Otwórz menu główne

Mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce siatkowej

Mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce siatkowej - turniej siatkarski organizowany przez CSV od 1951 r., w którym udział biorą narodowe reprezentacje państw południowoamerykańskich. Od 1967 r. mistrzostwa rozgrywane są co 2 lata. Mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn odbywają się w tym samym miejscu i czasie. Mistrzostwa Ameryki Południowej mężczyzn 32 na 33 razy wygrała reprezentacja Brazylii. Nie wystartowała ona jedynie podczas mistrzostw w 1964 r. w Buenos Aires - wtedy pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Argentyny.

MężczyźniEdytuj

MedaliściEdytuj

Edycja Rok Gospodarz   Złoto   Srebro   Brąz
I 1951   Rio de Janeiro   Brazylia   Urugwaj   Peru
II 1956   Montevideo   Brazylia   Urugwaj   Paragwaj
III 1958   Porto Alegre   Brazylia   Paragwaj   Urugwaj
IV 1961   Lima   Brazylia   Chile   Argentyna
V 1962   Santiago   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
VI 1964   Buenos Aires   Argentyna   Wenezuela   Urugwaj
VII 1967   Santos   Brazylia   Wenezuela   Chile
VIII 1969   Caracas   Brazylia   Wenezuela   Urugwaj
IX 1971   Montevideo   Brazylia   Urugwaj   Argentyna
X 1973   Bucaramanga   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XI 1975   Asunción   Brazylia   Wenezuela   Argentyna
XII 1977   Chiclayo / Lima / Trujillo   Brazylia   Wenezuela   Argentyna
XIII 1979   Rosario   Brazylia   Wenezuela   Paragwaj
XIV 1981   Santiago   Brazylia   Argentyna   Chile
XV 1983   São Paulo   Brazylia   Argentyna   Chile
XVI 1985   Caracas   Brazylia   Wenezuela   Argentyna
XVII 1987   Montevideo   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XVIII 1989   Kurytyba   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XIX 1991   São Paulo   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XX 1993   Córdoba   Brazylia   Argentyna   Chile
XXI 1995   Porto Alegre   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XXII 1997   Caracas   Brazylia   Wenezuela   Argentyna
XXIII 1999   Córdoba   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XXIV 2001   Cali   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XXV 2003   Rio de Janeiro   Brazylia   Wenezuela   Argentyna
XXVI 2005   Lages   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XXVII 2007   Santiago / Viña del Mar   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XXVIII 2009   Bogota   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XXIX 2011   Cuiabá   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XXX 2013   Cabo Frio   Brazylia   Argentyna   Kolumbia
XXXI 2015   Maceió   Brazylia   Argentyna   Kolumbia
XXXII 2017   Santiago / Temuco   Brazylia   Wenezuela   Argentyna
XXXIII 2019   Santiago / Temuco   Brazylia   Argentyna   Chile

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Lp. Państwo       Razem
1.   Brazylia 32 - - 32
2.   Argentyna 1 18 8 27
3.   Wenezuela - 10 12 22
4.   Urugwaj - 3 3 6
5.   Chile - 1 5 6
6.   Paragwaj - 1 2 3
7.   Kolumbia - - 2 2
8.   Peru - - 1 1

KobietyEdytuj

MedalistkiEdytuj

Edycja Rok Gospodarz   Złoto   Srebro   Brąz
I 1951   Rio de Janeiro   Brazylia   Urugwaj   Peru
II 1956   Montevideo   Brazylia   Urugwaj   Peru
III 1958   Porto Alegre   Brazylia   Peru   Urugwaj
IV 1961   Lima   Brazylia   Peru   Argentyna
V 1962   Santiago   Brazylia   Peru   Argentyna
VI 1964   Buenos Aires   Peru   Paragwaj   Argentyna
VII 1967   Santos   Peru   Brazylia   Paragwaj
VIII 1969   Caracas   Brazylia   Peru   Urugwaj
IX 1971   Montevideo   Peru   Brazylia   Urugwaj
X 1973   Bucaramanga   Peru   Brazylia   Urugwaj
XI 1975   Asunción   Peru   Brazylia   Argentyna
XII 1977   Lima   Peru   Brazylia   Argentyna
XIII 1979   Rosario   Peru   Brazylia   Argentyna
XIV 1981   Santo André   Brazylia   Peru   Argentyna
XV 1983   São Paulo   Peru   Brazylia   Argentyna
XVI 1985   Caracas   Peru   Brazylia   Wenezuela
XVII 1987   Punta del Este   Peru   Brazylia   Wenezuela
XVIII 1989   Kurytyba   Peru   Brazylia   Argentyna
XIX 1991   Osasco   Brazylia   Peru   Kolumbia
XX 1993   Cuzco   Peru   Brazylia   Wenezuela
XXI 1995   Porto Alegre   Brazylia   Peru   Argentyna
XXII 1997   Lima   Brazylia   Peru   Argentyna
XXIII 1999   Valencia   Brazylia   Argentyna   Peru
XXIV 2001   Morón   Brazylia   Argentyna   Wenezuela
XXV 2003   Bogota   Brazylia   Argentyna   Peru
XXVI 2005   La Paz   Brazylia   Peru   Argentyna
XXVII 2007   Santiago   Brazylia   Peru   Wenezuela
XXVIII 2009   Porto Alegre   Brazylia   Argentyna   Peru
XXIX 2011   Callao   Brazylia   Argentyna   Peru
XXX 2013   Ica   Brazylia   Argentyna   Peru
XXXI 2015   Cartagena   Brazylia   Peru   Kolumbia
XXXII 2017   Cali   Brazylia   Kolumbia   Peru
XXXIII 2019   Cajamarca   Brazylia   Kolumbia   Peru

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Lp. Państwo       Razem
1.   Brazylia 20 11 0 31
2.   Peru 12 11 8 31
3.   Argentyna - 6 12 18
4.   Urugwaj - 2 4 6
5.   Kolumbia - 1 2 3
6.   Paragwaj - 1 1 2
7.   Wenezuela - - 5 5