Otwórz menu główne

Sezon KHL 2008/2009 – pierwszy sezon ligi KHL. W rozgrywkach brało udział 24 kluby: 21 drużyn rosyjskich (w tym 20 z Superligi) oraz po jednej z Białorusi, Kazachstanu i Łotwy.

KHL 2008/2009
2009/2010
Termin 2 września 2008 - 12 kwietnia 2009
Liczba drużyn 24
Sezon regularny
Liczba kolejek 56
Liczba meczów 672
Strzelone gole 3681 (5.48 na mecz)
Najskuteczniejszy zawodnik Siergiej Moziakin
(Atłant Mytiszczi)
Najskuteczniejszy strzelec Jan Marek
(Mietałłurg Magnitogorsk)
MVP - Złoty Kij Aleksandr Radułow
(Saławat Jułajew Ufa)
Puchar Otwarcia Saławat Jułajew Ufa
Faza play-off
Liczba meczów 61
Strzelone gole 294 (4.82 na mecz)
Najskuteczniejszy zawodnik play-off Aleksiej Morozow
(Ak Bars Kazań)
Najskuteczniejszy strzelec play-off Jukka Hentunen
(Ak Bars Kazań)
MVP - Mistrz Play-off Danis Zaripow
(Ak Bars Kazań)
Mistrz Konferencji Zachód Łokomotiw Jarosław
Mistrz Konferencji Wschód Ak Bars Kazań
Puchar Gagarina Ak Bars Kazań

Spis treści

Kluby uczestnicząceEdytuj

Pierwsza edycja ligi KHL w sezonie 2008/09 liczyła 24 uczestniczące kluby. Była niejako kontynuacją poprzedniego sezonu Superligi rosyjskiej 2007/2008.

Początkowo w dywizji Tarasowa zamiast Chimika Woskriesiensk miał grać Awtomobilist Jekaterynburg. Klub z Jekaterynburga nie zdołał przedstawić gwarancji finansowych i miejsce w lidze zajął Chimik[1].

Jednak istniały plany wprowadzenia większej liczby zespołów występujących w KHL. Możliwy był wówczas kształt ligi składającej się z 30 drużyn. Do drużyn, którym złożono ofertę uczestnictwa w rozgrywkach, należały wówczas występujące w szwedzkich rozgrywkach Elitserien: Färjestad BK i Frölunda HC. Zainteresowani były także zespoły Oulun Kärpät z Finlandii, HC Energie Karlowe Wary z Czech oraz ukraiński Sokił Kijów. Tuż przed startem ligi zaoferowano jeszcze występy drużynom Eisbären Berlin z Niemiec[2] oraz EC Red Bull Salzburg z Austrii[3]. Prowadzono także rozmowy z mistrzem Białorusi, klubem Junost Mińsk.

Po starcie sezonu 2008/09 ówczesny prezes zarządu KHL, Władimir Szalajew przyznał, iż rozszerzenie liczby uczestników powinno następować stopniowo - wpierw do liczby 26, następnie do 30, zaś w końcu do 32 drużyn[4].

Dywizja Bobrowa Dywizja Tarasowa Dywizja Charłamowa Dywizja Czernyszowa
  Atłant Mytiszczi   Chimik Woskriesiensk   Amur Chabarowsk   Ak Bars Kazań
  Dynama Mińsk   CSKA Moskwa   Awangard Omsk   Barys Astana
  Mietałłurg Nowokuźnieck   Mietałłurg Magnitogorsk   Dinamo Ryga   Dinamo Moskwa
  Saławat Jułajew Ufa   MWD Bałaszycha   Łokomotiw Jarosław   Nieftiechimik Niżniekamsk
  Siewierstal Czerepowiec   SKA Sankt Petersburg   Łada Togliatti   Torpedo Niżny Nowogród
  Spartak Moskwa   Traktor Czelabińsk   Sybir Nowosybirsk   Witiaź Czechow

Sezon zasadniczyEdytuj

Rozgrywki rozpoczęły się 2 września meczem Amura Chabarowsk z Dinamo Ryga. Pierwszą bramkę strzelił (podczas tego meczu) Łotysz Aleksandrs Ņiživijs. Oficjalne rozpoczęcie sezonu odbyło się przed meczem Saławatu Jułajew Ufa z Łokomotiw Jarosław (4:1) rozgrywanym o Puchar Otwarcia.

Śmierć Aleksieja CzeriepanowaEdytuj

Bezprecedensowym wydarzeniem w rozgrywkach był przypadek podczas meczu rozegranego 13 października 2008 w Czechowie pomiędzy Witiaziem Czechow a Awangardem Omsk, w trakcie którego zesłabnięciu uległ zawodnik gości Aleksiej Czeriepanow. Pomimo podjęcia akcji ratunkowej 19-letni talent rosyjskiego hokeja zmarł. W wyniku tragicznego zdarzenia władze ligi wydały decyzję, w myśl której dożywotnim zakazem działalności w hokeju wobec został ukarany prezes Awangarda Konstantin Potapow, menadżer generalny klubu Anatolij Bardin oraz lekarz klubowy Siergiej Biełkin. Taką samą karę zastosowano wobec dyrektora klubu Witiazia, Michaiła Dienisowa[5]. Ponadto dla uczczenia jego pamięci władze ligi ustanowiły nagrodę dla najlepszego pierwszoroczniaka sezonu im. Aleksieja Czeriepanowa (jako pierwszy otrzymał ją w 2010 roku Pawieł Zdunow - Mietałłurg Magnitogorsk).

Mecz GwiazdEdytuj

10 stycznia 2009 roku odbył się po raz pierwszy w historii Mecz Gwiazd KHL. Naprzeciw siebie stanął zespół „Obcokrajowców” oraz „Rosjan”. Pierwszej przewodził Jaromír Jágr, a drugiej Aleksiej Jaszyn. Wygrała drużyna Jágra 7:6. Mecz rozegrano pod otwartym niebem na Placu Czerwonym przy 16° mrozu)[6]

TabelaEdytuj

W pierwszym sezonie KHL drużyny rozlokowano w czterech Dywizjach (bez podziału na Konferencje Zachód i Wschód).

Dywizja Bobrowa
L Klub M Pkt W WpD PpD P G+ G- +/-
1.   Saławat Jułajew Ufa (1) 56 129 38 5 5 8 203 116 +87
2.   Atłant Mytiszczi (3) 56 122 35 7 3 11 189 111 +78
3.   Spartak Moskwa (9) 56 93 26 6 3 21 173 158 +15
4.   Siewierstal Czerepowiec (17) 56 77 19 8 4 25 142 171 -29
5.   Mietałłurg Nowokuźnieck (21) 56 54 12 5 8 31 127 157 -30
6.   Dynama Mińsk (22) 56 49 12 3 7 34 124 197 -73
Dywizja Tarasowa
L Klub M Pkt W WpD PpD P G+ G- +/-
1.   CSKA Moskwa (5) 56 106 27 7 11 11 176 141 +35
2.   Mietałłurg Magnitogorsk (6) 56 104 25 13 3 15 174 148 +26
3.   SKA Sankt Petersburg (8) 56 100 26 9 4 17 143 105 +38
4.   Traktor Czelabińsk (12) 56 84 24 2 8 22 142 166 -14
5.   HK MWD Bałaszycha (18) 56 73 20 6 1 29 142 159 -17
6.   Chimik Woskriesiensk (24) 56 39 8 3 9 36 108 187 -79
Dywizja Charłamowa
L Klub M Pkt W WpD PpD P G+ G- +/-
1.   Łokomotiw Jarosław (4) 56 111 32 4 7 13 175 111 +63
2.   Dinamo Ryga (10) 56 86 24 5 4 23 132 156 -24
3.   Łada Togliatti (13) 56 84 21 8 5 22 120 116 +4
4.   Awangard Omsk (16) 56 78 19 8 5 24 161 164 -3
5.   Sibir Nowosybirsk (19) 56 64 15 6 7 28 146 172 -26
6.   Amur Chabarowsk (20) 56 60 15 4 7 30 111 158 -47
Dywizja Czernyszowa
L Klub M Pkt W WpD PpD P G+ G- +/-
1.   Ak Bars Kazań (2) 56 122 36 4 6 10 189 123 +66
2.   Dinamo Moskwa (7) 56 100 27 7 5 17 184 143 +42
3.   Torpedo Niżny Nowogród (11) 56 84 24 3 5 24 162 162 0
4.   Nieftiechimik Niżniekamsk (14) 56 79 22 3 7 13 146 140 +6
5.   Barys Astana (15) 56 78 20 7 4 25 174 191 -17
6.   Witiaź Czechow (23) 56 40 8 5 12 33 134 225 -91

L = lokata, M = liczba rozegranych spotkań, Pkt = Liczba zdobytych punktów, W = Wygrane, WpD = Wygrane po dogrywce lub karnych, PpD = Porażki po dogrywce lub karnych, P = Porażki (ogółem), G+ = Gole strzelone, G- = Gole stracone, +/- Różnica bramek

Legenda:     = zwycięstwo w sezonie zasadniczym, awans do II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów,     = zwycięstwo w dywizji,     = awans do play-off

Statystyki indywidualneEdytuj

Statystyki zaktualizowane po zakończeniu rundy zasadniczej[7].

Zawodnicy z pola łącznie

Gole Asysty Punkty
  Jan Marek (Magnitogorsk) 35   Siergiej Moziakin (Atłant) 42   Siergiej Moziakin (Atłant) 76
  Pavel Brendl (Torpedo) 35   Aleksiej Morozow (Ak Bars) 39   Jan Marek (Magnitogorsk) 72
  Siergiej Moziakin (Atłant) 34   Jan Marek (Magnitogorsk) 37   Aleksiej Morozow (Ak Bars) 71
  Danis Zaripow (Ak Bars) 34   Tony Mårtensson (AK Bars) 35   Danis Zaripow (Ak Bars) 65
  Aleksiej Morozow (Ak Bars) 32   Dmitrij Piestunow (Awangard) 34   Aleksiej Tierieszczenko (Saławat) 58

Obrońcy

Gole Asysty Punkty
  Kevin Dallman (Barys) 28   Peter Podhradský (Torpedo) 32   Kevin Dallman (Barys) 58
  Dienis Kulasz (CSKA) 16   Kevin Dallman (Barys) 30   Peter Podhradský (Torpedo) 38
  Aleksandr Guśkow (Łokomotiw) 15   Magnus Johansson (Atłant) 27   Witalij Atiuszow (Magnitogorsk) 35
  Joel Kwiatkowski (Siewierstal) 13   Witalij Atiuszow (Magnitogorsk) 27   Magnus Johansson (Atłant) 34
  Jame Pollock (MWD) 10   Ilja Nikulin (Ak Bars) 26   Ilja Nikulin (Ak Bars) 33

Bramkarze

Skuteczność interwencji (w %) Średnia goli straconych (na mecz) Mecze bez straty gola
  Witalij Kolesnik (Atłant) 94,5   Dmitrij Jachanow (SKA) 1,47   Robert Esche (SKA) 9
  Aleksandr Jeriomienko (Saławat) 93,7   Witalij Kolesnik (Atłant) 1,59   Martin Prusek (Spartak/Ryga) 8
  Wasilij Koszeczkin (Łada) 93,4   Wasilij Koszeczkin (Łada) 1,65   Wasilij Koszeczkin (Łada) 8
  Gieorgij Giełaszwili (Łokomotiw) 93,3   Aleksandr Jeriomienko (Saławat) 1,74   Stanisław Galimow (Ak Bars) 7
  Stanisław Galimow (Ak Bars) 92,8   Stanisław Galimow (Ak Bars) 1,81   Dmitrij Jachanow (SKA) 6
Pozostałe
Klasyfikacja +/- Zwycięskie gole Minuty kar
  Aleksiej Tierieszczenko (Saławat) +41   Aleksiej Tierieszczenko (Saławat) 11   Chris Simon (Witiaź) 261
  Michaił Bałandin (Atłant) +38   Siergiej Moziakin (Atłant) 9   Martin Grenier (Traktor) 211
  Aleksandr Pierieżogin (Saławat) +34   Danis Zaripow (Ak Bars) 8   Tomáš Klouček (Barys) 197
  Siergiej Moziakin (Atłant) +34   Pavel Brendl (Torpedo) 8   Darcy Verot (Witiaź) 170
  Magnus Johansson (Atłant) +33   Aleksiej Morozow (Ak Bars) 7   Władisław Bulin (Magnitogorsk) 165
Strzały na bramkę   Kevin Dallman (Barys) 218
Zwycięstwa bramkarzy   Gieorgij Giełaszwili (Łokomotiw)
30

Play-offEdytuj

Do fazy play-off przystąpiło 16 drużyn z najlepszym dorobkiem punktowym w sezonie zasadniczym. W 1/8 finału stworzono pary według klucza miejsc 1-16, 2-15, 3-14 itd. Taka formuła obowiązywała tylko w pierwszym sezonie KHL. W kolejnych rozlokowano drużyny w dywizjach według kryterium geograficznego (w związku z tym każdorazowo system eliminacji odbywa się w osobno w obu konferencji i prowadzi do finału rozgrywek pomiędzy dwoma najlepszymi zespołami Zachodu i Wschodu).

Drzewko play-offEdytuj

  1/8 finału
(do 3 zwycięstw)
1/4 finału
(do 3 zwycięstw)
1/2 finału
(do 4 zwycięstw)
Finał KHL o Puchar Gagarina
(do 4 zwycięstw)
                                     
1  Saławat Jułajew Ufa 1  
16  Awangard Omsk 3  
  2  Ak Bars Kazań 3  
  16  Awangard Omsk 2  
2  Ak Bars Kazań 3
15  Barys Astana 0  
  2  Ak Bars Kazań 4  
  7  Dinamo Moskwa 2  
4  CSKA Moskwa 3  
13  Łada Togliatti 2  
  4  CSKA Moskwa 0
  7  Dinamo Moskwa 3  
7  Dinamo Moskwa 3
10  Dinamo Ryga 0  
  2  Ak Bars Kazań 4
  3  Łokomotiw Jarosław 3
3  Łokomotiw Jarosław 3  
14  Nieftiechimik Niżniekamsk 1  
  3  Łokomotiw Jarosław 3
  9  Spartak Moskwa 0  
8  SKA Sankt Petersburg 0
9  Spartak Moskwa 3  
  3  Łokomotiw Jarosław 4
  6  Mietałłurg Magnitogorsk 1  
5  Atłant Mytiszczi 3  
12  Traktor Czelabińsk 0  
  5  Atłant Mytiszczi 1
  6  Mietałłurg Magnitogorsk 3  
6  Mietałłurg Magnitogorsk 3
11  Torpedo Niżny Nowogród 0  

1/8 finałuEdytuj

Saławat Jułajew UfaAwangard Omsk 1 – 3

1 marca 2009 Saławat Jułajew Ufa   3:2 pd.   Awangard Omsk Ufa Arena, Ufa
2 marca 2009 Saławat Jułajew Ufa   0:1 pk.   Awangard Omsk Ufa Arena, Ufa
4 marca 2009 Awangard Omsk   3:2 pd.   Saławat Jułajew Ufa Arena Omsk, Omsk
5 marca 2009 Awangard Omsk   4:1   Saławat Jułajew Ufa Arena Omsk, Omsk

Ak Bars KazańBarys Astana 3 – 0

2 marca 2009 Ak Bars Kazań   4:2   Barys Astana Tatneft Arena, Kazań
3 marca 2009 Ak Bars Kazań   4:2   Barys Astana Tatneft Arena, Kazań
5 marca 2009 Barys Astana   1:2 pk.   Ak Bars Kazań Kazachstan, Astana

Łokomotiw JarosławNieftiechimik Niżniekamsk 3 – 1

1 marca 2009 Łokomotiw Jarosław   2:3 pd.   Nieftiechimik Niżniekamsk Arena 2000, Jarosław
2 marca 2009 Łokomotiw Jarosław   5:1   Nieftiechimik Niżniekamsk Arena 2000, Jarosław
4 marca 2009 Nieftiechimik Niżniekamsk   0:3   Łokomotiw Jarosław Nieftiechimik, Niżniekamsk
5 marca 2009 Nieftiechimik Niżniekamsk   1:2   Łokomotiw Jarosław Nieftiechimik, Niżniekamsk

CSKA MoskwaŁada Togliatti 3 – 2

2 marca 2009 CSKA Moskwa   0:2   Łada Togliatti Hala Sportowa CSKA, Moskwa
3 marca 2009 CSKA Moskwa   2:1   Łada Togliatti Hala Sportowa CSKA, Moskwa
5 marca 2008 Łada Togliatti   3:2   CSKA Moskwa Wołgar, Togliatti
6 marca 2008 Łada Togliatti   1:2   CSKA Moskwa Wołgar, Togliatti
8 marca 2009 CSKA Moskwa   3:1   Łada Togliatti Hala Sportowa CSKA, Moskwa

Atłant MytiszcziTraktor Czelabińsk 3 – 0

1 marca 2009 Atłant Mytiszczi   3:0   Traktor Czelabińsk Mytiszczi Arena, Mytiszczi
2 marca 2009 Atłant Mytiszczi   5:1   Traktor Czelabińsk Mytiszczi Arena, Mytiszczi
4 marca 2009 Traktor Czelabińsk   1:5   Atłant Mytiszczi Junost, Czelabińsk

Mietałłurg MagnitogorskTorpedo Niżny Nowogród 3 – 0

2 marca 2009 Mietałłurg Magnitogorsk   4:1   Torpedo Niżny Nowogród Arena-Metallurg, Magnitogorsk
3 marca 2009 Mietałłurg Magnitogorsk   4:2   Torpedo Niżny Nowogród Arena-Metallurg, Magnitogorsk
5 marca 2009 Torpedo Niżny Nowogród   3:6   Mietałłurg Magnitogorsk Lodowisko związków zawodowych, Niżny Nowogród

Dinamo MoskwaDinamo Ryga 3 – 0

1 marca 2009 Dinamo Moskwa   4:0   Dinamo Ryga Łużniki, Moskwa
2 marca 2009 Dinamo Moskwa   7:1   Dinamo Ryga Łużniki, Moskwa
4 marca 2009 Dinamo Ryga   3:4   Dinamo Moskwa Arēna Rīga, Ryga

SKA Sankt PetersburgSpartak Moskwa 0 – 3

2 marca 2009 SKA Sankt Petersburg   2:3   Spartak Moskwa Pałac Lodowy, Sankt Petersburg
3 marca 2009 SKA Sankt Petersburg   1:2 pd.   Spartak Moskwa Pałac Lodowy, Sankt Petersburg
5 marca 2009 Spartak Moskwa   3:2   SKA Sankt Petersburg Sokolniki Arena, Moskwa

ĆwierćfianłyEdytuj

Ak Bars KazańAwangard Omsk 3 – 2

10 marca 2009 Ak Bars Kazań   0:2   Awangard Omsk Tatneft Arena, Kazań
11 marca 2009 Ak Bars Kazań   3:2 pk.   Awangard Omsk Tatneft Arena, Kazań
13 marca 2009 Awangard Omsk   4:2   Ak Bars Kazań Arena Omsk, Omsk
14 marca 2009 Awangard Omsk   1:11   Ak Bars Kazań Arena Omsk, Omsk
16 marca 2009 Ak Bars Kazań   3:2 pd.   Awangard Omsk Tatneft Arena, Kazań

Łokomotiw JarosławSpartak Moskwa 3 – 0

11 marca 2009 Łokomotiw Jarosław   3:1   Spartak Moskwa Arena 2000, Jarosław
12 marca 2009 Łokomotiw Jarosław   5:3   Spartak Moskwa Arena 2000, Jarosław
14 marca 2009 Spartak Moskwa   4:5   Łokomotiw Jarosław Sokolniki Arena, Moskwa

CSKA MoskwaDinamo Moskwa 0 – 3

10 marca 2009 CSKA Moskwa   1:2   Dinamo Moskwa Hala Sportowa CSKA, Moskwa
11 marca 2009 CSKA Moskwa   0:7   Dinamo Moskwa Hala Sportowa CSKA, Moskwa
13 marca 2009 Dinamo Moskwa   5:1   CSKA Moskwa Łużniki, Moskwa

Atłant MytiszcziMietałłurg Magnitogorsk 1 – 3

11 marca 2009 Atłant Mytiszczi   2:1 pd.   Mietałłurg Magnitogorsk Mytiszczi Arena, Mytiszczi
12 marca 2009 Atłant Mytiszczi   3:4   Mietałłurg Magnitogorsk Mytiszczi Arena, Mytiszczi
14 marca 2009 Mietałłurg Magnitogorsk   3:0   Atłant Mytiszczi Arena-Metallurg, Magnitogorsk
15 marca 2009 Mietałłurg Magnitogorsk   4:2   Atłant Mytiszczi Arena-Metallurg, Magnitogorsk

PółfinałyEdytuj

Ak Bars KazańDinamo Moskwa 4 – 2

19 marca 2009 Ak Bars Kazań   4:1   Dinamo Moskwa Tatneft Arena, Kazań
20 marca 2009 Ak Bars Kazań   2:3 pd.   Dinamo Moskwa Tatneft Arena, Kazań
22 marca 2009 Dinamo Moskwa   0:1   Ak Bars Kazań Łużniki, Moskwa
23 marca 2009 Dinamo Moskwa   4:1   Ak Bars Kazań Łużniki, Moskwa
25 marca 2009 Ak Bars Kazań   3:0   Dinamo Moskwa Tatneft Arena, Kazań
27 marca 2009 Dinamo Moskwa   1:3   Ak Bars Kazań Łużniki, Moskwa

Łokomotiw JarosławMietałłurg Magnitogorsk 4 – 1

20 marca 2009 Łokomotiw Jarosław   0:3   Mietałłurg Magnitogorsk Arena 2000, Jarosław
21 marca 2009 Łokomotiw Jarosław   6:1   Mietałłurg Magnitogorsk Arena 2000, Jarosław
23 marca 2009 Mietałłurg Magnitogorsk   2:4   Łokomotiw Jarosław Arena-Metallurg, Magnitogorsk
24 marca 2009 Mietałłurg Magnitogorsk   0:4   Łokomotiw Jarosław Arena-Metallurg, Magnitogorsk
26 marca 2009 Łokomotiw Jarosław   2:0   Mietałłurg Magnitogorsk Arena 2000, Jarosław

FinałEdytuj

Ak Bars KazańŁokomotiw Jarosław 4 – 3

2 kwietnia 2009 Ak Bars Kazań   0:3   Łokomotiw Jarosław Tatneft Arena, Kazań
3 kwietnia 2009 Ak Bars Kazań   4:3 pd.   Łokomotiw Jarosław Tatneft Arena, Kazań
5 kwietnia 2009 Łokomotiw Jarosław   3:0   Ak Bars Kazań Arena 2000, Jarosław
6 kwietnia 2009 Łokomotiw Jarosław   2:5   Ak Bars Kazań Arena 2000, Jarosław
8 kwietnia 2009 Ak Bars Kazań   2:3   Łokomotiw Jarosław Tatneft Arena, Kazań
10 kwietnia 2009 Łokomotiw Jarosław   2:3 pd.   Ak Bars Kazań Arena 2000, Jarosław
12 kwietnia 2009 Ak Bars Kazań   1:0   Łokomotiw Jarosław Tatneft Arena, Kazań

Statystyki indywidualneEdytuj

Statystyki zaktualizowane po zakończeniu fazy play-off[8].

Zawodnicy z pola łącznie

Gole Asysty Punkty
  Jukka Hentunen (Ak Bars) 9   Aleksiej Jaszyn (Łokomotiw) 11   Aleksiej Morozow (Ak Bars) 19
  Zbyněk Irgl (Łokomotiw) 8   Aleksiej Morozow (Ak Bars) 11   Aleksiej Jaszyn (Łokomotiw) 18
  Aleksiej Michnow (Łokomotiw) 8   Mattias Weinhandl (Dinamo Moskwa) 10   Tony Mårtensson (AK Bars) 16
  Aleksiej Morozow (Ak Bars) 8   Josef Vašíček (Łokomotiw) 10   Mattias Weinhandl (Dinamo Moskwa) 16
  Aleksiej Jaszyn (Łokomotiw) 7   Danis Zaripow (Ak Bars) 10   Danis Zaripow (Ak Bars) 16

Obrońcy

Gole Asysty Punkty
  Karel Rachůnek (Dinamo Moskwa) 4   Andriej Pierwyszyn (Ak Bars) 9   Ilja Nikulin (Ak Bars) 10
  Johan Åkerman (Łokomotiw) 3   Ilja Nikulin (Ak Bars) 8   Andriej Pierwyszyn (Ak Bars) 10
  Władimir Maleńkich (Magnitogorsk) 3   Witalij Wiszniewski (Łokomotiw) 7   Witalij Wiszniewski (Łokomotiw) 9
  Dienis Makarow (Łada) 2   Witalij Atiuszow (Magnitogorsk) 6   Karel Rachůnek (Dinamo Moskwa) 8
  Andriej Zubariew (Atłant) 2   Johan Åkerman (Łokomotiw) 5   Johan Åkerman (Łokomotiw) 8

Bramkarze

Skuteczność interwencji (w %) Średnia goli straconych (na mecz) Mecze bez straty gola
  Ray Emery (Atłant) 94,1   Witalij Jeriemiejew (Dinamo Moskwa) 1,63   Gieorgij Giełaszwili (Łokomotiw) 5
  Wasilij Koszeczkin (Łada) 93,5   Stanisław Galimow (Ak Bars) 1,67   Ilja Proskuriakow (Magnitogorsk) 2
  Jussi Markkanen (CSKA) 93,4   Jussi Markkanen (CSKA) 1,74   Fredrik Norrena (Ak Bars) 2
  Gieorgij Giełaszwili (Łokomotiw) 93,3   Gieorgij Giełaszwili (Łokomotiw) 1,75   Jewgienij Cariegorodcew (Awangard) 1
  Aleksandr Jeriomienko (Saławat) 92,7   Ray Emery (Atłant) 1,86   Aleksandr Jeriomienko (Saławat) 1
Pozostałe
Klasyfikacja +/- Zwycięskie gole Minuty kar
  Ilja Nikulin (Ak Bars) +13   Zbyněk Irgl (Łokomotiw) 4   Grigorij Panin (Ak Bars) 69
  Dienis Dienisow (Dinamo Moskwa) +10   Josef Vašíček (Łokomotiw) 3   Witalij Wiszniewski (Łokomotiw) 44
  Witalij Wiszniewski (Łokomotiw) +10   Aleksiej Kajgorodow (Magnitogorsk) 3   Aleksandr Switow (Awangard) 41
  Tony Mårtensson (AK Bars) +10   Aleksiej Morozow (Ak Bars) 2   Dienis Tołpieko (Dinamo Moskwa) 36
  Aleksiej Morozow (Ak Bars) +9   Jukka Hentunen (Ak Bars) 2   Aleksandr Stiepanow (Ak Bars) 36
Strzały na bramkę   Danis Zaripow (Ak Bars) 71
Zwycięstwa bramkarzy   Gieorgij Giełaszwili (Łokomotiw)
13

Skład triumfatorówEdytuj

 
Drużyna Ak Barsu Kazań z Pucharem Gagarina po ostatnim zwycięskim meczu (1:0) z Łokomotiwem Jarosław 12 kwietnia 2009

Skład zdobywcy Pucharu Gagarina – drużyny Ak Barsu Kazań – w sezonie 2008/2009:

Bramkarze:

Obrońcy:

Napastnicy:

Szkoleniowiec:

Nagrody, trofea i wyróżnieniaEdytuj

Trofea drużynoweEdytuj

Zawodnicy miesiącaEdytuj

Miesiąc Bramkarz Obrońca Napastnik Pierwszoroczniak
Wrzesień   Aleksandr Jeriomienko (Saławat)   Magnus Johansson (Atłant)   Siergiej Moziakin (Atłant)   Maksim Kicyn (Nowokuźnieck)
Październik   Witalij Kolesnik (Atłant)   Ilja Nikulin (Ak Bars)   Jan Marek (Magnitogorsk)   Andriej Kolesnikow (Witiaź)
Listopad   Robert Esche (SKA)   Konstantin Korniejew (CSKA)   Aleksiej Tierieszczenko (Saławat)   Stanisław Galimow (Ak Bars)
Grudzień   Martin Prusek (Ryga)   Karel Rachůnek (Dinamo Moskwa)   Danis Zaripow (Ak Bars)   Aleksandr Wasiliew (Witiaź)
Styczeń   Witalij Jeriemiejew (Dinamo Moskwa)   Witalij Proszkin (Saławat)   Aleksandr Koroluk (Atłant)   Aleksandr Wasiliew (Witiaź)
Luty   Dimitrij Kotschnew (Spartak)   Peter Podhradský (Torpedo)   Danis Zaripow (Ak Bars)   Stiepan Zacharczuk (Łada)
Marzec   Gieorgij Giełaszwili (Łokomotiw)   Ilja Nikulin (Ak Bars)   Mattias Weinhandl (Dinamo Moskwa)

Nagrody indywidualneEdytuj

Ostateczna kolejnośćEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. e-hokej.pl, Khimik zamiast Avtomobilista, wersja strony z 20 lipca 2008
  2. KHL lockt Berlin | SPOX.com, www.spox.com [dostęp 2017-11-24] (niem.).
  3. Sportnachrichten - Live-Ticker, Streams, Videos und News - LAOLA1.at, www.laola1.at [dostęp 2017-11-24].
  4. Eishockey News Aktuell - DEL,NHL,2. Bundesliga, Oberliga Hockey Nachrichten, www.hockeyweb.de [dostęp 2017-11-24] (niem.).
  5. Kary dla działaczy po śmierci Czerepanowa (pol.). sport.pl. [dostęp 2012-01-30].
  6. Mecz Gwiazd na Placu Czerwonym - eurosport.interia.pl, sport.interia.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  7. Players stats (leaders) (ang.). en.khl.ru.
  8. Players stats (leaders) (ang.). en.khl.ru.

Zobacz teżEdytuj