Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984

Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku zostały przeprowadzone w dniach 9 - 19 lutego 1984 w Sarajewie. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w ośmiu konkurencjach: sześciu indywidualnych (biegach na 15 km, 30 km i 50 km dla mężczyzn oraz 5 km, 10 km i 20 km dla kobiet) i sztafetach (4 x 10 km dla mężczyzn i 4 x 5 km dla kobiet) – łącznie rozdane zostały zatem dwadzieścia cztery medale. Mężczyźni rywalizowali podczas igrzysk po raz czternasty, a kobiety po raz dziewiąty w historii.

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984
Lake Placid 1980 Calgary 1988
Data 9.02 - 19.02 1984
Gospodarz Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sarajewo
Dyscyplina biegi narciarskie
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1984
Cross country skiing pictogram.svg
5 km kobiety
10 km kobiety
15 km mężczyźni
20 km kobiety
30 km mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
50 km mężczyźni

TerminarzEdytuj

Data Miejscowość Konkurencja   Złoto   Srebro   Brąz
9 lutego 1984 Igman Bieg kobiet na 10 km   Marja-Liisa Hämäläinen   Raisa Smietanina   Britt Pettersen
10 lutego 1984 Igman Bieg mężczyzn na 30 km   Nikołaj Zimiatow   Aleksandr Zawjałow   Gunde Svan
12 lutego 1984 Igman Bieg kobiet na 5 km   Marja-Liisa Hämäläinen   Berit Aunli   Květa Jeriová
13 lutego 1984 Igman Bieg mężczyzn na 15 km   Gunde Svan   Aki Karvonen   Harri Kirvesniemi
15 lutego 1984 Igman Sztafeta kobiet 4 × 5 km   Norwegia   Czechosłowacja   Finlandia
16 lutego 1984 Igman Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km   Szwecja   ZSRR   Finlandia
18 lutego 1984 Igman Bieg kobiet na 20 km   Marja-Liisa Hämäläinen   Raisa Smietanina   Anne Jahren
19 lutego 1984 Igman Bieg mężczyzn na 50 km   Thomas Wassberg   Gunde Svan   Aki Karvonen

MężczyźniEdytuj

Bieg na 15 kmEdytuj

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
    Szwecja Gunde Svan 41:25.6
    Finlandia Aki Karvonen 41:34.9 +9.3
    Finlandia Harri Kirvesniemi 41:45.6 +20.0
4.   Finlandia Juha Mieto 42:05.8 +40.2
5.   ZSRR Władimir Nikitin 42:31.6 +1:06.0
6.   ZSRR Nikołaj Zimiatow 42:34.5 +1:08.9
7.   NRD Uwe Bellmann 42:35.8 +1:10.2
8.   Norwegia Tor Håkon Holte 42:37.4 +1:11,8
9.   Włochy Maurilio De Zolt 42:40.0 +1:14.4
10.   ZSRR Aleksandr Batiuk 42:42.2 +1:16.6
. . .
36.   Polska Józef Łuszczek 45:04.8 +3:39.2

Data: 13.02.1984


Bieg na 30 kmEdytuj

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
    ZSRR Nikołaj Zimiatow 1:28:56.3
    ZSRR Aleksandr Zawjałow 1:29:23.3 +27.0
    Szwecja Gunde Svan 1:29:35.7 +39.4
4.   ZSRR Władimir Sachnow 1:30:30.4 +1:04.1
5.   Finlandia Aki Karvonen 1:30:59.7 +2:03.4
6.   Norwegia Lars Erik Eriksen 1:31:24.8 +2:28.5
7.   Finlandia Harri Kirvesniemi 1:31:37.4 +2:54.0
8.   Finlandia Juha Mieto 1:31:48.3 +2:52.0
9.   Włochy Maurilio De Zolt 1:31:58.7 +3:02.4
10.   NRD Uwe Bellmann 1:31:59.3 +3:03.0
. . .
41.   Polska Józef Łuszczek 1:38:11.7 +9:15.4

Data: 10.02.1984


Bieg na 50 kmEdytuj

Miejsce Reprezentacja Zawodnik Czas Strata
    Szwecja Thomas Wassberg 2:15:55.8
    Szwecja Gunde Svan 2:16:00.7 +4.9
    Finlandia Aki Karvonen 2:17:04.7 +1:08.9
4.   Finlandia Harri Kirvesniemi 2:18:34.1 +2:38.3
5.   Norwegia Jan Lindvall 2:19:27.1 +3:31.3
6.   Szwajcaria Andi Grünenfelder 2:19:46.2 +3:50.4
7.   ZSRR Aleksandr Zawjałow 2:20:27.6 +4:31.8
8.   ZSRR Władimir Sachnow 2:20:53.7 +4:57.9
9.   Szwajcaria Konrad Hallenbarter 2:21:11.6 +5:16.8
10.   Finlandia Juha Mieto 2:21:53.1 +5:57.3
. . .
41.   Polska Józef Łuszczek 2:25:46.9 +9:51.1

Data: 19.02.1984


Sztafeta 4 x 10 kmEdytuj

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
    Szwecja Thomas Wassberg
Benny Kohlberg
Jan Ottosson
Gunde Svan
1:55:06.3
    ZSRR Aleksandr Batiuk
Aleksandr Zawjałow
Władimir Nikitin
Nikołaj Zimiatow
1:55:16.5 +10.2
    Finlandia Kari Ristanen
Juha Mieto
Harri Kirvesniemi
Aki Karvonen
1:56:31.4 +1:25.1
4.   Norwegia Lars Erik Eriksen
Jan Lindvall
Ove Aunli
Tor Håkon Holte
1:57:27.6 +2:21.3
5.   Szwajcaria Giachem Guidon
Konrad Hallenbarter
Joos Ambühl
Andi Grünenfelder
1:58:06.0 +2:59.7
6.   RFN Jochen Behle
Stefan Dötzler
Franz Schöbel
Peter Zipfel
1:59:30.2 +4:23.9
7.   Włochy Maurilio De Zolt
Alfred Runggaldier
Giulio Capitanio
Giorgio Vanzetta
1:59:30.3 +4:24.0
8.   Stany Zjednoczone Dan Simoneau
Tim Caldwell
James Galanes
Bill Koch
1:59:52.3 +4:46.0
9.   NRD Karsten Brandt
Uwe Wünsch
Frank Schröder
Uwe Bellmann
2:02:13.9 +7:07.6
10.   Bułgaria Atanas Simidcziew
Swetosław Atanasow
Miłusz Iwanczew
Christo Byrzanow
2:03:17.6 +8:11.6

Data: 16.02.1984


KobietyEdytuj

Bieg na 5 kmEdytuj

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
    Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen 17:04.0
    Norwegia Berit Aunli 17:14.1 +10.1
    Czechosłowacja Květa Jeriová 17:18.3 +14.3
4.   Szwecja Marie Risby 17:26.3 +22.3
5.   Norwegia Inger Helene Nybråten 17:28.2 +24.2
6.   Norwegia Brit Pettersen 17:33.6 +27.6
7.   Norwegia Anne Jahren 17:38.0 +34.3
8.   NRD Ute Noack 17:46.0 +42.0
9.   Szwajcaria Evi Kratzer 17:47.5 +43.5
10.   Finlandia Pirkko Määttä 17:48.0 +44.0

Data: 12.02.1984


Bieg na 10 kmEdytuj

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
    Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen 31:44.2
    ZSRR Raisa Smietanina 32:02.9 +18.7
    Norwegia Britt Pettersen 32:12.7 +28.5
4.   Norwegia Berit Aunli 32:17.7 +33.5
5.   Norwegia Anne Jahren 32:26.2 +42.0
6.   Szwecja Marie Risby 32:34.6 +50.4
7.   Norwegia Marit Myrmæl 32:35.3 +41.1
8.   ZSRR Julija Szamszurina 32:45.7 +1:01.5
9.   ZSRR Nadieżda Burłakowa 32:55.8 +1:11.6
10.   Czechosłowacja Květa Jeriová 32:58.7 +1:14.5

Data: 9.02.1984


Bieg na 20 kmEdytuj

Miejsce Reprezentacja Zawodniczka Czas Strata
    Finlandia Marja-Liisa Hämäläinen 1:01:45.0
    ZSRR Raisa Smietanina 1:02:26.7 +41.7
    Norwegia Anne Jahren 1:03:13.6 +1:28.6
4.   Czechosłowacja Blanka Paulů 1:03:16.9 +1:36.9
5.   Szwecja Marie Risby 1:03:31.8 +1:51.8
6.   Norwegia Brit Pettersen 1:03:49.0 +2:04.0
7.   ZSRR Lubow Ladowa 1:03:53.3 +2:08.3
8.   Szwajcaria Evi Kratzer 1:03:56.4 +2:11.4
9.   Finlandia Pirkko Määttä 1:04:37.6 +2:52.6
10.   Włochy Guidina Dal Sasso 1:04:44.1 +2:59,1

Data: 18.02.1984


Sztafeta 4 x 5 kmEdytuj

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
    Norwegia Inger Helene Nybråten
Anne Jahren
Britt Pettersen
Berit Aunli
1:06:49.7
    Czechosłowacja Dagmar Švubová
Blanka Paulů
Gabriela Svobodová
Květa Jeriová
1:07:34.7 +45.0
    Finlandia Pirkko Määttä
Eija Hyytiäinen
Marjo Matikainen
Marja-Liisa Hämäläinen
1:07:36.7 +47.0
4.   ZSRR Julija Szamszurina
Lubow Ladowa
Nadieżda Burłakowa
Raisa Smietanina
1:07:55.0 +1:05.3
5.   Szwecja Karin Lamberg
Doris Hugosson
Marie Risby
Ann-Janeth Rosendahl
1:09:30.0 +2:41.3
6.   Szwajcaria Karin Thomas
Monika Germann
Christine Brügger
Evi Kratzer
1:09:40.3 +2:50.6
7.   Stany Zjednoczone Susan Long
Judy Rabinowitz
Lynn Spencer-Galanes
Patricia Ross
1:10:48.4 +3:58.7
8.   NRD Petra Voge
Petra Rohrmann
Carola Anding
Ute Noack
1:11:10.7 +4:21.0
9.   Włochy Clara Angerer
Paola Pozzoni
Manuela Di Centa
Guidina Dal Sasso
1:11:12.3 +4:22.6
10.   Jugosławia Jana Mlakar
Andreja Smrekar
Tatjana Smolnikar
Metka Munih
1:13:45.1 +6:55.4

Data: 15.02.1984


Tabela medalowaEdytuj

Lp. Kraj  
złoto
 
srebro
 
brąz
 
razem
1.   Finlandia 3 1 4 8
2.   Szwecja 3 1 1 5
3.   ZSRR 1 4 0 5
4.   Norwegia 1 1 2 4
5.   Czechosłowacja 0 1 1 2

BibliografiaEdytuj