Mistrzostwa Europy juniorów w saneczkarstwie

Mistrzostwa Europy Juniorów w saneczkarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1955 roku w szwajcarskim Davos. Organizatorem imprezy jest Międzynarodowa Federacja Saneczkowa (FIL). Uczestnikami mistrzostw mogą być zawodnicy, którzy w roku rozgrywania imprezy nie osiągają 20 roku życia.

Początkowo zawody były rozgrywane corocznie, w konkurencjach jedynek kobiet i mężczyzn oraz w dwójkach mężczyzn. W latach 1981-1989 mistrzostwa rozgrywano co 2 lata, na przemian z mistrzostwami świata. W latach 1990-2010 zawodów nie rozgrywano, powróciła ona do kalendarza FIL w 2011 roku, ponownie jako zawody coroczne. W 2012 roku do rozgrywanych konkurencji dołączono sztafety.

Dotychczas zawody o mistrzostwa Starego Kontynentu anulowano trzy razy. Działo się to w latach 1963, 1967, 1970.

Dwukrotnie organizatorem imprezy była Polska. W 1965 gospodarzem był Karpacz, natomiast w 1979 Krynica-Zdrój.

Dotychczas w klasyfikacji medalowej prowadzi RFN, którego reprezentanci zdobyli 36 medali złotych. Na drugim miejscu plasują się Niemcy z 25 medalami złotymi, a na trzecim Austria. Polska znajduje się na szóstym miejscu, mając na koncie cztery medale złote, cztery srebrne i dziesięć brązowych.

Jedynki kobietEdytuj

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1955   Davos   Lotti Vanoni   Sieglinde Profanter   Doris Kistler
1956   Weißenbach bei Liezen   Ida Konrad   Berta Bürkl   Olga Schrott
1957   Vipiteno   Annemarie Mayr   Olga Schrott   Brigitte Fink
1958   Oberhof   Baldrun Mille   Christa Kühn   Hanni Possmoser
1959   Weißenbach bei Liezen   Gretl Angerer   Zenzi Plenk   Karin Kurz
1960   Villach   Hanni Possmoser   Karin Kurz   Anna Stock
1961   Davos   Helga Meusinger   Marlene Kahr   Lucia Hackelsberger
1962   Bad Aussee   Helga Meusinger   Helga Gugganig   Antonia Lanthaler
1963   Schönau am Königssee Zawody odwołano
1964   Kufstein   Irena Kawa   Sofia Hłasko   Uta Schipanski
1965   Karpacz   Wiesława Martyka   Adelheid Reckewitz   Danuta Baraś
1966   Igls   Marlies Renoth   Anna-Maria Müller   Małgorzata Głowaczewska
1967   Friedrichroda Zawody odwołano
1968   Schönau am Königssee   Dana Beldová   Angela Knösel   Wiesława Martyka
1969   Hammarstrand   Elisabeth Demleitner   Dana Beldová   Rosita Streit
1970   Villard-de-Lans Zawody odwołano
1971   Mariańskie Łaźnie   Margit Schumann   Desa Linski   Ute Rührold
1972   Kufstein   Eva-Maria Wernicke   Teresa Bugajczyk   Małgorzata Kretowicz
1973   Valdaora   Sarah Felder   Steffi Eissmann   Heidemarie Reiss
1974   Schlehdorf   Sarah Felder   Sieglinde Kaiser   Sieglinde Peschel
1975   Oberhof   Monika Jedamski   Roswitha Stenzel   Elvira Schreiber
1976   Imst   Melitta Sollmann   Teresa Maziarz   Veronika Huhn
1977   Igls   Andrea Fendt   Elke Djan   Ilona Brand
1978   Winterberg   Roswitha Stenzel   Bettina Schmidt   Andrea Fendt
1979   Krynica-Zdrój   Bettina Schmidt   Martina Günl   Elke Djan
1980   Hammarstrand   Heike Popel   Ute Weiß   Eleonora Czeremisina
1981   Bludenz   Steffi Martin   Birgit Weise   Jutta Garbe
1983   Igls   Christine König   Anke Popel   Heike Grübler
1985   Schönau am Königssee   Veronika Oberhuber   Nadieżda Szmitowa   Susi Erdmann
1987   Sarajewo   Jana Bode   Susi Erdmann   Dana Riedel
1989   Igls   Andrea Tagwerker   Jean Roos   Margit Paar
2011   Igls   Mona Wabnigg   Dajana Eitberger   Aileen Frisch
2012   Winterberg   Aileen Frisch   Katrin Rudolph   Luzie Löscher
2013   Oberhof   Nathalie Burkhardt   Maria Naß   Saskia Langer
2014   Sigulda   Angelique Fleischer   Wiktoria Demczenko   Jekaterina Katnikowa
2015   Oberhof   Jessica Tiebel   Wiktoria Demczenko   Saskia Langer
2016   Altenberg   Jessica Tiebel   Tina Müller   OlesIa Michajlenko
2017   Oberhof   Jessica Tiebel   Hannah Prock   Cheyenne Rosenthal
2018   Winterberg   Cheyenne Rosenthal   Jessica Tiebel   Verena Hofer
2019   Sankt Moritz   Verena Hofer   Elīna Ieva Vītola   Anna Berreiter

Jedynki mężczyznEdytuj

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1955   Davos   Katejan Peer   Beat Haesler   Willi Haslwanter
1956   Weißenbach bei Liezen   Anton Venier   Ferdinand Steiner   Josef Hollinger
1957   Vipiteno   Josef Feistmantl   Herbert Thaler   Manfred Schweiberer
1958   Oberhof   Max Leo   Thomas Köhler   Klaus Bonsack
1959   Weißenbach bei Liezen   Manfred Schweiberer   Jean-Pierre Gottschall   Josef Fleischmann
1960   Villach   Josef Neururer   Paul Nadles   Josef Fleischmann
1961   Davos   Gernot Pollhammer   Manfred Mittelberger   Manfred Schmid
1962   Bad Aussee   Rudolf Bichler   Manfred Schmid   Anton Legat
1963   Schönau am Königssee Zawody odwołano
1964   Kufstein   Ernesto Mair   Florian Aschauer   Enrico Graber
1965   Karpacz   Eugeniusz Śliwa   Leonhard Frank   Marian Kwiatkowski
1966   Igls   Bernd Rossmann   Siegfried Müller   Hans Pechtl
1967   Friedrichroda Zawody odwołano
1968   Schönau am Königssee   Siegfried Müller   Karl-August Remmers   Wolfram Fiedler
1969   Hammarstrand   Wolfram Fiedler   Stefan Hölzlwimmer   Rudolf Schmid
1970   Villard-de-Lans Zawody odwołano
1971   Mariańskie Łaźnie   Paul Hildgartner   Bernd Hahn   Horst Müller
1972   Kufstein   Bernd Hahn   Anton Winkler   Hans-Heinrich Winkler
1973   Valdaora   Dettlef Günther   Karl Feichter   Bernd Hahn
1974   Schlehdorf   Volker Messing   Piotr Bugajczyk   Michael Gardebäck
1975   Oberhof   Bernhard Glass   Hendrik Fischer   Uwe Günther
1976   Imst   Bernd Dreyer   Jürgen Gerhard   Uwe Handrich
1977   Igls   Johannes Schettel   Bernd Beutel   Gerhard Böhmer
1978   Winterberg   Uwe Handrich   Jürgen Gerhard   Johannes Schettel
1979   Krynica-Zdrój   Thomas Rührold   Siergiej Danilin   Jan Lindert
1980   Hammarstrand   Wilfried Vogel   Andreas Bauch   Walerij Pietrow
1981   Bludenz   Jörg Hoffmann   Detlef Bertz   Wilfried Vogel
1983   Igls   Norbert Huber   Markus Prock   Georg Hackl
1985   Schönau am Königssee   Georg Hackl   Uwe Reindl   Maximilian Burghardtswieser
1987   Sarajewo   Gerhard Plankensteiner   Helmut Hölzlwimmer   Alexander Bau
1989   Igls   Gerhard Plankensteiner   Wilfried Huber   Alexander Bau
2011   Igls   Dominik Fischnaller   Kevin Fischnaller   Aleksander Peretjagin
2012   Winterberg   Kevin Fischnaller   Toni Gräfe   Władimir Pitilimow
2013   Oberhof   Emanuel Rieder   Chris Eißler   Georg Reumschüssel
2014   Sigulda   Armin Frauscher   Aleksander Stepiczew   Riks Kristens Rozītis
2015   Oberhof   Sebastian Bley   Roman Riepiłow   Nico Gleirscher
2016   Altenberg   Jonas Müller   Nico Gleirscher   Kristers Aparjods
2017   Oberhof   Max Langenhan   Kristers Aparjods   Nico Gleirscher
2018   Winterberg   Max Langenhan   Moritz Bollmann   David Nössler
2019   Sankt Moritz   David Nössler   Moritz Bollmann   Lukas Gufler


Dwójki mężczyznEdytuj

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1955   Davos Zawody odwołano
1956   Weißenbach bei Liezen   Ferdinand Steiner
Wolfgang Schmeissl
  Josef Feistmantl
Eduard Pirkmann
  Peter Katschtaler
Franz Hartweger
1957   Vipiteno   Ewald Walch
Josef Mariner
  Helmut Thaler
Herbert Thaler
  Robert Unterfrauner
Josef Feistmantl
1958   Oberhof   Helmut Thaler
Herbert Thaler
  Wolfgang Winkler
Leonhard Eham
  Klaus Bonsack
Gerhard Kirchner
1959   Weißenbach bei Liezen   Wolfgang Winkler
Leonhard Eham
  Giorgio Moroder
Arnold Prinoth
  Anton Feldhammer
Manfred Schmid
1960   Villach   Anton Feldhammer
Manfred Schmid
  Paul Nadles
Josef Fleischmann
  Walter Fürutter
Josef Neururer
1961   Davos Zawody odwołano
1962   Bad Aussee   Rudolf Bichler
Hermann Rohrer
  Anton Legat
Herbert Mayer
  Rupert Hell
Manfred Griesser
1963   Schönau am Königssee Zawody odwołano
1964   Kufstein   Ernesto Mair
Enrico Graber
  Paul Fiegl
Florian Aschauer
  Ryszard Nasiek
Józef Matlak
1965   Karpacz   Gerhard Vater
Reinhard Bredow
  Siegfried Müller
Bernd Rossmann
  Jerzy Nasiek
Eugeniusz Kowalski
1966   Igls   Siegfried Müller
Bernd Rossmann
  Klaus Deschner
Eberhard Schmidt
  Jan Navrátil
Jan Janata
1967   Friedrichroda Zawody odwołano
1968   Schönau am Königssee   Siegfried Müller
Bernd Rossmann
  Rudolf Schmid
Franz Schachner
  Josef Nagele
Raimund Köfinger
1969   Hammarstrand   Rudolf Schmid
Franz Schachner
  Paul Hildgartner
Walter Plaikner
  Horst Müller
Manfred Neumann
1970   Villard-de-Lans Zawody odwołano
1971   Mariańskie Łaźnie   Hans-Henning Schulze
Hans-Jürgen Neumann
  Paul Hildgartner
Hubert Graber
  Günther Lemmerer
Alfons Obojes
1972   Kufstein   Hans Rinn
Norbert Hahn
  Hans-Henning Schulze
Hans-Jürgen Neumann
  Karl Feichter
Ernst Haspinger
1973   Valdaora   Bernd Hahn
Ulrich Hahn
  Karl Feichter
Ernst Haspinger
  Volker Messing
Wilfried Weidner
1974   Schlehdorf   Volker Messing
Wolfgang Seifert
Ray Lindfors
Josef Mairhofer[1]
  Jan Kasielski
Krzysztof Kuklik
1975   Oberhof   Bernd Dreyer
Andreas Sauer
  Volker Messing
Roland Herdmann
  Uwe Günther
Harald Schmidt
1976   Imst   Michael Körner
Harald Schmidt
  Heinz Pacher
Gerhard Hirzegger
  Thomas Rzeznizok
Detlef Ammenhäuser
1977   Igls   Hans Stanggassinger
Franz Wembacher
  Johannes Schettel
Jürgen Pilz
  Bernd Oberhoffner
Jörg-Dieter Ludwig
1978   Winterberg   Johannes Schettel
Patric Werner
  Volker Sotzmann
Volker Dietrich
  Wiaczesław Szczugurow
Władimir Tereszczenko
1979   Krynica-Zdrój   Jan Lindert
Wojciech Kania
  Franz Wilhelmer
Franz Lechleitner
  Jerzy Jebłeński
Stanisław Socha
1980   Hammarstrand   Volker Sotzmann
Norbert Loch
  Klaus Rosenberger
Wolfgang Staudinger
  Zdeněk Strnad
Petr Kinzel
1981   Bludenz   František Bím
Jiří Kraus
  Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
  Jens Schenke
Jens Friedrich
1983   Igls   Witalij Mielnik
Dmitrij Aleksiejiew
  René Keller
Lutz Kühnlenz
  Siegfried Federer
Norbert Huber
1985   Schönau am Königssee   Sven Eggert
René Friedl
  Witalij Mielnik
Dmitrij Aleksiejiew
  Stefan Krauße
Jan Behrendt
1987   Sarajewo   Marco Ernst
Olaf Paschold
  Kurt Brugger
Wilfried Huber
  Hermann Müller
Daniel Schubert
1989   Igls   Andriej Nowickij
Igor Ławrow
  Lewan Tibiłow
Kacha Wachtangiszwili
  Mario Langenhan
Andreas Bernhardt
2011   Igls   Aleksandr Denisjew
Władisław Antonow
  Nico Grüßner
Toni Förtsch
  Andriej Bogdanow
Andriej Miedwiediew
2012   Winterberg   Tim Brendel
Florian Funk
  Jurij Kalinin
Siergiej Bieljiajew
  Marian Zemanik
Jozef Petrulák
2013   Oberhof   Julius Löffler
Florian Küchler
  Florian Löffler
Manuel Stiebing
  Tim Brendel
Florian Funk
2014   Sigulda   Tim Brendel
Florian Funk
  Thomas Steu
Lorenz Koller
  David Trojer
Phillip Knoll
2015   Oberhof   Florian Löffler
Manuel Stiebing
  Kristens Putins
Kārlis Matuzels
  Jewgienij Jewdokimow
Aleksiej Groszew
2016   Altenberg   Florian Löffler
Manuel Stiebing
  David Trojer
Phillip Knoll
  Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
2017   Oberhof   Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
  Nico Semmler
Johannes Pfeiffer
  Ivan Nagler
Fabian Malleier
2018   Winterberg   Dmitrij Buchniew
Danił Kilsijew
  Wiesowłod Kaszkin
Konstantin Korszunow
  Marian Gitlan
Flavius Ion Craciun
2019   Sankt Moritz   Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
  Max Ewald
Jakob Jannusch
  Leon Felderer
Lukas Gufler

DrużynoweEdytuj

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
2012   Winterberg   Niemcy
Aileen Frisch
Toni Gräfe
Tim Brendel
Florian Funk
  Rosja
Jekatierina Baturina
Władimir Pitilomow
Jurij Kalinin
Siergiej Bieljiajew
  Austria
Miriam Kastlunger
Armin Frauscher
Thomas Steu
Lorenz Koller
2013   Oberhof   Niemcy
Nathalie Burkhardt
Chris Eißler
Julius Löffler
Florian Küchler
  Włochy
Sandra Robatscher
Emanuel Rieder
Florian Gruber
Simon Kainzwaldner
  Rosja
Jekaterina Katnikowa
Aleksander Gorbacewicz
Jurij Kalinin
Siergiej Bieljiajew
2014   Sigulda   Niemcy
Angelique Fleischer
Toni Gräfe
Tim Brendel
Florian Funk
  Łotwa
Ulla Zirne
Riks Kristens Rozītis
Kristens Putins
Kārlis Matuzels
  Rosja
Wiktoria Demczenko
Aleksander Stepiczew
Stanisław Malcew
Oleg Faszudinow
2015   Oberhof   Rosja
Wiktoria Demczenko
Roman Riepiłow
Jewgienij Jewdokimow
Aleksiej Groszew
  Łotwa
Kendija Aparjode
Kristers Aparjods
Kristens Putins
Kārlis Matuzels
  Austria
Nina Prock
Nico Gleirscher
David Trojer
Phillip Knoll
2016   Altenberg   Niemcy
Jessica Tiebel
Paul-Lukas Heider
Florian Löffler
Manuel Stiebing
  Austria
Madeleine Egle
Jonas Müller
David Trojer
Phillip Knoll
  Rosja
Olesia Michajlenko
Jewgienij Pietrow
Jewgienij Jewdokimow
Aleksiej Groszew
2017   Schönau am Königssee   Niemcy
Jessica Tiebel
Max Langenhan
Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
  Włochy
Hannah Niederkofler
Lukas Gufler
Ivan Nagler
Fabian Malleier
  Łotwa
Elina Ieva Vitola
Kristers Aparjods
Martins Bots
Roberts Plume
2018   Winterberg   Niemcy
Cheyenne Rosenthal
Max Langenhan
Hendrik Seibert
Calvin Meister
  Włochy
Verena Hofer
Leon Felderer
Felix Schwarz
Lukas Gufler
  Rosja
Kristina Szamowa
Danił Lebiediew
Dmitrij Buchniew
Danił Kilsijew
2019   Sankt Moritz   Niemcy
Jessica Tiebel
Max Langenhan
Hannes Orlamunder/
Paul Gubitz
  Łotwa
Elīna Ieva Vītola
Gints Bērziņš
Mārtiņš Bots
Roberts Plūme
  Włochy
Verena Hofer
Alex Gufler
Leon Felderer
Lukas Gufler

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Miejsce Państwo       Razem
1.   RFN 36 29 30 95
2.   Niemcy 25 13 10 48
3.   Austria 21 21 23 65
4.   Włochy 13 11 9 33
5.   NRD 10 17 13 40
6.   Polska 4 4 10 18
7.   Rosja 3 7 10 20
8.   ZSRR 2 4 3 9
9.   Czechosłowacja 2 2 2 6
10.   Szwajcaria 1 2 1 4
11.   Łotwa 0 6 3 9
=12.   Rumunia 0 0 1 1
=12.   Słowacja 0 0 1 1
=12.   Szwecja 0 0 1 1

PrzypisyEdytuj

  1. Dwójka składała się z Fina (Lindfors) i Włocha (Mairhofer). Zdobyte przez nich medale nie liczą się do klasyfikacji medalowej

BibliografiaEdytuj