Polski Związek Piłki Nożnej: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
Usunięta treść Dodana treść
m ze sł przy użyciu AWB |
|||
Linia 1:
{{Inne znaczenia|PZPN|[[Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn|Reprezentacja Polski w piłce nożnej]]}}
{{Związek piłkarski infobox
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
}}
'''Polski Związek Piłki Nożnej''' (oficjalny [[Skrótowiec|skrót]] '''''PZPN''''') – ogólnokrajowe [[stowarzyszenie]] piłkarskie, posiadające [[Osobowość prawna|osobowość prawną]], działające na terenie [[Polska|Rzeczypospolitej Polskiej]] na podstawie statutu, będące jedynym prawnym [[Reprezentacja Polski|reprezentantem polskiej]] [[Piłka nożna|piłki nożnej]] (także [[Futsal|halowej]], [[Piłka nożna plażowa|plażowej]] zarówno [[Mężczyzna|mężczyzn]], jak i [[Kobieta|kobiet]] we wszystkich kategoriach wiekowych) w [[Państwo|kraju]] i za granicą.
Założony w dniach 20–21 grudnia 1919 w [[Warszawa|Warszawie]]. Od 20 kwietnia 1923
== Organizacja ==
Linia 32:
** 6 amatorskimi – [[III liga polska w piłce nożnej|III]], [[IV liga polska w piłce nożnej|IV Ligą Polską]], [[Klasa okręgowa|Klasą Okręgową]] oraz [[Klasa A w piłce nożnej|Klasą A]], [[Klasa B w piłce nożnej|B]] i [[Klasa C w piłce nożnej|C]],
** organizację turniejów [[Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn|Pucharu Polski]] oraz [[Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn|Reprezentacji Polski]],
* terminarz spotkań, zarówno towarzyskich, jak i o punkty oraz w czasie mistrzostw w piłce nożnej,
* wyznaczanie miejsca organizacji meczów Reprezentacji,
* organizację klubu kibica, karnetów i sprzedaż wejściówek,
Linia 49:
== Historia ==
{{Zobacz też|Historia reprezentacji Polski w piłce nożnej}}
Polski Związek Piłki Nożnej został założony w dniach 20–21 grudnia 1919 w Warszawie podczas „1. zjazdu 31 polskich klubów piłki nożnej” (1. Założycielskiego Zgromadzenia PZPN) przy udziale 31 delegatów – po jednym z każdego klubu (wskutek zaginięcia kartotek PZPN, obecnie nie można odtworzyć nazw każdego z nich). Znani są reprezentanci klubów: [[Cracovia (piłka nożna)|Cracovia]], [[Czarni Lwów]], [[Koszarawa Żywiec]], [[Lechia Lwów]], [[ŁKS Łódź]], [[Pogoń Lwów (piłka nożna)|Pogoń Lwów]], [[Polonia Warszawa (piłka nożna)|Polonia Warszawa]], [[RKS Kraków]], [[Warta Poznań (piłka nożna)|Warta Poznań]] i [[Wisła Kraków (piłka nożna)|Wisła Kraków]]<ref>{{cytuj stronę |url = https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2014-12-19/nie-wiadomo-kto-go-zalozyl-ale-jest-pzpn-konczy-95-lat/ |tytuł = Nie wiadomo, kto go założył, ale jest! PZPN kończy 95 lat |opublikowany = polsatsport.pl |data dostępu = 2019-12-02}}</ref>. Opracowano wówczas i zatwierdzono statut stowarzyszenia, którego twórcami byli [[Józef Lustgarten]], Jan Polakiewicz i [[Jan Weyssenhoff (fizyk)|Jan Weyssenhoff]]. Pierwszym prezesem wybrano działacza [[Klub Sportowy Cracovia|Cracovii]] – [[Edward Cetnarowski|Edwarda Cetnarowskiego]], a na siedzibę – [[Kraków]] (znajdowała się ona tam od 22 grudnia 1919 do 14 stycznia 1928). Ponadto, podczas założycielskiego zgromadzenia: ogłoszono regulamin [[Mistrzostwa Polski w piłce nożnej (1920)|1. Mistrzostw Polski w piłce nożnej (w sezonie 1920)]] oraz ustanowiono terytorialne granice związków okręgowych i powołano komitety organizacyjne poszczególnych OZPN: krakowskiego, lwowskiego, łódzkiego, warszawskiego oraz poznańskiego (26 lutego 1922 zatwierdzono powstanie trzech kolejnych: górnośląskiego, lubelskiego i wileńskiego, a 25 lutego 1923 – toruńskiego).
=== Samorozwiązanie 1951 ===
Linia 56:
SPN GKKF zastępowała formalnie PZPN we wszelkiej działalności związanej z polską piłką nożną, wsławiając się wieloma pomysłami przeszczepionymi na nasz grunt z [[Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich|ZSRR]] (m.in. przyznanie tytułu [[Mistrzostwa Polski w piłce nożnej mężczyzn|Mistrza Polski]] w [[1951]] roku nie zwycięzcy [[Ekstraklasa w piłce nożnej|I ligi polskiej]], tylko zdobywcy [[Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn|Pucharu Polski]]; powiększenie od [[II liga polska w piłce nożnej (1951)|sezonu 1951]] [[I liga polska w piłce nożnej|II ligi polskiej]] z 20 do 32 drużyn, a od [[II liga polska w piłce nożnej (1952)|sezonu 1952]] o kolejnych osiem; zatwierdzanie składu [[Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn|reprezentacji Polski]]).
[[9 grudnia]] [[1956]], podczas Plenum Sekcji Piłki Nożnej GKKF w Warszawie na wniosek Prezydium SPN GKKF rozwiązano tę organizację i reaktywowano PZPN<ref>{{Cytuj |tytuł = Gazeta Zielonogórska.
W latach 50. obchodzono dzień PZPN w dniu 5 maja<ref>{{Cytuj pismo |
=== Zawieszenie władz 1998 ===
Wiosną [[1998]] roku zarząd PZPN z [[Marian Dziurowicz|Marianem Dziurowiczem]] na czele popadł w konflikt z szefem [[Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki|Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki]] [[Jacek Dębski|Jackiem Dębskim]], który domagał się od władz związku przyjęcia kontroli UKFiT. Związek nie zgodził się na to. Wobec tego [[21 kwietnia]] [[1998]] prezes UKFiT [[Jacek Dębski]] zawiesił prezesa PZPN [[Marian Dziurowicz|Mariana Dziurowicza]], wiceprezesa [[Jerzy Koziński|Jerzego Kozińskiego]] i sekretarza generalnego [[Michał Listkiewicz|Michała Listkiewicza]]. Wkrótce dołączyło do nich trzydziestu kolejnych działaczy. [[25 maja]] [[1998]] roku Sąd Wojewódzki w Warszawie podjął decyzję o ustanowieniu [[kurator]]a, którym został mecenas [[Wiesław Pakoca]]. Na skutek kategorycznego ultimatum [[FIFA]] i [[UEFA]], grożących wykluczeniem polskiego futbolu z udziału w międzynarodowych stowarzyszeniach odwieszono działaczy PZPN [[7 sierpnia]].
W efekcie zawieszenia [[20 lutego]] [[1999]] roku odbył się Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów PZPN, na którym postanowiono m.in., że zjazd wyborczy, na którym wybrane zostaną nowe władze Związku odbędzie się [[28 czerwca]] [[1999]]. Spośród czterech kandydatur: [[Zbigniew Boniek|Bońka]] (zrezygnował po rozpoczęciu obrad), [[Marian Dziurowicz|Dziurowicza]] (zgłoszona w dniu zjazdu), [[Eugeniusz Kolator|Kolatora]] (zrezygnował tuż przed zjazdem) i [[Michał Listkiewicz|Listkiewicza]] w tajnym głosowaniu wybrano ostatniego kandydata<ref>[http://sport.wp.pl/kat,68874,wid,8695715,wiadomosc.html?ticaid=13b79&_ticrsn=3 Wirtualna Polska/PAP: Konflikt PZPN – UKFiT sprzed ośmiu lat zakończył się wyborem Michała Listkiewicza].</ref><ref>[http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_010413/kraj/kraj_a_1.html#5 Rzeczpospolita: Egzekucja Jacka Dębskiego].</ref>.
=== Zarząd komisaryczny 2007 ===
W związku z [[afera korupcyjna w polskiej piłce nożnej|aferą korupcyjną w polskiej piłce nożnej]] [[19 stycznia]] [[2007]] [[Ministerstwo Sportu (Polska)|Minister Sportu]] [[Tomasz Lipiec]] zawiesił dotychczasowe władze Związku i wprowadził [[Zarząd przymusowy|zarząd komisaryczny]] w osobie prezesa [[Ekstraklasa (przedsiębiorstwo)|Ekstraklasy SA]] [[Andrzej Rusko|Andrzeja Rusko]], który miał sprawować tę funkcję do czasu wyboru nowych władz PZPN<ref>[http://90minut.pl/news.php?id=499674 Kurator w PZPN] 90minut.pl [dostęp
Dzień przed zawieszeniem władz – [[18 stycznia]] – swoją kandydaturę w wyborach prezesa Związku podczas najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów zgłosił [[Kazimierz Greń]], prezes [[Podkarpacki Związek Piłki Nożnej|Podkarpackiego ZPN]] i szef komisji [[futsal w Polsce|futsalu]] w PZPN. Jednakże [[30 stycznia]] z powodów rodzinnych zrezygnował z ubiegania się o fotel prezesa Związku<ref>[http://sport.gazeta.pl/pilka/1,65050,3884920.html gazeta.pl].</ref>.<br />
[[20 stycznia]] dotychczasowy wiceprzewodniczący Wydziału Zagranicznego PZPN [[Ryszard Czarnecki]] ([[Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej|Samoobrona RP]]), jako drugi kandydat ogłosił, że wystartuje w tych wyborach<ref>[http://sport.gazeta.pl/pilka/1,65029,3863766.html gazeta.pl].</ref>.<br />
[[21 stycznia]] swój udział w tych samych wyborach ogłosił były [[Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn|piłkarski reprezentant Polski]], poseł [[Platforma Obywatelska|PO]] [[Roman Kosecki]]<ref>[http://sport.gazeta.pl/pilka/1,65046,3866330.html gazeta.pl].</ref>.<br />
[[24 stycznia]] komisarz PZPN na [[2 marca]] wyznaczył termin Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów, podczas którego mają być wybrane nowe władze PZPN<ref>[http://90minut.pl/news.php?id=502181 Zjazd wyborczy PZPN 2 marca] 90minut.pl [dostęp
[[31 stycznia]] kolejny były reprezentant Polski [[Grzegorz Lato]] zgłosił swoją osobę w najbliższych wyborach na szefa Związku<ref>[http://sport.gazeta.pl/sport/1,65025,3888554.html gazeta.pl].</ref>.<br />
[[1 lutego]] [[2007]] [[Andrzej Rusko]] zrezygnował z funkcji kuratora Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na tym stanowisku zastąpił go [[Marcin Wojcieszak]]. Przed złożeniem rezygnacji
W dniu [[5 marca]] [[2007]] decyzją ministra sportu Zarząd PZPN został odwieszony a kurator ze Związku wycofany.
Linia 81:
=== UEFA EURO 2012 ===
[[Plik:Stadio Nazionale di Varsavia.jpg|mały|240px|[[Stadion Narodowy w Warszawie|Stadion Narodowy]] – od 01.05.2014 miejsce rozgrywania [[Puchar Polski w piłce nożnej (2012/2013)|Pucharu Polski]] oraz od 2012 [[Lista meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn (od 2001)|meczów]] o punkty [[Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn|Reprezentacji Narodowej]]]]
W roku 2007 [[UEFA]] zdecydowała się powierzyć Polsce i Ukrainie organizację [[Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012|Euro 2012]]. Organizatorem Finałowego Turnieju ME w piłce nożnej [[Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012|UEFA EURO 2012]] w Polsce jest powołana przez PZPN na zlecenie
Spółka Euro 2012 Polska rozpoczęła działalność 1 czerwca 2009 roku. Ma siedzibę w warszawskim biurowcu przy Al. Jana Pawła II 19. Jej prezesem jest prezes PZPN Grzegorz Lato. Spółkę tworzą: Biuro Dyrektora Turnieju Adama Olkowicza oraz 3 piony działalności merytorycznej: Pion Operacji Stadionowych, Pion Operacji Turniejowych i Pion Administracyjno Finansowy. Rekrutacja pracowników na stanowiska kierownicze odbywa się w szwajcarskim Nyonie w siedzibie [[UEFA]].
Linia 93:
=== Wybory prezesa w 2012 ===
[[Plik:Zbigniew Boniek 2011.jpg|mały|180px|Z wyborami nowego prezesa PZPN kibice wiążą duże nadzieje w reformie Polskiej Ligi i trenowania młodzieży, celem dorównania ligom zachodnim]]
Wybory kolejnego prezesa PZPN odbyły się 26 października 2012. Aby kandydować kandydaci są zobligowani zdobyć 15 głosów poparcia od członków PZPN z wojewódzkich ZPN oraz klubów ekstraklasy do 25 września. 31 sierpnia 2012 odbyło się spotkanie, w sprawie wyborów, w którym uczestniczyli [[Zbigniew Boniek]], [[Andrzej Olechowski]] oraz [[Grzegorz Lato]] przy udziale prezesów wojewódzkich związków piłki nożnej<ref>[http://sport.tvp.pl/pilka-nozna/aktualnosci/kandydaci-zareklamowali-sie-dzialaczom-pzpn/8401936 Spotkanie w sprawie polskiej piłki w siedzibie PZPN] [dostęp 31 sierpnia 2012].</ref>. W wyborach udział zapowiedzieli również [[Ryszard Czarnecki]] oraz [[Roman Kosecki]], a także
Dnia 27 września 2012 roku zgłosiło się 5 kandydatów, ubiegających się o stanowisko nowego prezesa PZPN. Każdy zainteresowany ubieganiem się o stanowisko prezesa w wyborach, był zobligowany do przedstawienia co najmniej 15 rekomendacji. 5 kandydatów, którzy otrzymali wymaganą liczbę to: [[Stefan Antkowiak]] (prezes Wielkopolskiego ZPN, wiceprezes PZPN, członek zarządu), [[Zbigniew Boniek]] (były piłkarz, wiceprezes PZPN, selekcjoner), [[Roman Kosecki]] (były piłkarz, poseł [[Platforma Obywatelska|Platformy Obywatelskiej]]), [[Zdzisław Kręcina]] (były sekretarz PZPN), [[Edward Potok]] (prezes Łódzkiego ZPN, członek zarządu PZPN). Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej (WZPN) zgłosiły Jana Bednarka jako kandydata na stanowisko wiceprezesa ds. Piłkarstwa Amatorskiego. Kluby Ekstraklasy oraz I Ligi zgłosiły Bogusława Biszofa na stanowisko wiceprezesa ds. Piłkarstwa Profesjonalnego. Kluby Ekstraklasy zgłosiły Wojciecha Animuckiego, natomiast kluby I ligi zgłosiły Michała Listkiewicza na członków zarządu. Ponadto chęć kandydowania na członka zarządu wyraziło 35 kandydatów oraz 29 na stanowisko członka komisji rewizyjnej. Do wystawiania kandydatów są upoważnione następujące podmioty: wojewódzkie ZPN, kluby Ekstraklasy i I ligi<ref>[http://www.tvn24.pl/kosecki-boniek-34-27-trwa-procedura-weryfikacji,279302,s.html Walka o fotel prezesa].</ref>.
[[Zbigniew Boniek]] zwyciężył już w II turze zdobywając większość spośród 118 delegatów. Zapowiedział weryfikację umów planowanej budowy nowej siedziby związku lub ewentualne przeniesienie siedziby na [[Stadion Narodowy w Warszawie|Stadion Narodowy]], gdzie swoje mecze rozgrywa reprezentacja tak aby przeznaczyć środki finansowe na stworzenie ''Centralnego Ośrodka Szkoleniowego''<ref>[http://www.youtube.com/watch?v=OqpxogKuwvA Oko w Oko wywiad ze Zbigniewem Bońkiem (tvp.pl)].</ref> oraz ''Centralnej Ligi Juniorów''<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=8LBD2DAHybU Wywiad orange.sport ze Zbigniewem Bońkiem].</ref> oraz wprowadzenie kryterium wyboru do składu reprezentacji narodowej Polaków, którzy posługują się językiem polskim<ref name="Kadra dla mówiących po polsku i czujących się Polakami">{{cytuj stronę |url = http://www.tvn24.pl/sport,4/boniek-kadra-dla-mowiacych-po-polsku,289194.html |tytuł = Kadra dla mówiących po polsku i czujących się Polakami
Zarząd na czele z prezesem 12 grudnia 2012 podjął decyzję o zaprzestaniu realizacji przedsięwzięcia projektu budowy nowej siedziby związku w obecnym kształcie i miejscu z powodu m.in. ekspertyz ekonomicznych oraz prawnych, które wskazały nieopłacalność budowy siedziby w proponowanym kształcie (kubatura, rozkład pomieszczeń, brak podjazdu dla autokarów, brak wjazdu od głównej ulicy), jak również to, iż cena zakupu nieruchomości była wyższa o 130% niż wynosiła faktyczna wartość terenu przy zakupie. Budowa siedziby w Wilanowie miała pochłonąć nawet 60 mln złotych. Zarząd podjął również decyzję o powołaniu na stanowisko dyrektora sportowego PZPN [[Stefan Majewski (piłkarz)|Stefana Majewskiego]]<ref name="PZPN nie będzie realizował przedsięwzięcia budowy nowej siedziby w obecnym kształcie">{{cytuj stronę |url = http://www.tvn24.pl/pzpn-nie-wybuduje-siedziby-w-wilanowie-nie-bedzie-oplacalna,294098,s.html |tytuł = PZPN nie będzie realizował przedsięwzięcia budowy nowej siedziby w obecnym kształcie
=== Wybory prezesa w 2016 ===
Do wyborów o fotel prezesa PZPN zgłosiło się dwóch kandydatów: obecny prezes [[Zbigniew Boniek]] oraz były właściciel [[Polonia Warszawa (piłka nożna)|Polonii Warszawa]] Józef Wojciechowski<ref name="Józef Wojciechowski kontrkandydatem Zbigniewa Bońka w walce o fotel prezesa PZPN">{{cytuj stronę |url = http://1-liga.com/jozef-wojciechowski-kontrkandydatem-zbigniewa-bonka-walce-o-fotel-prezesa-pzpn/ |tytuł = Józef Wojciechowski kontrkandydatem Zbigniewa Bońka w walce o fotel prezesa PZPN
== Członkowie ==
Linia 144:
* Zbigniew Bartnik – ''członek zarządu''
* Wojciech Cygan – ''członek zarządu''
* [[Mieczysław Golba]] – ''członek zarządu''<ref>{{Cytuj stronę |
* Adam Kaźmierczak – ''członek zarządu''
* Henryk Kula – ''członek zarządu''
Linia 153:
* Martyna Pajączek – ''członek zarządu''
* Jakub Tabisz – ''członek zarządu''
* [[Paweł Wojtala]] – ''członek zarządu''<ref name="Znamy pełny skład zarządu PZPN">{{Cytuj |
; Organy jurysdykcyjne
Linia 163:
* '''''Komisja ds. Licencji Klubowych I ligi'''''
* '''''Komisja ds. Licencji Klubowych II ligi'''''
* '''''Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych
; Organy wykonawcze PZPN
Linia 172:
== Siedziba ==
Pierwsze siedziba PZPN znajdowała się w Krakowie. W 1928 związek przeniósł się do Warszawy, gdzie kolejno zajmował lokale: przy [[Ulica Foksal w Warszawie|ul Foksal]] 16, [[Ulica Wiejska w Warszawie|ul. Wiejskiej]] 3 (1929–1931), [[Ulica Nowowiejska w Warszawie|ul. Nowowiejskiej]] 11 (1931–1938) i [[Ulica Hoża w Warszawie|ul. Hożej]] 30<ref name="Skarpa12021">{{Cytuj pismo |
== Informacje ogólne ==
Linia 187:
* ''Liczba zarejestrowanych zawodniczek powyżej 18 lat'':
* ''Liczba zarejestrowanych juniorek (do 18 lat)'':
'''ŁĄCZNIE''': 16 000<ref>http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/uefaorg/WFprogramme/02/20/39/67/2203967_DOWNLOAD.pdf.</ref>
'''SĘDZIOWIE''':
Linia 197:
== Władze PZPN ==
=== Prezesi PZPN ===
Lista prezesów polskiego związku piłkarskiego oraz przewodniczących Sekcji Piłki Nożnej [[Główny Komitet Kultury Fizycznej|GKKF]] (organu pełniącego funkcję PZPN od 4 lutego 1951 do 9 grudnia 1956)<ref>{{Cytuj książkę |
{| class="wikitable"
!Lp. !! Prezes !! Lata
!Wiek zaczęcia
!Wiek zakończenia
|-
| 1. || +[[Edward Cetnarowski]] || 20.12.1919–15.01.1928
|42 lata
|50 lat
|-
| 2. || +[[Władysław Bończa-Uzdowski]] || 15.01.1928–20.02.1937
|40 lat
|49 lat
|-
| 3. || +[[Kazimierz Glabisz]] || 20.02.1937–01.09.1939
|44 lata
|46 lat
|-
| 4. || +[[Tadeusz Kuchar]] || 29.06.1945–16.02.1946
|54 lata
|54 lata
|-
| (2.) || +[[Władysław Bończa-Uzdowski]] || 16.02.1946–19.02.1949
|58 lat
|61 lat
|-
| 5. || +[[Andrzej Przeworski]] || 19.02.1949–04.02.1951
|49 lat
|50 lat
|-
| 6. || +[[Jerzy Bordziłowski]] || 04.02.1951–08.02.1953
|50 lat
|52 lata
|-
| 7. || +[[Jan Rotkiewicz]] || 08.02.1953–20.02.1954
|54 lata
|55 lat
|-
| 8. || +[[Roman Gajzler]] || 20.02.1954–16.08.1954
|41 lat
|42 lata
Linia 248:
|58 lat
|-
| 11. || +[[Wit Hanke]] || 18.02.1961–03.05.1966
|53 lata
|59 lat
|-
| 12. || +[[Wiesław Ociepka]] || 04.05.1966–19.02.1972
|44 lata
|50 lat
|-
| 13. || +[[Stanisław Nowosielski (działacz sportowy)|Stanisław Nowosielski]] || 19.02.1972–08.07.1973
|42 lata
|44 lata
|-
| 14. || +[[Jan Maj]] || 08.07.1973–19.12.1976
|37 lat
|40 lat
|-
| 15. || +[[Edward Sznajder]] || 19.12.1976–29.10.1978
|56 lat
|58 lat
|-
| – || ''[[Józef Ostaś]] (po.)'' || ''30.10.1978–19.12.1978''
|
|
|-
| 16. || [[Marian Ryba]] || 19.12.1978–02.02.1981
Linia 277:
|-
| – || ''[[Jerzy Białek (prezes PZPN)|Jerzy Białek]] (po.)'' || ''02.02.1981–25.04.1981''
|
|
|-
| 17. || +[[Włodzimierz Reczek]] || 25.04.1981–27.04.1985
|70 lat
|74 lata
|-
| 18. || +[[Edward Brzostowski]] || 27.04.1985–13.10.1986
|50 lat
|51 lat
Linia 296:
|39 lat
|-
| 21. || +[[Kazimierz Górski]] || 25.03.1991–03.07.1995
|70 lat
|74 lata
|-
| 22. || +[[Marian Dziurowicz]] || 03.07.1995–28.06.1999
|59 lat
|63 lata
|-
| – || ''[[Wiesław Pakoca]] (kurator)'' || ''25.05.1998–07.08.1998''
|
|
|-
| 23. || [[Michał Listkiewicz]] || 28.06.1999–30.10.2008
Linia 330:
| 25. || [[Zbigniew Boniek]] || 26.10.2012–
|56 lat
|
|}
=== Sekretarze Generalni PZPN ===
{| class="wikitable"
!
|-
| 1. || [[Orest Dżułyński]] || 1919–1921 ||
Linia 399:
| 31. || [[Michał Listkiewicz]] || 1995–1998 ||
|-
| 32. || [[Zdzisław Kręcina]] ||
|-
| – || [[Waldemar Baryło]] ||
|-
| 33. || [[Maciej Sawicki]] || 2012–teraz ||
Linia 471:
{{Kontrola autorytatywna}}
[[Kategoria:Polski Związek Piłki Nożnej|
|