Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2019 – 1500 m stylem dowolnym mężczyzn

1500 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2019. Eliminacje miały miejsce 27 lipca, a finał 28 lipca.

1500 m stylem dowolnym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2019
2017 2022
Miejsce

 Korea Południowa
Gwangju

Termin

27 lipca 2019 (eliminacje i półfinały)
28 lipca 2019
(finał)

Liczba ekip

28

Liczba sportowców

35

Złoty medal Złoty medal

Florian Wellbrock
 Niemcy

Srebrny medal Srebrny medal

Mychajło Romanczuk
 Ukraina

Brązowy medal Brązowy medal

Gregorio Paltrinieri
 Włochy

W finale, do którego zakwalifikowali się tylko zawodnicy z Europy, zwyciężył Niemiec Florian Wellbrock, uzyskawszy czas 14:36,54. Srebrny medal zdobył Ukrainiec Mychajło Romanczuk (14:37,63), a brąz wywalczył złoty medalista sprzed dwóch lat, Włoch Gregorio Paltrinieri (14:38,75).

RekordyEdytuj

Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata   Sun Yang 14:31,02   Londyn 4 sierpnia 2012
Rekord mistrzostw świata   Sun Yang 14:34,14   Szanghaj 31 lipca 2011
Rekord świata juniorów   Mack Horton 14:51,55   Brisbane 1 kwietnia 2014

Liderzy światowego rankinguEdytuj

W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2019 r. do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata[2].

Poz. Zawodnik Państwo Czas Miasto Data
1. Paltrinieri, GregorioGregorio Paltrinieri   Włochy 14:38,34   Riccione 6 kwietnia
2. Wellbrock, FlorianFlorian Wellbrock   Niemcy 14:42,91   Sztokholm 13 kwietnia
3. Jervis, DanielDaniel Jervis   Wielka Brytania 14:46,51   Glasgow 18 kwietnia
4. Micka, JanJan Micka   Czechy 14:48,52   Sztokholm 13 kwietnia
5. Christiansen, HenrikHenrik Christiansen   Norwegia 14:49,67   Sztokholm 13 kwietnia
6. McLoughlin, JackJack McLoughlin   Australia 14:52,83   Brisbane 13 czerwca
7. Aubry, DavidDavid Aubry   Francja 14:54,42   Rennes 16 kwietnia
8. Sun Yang   Chiny 14:55,00   Qingdao 31 marca
9. Norgaard, AlexanderAlexander Norgaard   Dania 14:55,56   Taastrup 6 kwietnia
10. Grgić, FrankoFranko Grgić   Chorwacja 14:56,55   Pula 16 marca

WynikiEdytuj

EliminacjeEdytuj

Eliminacje rozpoczęły się 27 lipca o 11:17 czasu lokalnego[1].

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 5 Gregorio Paltrinieri   Włochy 14:45,80 Q
2. 4 4 Florian Wellbrock   Niemcy 14:47,52 Q
3. 3 4 Mychajło Romanczuk   Ukraina 14:47,54 Q
4. 4 1 Alexander Norgaard   Dania 14:47,75 Q,  
5. 4 2 Henrik Christiansen   Norwegia 14:50,28 Q
6. 3 2 Domenico Acerenza   Włochy 14:52,03 Q
7. 3 7 David Aubry   Francja 14:53,38 Q
8. 3 1 Serhij Frołow   Ukraina 14:55,06 Q
9. 4 7 Damien Joly   Francja 14:55,51
10. 3 6 Jan Micka   Czechy 14:59,05
11. 4 3 Jordan Wilimovsky   Stany Zjednoczone 14:59,94
12. 2 4 Ákos Kalmár   Węgry 15:00,99
13. 3 5 Daniel Jervis   Wielka Brytania 15:01,50
14. 3 9 Nguyễn Huy Hoàng   Wietnam 15:02,35
15. 4 8 Anton Ipsen   Dania 15:04,02
16. 3 3 Jack McLoughlin   Australia 15:04,64
17. 3 8 Ruwen Straub   Niemcy 15:05,51
18. 4 0 Ilja Drużynin   Rosja 15:07,93
19. 2 9 Ahmed Akram   Egipt 15:13,25
20. 2 3 Gergely Gyurta   Węgry 15:14,20
21. 2 5 Ji Xinjie   Chiny 15:15,41
22. 2 6 Diogo Villarinho   Brazylia 15:15,91
23. 4 9 Wojciech Wojdak   Polska 15:16,14
24. 2 7 Vuk Čelić   Serbia 15:17,79
25. 3 0 Guilherme Costa   Brazylia 15:20,73
26. 4 6 Zane Grothe   Stany Zjednoczone 15:21,43
27. 2 2 Dimitrios Negris   Grecja 15:25,71
28. 2 0 Kim Woo-min   Korea Południowa 15:26,17
29. 2 8 Huang Guo-ting   Chińskie Tajpej 15:33,53
30. 2 1 Aflah Prawira   Indonezja 15:38,34
31. 1 5 Joaquín Moreno   Argentyna 15:48,98
32. 1 3 Aryan Nehra   Indie 15:59,47
33. 1 6 Cheuk Ming Ho   Hongkong 16:03,96
34. 1 4 Oli Mortensen   Wyspy Owcze 16:17,71
35. 1 2 Adib Khalil   Liban 16:19,51

FinałEdytuj

Finał rozpoczął się 28 lipca o 20:17 czasu lokalnego[3].

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
  5 Florian Wellbrock   Niemcy 14:36,54
  3 Mychajło Romanczuk   Ukraina 14:37,63
  4 Gregorio Paltrinieri   Włochy 14:38,75
4. 1 David Aubry   Francja 14:44,72  
5. 2 Henrik Christiansen   Norwegia 14:45,35  
6. 7 Domenico Acerenza   Włochy 14:52,05
7. 8 Serhij Frołow   Ukraina 15:01,04
8. 6 Alexander Norgaard   Dania 15:20,47

PrzypisyEdytuj

  1. a b Wyniki eliminacji. Omega Timing. [dostęp 2019-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-27)]. (ang.).
  2. Swimming World Ranking. Światowa Federacja Pływacka. [dostęp 2019-07-19]. (ang.).
  3. Wyniki finału. Omega Timing. [dostęp 2019-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-28)]. (ang.).