Tour des Alpes-Maritimes et du Var 2023

55. edycja wyścigu Tour des Alpes-Maritimes et du Var

Tour des Alpes-Maritimes et du Var 2023 – 55. edycja wyścigu kolarskiego Tour des Alpes-Maritimes et du Var, która odbyła się w dniach od 17 do 19 lutego 2023 na liczącej 515 kilometrów trasie na terenie departamentów Alpy Nadmorskie oraz Var, składającej się z 3 etapów i biegnącej z miejscowości Saint-Raphaël do miejscowości Vence. Impreza kategorii 2.1 była częścią UCI Europe Tour 2023.

Tour des Alpes-Maritimes et du Var 2023
Informacje ogólne
Wyścig55. Tour des Alpes-Maritimes et du Var
KategoriaUCI Europe Tour 2023 2.1
Etapów3
Daty17 – 19 lutego 2023
Dystans515 km
PaństwoFRA Francja
StartSaint-Raphaël
MetaVence
Drużyn18
Startujących124
Ukończyło100
Średnia prędkość44,271 km/h
Klasyfikacje końcowe
Pierwsze miejsceFRA Kévin Vauquelin (Arkéa-Samsic)
Drugie miejsceFRA Aurélien Paret-Peintre (AG2R Citroën Team)
Trzecie miejsceUSA Neilson Powless (EF Education-EasyPost)
PunktowaDEN Mattias Skjelmose Jensen (Trek-Segafredo)
GórskaFRA David Gaudu (Groupama-FDJ)
MłodzieżowaFRA Kévin Vauquelin (Arkéa-Samsic)
DrużynowaFRA Groupama-FDJ
◀20222024
Dokumentacja

Etapy edytuj

 EtapDataStart – MetatypeDystans (km)Suma wzniesień (m)Zwycięzca etapuLider
1 17 lutego 2023Saint-RaphaëlRamatuelle
 
pagórkowaty
1871935 m  Kévin Vauquelin  Kévin Vauquelin
2 18 lutego 2023Mandelieu-la-NapouleAntibes
 
pagórkowaty
1792538 m  Mattias Skjelmose Jensen  Kévin Vauquelin
3 19 lutego 2023Villefranche-sur-MerVence
 
pagórkowaty
1392413 m  Aurélien Paret-Peintre  Kévin Vauquelin

Uczestnicy edytuj

Drużyny edytuj

WorldTeams (7)ProTeams (4)Continental teams (7)
  •   Lotto Dstny Development Team
  •   Go Sport-Roubaix Lille Métropole
  •   Saint Michel-Mavic-Auber 93
  •   Nice Métropole Côte d'Azur
  •   CIC U Nantes Atlantique
  •   Astana Qazaqstan Development Team
  •   Leopard TOGT Pro Cycling

Lista startowa edytuj

  Lista startowa
Arkéa-Samsic
ARK
NrKolarzMiejsce
1  Clément Russo (FRA) 79.
2  Nacer Bouhanni (FRA) 78.
3  Kévin Vauquelin (FRA) 1.
4  Clément Champoussin (FRA) 26.
5  Donavan Grondin (FRA) 89.
6  Maxime Bouet (FRA) 45.
7  Alessandro Verre (ITA) 68.
Groupama-FDJ
GFC
NrKolarzMiejsce
11  David Gaudu (FRA) 7.
12  Kevin Geniets (LUX) 4.
13  Romain Grégoire (FRA) 17.
14  Rudy Molard (FRA) 12.
15  Quentin Pacher (FRA) 35.
16  Thibaut Pinot (FRA) 14.
17  Samuel Watson (GBR) 56.
Cofidis
COF
NrKolarzMiejsce
21  Benjamin Thomas (FRA) 32.
22  Bryan Coquard (FRA) 33.
23  Piet Allegaert (BEL) 61.
24  Davide Cimolai (ITA) 60.
25  Alexandre Delettre (FRA) 69.
26  Victor Lafay (FRA) 13.
27  Anthony Perez (FRA) 9.
Trek-Segafredo
TFS
NrKolarzMiejsce
31  Toms Skujiņš (LAT) 25.
32  Julien Bernard (FRA) 24.
33  Dario Cataldo (ITA) 51.
34  Kenny Elissonde (FRA) 21.
35  Alex Kirsch (LUX)
36  Mattias Skjelmose Jensen (DEN) 5.
AG2R Citroën Team
ACT
NrKolarzMiejsce
41  Franck Bonnamour (FRA) DNF-2
42  Mikaël Cherel (FRA) 23.
43  Felix Gall (AUT) 6.
44  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 2.
45  Pierre Gautherat (FRA) 59.
46  Bastien Tronchon (FRA) 42.
47  Clément Venturini (FRA) 29.
EF Education-EasyPost
EFE
NrKolarzMiejsce
51  Esteban Chaves (COL) 28.
52  Jonathan Caicedo (ECU) 52.
53  Hugh Carthy (GBR) 15.
54  Jefferson Alveiro Cepeda (ECU) 47.
55  Andrea Piccolo (ITA)
56  Neilson Powless (USA) 3.
57  James Shaw (GBR) 46.
Team DSM
DSM
NrKolarzMiejsce
61  Romain Bardet (FRA) 8.
62  Marco Brenner (GER) 66.
63  Leon Heinschke (GER) 91.
64  Lorenzo Milesi (ITA)
65  Max Poole (GBR) 27.
66  Florian Stork (GER)
67  Henri Vandenabeele (BEL) 55.
Lotto Dstny Development Team
LDD
NrKolarzMiejsce
71  Lennert Van Eetvelt (BEL) 18.
72  Ramses Debruyne (BEL) 50.
73  Joshua Giddings (GBR)
74  Alec Segaert (BEL)
75  Jarne Van De Paar (BEL)
76  Lorenz Van De Wynkele (BEL)
77  Jago Willems (BEL) 64.
TotalEnergies
TEN
NrKolarzMiejsce
81  Mathieu Burgaudeau (FRA) 39.
82  Fabien Doubey (FRA) 19.
83  Sandy Dujardin (FRA) 79.
84  Valentin Ferron (FRA) 31.
85  Julien Simon (FRA) 34.
86  Anthony Turgis (FRA)
87  Alexis Vuillermoz (FRA) 30.
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
NrKolarzMiejsce
91  Jonas Gregaard (DEN) 22.
92  Idar Andersen (NOR)
93  Jacob Hindsgaul Madsen (DEN) 88.
94  Ådne Holter (NOR) 70.
95  Anders Halland Johannessen (NOR)
96  Torstein Træen (NOR) 10.
97  Martin Urianstad (NOR) 43.
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
NrKolarzMiejsce
101  Negasi Abreha (ETH)
102  Alessandro Fedeli (ITA) 57.
103  Cyrus Monk (AUS) 81.
104  Kamil Małecki (POL) 63.
105  Tom Devriendt (BEL)
106  Tobias Ludvigsson (SWE) 40.
107  Matteo Moschetti (ITA) 80.
Bingoal WB
BWB
NrKolarzMiejsce
111  Alexis Guérin (FRA) 58.
112  Julian Mertens (BEL) 48.
113  Rémy Mertz (BEL) 37.
114  Dimitri Peyskens (BEL) 65.
115  Marco Tizza (ITA) 16.
116  Aaron Van der Beken (BEL) 62.
117  Nathan Vandepitte (FRA) 96.
Go Sport-Roubaix Lille Métropole
GRL
NrKolarzMiejsce
121  Célestin Guillon (FRA) DNF-2
122  Maxime Jarnet (FRA) 54.
123  Maximilien Juillard (FRA) 53.
124  Samuel Leroux (FRA) 85.
125  Tom Mainguenaud (FRA) 74.
126  Kenny Molly (BEL) DNF-2
Saint Michel-Mavic-Auber 93
AUB
NrKolarzMiejsce
131  Rudy Barbier (FRA)
132  Romain Cardis (FRA) 41.
133  Nicolas Debeaumarché (FRA)
134  Théo Delacroix (FRA) DNF-2
135  Joris Delbove (FRA)
136  Anthony Maldonado (FRA)
137  Flavien Maurelet (FRA)
Leopard TOGT Pro Cycling
LTP
NrKolarzMiejsce
141  Mathias Bregnhøj (DEN) 11.
142  Oliver Knudsen (DEN) 87.
143  Andreas Stokbro (DEN) 49.
144  Mads Østergaard Kristensen (DEN) 98.
145  Emil Vinjebo (DEN)
146  Cedric Pries (LUX) 97.
147  Colin Heiderscheid (LUX) 95.
Astana Qazaqstan Development Team
AQD
NrKolarzMiejsce
151  Nicolas Winokurow (KAZ) 92.
152  Harold Martín López (ECU) 38.
153  Alexandre Winokurow (KAZ) 99.
154  Jewgienij Gidicz (KAZ) 93.
155  Daniił Pronski (KAZ) 73.
156  Andrey Remkhe (KAZ) 82.
157  Andriej Zejc (KAZ) 86.
CIC U Nantes Atlantique
UCN
NrKolarzMiejsce
161  Jordan Jegat (FRA) 36.
162  Yaël Joalland (FRA) 77.
163  Léo Danès (FRA)
164  Maël Guégan (FRA) 84.
165  Robin Plamondon (CAN) 44.
166  Lucas Bourgoyne (USA)
167  Emmanuel Morin (FRA)
Nice Métropole Côte d'Azur
NMC
NrKolarzMiejsce
171  Jonathan Couanon (FRA) 71.
172  Tristan Delacroix (FRA) 2.
173  Damien Girard (FRA) 83.
174  Jean Goubert (FRA) 76.
175  Jean-Louis Le Ny (FRA) 72.
176  Andrea Mifsud (FRA)
177  Maxime Urruty (FRA) 75.

Legenda: DNF – nie ukończył etapu, OTL – przekroczył limit czasu, DNS – nie wystartował do etapu, DSQ – zdyskwalifikowany. Numer przy skrócie oznacza etap, na którym kolarz opuścił wyścig.

Wyniki etapów edytuj

Etap 1 edytuj

Saint-Raphaël - Ramatuelle
 
pagórkowaty
(187 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Kévin Vauquelin   FrancjaArkéa-Samsic4h 23' 07"
2. Neilson Powless   Stany ZjednoczoneEF Education-EasyPost+ 5"
3. Kevin Geniets   LuksemburgGroupama-FDJ+ 5"
4. Aurélien Paret-Peintre   FrancjaAG2R Citroën Team+ 9"
5. Bryan Coquard   FrancjaCofidis+ 25"
6. Anthony Turgis   FrancjaTotalEnergies+ 25"
7. Nacer Bouhanni   FrancjaArkéa-Samsic+ 25"
8. Anthony Perez   FrancjaCofidis+ 25"
9. Marco Tizza   WłochyBingoal WB+ 25"
10. Clément Russo   FrancjaArkéa-Samsic+ 25"
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Kévin Vauquelin      FrancjaArkéa-Samsic4h 22' 57"
2. Neilson Powless   Stany ZjednoczoneEF Education-EasyPost+ 9"
3. Kevin Geniets   LuksemburgGroupama-FDJ+ 11"
4. Aurélien Paret-Peintre   FrancjaAG2R Citroën Team+ 19"
5. Julien Bernard    FrancjaTrek-Segafredo+ 31"
6. Bryan Coquard   FrancjaCofidis+ 35"
7. Anthony Turgis   FrancjaTotalEnergies+ 35"
8. Nacer Bouhanni   FrancjaArkéa-Samsic+ 35"
9. Anthony Perez   FrancjaCofidis+ 35"
10. Marco Tizza   WłochyBingoal WB+ 35"


Etap 2 edytuj

Mandelieu-la-Napoule - Antibes
 
pagórkowaty
(179 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mattias Skjelmose Jensen    DaniaTrek-Segafredo4h 06' 20"
2. Neilson Powless   Stany ZjednoczoneEF Education-EasyPost+ 0"
3. Kévin Vauquelin     FrancjaArkéa-Samsic+ 0"
4. Anthony Turgis   FrancjaTotalEnergies+ 0"
5. Benjamin Thomas   FrancjaCofidis+ 0"
6. David Gaudu   FrancjaGroupama-FDJ+ 0"
7. Clément Venturini   FrancjaAG2R Citroën Team+ 0"
8. Samuel Watson   Wielka BrytaniaGroupama-FDJ+ 0"
9. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 0"
10. Andrea Piccolo   WłochyEF Education-EasyPost+ 0"
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Kévin Vauquelin     FrancjaArkéa-Samsic8h 29' 13"
2. Neilson Powless   Stany ZjednoczoneEF Education-EasyPost+ 7"
3. Kevin Geniets   LuksemburgGroupama-FDJ+ 14"
4. Aurélien Paret-Peintre   FrancjaAG2R Citroën Team+ 23"
5. Mattias Skjelmose Jensen    DaniaTrek-Segafredo+ 27"
6. Anthony Turgis   FrancjaTotalEnergies+ 39"
7. Marco Tizza   WłochyBingoal WB+ 39"
8. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 39"
9. Andrea Piccolo   WłochyEF Education-EasyPost+ 39"
10. Samuel Watson   Wielka BrytaniaGroupama-FDJ+ 39"


Etap 3 edytuj

Villefranche-sur-Mer - Vence
 
pagórkowaty
(139 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Aurélien Paret-Peintre   FrancjaAG2R Citroën Team4h 08' 45"
2. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 5"
3. Kévin Vauquelin   FrancjaArkéa-Samsic+ 5"
4. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 5"
5. Anthony Perez   FrancjaCofidis+ 5"
6. Kevin Geniets   LuksemburgGroupama-FDJ+ 5"
7. Mathias Bregnhøj   DaniaLeopard TOGT Pro Cycling+ 5"
8. Torstein Træen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 5"
9. Neilson Powless   Stany ZjednoczoneEF Education-EasyPost+ 5"
10. Felix Gall   AustriaAG2R Citroën Team+ 5"


Klasyfikacje edytuj

Klasyfikacja generalna edytuj

 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Kévin Vauquelin     FrancjaArkéa-Samsic11h 37' 58"
2. Aurélien Paret-Peintre   FrancjaAG2R Citroën Team+ 7"
3. Neilson Powless   Stany ZjednoczoneEF Education-EasyPost+ 10"
4. Kevin Geniets   LuksemburgGroupama-FDJ+ 19"
5. Mattias Skjelmose Jensen    DaniaTrek-Segafredo+ 26"
6. Felix Gall   AustriaAG2R Citroën Team+ 42"
7. David Gaudu    FrancjaGroupama-FDJ+ 43"
8. Romain Bardet   FrancjaTeam DSM+ 44"
9. Anthony Perez   FrancjaCofidis+ 44"
10. Torstein Træen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 44"
Źródło: ProCyclingStats


Liderzy klasyfikacji edytuj

 EtapPierwsze miejsce
_
Klasyfikacja generalna
 
Punktowa
 
Górska
 
Młodzieżowa
 
Drużynowa
_
1
 
pagórkowaty
  Kévin Vauquelin  Kévin Vauquelin  Kévin Vauquelin  Kévin Vauquelin  Kévin Vauquelin  Arkéa-Samsic
2
 
pagórkowaty
  Mattias Skjelmose Jensen  Mattias Skjelmose Jensen  Mathieu Burgaudeau  Groupama-FDJ
3
 
pagórkowaty
  Aurélien Paret-Peintre  David Gaudu
Koniec  Kévin Vauquelin  Mattias Skjelmose Jensen  David Gaudu  Kévin Vauquelin  Groupama-FDJ

Bibliografia edytuj