Europejskie Igrzyska Juniorów w Lekkoatletyce 1966

2. Europejskie Igrzyska Juniorów w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne dla sportowców do lat 19, które odbywały od 24 do 25 września 1966 roku w Odessie na terenie ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

RezultatyEdytuj

MężczyźniEdytuj

Konkurencja:   1. miejsce Rezultat   2. miejsce Rezultat   3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Bernd Jacob 10,7   Jochen Eigenherr 10,7   Gérard Coupat 10,8
Bieg na 200 m   Jochen Eigenherr 21,0   Jean-Claude Nallet 21,3   István Bátori 21,5
Bieg na 400 m   Aleksandr Bratczikow 47,3   István Bátori 47,5   Jan Balachowski 47,8
Bieg na 800 m   Bernard Hebert 1:51,5   Jaroslav Včeliš 1:51,6   Dieter Fromm 1:51,9
Bieg na 1500 m   Roberto Gervasini 3:51,0   Werner Gosewinkel 3:51,2   Vladan Đorđević 3:52,6
Bieg na 3000 m   Klaus Tietz 8:22,4   Gerhard Fontana 8:23,0   Jan-Olof Nilsson 8:23,2
Bieg na 110 m przez płotki   Jurij Gorski 14,6   Aleksandr Demus 14,6   Dan Hidiosanu 14,7
Bieg na 400 m przez płotki   Michaił Dołgij 53,3   Wiktor Basilewicz 53,4   Michel Montgermont 53,5
Bieg na 1500 m z przeszkodami   Otto Knarr 4:09,7   Ulrich Hobeck 4:10,8   Kazimierz Maranda 4:11,6
Chód na 10000 m   Michaił Jefimowicz 46:53,0   Aleksandr Popow 47:10,8   Vladislav Boháč 47:31,0
Sztafeta 4 × 100 m   Francja
Gérard Coupat
Charles Tétaria
Jean-Claude Nallet
Charles Ducasse
40,6   RFN
Heiko Griese
Hartmut Menzel
Bernd Jacob
Jochen Eigenherr
40,8   Polska
Tadeusz Rostek
Henryk Ciecióra
Andrzej Nowak
Stanisław Wagner
41,0
Sztafeta 4 × 400 m   ZSRR
Aleksandr Ogorodnikow
Michaił Dołgij
Wiktor Lipagin
Aleksandr Bratczikow
3:14,3   Polska
Waldemar Pyrzyński
Wiesław Stryczek
Stanisław Waśkiewicz
Jan Balachowski
3:14,7   Jugosławia
Jovan Mušković
Stojan Puač
Miloš Bucevski
Istvan Danko
3:16,1
Skok wzwyż   Bo Johnsson 2,06   Anatolij Moroz 2,03   Rudolf Baudis 2,03
Skok o tyczce   Antti Kalliomäki 4,60   Heinfried Engel 4,60   Zygmunt Dobrosz 4,60
Skok w dal   Max Klauß 7,59   Władimir Skibienko 7,57   Marcin Święcicki 7,33
Trójskok   Anatolij Kajnow 15,97   Nikołaj Dudkin 15,75   Carol Corbu 15,43
Pchnięcie kulą   Aleksander Tammert 16,71   Hans-Peter Gies 16,55   František Žemba 15,79
Rzut dyskiem   Ferenc Tégla 52,92   Klaus-Peter Hennig 52,20   František Žemba 49,98
Rzut młotem   Jurij Aszmarin 60,94   Reinhard Theimer 60,10   Władimir Ambrozjew 56,28
Rzut oszczepem   Renzo Cramerotti 73,32   Harry Abraham 72,28   Walerij Biełan 71,18
Dziesięciobój   Wiktor Czełnokow 7225 pkt   Hans Nerlich 7138 pkt   Joachim Kirst 6845 pkt

KobietyEdytuj

Konkurencja:   1. miejsce Rezultat   2. miejsce Rezultat   3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Brigitte Geyer 12,2   Ljiljana Petnjarić 12,2   Else Hadrup 12,2
Bieg na 200 m   Christina Heinich 24,2   Nicole Montandon 24,3   Myrna Jansen 24,5
Bieg na 400 m   Ljiljana Petnjarić 55,9   Wil Wokke 56,2   Ingrīda Verbele 56,7
Bieg na 800 m   Vera Nikolić 2:03,4   Eeva-Liisa Kalliolahti 2:08,1   Barbara Wieck 2:09,0
Bieg na 80 m przez płotki   Meta Antenen 11,1   Teresa Sukniewicz 11,3   Nadieżda Biecka 11,3
Sztafeta 4 × 100 m   NRD
Bärbel Schrickel
Renate Meißner
Brigitte Geyer
Christina Heinich
46,2   Francja
Dominique Descatoire
Jacqueline Peruzetto
Marie-France Vincent
Nicole Montandon
46,6   ZSRR
Nadieżda Szelsara
Nadieżda Biesfamilna
Jelena Mołodcowa
Marina Nikiforowa
46,9
Skok wzwyż   Alena Prosková 1,64   Walentina Kozyr 1,61   Gun Nordlund 1,61
Skok w dal   Tamara Kapyszewa 5,98   Iwanka Koszniczarska 5,97   Maria Solomon 5,82
Pchnięcie kulą   Lubow Kostuszenko 14,25   Hannelore Friedel 14,24   Barbara Schubert 13,84
Rzut dyskiem   Hannelore Friedel 46,56   Vladimíra Srbová 45,62   Zsuzsa Nyitrai 44,94
Rzut oszczepem   Kaisa Launela 51,82   Marilena Ciurea 50,50   Ewa Gryziecka 48,14
Pięciobój   Meta Antenen 4609 pkt   Britt Johansson 4370 pkt   Margit Papp 4319 pkt

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Klasyfikacja medalowa
Miejsce Kraj        
1   ZSRR 11 7 5 23
2   NRD 6 4 4 14
3   RFN 3 8 0 11
4   Francja 2 3 2 7
5   Jugosławia 2 1 2 5
6   Finlandia 2 1 1 4
7   Szwajcaria 2 0 0 2
  Włochy 2 0 0 2
9   Czechosłowacja 1 2 4 7
10   Węgry 1 1 3 5
11   Szwecja 1 1 1 3
12   Polska 0 2 6 8
13   Rumunia 0 1 3 4
14   Holandia 0 1 1 2
15   Bułgaria 0 1 0 1
16   Dania 0 0 1 1

BibliografiaEdytuj