Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2015

Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym 2015 – zawody rangi mistrzowskiej dla łyżwiarzy figurowych z Europy. Mistrzostwa odbywały się od 26 stycznia do 1 lutego w hali Globe Arena w Sztokholmie.

Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym
2015
2014 2016
Ilustracja
Mistrzyni Europy wśród solistek Jelizawieta Tuktamyszewa z Rosji
Data 26 stycznia – 1 lutego 2015
Gospodarz Svenska Konståkningsförbundet
Miejscowość Szwecja Sztokholm
Hala Globe Arena
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Liczba zawodników 156
Liczba reprezentacji 32
Zwycięzcy
Soliści Hiszpania Javier Fernández
Solistki Rosja Jelizawieta Tuktamyszewa
Pary sportowe Rosja Yūko Kawaguchi
Rosja Aleksandr Smirnow
Pary taneczne Francja Gabriella Papadakis
Francja Guillaume Cizeron

W rywalizacji solistów trzeci tytuł z rzędu zdobył Hiszpan Javier Fernández, zaś wśród solistek triumfowała Rosjanka Jelizawieta Tuktamyszewa. W parach sportowych złoty medal zdobyli reprezentanci Rosji Yūko Kawaguchi i Aleksandr Smirnow, zaś w parach tanecznych Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron, dla których był to pierwszy tytuł w karierze.

KwalifikacjeEdytuj

W zawodach udział brali zawodnicy, którzy przed dniem 1 lipca 2014 roku ukończyli 15 rok życia (tj. urodzili się do 30 czerwca 1999 roku). Liczba dopuszczonych do startu zawodników z poszczególnych krajów była uzależniona od miejsc, jakie reprezentanci krajów zdobyli na ubiegłorocznych mistrzostwach. Warunkiem uczestnictwa zawodników wytypowanych przez krajową federację jest uzyskanie minimalnej oceny technicznej (TES) na międzynarodowych zawodach ISU w sezonie bieżącym lub poprzednim. Punkty za oba programy mogą być zdobyte na różnych zawodach. ISU akceptuje wyniki, jeśli zostały uzyskane na międzynarodowych konkursach uznawanych przez ISU na co najmniej 21 dni przed pierwszym oficjalnym dniem treningowym mistrzostw.

Minimalna ocena techniczna (TES)
Konkurencja SP / SD FS / FD
Soliści 25 45
Solistki 20 36
Pary sportowe 20 36
Pary taneczne 19 29

KalendariumEdytuj

  • 26-27 stycznia – oficjalne treningi i otwarcie zawodów,
  • 28 stycznia – program krótki panów, taniec krótki,
  • 29 stycznia – program krótki pań, taniec dowolny,
  • 30 stycznia – program krótki par sportowych, program dowolny panów,
  • 31 stycznia – program dowolny pań
  • 1 lutego – program dowolny par sportowych, pokazy mistrzów

WynikiEdytuj

SoliściEdytuj

Poz. Zawodnik Reprezentacja Nota łączna[1] SP[2] FS[3]
1 Javier Fernández   Hiszpania 262,49 1 89,24 1 173,25
2 Maksim Kowtun   Rosja 235,68 4 78,21 2 157,47
3 Siergiej Woronow   Rosja 233,05 2 81,06 3 151,99
4 Alexei Bychenko   Izrael 220,22 7 73,63 4 146,59
5 Michal Březina   Czechy 220,11 3 80,86 7 139,25
6 Peter Liebers   Niemcy 213,57 5 75,48 8 138,09
7 Adjan Pitkiejew   Rosja 210,87 9 69,78 6 141,09
8 Ivan Righini   Włochy 210,75 11 67,45 5 143,30
9 Florent Amodio   Francja 210,11 6 74,06 10 136,05
10 Daniel Samohin   Izrael 209,93 8 72,65 9 137,28
11 Alexander Majorov   Szwecja 202,57 10 68,10 11 134,47
12 Petr Coufal   Czechy 187,82 16 57,47 12 130,35
13 Franz Streubel   Niemcy 186,18 13 64,45 13 121,73
14 Javier Raya   Hiszpania 173,70 21 53,80 14 119,90
15 Phillip Harris   Wielka Brytania 173,67 12 65,16 17 108,51
16 Jarosław Paniot   Ukraina 171,24 14 63,25 18 107,99
17 Pavel Kaška   Czechy 166,06 17 56,83 15 109,23
18 Valtter Virtanen   Finlandia 164,80 15 58,31 19 106,49
19 Justus Strid   Dania 162,05 22 53,28 16 108,77
20 Patrick Myzyk   Polska 159,73 18 56,12 20 103,61
21 Pawieł Ignatienko   Białoruś 156,41 19 55,79 21 100,62
22 Sondre Oddvoll Bøe   Norwegia 155,27 20 55,73 22 99,54
23 Larry Loupolover   Azerbejdżan 139,29 23 51,01 23 88,28
WD Chafik Besseghier   Francja DNF 24 49,61 DNF
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Slawik Hajrapetian   Armenia 48,93 25 48,93 NQ
26 Stéphane Walker   Szwajcaria 48,86 26 48,86 NQ
27 Engin Ali Artan   Turcja 48,76 27 48,76 NQ
28 Samuel Koppel   Estonia 46,36 28 46,36 NQ
29 Marco Klepoch   Słowacja 44,81 29 44,81 NQ
30 Manuel Koll   Austria 43,56 30 43,56 NQ

SolistkiEdytuj

 
Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Jelena Radionowa (RUS), Jelizawieta Tuktamyszewa (RUS), Anna Pogoriła (RUS)
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Nota łączna[4] SP[5] FS[6]
1 Jelizawieta Tuktamyszewa   Rosja 210,40 2 69,02 1 141,38
2 Jelena Radionowa   Rosja 209,54 1 70,46 2 139,08
3 Anna Pogoriła   Rosja 191,81 3 66,10 3 125,71
4 Joshi Helgesson   Szwecja 169,07 6 59,55 4 109,52
5 Viktoria Helgesson   Szwecja 166,39 5 60,37 6 106,02
6 Maé-Bérénice Méité   Francja 156,47 7 55,84 9 100,63
7 Angelina Kučvaļska   Łotwa 156,37 17 49,28 5 107,09
8 Roberta Rodeghiero   Włochy 154,52 11 51,79 7 102,73
9 Nicole Schott   Niemcy 153,63 9 52,03 8 101,60
10 Laurine Lecavelier   Francja 151,43 13 51,58 10 99,85
11 Nicole Rajičová   Słowacja 149,44 8 53,78 12 95,66
12 Nathalie Weinzierl   Niemcy 148,78 15 50,80 11 97,98
13 Anastasija Gałustian   Armenia 147,18 12 51,78 14 95,40
14 Eveline Brunner   Szwajcaria 143,97 10 52,00 15 91,97
15 Eliška Březinová   Czechy 143,05 21 47,40 13 95,65
16 Natalia Popova   Ukraina 138,27 18 49,21 16 89,06
17 Kerstin Frank   Austria 133,72 16 50,74 19 82,98
18 Sonia Lafuente   Hiszpania 131,60 20 48,53 18 83,07
19 Aleksandra Golovkina   Litwa 131,47 23 45,01 17 86,46
20 Fleur Maxwell   Luksemburg 128,47 14 51,36 22 77,11
21 Camilla Gjersem   Norwegia 128,10 22 46,82 20 81,28
22 Gerli Liinamäe   Estonia 124,31 24 44,46 21 79,85
23 Elene Gedewaniszwili   Gruzja 122,88 19 49,20 23 73,68
WD Kiira Korpi   Finlandia DNF 4 60,60 DNF
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Birce Atabey   Turcja 44,17 25 44,17 NQ
26 Karly Robertson   Wielka Brytania 43,91 26 43,91 NQ
27 Pernille Sørensen   Dania 43,60 27 43,60 NQ
28 Giada Russo   Włochy 43,13 28 43,13 NQ
29 Daša Grm   Słowenia 43,10 29 43,10 NQ
30 Helery Halvin   Estonia 43,10 30 43,10 NQ
31 Niki Wories   Holandia 42,53 31 42,53 NQ
32 Netta Schreiber   Izrael 42,45 32 42,45 NQ
33 Ivett Tóth   Węgry 39,16 33 39,16 NQ
34 Micol Cristini   Włochy 38,43 34 38,43 NQ
35 Julia Sauter   Rumunia 36,70 35 36,70 NQ
36 Daniela Stoeva   Bułgaria 35,70 36 35,70 NQ
37 Janina Makeenka   Białoruś 33,78 37 33,78 NQ
38 Agata Kryger   Polska 29,34 38 29,34 NQ

Pary sportoweEdytuj

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[7] SP[8] FS[9]
1 Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow   Rosja 207,67 2 69,86 1 137,81
2 Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow   Rosja 201,11 1 71,38 2 129,73
3 Jewgienija Tarasowa / Władimir Morozow   Rosja 183,02 5 57,13 3 125,89
4 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek   Włochy 175,39 4 57,95 4 117,44
5 Vanessa James / Morgan Ciprès   Francja 167,29 3 60,13 6 107,16
6 Nicole Della Monica / Matteo Guarise   Włochy 155,77 8 48,43 5 107,34
7 Mari Vartmann / Aaron Van Cleave   Niemcy 155,27 6 54,36 7 100,91
8 Miriam Ziegler / Severin Kiefer   Austria 136,80 9 43,79 8 93,01
9 Caitlin Yankowskas / Hamish Gaman   Wielka Brytania 123,42 7 49,29 14 74,13
10 Alessandra Cernuschi / Filippo Ambrosini   Włochy 123,19 13 39,70 9 83,49
11 Minerva Fabienne Hase / Nolan Seegert   Niemcy 121,29 11 42,13 10 79,16
12 Amani Fancy / Christopher Boyadji   Wielka Brytania 118,92 12 41,13 12 77,79
13 Elizaveta Makarova / Leri Kenchadze   Bułgaria 117,65 14 39,00 11 78,65
14 Maryja Palakowa / Nikita Boczkow   Białoruś 117,52 10 42,58 13 74,94

Pary taneczneEdytuj

 
Para taneczna Jelena Iljinych / Rusłan Żyganszyn (RUS) – 4. miejsce

Wzorem tańca krótkiego było Paso Doble.

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[10] SD[11] FD[12]
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron   Francja 179,97 1 71,06 1 108,91
2 Anna Cappellini / Luca Lanotte   Włochy 171,52 3 69,63 2 101,89
3 Aleksandra Stiepanowa / Iwan Bukin   Rosja 160,95 4 64,95 3 96,00
4 Jelena Iljinych / Rusłan Żyganszyn   Rosja 159,83 2 69,94 8 89,89
5 Sara Hurtado / Adrián Díaz   Hiszpania 155,81 6 62,59 4 93,22
6 Charlène Guignard / Marco Fabbri   Włochy 154,61 7 62,10 5 92,51
7 Nielli Żyganszyna / Alexander Gazsi   Niemcy 152,57 8 61,98 7 90,59
8 Federica Testa / Lukáš Csölley   Słowacja 150,57 5 62,91 10 87,66
9 Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen   Dania 150,53 9 61,69 9 88,84
10 Ksienija Mońko / Kiriłł Chalawin   Rosja 149,29 11 58,34 6 90,95
11 Ołeksandra Nazarowa / Maksym Nikitin   Ukraina 139,02 12 54,66 11 84,36
12 Alisa Agafonova / Alper Uçar   Turcja 137,47 13 53,27 12 84,20
13 Irina Shtork / Taavi Rand   Estonia 132,18 14 52,01 13 80,17
14 Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriew   Polska 131,13 15 51,69 14 79,44
15 Carolina Moscheni / Ádám Lukács   Węgry 127,43 16 51,44 16 75,99
16 Allison Reed / Vasili Rogov   Izrael 125,38 17 49,74 17 75,64
17 Cortney Mansour / Michal Češka   Czechy 124,51 19 47,33 15 77,18
18 Barbora Silná / Juri Kurakin   Austria 124,46 18 49,27 18 75,19
19 Olesia Karmi / Max Lindholm   Finlandia 121,29 20 46,98 19 74,31
WD Penny Coomes / Nicholas Buckland   Wielka Brytania DNF 10 60,16 DNF
Nie awansowali do tańca dowolnego
21 Jennifer Urban / Sevan Lerche   Niemcy 43,07 21 43,07 NQ
22 Celia Robledo / Luis Fenero   Hiszpania 42,89 22 42,89 NQ
23 Misato Komatsubara / Andrea Fabbri   Włochy 42,83 23 42,83 NQ
24 Taylor Tran / Saulius Ambrulevičius   Litwa 42,72 24 42,72 NQ
25 Wiktoryja Kawalowa / Jurij Bielajew   Białoruś 42,40 25 42,40 NQ
26 Olga Jakushina / Andrey Nevskiy   Łotwa 40,40 26 40,40 NQ
27 Tatiana Kozmava / Aleksandr Zolotarev   Gruzja 40,20 27 40,20 NQ
28 Cecile Postiaux / Richard Postiaux   Belgia 37,37 28 37,37 NQ
29 Katarina Paice / Yuri Eremenko   Szwajcaria 30,32 29 30,32 NQ
WD Olivia Smart / Joseph Buckland   Wielka Brytania DNF

PrzypisyEdytuj

  1. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Men – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  2. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Men – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  3. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Men – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  4. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Ladies – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  5. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Ladies – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  6. ISU European Figure Skating Championships Ladies – Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  7. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Pairs – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  8. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Pairs – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  9. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)].
  10. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Ice Dance – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
  11. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Ice Dance – Short Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].
  12. ISU European Figure Skating Championships 2015 – Ice Dance – Free Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-25)].

BibliografiaEdytuj