Otwórz menu główne

Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich 2012/2013

Ostatnie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2012/2013 odbyły się w dwóch szwedzkich miastach: Sztokholmie i Falun. Jednocześnie była to szósta edycja cyklu Finału Pucharu Świata. Konkurencje zostały rozegrane w dniach 2024 marca 2013 roku. Rywalizacja składała się z czterech etapów: sprintów stylem klasycznym, prologu stylem dowolnym (3,75 km dla mężczyzn i 2,5 km dla kobiet), biegów dystansowych stylem klasycznym (15 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet) oraz biegów pościgowych stylem dowolnym (15 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet). Rozegrane 24 marca biegi pościgowe nie były punktowane w klasyfikacji generalnej PŚ (wyniki tych biegów zostały zsumowane z czasami poprzednich etapów Finału PŚ). W klasyfikacji końcowej triumfowali Norwegowie: Marit Bjørgen wśród kobiet i Petter Northug wśród mężczyzn.

Puchar Świata w biegach narciarskich – Finał 2012/2013
Oslo
Data 2024 marca 2013
Zwycięzcy
Sprint Norwegia Petter Northug

Polska Justyna Kowalczyk
Bieg na 10 km

Bieg na 2,5 km
Norwegia Petter Northug

Norwegia Marit Bjørgen
Bieg na 15 km

Bieg na 10 km
Norwegia Eldar Rønning

Norwegia Marit Bjørgen
Bieg na 15 km (handicap)

Bieg na 10 km (handicap)
Norwegia Finn Hågen Krogh

Norwegia Therese Johaug
Łącznie Norwegia Petter Northug

Norwegia Marit Bjørgen
Mapa lokalizacyjna Europy
Falun
Falun
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Europy

Spis treści

Program zawodówEdytuj

Dzień Konkurencja Początek Liczba uczestników
20 marca Sprint kobiet st. klasycznym[1] 13:30 CET 52
Sprint mężczyzn st. klasycznym[2] 16:10 CET 53
22 marca Prolog kobiet st. dowolnym[3] 14:15 CET 51
Prolog mężczyzn st. dowolnym[4] 17:00 CET 52
23 marca 10 km st. klasycznym kobiet[5] 12:30 CET 50
15 km st. klasycznym mężczyzn[6] 13:45 CET 51
24 marca 10 km st. dowolnym kobiet (handicap)[7] 12:30 CET 47
15 km st. dowolnym mężczyzn (handicap)[8] 13:45 CET 48

Klasyfikacja końcowaEdytuj

KobietyEdytuj

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość Sprint
s. klasycznym
2,5 km
s. dowolnym
10 km
s. klasycznym
10 km s. dowolnym
(handicap)
Czas Strata
1 Marit Bjørgen   Norwegia 2. 1. 1. 11. 1:02:04.1
2 Therese Johaug   Norwegia 15. 11. 2. 1. 1:02:53.4 + 49.3
3 Charlotte Kalla   Szwecja 7. 2. 5. 3. 1:03:15.8 + 1:11.7
4 Heidi Weng   Norwegia 32. 6. 3. 10. 1:03:55.9 + 1:51.8
5 Kerttu Niskanen   Finlandia 3. 13. 7. 16. 1:03:56.3 + 1:52.2
6 Astrid Jacobsen   Norwegia 26. 4. 9. 4. 1:04:13.4 + 2:09.3
7 Kikkan Randall   Stany Zjednoczone 22. 3. 19. 2. 1:04:33.4 + 2:29.3
8 Anne Kyllönen   Finlandia 4. 32. 6. 25. 1:04:33.8 + 2:29.7
9 Krista Lähteenmäki   Finlandia 14. 19. 10. 5. 1:04:34.0 + 2:29.9
10 Julija Czekalowa   Rosja 38. 17. 8. 7. 1:04:39.9 + 2:35.8
...
DNF Justyna Kowalczyk   Polska 1. 5. 4. DNS

MężczyźniEdytuj

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość Sprint
s. klasycznym
3.75 km
s. dowolnym
15 km
s. klasycznym
15 km s. dowolnym
(handicap)
Czas Strata
1 Petter Northug   Norwegia 1. 1. 4. 11. 1:25:43.6
2 Finn Hågen Krogh   Norwegia 8. 6. 8. 1. 1:25:44.3 + 0.7
3 Martin Johnsrud Sundby   Norwegia 28. 5. 3. 2. 1:25:45.4 + 1.8
4 Aleksandr Legkow   Rosja 27. 9. 15. 3. 1:26:57.0 + 1:13.4
5 Dario Cologna   Szwajcaria 21. 11. 12. 8. 1:26:57.3 + 1:13.7
6 Ilja Czernousow   Rosja 22. 23. 11. 5. 1:26:58.1 + 1:14.5
7 Giorgio Di Centa   Włochy 29. 36. 6. 4. 1:26:59.5 + 1:15.9
8 Petter Eliassen   Norwegia 19. 13. 13. 6. 1:27:01.6 + 1:18.0
9 Pål Golberg   Norwegia 16. 2. 16. 9. 1:27:03.3 + 1:19.7
10 Jewgienij Biełow   Rosja 26. 20. 10. 7. 1:27:04.5 + 1:20.9

WynikiEdytuj

Sprint kobietEdytuj

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
  Justyna Kowalczyk   Polska Finał 2:45,8
  Marit Bjørgen   Norwegia Finał +2,2
  Kerttu Niskanen   Finlandia Finał +3,1
4. Anne Kyllönen   Finlandia Finał +5,0
5. Katja Višnar   Słowenia Finał +9,4
6. Mona-Liisa Malvalehto   Finlandia Finał +25,5
7. Charlotte Kalla   Szwecja Półfinał (1)
8. Kateřina Smutná   Austria Półfinał (2)
9. Magdalena Pajala   Szwecja Półfinał (1)
10. Aurore Jean   Francja Półfinał (2)
11. Ingvild Flugstad Østberg   Norwegia Półfinał (1)
12. Ida Ingemarsdotter   Szwecja Półfinał (2)

Sprint mężczyznEdytuj

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
  Petter Northug   Norwegia Finał 2:23,6
  Eirik Brandsdal   Norwegia Finał +0,7
  Nikita Kriukow   Rosja Finał +1,1
4. Teodor Peterson   Szwecja Finał +1,6
5. Tomas Northug   Norwegia Finał +2,6
6. Siergiej Ustiugow   Rosja Finał +2,7
7. Emil Jönsson   Szwecja Półfinał (2)
8. Finn Hågen Krogh   Norwegia Półfinał (2)
9. Maksim Wylegżanin   Rosja Półfinał (1)
10. Dietmar Nöckler   Włochy Półfinał (2)
11. Andrew Newell   Stany Zjednoczone Półfinał (1)
12. Sjur Røthe   Norwegia Półfinał (2)

2,5 km kobietEdytuj

Pozycja Zawodniczki Reprezentacja Wynik Strata
  Marit Bjørgen   Norwegia 6:03,2
  Charlotte Kalla   Szwecja 6:07,6 +4,4
  Kikkan Randall   Stany Zjednoczone 6:09,8 +6,6
4. Astrid Jacobsen   Norwegia 6:10,3 +7,1
5. Justyna Kowalczyk   Polska 6:14,0 +10,8
6. Heidi Weng   Norwegia 6:14,4 +11,2
7. Holly Brooks   Stany Zjednoczone 6:15,5 +12,3
8. Jessica Diggins   Stany Zjednoczone 6:17,4 +14,2
9. Celine Brun-Lie   Norwegia 6:18,1 +14,9
10. Ingvild Flugstad Østberg   Norwegia 6:20,2 +17,0

3,75 km mężczyznEdytuj

Pozycja Zawodnicy Reprezentacja Wynik Strata
  Petter Northug   Norwegia 5:20,7
  Pål Golberg   Norwegia 5:22,8 +2,1
  Anders Gløersen   Norwegia 5:23,6 +2,9
4. Calle Halfvarsson   Szwecja 5:24,1 +3,4
5. Martin Johnsrud Sundby   Norwegia 5:24,7 +4,0
6. Finn Hågen Krogh   Norwegia 5:26,4 +5,7
7. Eirik Brandsdal   Norwegia 5:27,5 +5,8
8. Marcus Hellner   Szwecja 5:29,0 +8,3
9. Aleksandr Legkow   Rosja 5:29,5 +8,8
10. Aleksiej Połtoranin   Kazachstan 5:29,9 +9,2

10 km kobietEdytuj

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
  Marit Bjørgen   Norwegia 28:06,7
  Therese Johaug   Norwegia 28:10,6 +3,9
  Heidi Weng   Norwegia 28:17,7 +11,0
4. Justyna Kowalczyk   Polska 28:17,8 +11,1
5. Charlotte Kalla   Szwecja 28:46,6 +39,9
6. Anne Kyllönen   Finlandia 28:46,9 +40,2
7. Kerttu Niskanen   Finlandia 28:47,3 +40,6
8. Julija Czekalowa   Rosja 28:50,6 +43,9
9. Astrid Jacobsen   Norwegia 28:53,0 +46,3
10. Krista Lähteenmäki   Finlandia 29:05,0 +58,3

15 km mężczyznEdytuj

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
  Eldar Rønning   Norwegia 43:26,0
  Maksim Wylegżanin   Rosja 43:26,1 +0,1
  Martin Johnsrud Sundby   Norwegia 43:27,0 +1,0
4. Petter Northug   Norwegia 43:31,5 +5,5
5. Daniel Richardsson   Szwecja 43:31,8 +5,8
6. Giorgio Di Centa   Włochy 43:33,2 +7,2
7. Dietmar Nöckler   Włochy 43:39,8 +13,8
8. Finn Hågen Krogh   Norwegia 43:41,7 +15,7
9. Emil Jönsson   Szwecja 43:41,9 +15,9
10. Jewgienij Biełow   Rosja 43:43,4 +17,4

10 km kobiet (handicap)Edytuj

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
  Therese Johaug   Norwegia 26:09,2
  Kikkan Randall   Stany Zjednoczone 26:16,6 +7,4
  Charlotte Kalla   Szwecja 26:25,3 +16,1
4. Astrid Jacobsen   Norwegia 26:30,2 +21,0
5. Krista Lähteenmäki   Finlandia 26:30,3 +21,1
6. Liz Stephen   Stany Zjednoczone 26:30,7 +21,5
7. Julija Czekalowa   Rosja 26:30,8 +21,6
8. Aurore Jean   Francja 26:31,4 +22,2
9. Katrin Zeller   Niemcy 26:31,8 +22,6
10. Heidi Weng   Norwegia 26:39,3 +30,1
...
DNS Justyna Kowalczyk   Polska

15 km mężczyzn (handicap)Edytuj

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
  Finn Hågen Krogh   Norwegia 34:54,6
  Martin Johnsrud Sundby   Norwegia 35:05,5 +10,9
  Aleksandr Legkow   Rosja 35:14,7 +20,1
4. Giorgio Di Centa   Włochy 35:25,5 +30,9
5. Ilja Czernousow   Rosja 35:25,6 +31,0
6. Petter Eliassen   Norwegia 35:28,0 +33,4
7. Jewgienij Biełow   Rosja 35:31,3 +36,7
8. Dario Cologna   Szwajcaria 35:42,0 +47,4
9. Pål Golberg   Norwegia 35:46,4 +51,8
10. Daniel Richardsson   Szwecja 35:47,8 +53,2

PrzypisyEdytuj

  1. Sprint kobiet (ang.). [dostęp 2013-04-06].
  2. Sprint mężczyzn (ang.). [dostęp 2013-04-06].
  3. Prolog kobiet (ang.). [dostęp 2013-04-06].
  4. Prolog mężczyzn (ang.). [dostęp 2013-04-06].
  5. 10 km kobiet st. klasycznym (ang.). [dostęp 2013-04-06].
  6. 15 km mężczyzn st. klasycznym (ang.). [dostęp 2013-04-06].
  7. Bieg pościgowy kobiet (ang.). [dostęp 2013-04-06].
  8. Bieg pościgowy mężczyzn (ang.). [dostęp 2013-04-06].