Nazewnictwo pierwiastków chemicznych: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji 45005036 autora Mieciu0077 (dyskusja): ha ha |
Nie podano opisu zmian |
||
Linia 1:
W [[chemia|chemii]] stosuje się odgórnie ustalone przez [[Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej|IUPAC]] nazewnictwo [[pierwiastek chemiczny|pierwiastków]]. Jest ono o tyle wygodne, że można za jego pomocą nazwać nieodkryte dotąd [[pierwiastek chemiczny|pierwiastki]] o dużej [[liczba atomowa|liczbie atomowej]].
{| class="wikitable" align="right" border="1" cellspacing="0" style="margin-left: 0.5em"
|- bgcolor=#ccccff
! LP
Linia 7:
! Symbol
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|- bgcolor=#f0f0f0
|}
Linia 59:
Pierwiastek 122: ''un'' + ''bi'' + ''b'' + ''ium'' = [[unbibium]] (Ubb)<br />
Pierwiastek 190: ''un'' + ''en'' + ''nil'' + ''ium'' = unennilium (Uen)<br />
Pierwiastek 208: ''bi'' + ''nil'' + ''oct'' + ''ium'' = biniloctium (Bno)
Pierwiastek 208: ''bi'' + ''nil'' + ''oct'' + ''ium'' = biniloctium (Bno)<br />
|