Godła republik związkowych Jugosławii: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
Usunięta treść Dodana treść
Nowe Herby |
m MalarzBOT: poprawiam link tożsamy z tekstem linka |
||
Linia 1:
{{dopracować|źródła=2013-01 }}
Godła republik wchodzących w skład [[Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii|Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii]], inaczej niż godła wielu państw socjalistycznych, a zwłaszcza [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]] i wchodzących w jego skład republik, często nawiązywały do historycznych symboli danego kraju. Godła te zawierały pewne stałe elementy, były to: otok z wieńców złożonych ze stylizowanych kłosów zbóż, i niekiedy kwiatów, oraz znajdująca się u góry, u zbiegu obu wieńców [[czerwona gwiazda]], Wieńce z kłosów były tradycyjnym symbolem pojawiającym się w godłach niemal wszystkich socjalistycznch państw; podkreslały one rolę pracy, a zwłaszcza rolnictwa. [[Czerwona gwiazda]] jest symbolem ruchu robotniczego, a także jednym z symboli [[Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii|socjalistycznej Jugosławii]], obecnym na [[
== Godła poszczególnych republik wchodzących w skład SFR Jugosławii ==
Linia 13:
|-
|[[Socjalistyczna Republika Bośni i Hercegowiny]]
|[[
|[[
|[[
|[[
|Masyw górski umieszczony w godłe SR Bośni i Hercegowiny wskazuje na górski charakter kraju; dymiący komin jest symbolem przemysłu. Godło tej republiki zaprojektowano od podstaw.
|-
|[[Socjalistyczna Republika Chorwacji]]
|[[
|[[
|[[
|[[
|Umieszczona centralnym miejscu godła SR Chorwacji czerwono-biała szachownica jest tradycyjnym godłem [[Chorwacja|Chorwacji]] od pocz. XVI w. (bardziej szczegółowe informacje - patrz: [[herb Chorwacji]]), zaś fale morskie wskazują na znaczenie [[Adriatyk]]u w życiu republiki. Wschodzące słońce symbolizuje nowy początek, nową epokę w życiu kraju.
|-
|[[Socjalistyczna Republika Czarnogóry]]
|[[
|[[
|[[
|[[
|Szczyt górski w centralnym miejscu godła to góra Łowczen ([[Park Narodowy Lovćen|Lovćen]]) z [[Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza|kaplicą-mauzoleum]] władyki (księcia-biskupa) [[Piotr II Petrowić-Niegosz|Piotra II Petrowicia-Niegosza]], zaś fale podkreślają zdobycie przez Czarnogórę dostępu do morza w wyniku walk narodowowyzwoleńczych przeciw Turcji. Ciemny (szary) kolor skał związany jest z nazwą republiki - "Czarnogóra" (w innych godłach republik SFRJ przedstawione góry mają kolor niebieski). Godło to w żaden sposób nie nawiązuje do tradycyjnego [[
|-
|[[Socjalistyczna Republika Macedonii]]
|[[
|[[
|[[
|[[
|Góra zajmująca centralne miejsce w SR Macedonii godle wskazuje na górzysty charakter kraju, zaś znajdujące się u jej podnóża zbiornik wodny symbolizuje [[Jezioro Ochrydzkie]]. Słońce może nawiązywać do godła [[
|-
|[[Socjalistyczna Republika Serbii]]
|[[
|[[
|[[
|[[
|Godło SR Serbii zawiera 4 [[
|-
|[[Socjalistyczna Republika Słowenii]]
|[[
|[[
|[[
|[[
|Podstawowym elementem godła SR Słowenii jest [[Triglav]] - najwyższa góra kraju, tradycyjny symbol Słoweńców i emblemat Frontu Wyzwolenia podczas II wojny światowej. Obecne [[
|}
{| class="wikitable"
Linia 62:
|[[Plik:Grb Kraljevine SHS 1918 - 1921.png|250px]]
|[[Plik:Coat of Arms of SFR Yugoslavia - 1943-1963.svg|250px]]
|[[
|[[
|}
Linia 69:
* [[Herb Jugosławii#Socjalistyczna Jugosławia|godło SFR Jugosławii]]
* [[
* [[
* [[
* [[
* [[
* [[
[[Kategoria:Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii]]
|