęp 2020-12-25].
  8. Bibhu Prasad Routray: Old Regime, Old Woes (ang.). W: Outlook [on-line]. outlookindia.com, 2007-03-05. [dostęp 2020-12-25].
  9. Prasanta Mazumdar: Congress stakes claim to form govt in Manipur (ang.). W: New Indian Express [on-line]. newindianexpress.com, 2020-06-18. [dostęp 2020-12-28].
  10. Nikita Doval: Manipur elections: Will Ibobi Singh get a fourth term as CM? (ang.). W: Mint [on-line]. livemint.com, 2017-03-02. [dostęp 2020-12-25].
  11. Subhajit Sengupta: Okram Ibobi Singh: The Last Satrap at the Outpost (ang.). W: News18 [on-line]. news18.com, 2017-03-07. [dostęp 2020-12-25].
  12. Deven Kanal: Manipur Election 2017: Chief Minister Okram Ibobi Singh is the quintessential survivor (ang.). W: First Post [on-line]. firstpost.com, 2017-02-02. [dostęp 2020-12-25].
  13. PTI: Ibobi credited with bringing political stability (ang.). W: Zee News [on-line]. zeenews.india.com, 2012-03-13. [dostęp 2020-12-25].
  14. Wife joins Ibobi in House - Cong first party to get absolute majority in Manipur (ang.). W: The Telegraph [on-line]. telegraphindia.com, 2007-06-05. [dostęp 2020-12-25].
  15. Iboyaima Laithangbam: In parents’ footsteps, son to rise in Manipur (ang.). W: The Hindu [on-line]. thehindu.com, 2017-01-13. [dostęp 2020-12-25].
  16. Subhajit Sengupta: Manipur Muddle: The Importance of Being Ibobi Singh (ang.). W: News18 [on-line]. news18.com, 2017-03-10. [dostęp 2020-12-25].
  17. Sanjib Kr Baruah: Manipur CM is corrupt: WikiLeaks (ang.). W: Hindustan Times [on-line]. hindustantimes.com, 2011-03-21. [dostęp 2020-12-25].