Katarzyna Habsburżanka: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian |
m drobne redakcyjne |
||
Linia 1:
{{Władczyni infobox
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
}}
'''Katarzyna Habsburżanka''' (ur. [[15 września]] [[1533]] w [[Wiedeń|Wiedniu]], zm. [[28 lutego]] [[1572]] w [[Linz]]u) – [[polskie królowe|królowa polska]], wielka księżna litewska, córka [[władcy Niemiec|cesarza]] [[Ferdynand I Habsburg|Ferdynanda I Habsburga]] i [[Anna Jagiellonka (1503-1547)|Anny Jagiellonki]], córki [[Władysław II Jagiellończyk|Władysława II Jagiellończyka]].
== Życiorys ==
[[Plik:Katarzyna (1533-1572).jpg|thumb|left|100px|Portret kilku letniej królewny Katarzyny, lata 30.[[XVI wiek|XVI]] w.]]
17 marca 1543 został zawarty układ małżeński pomiędzy Katarzyną a księciem [[Mantua|Mantui]], [[Franciszek III Gonzaga|Franciszkiem III Gonzagą]]<ref>Z. Wdowiszewski, ''Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce'', Kraków 2005, s. 152.</ref>. Do ślubu doszło 22 października 1549. Mąż Katarzyny zmarł tragicznie zaledwie cztery miesiące po ślubie. Po śmierci męża siedemnastoletnia wdowa wróciła do [[Innsbruck]]a.
W 1552 [[Habsburgowie]] wysunęli propozycję ślubu Katarzyny z jej dawnym szwagrem, [[Władcy Polski|królem polskim]] [[Zygmunt II August|Zygmuntem Augustem]]. Katarzyna, obwiniająca króla o śmierć starszej siostry, a jego pierwszej żony [[Elżbieta Habsburżanka|Elżbiety]], nie chciała tego małżeństwa. Także sam Zygmunt, ogarnięty żalem po śmierci [[Barbara Radziwiłłówna|Barbary Radziwiłłówny]] oraz ogarnięty niechęcią do Habsburgów, niechętnie patrzył na to małżeństwo<ref name="Spórna">M. Spórna, P. Wierzbicki, ''Słownik władców Polski i pretendentów do tronu polskiego'', Kraków 2003, s. 234.</ref>.
Ostatecznie po udzieleniu Katarzynie i Zygmuntowi [[Dyspensa|dyspensy]] 20 maja 1553, doszło do zawarcia układu małżeńskiego pomiędzy przyszłymi małżonkami, podpisanego w Wiedniu 23 czerwca 1553<ref>Z. Wdowiszewski, ''Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce'', Kraków 2005, s. 153.</ref>. 29 lipca 1553 Zygmunt ożenił się z Katarzyną, a następnego dnia została ona koronowana na królową w [[Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie|katedrze wawelskiej]]<ref name="Spórna" />. W kwietniu 1554 Katarzyna ogłosiła, że jest w ciąży, jednakże w październiku oznajmiła, że do rozwiązania nie dojdzie. Wywołało to podejrzenia króla, jakoby ciąża była udawana. Po tym wydarzeniu władca odsunął się od żony. Prawdopodobnie królowa była w ciąży, gdyż na początku października przeszła krwotok<ref>M. Spórna, P. Wierzbicki, ''Słownik władców Polski i pretendentów do tronu polskiego'', Kraków 2003, s. 234–235.</ref>. W 1558, po pojawieniu się u Katarzyny oznak rodzinnej [[padaczka|padaczki]], Zygmunt całkowicie ją odtrącił<ref>M. Spórna, P. Wierzbicki, ''Słownik władców Polski i pretendentów do tronu polskiego'', Kraków 2003, s. 235.</ref>.
7 października 1566 Katarzyna wyjechała do [[Austria|Austrii]] i nigdy już nie wróciła do [[Polska|Polski]]. Początkowo mieszkała w Wiedniu, później osiadła w Linzu, gdzie zmarła 28 lutego 1572. Do 1576 zwłoki królowej spoczywały w zamku w Linzu, po czym przeniesiono je do [[Klasztor Sankt Florian|opactwa Świętego Floriana]]. Uroczysty pogrzeb królowej odbył się dopiero 25–27 września 1614 z inicjatywy cesarza [[Maciej Habsburg|Macieja Habsburga]]<ref>Z. Wdowiszewski, ''Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce'', Kraków 2005, s. 154.</ref>.
Linia 41:
Plik:Cranach the Younger Catherine of Austria.jpg|Miniatura Katarzyny Habsburżanki, warsztat [[Lucas Cranach Młodszy|Lucasa Cranacha Młodszego]], [[1555]] r.
Plik:Katarzyna Habsburżanka.jpg|Portret Katarzyny Habsburżanki, po [[1557]] r.
Plik:Stift Sankt Florian 0155.JPG|[[Klasztor Sankt Florian]] w pobliżu [[Linz]]u miejsce pochówku Katarzyny Habsburżanki
</gallery>
Linia 51:
{| width="100%" style="text-align:center; vertical-align:middle;" cellspacing="0" cellpadding="0"
|-
| colspan="2"
| colspan="2"
| colspan="2"
| colspan="2"
| colspan="2"
| colspan="2"
| colspan="2"
|-
| style="border-right:1px black solid;"
| colspan="4" style="border-bottom:1px black solid; border-right:1px black solid;"
| colspan="4" style= ""
| colspan="4" style="border-bottom:1px black solid; border-left:1px black solid;"
| style="border-left:1px black solid;"
|-
| colspan="3"
| colspan="8" style="border-left:1px black solid; border-right:1px black solid;"
| colspan="3"
|-
| colspan="2"
| colspan="2"
| colspan="6"
| colspan="2"
| colspan="2"
|-
| colspan="3" style="border-right:1px black solid;"
| colspan="8" style="border-bottom:1px black solid;"
| colspan="3" style="border-left:1px black solid;"
|-
| colspan="7" style="border-right:1px black solid;"
| colspan="7"
|-
| width="7.14%"|
Linia 96:
| width="7.14%"|
| width="7.14%"|
|}
<!-- Żony i dzieci -->
{| style="width:100%; text-align:center; vertical-align:top;" cellspacing="0" cellpadding="0"
|- style="vertical-align:top;"
| colspan="2"
| colspan="2"
| colspan="2" style="vertical-align:middle;"
| colspan="2"
| colspan="2"
|-
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;"
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
| style="width:10%;" | ▼
|-
|}
<!-- nie kasuj tego szablonu -->{{gengen}}<!-- koniec drzewa genealogicznego -->
== Zobacz też ==▼
* [[Rakuszanka]]▼
{{Przypisy}}
Linia 138 ⟶ 139:
* [[Zygmunt Wdowiszewski|Wdowiszewski Z.]], ''Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce'', Avalon, Kraków 2005, ISBN 83-918497-2-4, s. 152–155.
{{Władca-Polskie królowe|urząd=
▲== Zobacz też ==
▲* [[Rakuszanka]]
▲{{Władca-Polskie królowe|urząd=królowa Polski|lata=[[1553]]-[[1572]]|poprzednik=[[Barbara Radziwiłłówna]]|następca=[[Anna Jagiellonka (1523-1596)|Anna Jagiellonka]]}}
{{Kontrola autorytatywna}}
{{
[[Kategoria:Habsburgowie|{{PAGENAME}}]]
[[Kategoria:Polskie królowe|{{PAGENAME}}]]
|