Saim Kokona (ur. 26 lutego 1934 w Gjirokastrze) - albański operator filmowy.

Saim Kokona
Data i miejsce urodzenia

26 lutego 1934
Gjirokastra

Data śmierci

2012

Zawód

operator filmowy

Filmografia[1]

edytuj
Rok Film
1964 Qemal Stafa
1965 Takim me Arbreshët
Në rjedhën e jetës
1967 Ngadhnjim mbi vdekjen
Në gjurmët partizane
1968 Prita
1969 Njësiti guerril
1970 Guximtarët
1971 Takim me artin revolucionar kinez
Shkolla dhe rrugët e jetës
1972 Ndërgjegjja
Vështrim përmes mijëvjeçarëve
Shkolla tingujt ngjyra
1973 Brazdat
Ata quheshin Arbër
1974 Shpërthimi
Miq në festën tonë
1975 Beni ecën vetë
Kursim, kursim, kursim
1976 Pylli i lirisë
1977 Cirku në fshat
Shëmbja e idhujve
Me studentët ushtarakë
1978 Koncert në vitin 1936
1979 Balonat
Radiostacioni
1980 Sketerre 43
1981 Në prag të lirisë
1982 Dita e parë e emërimit
1983 Njeriu i mirë
Apasionata
Dritat e qytezës
1985 Taulanti kërkon një motër
Të mos heshtësh
Mondi dhe Diana
1986 Fjalë pa fund
1987 Eja!
1988 Sinjali i dashurisë
Shpresa
Babai i studentit
1990 Shpella e piratevet

Przypisy

edytuj
  1. Saim Kokona. imdb.com. (ang.).

Linki zewnętrzne

edytuj