Volta Ciclista a Catalunya 2022

101. edycja wyścigu Volta Ciclista a Catalunya
Volta Ciclista a Catalunya 2022 Cycling (road) pictogram.svg
2022 - Volta a Catalunya - Riudoms 02.jpg
Informacje ogólne
Wyścig101. Volta Ciclista a Catalunya
KategoriaUCI World Tour 2022 2.UWT
Etapów7
Daty21 – 27 marca 2022
Dystans1213,1 km
PaństwaESP Hiszpania
FRA Francja
StartSant Feliu de Guíxols
MetaBarcelona
Drużyn24
Startujących165
Ukończyło94
Klasyfikacje końcowe
Pierwsze miejsceCOL Sergio Higuita (Bora-Hansgrohe)
Drugie miejsceECU Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
Trzecie miejscePOR João Almeida (UAE Team Emirates)
PunktowaAUS Kaden Groves (BikeExchange-Jayco)
GórskaCOL Sergio Higuita (Bora-Hansgrohe)
MłodzieżowaCOL Sergio Higuita (Bora-Hansgrohe)
DrużynowaBRN Bahrain Victorious
◀2021
Commons-logo.svgDokumentacja Wikidata-logo S.svg

Volta Ciclista a Catalunya 2022 – 101. edycja wyścigu kolarskiego Volta Ciclista a Catalunya, która odbyła się w dniach od 21 do 27 marca 2022 na liczącej ponad 1213 kilometrów trasie składającej się z 7 etapów, biegnącej z miejscowości Sant Feliu de Guíxols do Barcelony. Impreza kategorii 2.UWT była częścią UCI World Tour 2022.

EtapyEdytuj

 EtapDataStart – MetatypeDystans (km)Suma wzniesień (m)Zwycięzca etapuLider
1 21 marca 2022Sant Feliu de GuíxolsSant Feliu de Guíxols1711968 m  Michael Matthews  Michael Matthews
2 22 marca 2022L'Escala  Perpignan202,52404 m  Kaden Groves  Jonas Iversby Hvideberg
3 23 marca 2022  PerpignanLa Molina161,13486 m  Ben O’Connor  Ben O’Connor
4 24 marca 2022La Seu d'Urgell – Boí Taüll Resort166,53400 m  João Almeida  Nairo Quintana
5 25 marca 2022La Pobla de SegurVilanova i la Geltrú2062760 m  Ethan Vernon  João Almeida
6 26 marca 2022SalouCambrils167,53014 m  Richard Carapaz  Sergio Higuita
7 27 marca 2022BarcelonaBarcelona138,52337 m  Andrea Bagioli  Sergio Higuita

UczestnicyEdytuj

DrużynyEdytuj

WorldTeams (18)ProTeams (6)

Lista startowaEdytuj

Legenda: DNF – nie ukończył etapu, OTL – przekroczył limit czasu, DNS – nie wystartował do etapu, DSQ – zdyskwalifikowany. Numer przy skrócie oznacza etap, na którym kolarz opuścił wyścig.

Wyniki etapówEdytuj

Etap 1Edytuj

Sant Feliu de Guíxols - Sant Feliu de Guíxols(171 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Michael Matthews   AustraliaBikeExchange-Jayco3h 47' 11"
2. Sonny Colbrelli   WłochyBahrain Victorious+ 0"
3. Quentin Pacher   FrancjaGroupama-FDJ+ 0"
4. Andrea Bagioli   WłochyQuick-Step Alpha Vinyl+ 0"
5. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 0"
6. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 0"
7. Simon Clarke   AustraliaIsrael-Premier Tech+ 0"
8. Eduard Prades   HiszpaniaCaja Rural-Seguros RGA+ 0"
9. Hugo Hofstetter   FrancjaArkéa-Samsic+ 0"
10. Attila Valter   WęgryGroupama-FDJ+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Michael Matthews     AustraliaBikeExchange-Jayco3h 47' 01"
2. Sonny Colbrelli   WłochyBahrain Victorious+ 4"
3. Jonas Iversby Hvideberg     NorwegiaTeam DSM+ 4"
4. Quentin Pacher   FrancjaGroupama-FDJ+ 6"
5. Andrea Bagioli   WłochyQuick-Step Alpha Vinyl+ 10"
6. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 10"
7. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 10"
8. Simon Clarke   AustraliaIsrael-Premier Tech+ 10"
9. Eduard Prades   HiszpaniaCaja Rural-Seguros RGA+ 10"
10. Attila Valter   WęgryGroupama-FDJ+ 10"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 2Edytuj

L'Escala - Perpignan(202,5 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Kaden Groves   AustraliaBikeExchange-Jayco4h 44' 28"
2. Phil Bauhaus   NiemcyBahrain Victorious+ 0"
3. Hugo Hofstetter   FrancjaArkéa-Samsic+ 0"
4. Ethan Vernon   Wielka BrytaniaQuick-Step Alpha Vinyl+ 0"
5. Juan Sebastián Molano   KolumbiaUAE Team Emirates+ 0"
6. Manuel Peñalver   HiszpaniaBurgos-BH+ 0"
7. Michael Matthews     AustraliaBikeExchange-Jayco+ 0"
8. Steven Kruijswijk   HolandiaJumbo-Visma+ 0"
9. Henri Vandenabeele   BelgiaTeam DSM+ 0"
10. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Jonas Iversby Hvideberg       NorwegiaTeam DSM8h 31' 28"
2. Michael Matthews   AustraliaBikeExchange-Jayco+ 1"
3. Hugo Hofstetter   FrancjaArkéa-Samsic+ 7"
4. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 11"
5. Juan Sebastián Molano   KolumbiaUAE Team Emirates+ 11"
6. Giulio Ciccone   WłochyTrek-Segafredo+ 11"
7. Tobias Halland Johannessen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 11"
8. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 11"
9. Jan Bakelants   BelgiaIntermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 11"
10. Sam Oomen   HolandiaJumbo-Visma+ 11"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 3Edytuj

Perpignan - La Molina(161,1 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Ben O’Connor   AustraliaAG2R Citroën Team4h 12' 51"
2. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 6"
3. Nairo Quintana   KolumbiaArkéa-Samsic+ 6"
4. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 6"
5. João Almeida   PortugaliaUAE Team Emirates+ 6"
6. Wout Poels   HolandiaBahrain Victorious+ 6"
7. Giulio Ciccone   WłochyTrek-Segafredo+ 6"
8. Tobias Halland Johannessen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 6"
9. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 6"
10. Damien Howson   AustraliaBikeExchange-Jayco+ 9"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Ben O’Connor    AustraliaAG2R Citroën Team12h 44' 20"
2. Juan Ayuso    HiszpaniaUAE Team Emirates+ 10"
3. Nairo Quintana   KolumbiaArkéa-Samsic+ 12"
4. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 16"
5. Giulio Ciccone   WłochyTrek-Segafredo+ 16"
6. Tobias Halland Johannessen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 16"
7. Wout Poels   HolandiaBahrain Victorious+ 16"
8. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 16"
9. João Almeida   PortugaliaUAE Team Emirates+ 16"
10. Steven Kruijswijk   HolandiaJumbo-Visma+ 19"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 4Edytuj

La Seu d'Urgell - Boí Taüll Resort(166,5 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. João Almeida   PortugaliaUAE Team Emirates4h 20' 27"
2. Nairo Quintana   KolumbiaArkéa-Samsic+ 0"
3. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 0"
4. Wout Poels   HolandiaBahrain Victorious+ 7"
5. Tobias Halland Johannessen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 13"
6. Juan Ayuso    HiszpaniaUAE Team Emirates+ 13"
7. Richard Carapaz   EkwadorIneos Grenadiers+ 13"
8. Jai Hindley   AustraliaBora-Hansgrohe+ 13"
9. Carlos Rodríguez   HiszpaniaIneos Grenadiers+ 13"
10. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 13"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Nairo Quintana    KolumbiaArkéa-Samsic+ 17h 04' 53"
2. João Almeida    PortugaliaUAE Team Emirates+ 0"
3. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 6"
4. Ben O’Connor   AustraliaAG2R Citroën Team+ 16"
5. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 17"
6. Wout Poels   HolandiaBahrain Victorious+ 17"
7. Tobias Halland Johannessen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 23"
8. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 23"
9. Richard Carapaz   EkwadorIneos Grenadiers+ 26"
10. Torstein Træen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 34"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 5Edytuj

La Pobla de Segur - Vilanova i la Geltrú(206 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Ethan Vernon   Wielka BrytaniaQuick-Step Alpha Vinyl5h 21' 17"
2. Phil Bauhaus   NiemcyBahrain Victorious+ 0"
3. Dorian Godon   FrancjaAG2R Citroën Team+ 0"
4. Guillaume Boivin   KanadaIsrael-Premier Tech+ 0"
5. Kaden Groves   AustraliaBikeExchange-Jayco+ 0"
6. Martin Laas   EstoniaBora-Hansgrohe+ 0"
7. Manuel Peñalver   HiszpaniaBurgos-BH+ 0"
8. Ivo Oliveira   PortugaliaUAE Team Emirates+ 0"
9. Hugo Hofstetter   FrancjaArkéa-Samsic+ 0"
10. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. João Almeida     PortugaliaUAE Team Emirates22h 26' 09"
2. Nairo Quintana   KolumbiaArkéa-Samsic+ 1"
3. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 7"
4. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 18"
5. Wout Poels   HolandiaBahrain Victorious+ 18"
6. Ben O’Connor   AustraliaAG2R Citroën Team+ 18"
7. Tobias Halland Johannessen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 21"
8. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 24"
9. Richard Carapaz   EkwadorIneos Grenadiers+ 27"
10. Torstein Træen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 35"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 6Edytuj

Salou - Cambrils(167,5 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Richard Carapaz   EkwadorIneos Grenadiers+ 4h 09' 19"
2. Sergio Higuita   KolumbiaBora-Hansgrohe+ 0"
3. Kaden Groves   AustraliaBikeExchange-Jayco+ 48"
4. Simone Velasco   WłochyAstana Qazaqstan Team+ 48"
5. Quentin Pacher   FrancjaGroupama-FDJ+ 48"
6. Jan Bakelants   BelgiaIntermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 48"
7. Fernando Barceló   HiszpaniaCaja Rural-Seguros RGA+ 48"
8. Dorian Godon   FrancjaAG2R Citroën Team+ 48"
9. Mattias Skjelmose Jensen   DaniaTrek-Segafredo+ 48"
10. Henri Vandenabeele   BelgiaTeam DSM+ 48"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Sergio Higuita      KolumbiaBora-Hansgrohe+ 26h 35' 24"
2. Richard Carapaz   EkwadorIneos Grenadiers+ 16"
3. João Almeida   PortugaliaUAE Team Emirates+ 52"
4. Nairo Quintana   KolumbiaArkéa-Samsic+ 53"
5. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 1' 08"
6. Wout Poels   HolandiaBahrain Victorious+ 1' 10"
7. Ben O’Connor   AustraliaAG2R Citroën Team+ 1' 10"
8. Tobias Halland Johannessen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 1' 13"
9. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 1' 16"
10. Torstein Træen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 1' 27"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 7Edytuj

Barcelona - Barcelona(138,5 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Andrea Bagioli   WłochyQuick-Step Alpha Vinyl3h 18' 09"
2. Attila Valter   WęgryGroupama-FDJ+ 0"
3. Fernando Barceló   HiszpaniaCaja Rural-Seguros RGA+ 0"
4. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 0"
5. Dylan Teuns   BelgiaBahrain Victorious+ 0"
6. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 0"
7. Nairo Quintana   KolumbiaArkéa-Samsic+ 0"
8. Carlos Verona   HiszpaniaMovistar Team+ 0"
9. Sergio Higuita      KolumbiaBora-Hansgrohe+ 0"
10. Richard Carapaz   EkwadorIneos Grenadiers+ 0"
Źródło: ProCyclingStats


KlasyfikacjeEdytuj

Klasyfikacja generalnaEdytuj

 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Sergio Higuita      KolumbiaBora-Hansgrohe+ 29h 53' 33"
2. Richard Carapaz   EkwadorIneos Grenadiers+ 16"
3. João Almeida   PortugaliaUAE Team Emirates+ 52"
4. Nairo Quintana   KolumbiaArkéa-Samsic+ 53"
5. Juan Ayuso   HiszpaniaUAE Team Emirates+ 1' 08"
6. Ben O’Connor   AustraliaAG2R Citroën Team+ 1' 10"
7. Tobias Halland Johannessen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 1' 13"
8. Guillaume Martin   FrancjaCofidis+ 1' 16"
9. Torstein Træen   NorwegiaUno-X Pro Cycling Team+ 1' 27"
10. Sam Oomen   HolandiaJumbo-Visma+ 1' 55"
Źródło: ProCyclingStats


Liderzy klasyfikacjiEdytuj

 EtapPierwsze miejsce
_
Klasyfikacja generalna
 
Punktowa
 
Górska
 
Młodzieżowa
 
Najaktywniejszych
 
Drużynowa
 
1  Michael Matthews  Michael Matthews  Michael Matthews  Jonas Iversby Hvideberg  Jonas Iversby Hvideberg  Jonathan Caicedo  Bahrain Victorious
2  Kaden Groves  Jonas Iversby Hvideberg  Jonas Iversby Hvideberg  Adrià Moreno
3  Ben O’Connor  Ben O’Connor  Ander Okamika  Juan Ayuso  Mikel Bizkarra  UAE Team Emirates
4  João Almeida  Nairo Quintana  Mikel Bizkarra  João Almeida  Marc Soler
5  Ethan Vernon  João Almeida  Phil Bauhaus  Urko Berrade
6  Richard Carapaz  Sergio Higuita  Sergio Higuita  Sergio Higuita  Richard Carapaz  Bahrain Victorious
7  Andrea Bagioli  Kaden Groves  Steven Kruijswijk
Koniec  Sergio Higuita  Kaden Groves  Sergio Higuita  Sergio Higuitabrak danych  Bahrain Victorious

BibliografiaEdytuj